PDA

Arată versiune : Despre vanatoare cu ogari (Greyhound, Barzoi, etc.)

Pagini : [1] 2

Ionut_Telorman
28/10/2006, 02:02
Sint curios daca mai practica cineva acest hobby! :lol: :lol: :lol: [/b]

haiduc
28/10/2006, 09:28
Pai, nu e ilegala vanatoarea cu ogari in Romania? E braconaj curat! [-X
Ceva de genul:

Azi am fost in jud teleorman la o vanatoare de vulpi la stufuri, dupa mine, una din cele mai frumoase vanatori.

Din vorba in vorba, cu paznicul de vanatoare, ne povestea ca fondul este intens braconat de localnici cu ogari.
Vin 4-5 insi calare, inca 4-5 pe jos, cainii scotocitori salta iepurele, cand se vede iepurele, da jos ogarul de pe cal.
Daca cumva ii prinde paznicul, stau in grup compact si isi tin ogarii in brate ca sa nu poata fi impuscati.
Cei carora le sunt totusi impuscati ogarii sunt agresivi, ameninta pe paznic ca-i da foc la casa, ca-i omoara copii, etc.
Tipii tin foarte mult la ogarii lor. Am vazut un ogar impuscat, caruia ii pusesera cruce din doua bete.
Pretul mediu pt. un caine este de 10 milioane. Cainii foarte buni care costa mai mult se vand cu proba de lucru la capra. :oops: :oops: [-X [-X

Ionut_Telorman
28/10/2006, 14:22
Azi am fost in jud teleorman la o vanatoare de vulpi la stufuri, dupa mine, una din cele mai frumoase vanatori.

Din vorba in vorba, cu paznicul de vanatoare, ne povestea ca fondul este intens braconat de localnici cu ogari.
Vin 4-5 insi calare, inca 4-5 pe jos, cainii scotocitori salta iepurele, cand se vede iepurele, da jos ogarul de pe cal.
Daca cumva ii prinde paznicul, stau in grup compact si isi tin ogarii in brate ca sa nu poata fi impuscati.
Cei carora le sunt totusi impuscati ogarii sunt agresivi, ameninta pe paznic ca-i da foc la casa, ca-i omoara copii, etc.
Tipii tin foarte mult la ogarii lor. Am vazut un ogar impuscat, caruia ii pusesera cruce din doua bete.
Pretul mediu pt. un caine este de 10 milioane. Cainii foarte buni care costa mai mult se vand cu proba de lucru la capra.

Salut Haiduc..

Imi pare bine ca e cineva sa dezbata acest subiect.
Da ai perfecta dreptate cu ogari...eu am doi ogari un greyhound: achizitionat la virsta de 2 ani...a fost o intimplare achizitionarea lui,ma refer ca stapinul nu vroia sa il vinda,dar se afla intr-o pana de bani si asa l-am putut determina pe vinzator sa il vinda cu 12 mil...am avut noroc pt ca este dintro linie de singe foarte buna ,cu un singe de vinator un fizic superb si un tonus muscular foarte apreciat( intrun timp avea cam 41 kg dar fiind mai greoi l-am mai slabit pt miscari mai agere ,ma refer cind ajunge un iepure nu prea pute sa il agatze si il cam enerva:P...acum nu de mai mult de doua ori in el si la luat...apropo...cel mai bun timp scos cu el a fost o partida de vinatoare facuta in 45 min. si soldata cu 9 capturi...am da de un loc de vinatoare unde ereau iepuri nu gluma si primi 9 au fos luatzi..aaa partida sa executat noaptea..la far.. pt cunoscatori)...referitor la acesta linie de ogari...aflind ca un alt prieten al lui baiatul asta care am cumparat cainele mai are o catzea sora cu al meu..tot cam acelasi caracter...si am fost la el sa o cumpar (aflind ca a cumparat o casa si avea nevoie de bani,cu ce bai avea el si cu ce mai rebuia ...mai avea nevoie cam de 15 mil.) aflind de cele inimplate:)...i-am facu oferta de 13 ..am ajuns la 15 mil....la un moment dat mi-a spus:" Ma Ionutze cainele NU ESTE DE VINZARE...am probleme cu bani dar vind vaca si alte animale...DAR CAINELE NU IL VIND!!!"....DECI E UN VIRUS AL DREQ....in fine..
Mai am o catzelusa de talie mik are un trup de wippet dar ese ceva mai mare...totzi prieteni mei care au vazuto mi-au spus ca e o cobinatzie de wippet cu greyhound...asta e cam baba are cam 4 jumate...am achizitionato cu 2 mil.defapt mai mult....sa va povesesc...am luato de la cineva din alexandria,imediat ce am luato m-am dus la Shell i-am cumparat curelushe(de pureci si cure de piele ) si mancare...asa....am venit in drum spre casa in satul unde am eu bunici eu o despartzitura intre sate cam de vro 3 km...acolo era imposibil sa nu gasesc gasesc un iepure doi seara cind veneam...si in acea seara am vazut unul...am bagat masina cu farurile pe caimp si am vazut unul...cainele cind la vazut a inceput sa sara prin masina...uimit de chestia asta pt ca rea mik avea cam 6 luni...i-am dat drumul...si dus a fost...moama ce m--am enervat...m-am dus acasa am luat proiectorul...am mai luat doi prieteni cu masinile si le-am baga benzina la totzi sa ne imprasiem(lor le-am bagat de vro 500.000 si mie de 700.000 )..deci pina acum plate pe el si cu ce am mai cumparat sa ridicat cam la 4.500.000:))....am cauat toata noaptea...la un moment dat a inceput acul de la benzina sa imi arate zona roshie desi eu mai aveam inaine sa bag benzina cam vro 10 liri..cind ma duceam sa ne intilnim unde sabilisem la tel. imi dateau lacrimile de nervi si am accelerat mai tare,am luat o groapa si am rupt toata evecuarea:P,deci altzi bani ala distractzie...da asta nu se mai pune:))...(referitor la benzina sa nu ma credetzi un mincinos eu am un VW cu motor de 1.8+ aerul mergand, si ei aveau dacii deci consumul era mai mare la mine )...in fine ne-am intilnit si am plecat acasa suparat ca am luat o mare TZEPA..defapt nu a fost o TZEAPA ...a fost prostia din capul meu...a doua zi m-am trezit si am dat zvonul..ca ofer o recompensa cine gasese cainele...la o saptamana a venit un baiat din saul alaturat si mi-a spus ca a gasit el o catzelusha ...i-am platit si lu ala 1 mil juma...:)...asa nu mai fac socoteala ca nu mai are rost...oricum cind am luat cainele...aveam si o nepotzica foarte mik atunci...deci a crescut impruna cu catzelusha...si more daca aude ceva de ea...m-am certat cu parintzi din cauza lor si la un moment dat am vrut sa ii dau (asta acum vro 4 luni cind mi-am achizitionat un Rottweiler de 11 luni..asta l-am luat pt hotzi de ogari:)))..deci va putetzi da seama ce grad de nebunie am in cap) si am vrut sa ii dau pe totzi....si era si aia mik la tara a inceput sa plinga pina a vomitat cind ma vazut ca o dau pe Bety(Bety o strig eu...dar ea nu mai raspunde de numele asta pt ca sa obisnuit cum o striga nepotzica cind era mai mik:"TziTzi")...deci cum sa o mai dau:))...
Asa mai draga haiduc ti-am povestit toate aberatziile astea ca sa iti potzi da seama cit de nebun sint cu caini....si daca ma duc la vinatoare si gasesc vrun paznic nebun care vrea sa imi impuste caini...CREDE-MA CA O SPUN CU MANA PE INIMA...TREBUIE SA MA IMPUSTE SI PE MINE....Nu ma intereseaza ce consecintze urmeaza sa imi dea amenda( de 100 mil.)
sa imi faca dosar...nu stiu nu ma intereseaza(credema ca de cind am caini am investit mai mult de (200 mil. poate ma insel...nu ca am dat mai putzin ...mai mult ..am dat suma asta cu aproximatzie) acum pe ficare saptamana le cumpar hrana de1 jumate(nu stiu am nu am trebuie sa fac rost de bani de mancare la caine).DAR NUMAI SA NU IMI IMPUSTE CAINI....asta mi se pare cea mai mare aberatzie..daca asi avea o putere asi legaliza asta...si asi pune o taxa de 2 ori ba chiar mai mult cit sa ia la o arma(taxa anuala)...sa vedetzi ca sint mai mulzi oameni la fel ca mine de "nebuni"....

SCUZATI_MA PT GRESHELI SI PT ACEST TEXT...DAR SPER CA SINT OAMENI CARE MA INTZELEG...

P.S:acum plec la tara sa duc mancare la caini si sa fac o vanatoare mai pe seara :wink: ....

Cu Bine

mba_grey
28/10/2006, 14:49
buna ionutz....
ai scris si pe celalalt subiect....cu ogarii nostrii....
sunt bucuros ca esti asa de pasionat, dar sincer sa fiu cred ca exagerezi ....sau le infloresti....la greu......
si eu sunt pasionat de greyhound...atat de pasionat incat m-am dus dupa cainii importatzi de mine pana prin letonia, italia, anglia...cu masina si i-am adus...in anglia am stat vo 6 luni si numai asta am facut...am antrenat caini de curse si i-am tratat....
la ora asta am caini din cele mai bune linii de sange din lume si din cei de curse si din cei de show....
braconajul cu ogari e o activitate periculoasa si de evitat, daca esti asa de pasionat de ce nu mergi cu ei la curse?
de ce le rupi gatu prin hartoape? da ma rog poate ca tu nu iubesti rasa asta ci doar vanatoarea...si ce vanatoare curajoasa? la far? pai asta e cea mai josnica chestie pe care poate s-o faca un asa zis vanator...ce sanse-i dai vanatului?plus de asta ca la far nu e nevoie sa ai un caine rapid, avind in vedere ca vanatul sta nemiscat in bataia farului....
e nu ma mai lungesc ca nu cred ca o sa te conving ca esti doar un pseudo vanator si un pseudo pasionat de ogari...asta ca sa fiu finutz...
apropo ...eu zic sa te lasi de sportul asta sau daca nu te lasi atunci nu te mai lauda pe forumuri cu ilegalitatzi din astea...sa nu ajungi la puscarie.....
si daca ai investit asa bani multzi strica si tu vo 2 euro si suna-ma daca vrei sa vorbim mai multe....0722850548
numai bine si va rog mult de tot sa nu mai chinuitzi rasa asta in activitatzi ilegale....

28/10/2006, 15:30
ionut, nu vad de ce tu ai dreptul sa vanezi ilegal, vanatul sa moara aiurea, nu intr-o vanatoare corecta, iar aia nu au dreptul sa-ti impuste cainii.......mi se pare f corect sa procedeze asa, de-astia ca tine sunt capabili sa lase romania fara fauna.......

parintele
28/10/2006, 15:31
vanator fiind eu nu sunt de acord cu incalcarea legii si vanatoarea cu caini pe fondurile altora... braconajul e ilegal nu doar pt ca asa a vrut legiuitorul ci pt ca la braconajul cu caini se pierd si pui...nu vorbesc de animale ranite ca nu e cazul dar puii sunt o mare problema..
deci eu chiar v-as baga in puscarie, chiar v-as impusca TOTI cainii iar daca ar fi fondul meu mi-as pune dulaii pe voi sa va rupa in bucati...mi se pare FAIR pt ca nu e daor furt, e distrugere, etc...

cum sunt insa adeptul sporturilor de vanatoare si al cainilor apreciez acesti caini si vanatoarea cu ajutorul cainilor DACA e facuta asa cum trebuie....
organizati-va, luptati pt dreptul de a vana cu caini, luati-va fond de vanatoare, bagati animale, INGRIJITI-le, PAZITI-Le de braconieri, caii hoinari, boli, etc....
si in aceste conditii sunt perfect de acord cu vanatoarea pt ca in acel moment veti trata cu respect vanatul (iepurii in special, la capra nu sunt de acor din motive intemeiate legate de specificul animalului, etc...)

daca veti MUNCI pt vanat si fond veti altfel veti iubi si respecta vanatul, veti vana CE TREBUIE, in primul rand animalele slabe, veti proteja puii, veti respecta prohibitia, etc.....

iar pt grey: nu cred ca vanatoarea este un chin pt caini, DIMPOTRIVA...
acesti caini pt asta au fost creati nu pt a alerga de nebuni in cerc..daca sunt prea fini sau nu fac fata IN TEREN inseamna ca selectia a fost PRECARA...din punctul meu de vedere...

deci baietii cu braconajul : cainii se impusca si oamenii se baga la puscarie. oraganizati-va , munciti si atunci jos palaria, voi fi primul care sa va sustin. poata o sa ma si alatur voua.

mba_grey
28/10/2006, 21:43
domnule parinte: da sangeros mai suntetzi!!!!de ce sa impuscatzi cainii? ce ei sunt de vina ca au stapani iresponsabili? asta e mentalitate de comunisto-bolsevic...ca ei au scos in afara legii vanatoare cu ogari care daca e facuta cu respectatrea regulilor de vanatoare si de bun simtz e de o mie de ori mai fair play fatza de vanat decat cea cu arma si haitasi sau fara, panda, luneta, momeli....ce mai foarte barbatesc.... [-X vanatul in competitzia cu cainele are sanse mai mari decat in competitzia cu armele sofisticate de vanatoare...apropo...broaconajul cu arma e mult mai larg raspandit in Romania decat cel cu ogarii.....cunosc ambele probleme.....asa ca ma plictisesc vanatorii care spun ca ei n-au braconat niciodata.....nu exista...trei la fund, cu lanterna noaptea, la far, etc......ba mai mult daca se braconeaza cu arma se mai intampla sa se mai impuste si cate un trecator...ceea ce nu e cazul cu ogarii.
si daca citesti bine ce am scris, se pare ca nu urmaresti prea bine logica cuvintelor, nu am spus ca vanatoarea e un chin pt. caini..ba din contra daca se face corect e placerea suprema pt un greyhound.....am spus sa nu se mai chinuie cainii in activitatzi ilegale......mare diferentza....era o aluzie la faptul ca cei implicati in astfel de ilegalitatzi nu-si ingrijesc sau sunt incapabili sa-si protejeze cainii de eventuale accidentari(vezi vanatul noaptea la far sau pe teren foarte accidentat) sau eventualele conditzii medicale care pot sa apara la un caine suprasolicitat
asa ca da-mi voie domnule parinte sa spun ca habar nu ai despre aceasta rasa, greyhound, ca la ei cred ca te refereai cand ai spus ca alerga ca nebunii in cerc....dar daca vrei pot sa-ti explic mai multe despre acesta rasa...pe scurt ...nu alerga de nebuni in cerc ci alearga pentru distractia lor...asa cum si voi vanatorii cu arma alergati pe dealuri tot sezonul omorand animale intr-un mod zic eu lipsit de fair play.....

parintele
29/10/2006, 04:15
grey, de ce frizeri aberantul???

1. eu am spus ca astia sunt caini de vanatoare, nucred ca ai vazut la viata ta mai multi caini de vanatoare ca mine.
daca ai spus "vanatoare ilegala" nu vad de ce ar fi un chin pt caini, legal sau ilegal pt ei tot aia e...
dar ma rog, sa spune ca am gresit eu, oricum e bine ca am ajuns la un consens, pt acesti caini si pt altii vanatoarea e o PLACERE nu un chin. ca orice placere POATE avea si neplaceri; la pescuit te ploua, te mananca tantarii, la vanatoare ingheti de te ia sfantu sau iti rupi un picior prin noroaie, etcetc...

2. aversiunea ta pt vanatori si pt vanatoare ma face sa cred ca discut degeaba dar incerc:
nu e nimic bolsevic in interzicerea vanatorii cu caini. ca si interzicerea utilizarii pliciurilor(.22LR sau SLR sau calibru de tir sau geco sau cum vrei tu) exista ratiunii :
zgomotul LIPSA, ca si la arc, e o vanatoare silentioaza. daca la arc nu e un mare pericol pt ca trebuie sa te apropii atta de mult de vanat incat prea putini sunt atat de dibaci , la geco poti omora in nestire fara sa auda nimeni...sunetul e surd si mai ales in teren accidentat se peirde imediat..pe zapada e ca si cum ai avea amortizor...
plus de asta geco poate RANI...de aceea la vanat mare, capra, mistretz, cerbide, etcetc...se foloseste calibru peste 7mm...ca sa fie ori mortal ori pe langa.
la fel si la caini...cainii nu fac diferenta intre pui sau matur, ba dimpotriva,instinctul ii face sa aleaga animalul mai SLAB..adica puiul ...in al doilea rand cainii nu bangane sa se auda 5 km siastfel pandarului de fond ii e foarte greu sa auda si sa pazeasca fondul....

de aia sut interzisi cainii draga mea.
atunci cand cainele doar haituieste si anunta vanatorul sau AJUta vanatorul sa faca SELECTIA , cainii sunt foarte foarte iubiti si apreciati de vanator.

personal, cu REGULI de vanatoare de bun simt am psus ca sunt de acord..dar bunul asta simt trebuie definit clar si chair si atunci pot aparea greseli...vantorul serios nu trage infemela, pui, animale exponentiale cum ar fi masculii dominanti tineri, etc...cainele nu discerne...
e CORECT sa se vaneze putin cu caini si sau in locuri populate artificial...maia les intretinute de cei care vaneaza sau pe bani de altii...si costa al dracului sa intretii un fond bun...

parerea mea e ca se va putea vana in fonduri inchise populate special pt asta cu CE TREBUIE...
atat.

cat destpe aberatiile pe care le sustii cu panda si haitasii si luneta...daca ai fi vanator ai stii ca unele animale se pto vana numai cu haitasi in anumite conditii..mistretii spre exemplu...cand ai de scos 20 de mistreti nu ii poti alerga cu caini prin padure ...trebuie selectati prin goana...la fel , luneta te ajuta dar MULTI vanatori nu o folosesc pt ca e si o mare pacoste...
panda are rolul ei la vulpe, urs, crbide, etc...

in principiu vanatoarea inseamna selectie si ca s fim cinstiti si bani care normal ar fi sa se intoarca in fond: hrana, oameni care ingrijesc, masini si arme pt patrula si paza, etc...

vanatoarea la oricare din mijloacele LEGALE e ok daa se face pt seelctie si daca oamenii din fond INGRIJESC FONDUL.
ce nu e ok e si ilegal intampaltor..noaptea nu se vaneaza, in sezon nu, momeala e interzisa, etcetc...
pe cand repet, cainele nu da sanse animalului si NU DISCERNE...un ogar bun poate face prapad daca are ocazia.
eu a vanat si niciodata cu 3 la fund, cu lanterna samd...pt ca am vanat in fonduri private de PLACERE nu de foame ca un handicapat. si sunt MULTI ca mine, din ce in ce mai multi.

sunt si braconieri si ca si pe astia cu ogarii eu i-as impusca sau mi-as pune cainii pe ei FARA RESENTIMENTE. pt ca am vazut animal ranit de geco, capra gestanta omorata cu ied in burta, pui de iepure omorat ce caini si alsat acolo, etc....si URASC jegurile de oameni mai mult decat iti imaginezi.

si ca sa completez as impusca si cainii pt ca SUNT IN FOND acolo unde nu ar trebui s fie. si pt ca unul care ii scoate in fond o data i va mai scaote si maine si poimaine...mi-e drag de caini, de toti , dar in fondul de vanatoare NU AU CE CAUTA astfelde caini sau cainii hoinari. e ca si cum la mine in curte ai da drumul la caine sa-mi alerge gainile ca el e ogat si ii palce...si asa vrei tu, proprietar...dau si eu drumul la caini sau ti-l omor si te bat pana te invinetesc si te dau la caini si apoi te duc la politie ca sa inveti ca IN CASA MEA NU FACI TU JAF cu sau fara caini.

mie mila de caini si ii iubesc dar mie mila si de puii de iepure sau caprele gestante care abia pot alerga si cad victime, etcetc...mult mai mila pt ca pe ei nu-i ajuta decat VANATORII prin administratorii de fond.

asa ca nu-mi da tu lectii, nu ma cunosti si nu iti permit sa aberezi despre ce si cum fac eu sau alti vanatori...vino si plateste jdemilioane pe an cotizatie, fa zile munca, preocupa=-te de popularea unui fond , pazeste-l cand paznicii nu fac fata desteptilor cu caini sau noctambulilor cu jeepuri si cu harfe in cap....si apoi itidau voie sa deschizi gura draga mea.
sa vorbim PE FAPTE nu pe stiri de la tv...
TOTI braconierii sunt la fel, braconieri...si trebuei dusi unde le e locul...si nu accept sa fiu tolerant cu cei cu caini as cum nu-i toelrez pe aia cu farul sau cu geco...

ce sa-i faci, asa sunt eu mai sangeros, sunt genul de om crescut in padure si pe garla care are ce manca si are educatie si iubeste animalele (am vreo 9 in casa in 2 camere, la tara fra numar, la tara cealalata fara numar de asemenea) si care a inteles ca in lumea de azi orice ilegalitate in domeniuinseamna DEZASTRU...
nu sunt dor un dmirator de ogari gri care alearga in cerc//fie si pt palcerea lor. imi plac ogarii care vaneaza ...:) dar elgal, incurajez orice initiativa de reglementare si organizare, concursuri, etc dar nu aiurea in padurea altuia, pe munca altuia, cu pui si gestante si cand are chef muschiu celui care are ogar in curte...

hai sa lasam atitudinea superioara ca noi stim ca am ingrijit ogari si ca stim noi ca uni braconeaza...prea bine, selecteaza ogari buni, aia care braconeaza sa faca f-o 15 ani de parnaie si sa discutam pe un ton CIVILIZAT....

beckythepoodle
29/10/2006, 08:38
foarte bine spus, parinte, cu singura exceptie ca unii care nu au pus in viata lor mina pe o carte legata de vinatoare, o sa zica ca "ai de scos 20 de mistreti" inseamna ca ai plecat tu de-acasa cu pata pusa sa impusti 20 de mistreti... :lol: ...ca sa ai cu ce hrani familia peste iarna.... :lol: asa, ca nastase... :x

pentru alti maaaaari vinatori: vedeti ca la faruri se poate vina si pe sosea, cu masina direct, nu e nevoie sa investiti in ciini pentru asta. si nici nu am inteles bine din care parte a povestirii ar fi trebuit sa reiasa cit esti tu de nebun cu ciinii...din aia cu cheltuielile de intretinere? apai daca n-aveai bani nu cred ca-ti mai luai rottweilerul, nu?? sintem multi "nebuni cu ciinii" care ne limitam la...cit putem duce. unii mai mult, altii mai putin. da daca iti place asa mult ogarul, antreneaza-l pentru concursuri pentru probe de lucru, scoate-i acte, monteaza-l cu reprezentanti consacrati ai rasei daca tot e asa valoros, iar pentru distractie scoate-l in ograda din spatele casei la vinat gainile tale proprii. ca iepurii de pe cimp nu-s ai tai, nici ai lui tac'tu, sa faci tu ordine si disciplina printre ei. mare echipa de vinatori...unul care aprinde faruruile cu o precizie fenomenala, si apoi isi trimite ciinii sa alerge....si mai ai tupeu sa te lauzi...

parintele
29/10/2006, 13:36
hai ca iti zic si de tiriac si nastase:
la o vanatoare e ok sa impsti si 200 de porci...daca ai grija de ei, ii pazesti, ii hranesti, etc.... timp de 2 ani cum a fost cazul vanatorii lui tiriac poti avea un exces de cateva sute de porci...poti organiza o vanatoare foarte mare ...
intamplator cunosc situatia de al fondul lui tiriac si chiar ar fi trebuit scosi peste 250...
insa, pe de alta parte, dincolo de toate astea, eu nu as face asa ceva si nu imi palc astfel de sindrofii. vanatoarea e o indeletnicire cred eu mai "sacra" pt om decat sa epatezi, sa faci sindrofii de fite, sa aduci pe unii sa impuste ca da bine la relatii publice..
putin bun simt, respect, etc.. asta le reprosez eu celor care au facut treaba aia... e chestie de atitudine si filosofie de viata...poti omora un animal pt ca trebuie dar e foarte improtant cum o faci.
vanatorii adevarati care nu aveau legi sau zbiri sa stea la curul lor RESPECTA vanatul incredibil.
am vazut cu ochii mei batrani de 90 de ani la vanatoare cu tratau pana si animalul MORT..spiritul ala de RESPECT pt viata, natura, animal, asta face diferenta intre vanatori si impuscatori de animale.
edci legal si pt fond majoritatea vanatorilor au fost ok in faorte mare masura. pt ceea ce ar rebui sa fie un vantor adevarat, multe sunt o dovada ca unii oameni sunt MICI...

axi_rott
29/10/2006, 13:39
parinte, am si eu o nelamurire. Pana la urma ce e geco? E arma aia produsa doar in Germania (parca) sau se refera la toate, inclusiv alea produse la noi (cu care stiam ca se face doar tir sportiv)?

parintele
29/10/2006, 14:18
e un nume generic dat calibrului .22 LR sau 5.6 cum ii mai zice la noi.
ca la adidasi sau "gip"...

mba_grey
29/10/2006, 21:31
domnule parinte se pare ca "pasiunea" va impiedica sa itzelegetzi putzinele fraze pe care le-am scris....dar din nou..am spus activitatzi ilegale pt. ca eu nu numesc braconajul la far cu ogari o vanatoare.....fie ea si ilegala....
asa cum exista braconieri printre vanatorii cu arma...si sunt multzi...mai multzi decat cei cu ogari...mult mai multzi...sunt si cei ce braconeaza cu ogarii.....asta nu inseamna ca sunt de acord cu ce fac cei ce braconeaza cu ogari....braconajul tot braconaj e ...ca e cu ogari sau cu arma....
dar cum spuneam ...se braconeaza mult mai mult cu arma decat cu ogari......sa zicem ca probabil suntetzi un vanator exemplar, care n-a impuscat femele de vanat, sau pui sau in afara sezonului, dar si daca ar fi asa va spun ca suntezti o raritate....am colindat padurile ca si haitas si prin sudul tzarii (unde se braconeaza poate cel mai mult dupa moldova), prin moldova si prin ardeal...si am cunoscut foarte multzi vanatori.....ei bine putzini respectau vanatul....deseori calcau strimb.....
vanatoarea cu ogari se numeste "coursing" in engleza si se desfasoara dupa reguli stricte...daca e cazul pot sa pubic aici dar in engleza ...n-am timp sa le traduc.....bun...si daca aceste reguli se respecta atunci este exclus sa se distruga pui, tineret etc......asa ca sa va faceti o idee cititzi asta....Ten Lies About Coursing

They say " There will be no hares left if coursing isn't banned."
It's a lie Research by the Game Conservancy, a government sponsored body, has shown that hare numbers are increasing on estates where coursing takes place. The farming and keepering is sympathetically directed towards high hare numbers. The numbers of hares killed in coursing are negligible compared with those shot or run over, or those killed by natural predators. Six families of foxes kill more hares in a year than all the coursing meetings run in England, Wales and Scotland put together.

They say "The hare is always killed."
It's a lie In the vast majority of courses the hare escapes unharmed. At several coursing grounds, special refuges called "soughs" are installed which aid the escape of hares. If an unacceptable percentage of deaths began to occur at a coursing meeting, the Coursing Inspector, appointed by the National Coursing Club, would stop the meeting.

They say "The object of coursing is to kill the hare."
It's a lie Courses are a match to test the merit of two dogs. Only two dogs are slipped at a time. The hare is given a start of at least one hundred yards and often further before the dogs are released. The courses are judged according to a time- honoured code of scoring first set down in the time of Elizabeth I. The judge follows the courses on horseback awarding points for speed and agility. The decision does not depend on the death of the hare which in seven courses out of eight escapes unharmed.

They say "The hares are torn apart by the dogs."
It's a lie The greyhound, evolved over centuries of careful breeding, can kill a hare instantly. National Coursing Club Rules also provide for four pickers-up strategically placed on the coursing field whose specific duty is to despatch the hare in the very few cases where the dogs fail to kill instantaneously.

They say "The hares are let out of boxes."
It's a lie All hares coursed in England, Wales, and Scotland are coursed on their own ground where they are aware of all the natural refuges and escapes. The hares are either driven onto the coursing ground by beaters or are "walked-up" as in rough shooting.

They say "The hares are coursed in wired-in fields."
It's a lie By the Rules of the National Coursing Club a coursing ground must not be enclosed.

They say "The hares are terrified."
It's a lie Being pursued is as natural to a hare as breathing to a human being. Their speed, agility and extraordinary circle of vision have evolved as surely to avoid capture as their pursuers have evolved in the opposite direction. Research has shown that coursed hares, when they have escaped, return immediately to the activity in which they were engaged when disturbed; sleeping, feeding etc.

They say "coursing is a sport for the privileged few."
It's a lie Apart from coarse fishing no country sport is more truly "popular" than coursing. Huge crowds attend the Waterloo Cup, coursing's premier event, and the dogs are owned by a real cross- section of the population.

They say "coursing is a shameful sport which takes place in the shadows."
It's a lie Coursing is a public sport with nothing to hide. Meetings are publicised in the national racing paper the "Racing Post". Of all country sports coursing enjoys the most sophisticated national administration, and the National Coursing Club has strictly regulated the sport for over 150 years.

They say "Banning coursing would stop illegal coursing ."
It's a lie People who take no notice of the laws of trespass will hardly bother very much with a law banning coursing. In fact land owners may respond, if legal coursing were abolished, by shooting hares to discourage trespass on their land. As the House of Lords Committee concluded when rejecting the 1976 Bill to abolish Coursing. "The Bill is not a suitable instrument for reducing the suffering of hares."

tot pentru domn' parinte: ce spunetzi voi vanatorii de piesele ranite si care se pierd adeseori, urmand sa mora in chinuri groaznice?..asa ceva nu se intampla cu ogarii....bineitzeles ca ogarii nu fac deosebire intre pui si adultzi...dar stapanii lor fac...deci tot stapanii sunt de vina....
cum spuneam ....stapanii ogarilor sunt raspunzatori pt. ce fac cainii lor....si de aceea mi se pare o barbarie faptul ca la noi se impusca acesti caini pe camp chiar daca sunt prinsi si stapanii....a... daca sunt hoinari atunci se schimba situatzia...dar eu nu prea am vazut ogari hoinari sau maidanezi:-)
si AGVPS este dupa parerea mea tot un avorton comunisto bolsevic.....sa ma explic: pai inainte de comunism, proprietarul unui teren era si proprietarul a tot ce crestea pe acel teren: iarba, stuf, ratza, broasca, caprior etc......dupa ce au venit comunistii au luat pamantul oamenilor iar vanatul a devenit proprietatea statului.(fonduri de vanatoare)...ceea ce nu e corect....
daca am 100 de ha de teren...apai atunci si vanatul de pe el e tot al meu nu? asa mi se pare mai corect...si atunci bag bani si-l ingrijesc asa cum trebuie si cine vrea poate sa vaneze contra o taxa platita mie nu statului sau unei asociatii de stat....
ar mai fi multe de spus dar se pare ca aici sunt expertzi prea mari pt.mine asa ca ma retrag cu modestie.....
numai bine si nu pot decat sa ma felicit ca am renuntzat din timp la ideea de a avea o arma cu care sa vanez.....

beckythepoodle
29/10/2006, 22:27
se pare ca te-ai suparat pe noi; noi ne-am suparat pe tovarasul care facea din braconatul la lumina farului un motiv de mindrie....

iti garantez ca domnul cu pricina NU vineaza pe cele 100 de hectare pe care are grija de fondul de vinatoare. si ca nu da avans iepurelui. si ca in general nu respecta nici o regula. daca dumnealui se trezeste dimineata cu chef de omorit iepuri, sau daca a baut seara si-l apuca actele de vitejie, se urca in masina si "paralizeaza" iepurele LA LUMINA FARURIOLOR. deci...nici urma de sportivitate.
mie nu-mi place vinatoarea. asa-s eu mai miloasa, si nu gasesc nimic amuzant in a ucide iepuri, caprioare, ursi, pisici salbatice...poate am mai putina compasiune pentru mistreti, dar tot nu ma vad cu arma in mina.

in plus, parintele cred ca s-a exprimat destul de clar: legalizati vinatoarea cu ogari, dar faceti-o sa se desfasoare in aceleasi conditii de sportivitate despre care vorbeai. ingrijiti fondul de vinatoare. implicati-va. nu profitati de faptul ca pe tarlaua de la marginea satului cresc iepuri pe care nu-i pazeste nimeni. si ciinii mei, neogari, au mai prins cite un iepure. dar...citi? 3 iepuri la 4 ciini in decurs de 6-7 ani de zile....in timpul zilei, cind i-am scos la plimbare. au vazut iepurii fugind, au fugit dupa ei...i-au prins. ghinionul lor. dar aici nu e vorba despre accidente de-astea - ca eu n-am fost mindra de fapta ciinilor mei, sau de cit de repede alearga, ca nu pentru asta ii tin. este vorba despre "cite 9 iepuri intr-o noapte", cu doi ciini si cu faruri. adica toate ilegalitatile care se pot comite conform legislatiei in vigoare, in circumstantele date.
ei, o asemenea atitudine, din punctul meu de vedere, nu poate fi incurajata, nici macar privind din perspectiva eventualei valori a ogarilor cu pricina...oricit de pasionat de ogari ar fi cineva, trebuie sa tina cont de faptul ca exista niste reguli in tara asta !

timberwolf
29/10/2006, 22:30
Grey,la noi,deocamdata este ilegala vanatoarea cu ogari si cu asta basta ! Si eu sunt vanator si pot spune ca as vrea sa se poata vana si in Romania cu rasele din grupa X,dar intr-un cadru organizat,pe terenuri proprietate ale asociatiilor de profil,cum se procedeaza de exemplu in Spania,unde "Galgo espagnol"-cel mai popular levrier iberic se bucura de o binemeritata notorietate.Mai exista si alte tipuri de vanatoare, inexistente si nepermise pentru moment cel putin la noi,care au farmecul, sportivitatea si dinamismul lor : vanatoarea cu arcul,cu pasari de prada si binecunoscuta vanatoare "par force".
Cat despre braconaj... [-X

parintele
30/10/2006, 10:58
total de acord cu timber, asta am spus de la inceput.
organizare, incercare de legalizare, FOND PRIVAT... in fondul privat paote fi ca in propria ferma unde, daca iti face palcere , poti sa-ti pui cainele sa alerge porcu ..problema ta...
omul care INGRIJESTE si iubeste vanatul are RESPECT pt acesta si pt natura in general si nu isi permite sa batjocoreasca nici cainele nici animalul vanat.
cand muncesti, dai banu din buzunat, pazesti si iti pierzi TIMP, poate renunti la o vacanta pt ca in perioada aia e o situatie speciala si e nevoie si de tine in fond, etcetc... ALTFEL respecti si legea, si vanatul...

parintele
30/10/2006, 11:32
grey, eu nu pricep ce vrei.
legat de ogari, eu am spus DOAR ca pt ei vanatoarea NU e deloc un chin, tu spuseesi ca braconierii isi CHINUIE CAINII IN ACTIVITATI ILEGALE.
eu am spus doar ca nu ii chinuie..
ca tu ai vrut sa spui ca fiind ILEGAL e u chin...tu stii ce intlegi si ce vrei sa spui...
din ce ai scris reiese ca avea parerea ca un ogar care vaneaza e chinuit... pt ca pt orice om normal la cap si pt mine, legal sau ilegal cainele tot aia face si nu e chinuit nicicum.

corectand si explicand ce ai vrut sa spui si spunand chiar tu ca pt caine e o palcere sa vaneze, nu mai avem ce discuta pe aceasta tema.

a doua problema : referitor la ce am spus eu despre braconaj si braconieri, e parerea mea. braconajul e RAU pt toata lumea si trebuie curmat.
ce importanta are ca se braconeaza mai mult sau mai putin cu arma???
TOTI trebuie bagati la puscarie pt ca altfel nu am rezolvat nimic.

de ce as impsuca eu ogarii la braconaj??? asa, ca am acest drept. si pt ca vreau sa CURM tentatia braconierilor de a reveni, sa le iau "arma" asa cum le confisc pusca...si vreau sa-i sperii si sa-i fac EU ca paznic sau vanator sau propreitar de fond ca NU MA JOC .
altfel cu cainii nu am nimic... probabil nu i-as impusca dar nu-i pot confisca animalul decat uzand de legea privind cainii agresivi care ataca nejustificat alte animale....
discutabil dar daca ar cu fondul mei nu as sta la discutii..mi-e mila de caini dar mai mila mi-e de munca mea si fac TOT ce pot ca sa descurajez orice viitoare tentativa...

vanatorii aia care nu rspectau vanatul vaneaza in fonduri "de stat" adminsitrate de diverse asociatii ...te asigur ca pe fondul PRIVAT in care CINEVA a bagat bani munciti NIMENI nu afce asa ceva pt ca daca eu ca proprietar il vad il iau de guler si-l dau afara iar daca comenteaza uu dau cu arma in cap...ca e munca MEA...
la stat sau la ajvps-uri cu oameni vachi care doar fura si nu investesc e noraml ca se tolereaza orice numai omul sa vina si sa marce banu...

referitor la VANATOAREA cu ogarii si ce zic englezoii aia acolo ...putin imi pasa... repet, sunt de acord ca daca vanatoarea se face asa cum trebuie , multe tipuri de vanatoare ar putea fi legalizate si practicate...din apcate LA NOI trebuei luate TOATE masurile pt ca omul sa nu poata vana DECAT cu arma de foc puternica, cu ZGOMOT...
pt ca in rest, DEOCAMDATA, s-ar lasa liber pt unii sa cada prada tentatiei de a GRESI cu sau fara intentie...
geco nu se aude, cainii nu pot fi controlati si stapanii nu pot fi deocamdata creditati ca LE PASA de vanat, pasarea poate RANI si scapa prada si revenim la stapan, etc...
trebuie RESPONSABILITATE intai si MUNCA si ORGANIZARE si abia apoi, pe fonduri private se pot dezvolta vanatori in acest stil.

eu as interzice vanatoarea la goana spre exemplu cu exceptia SELECTIEI...cand mergi 25 de km prin ger cu cainele dupa un msitretz il apreciezi mai mult... cand trebuei, trebuie, dar in rest nu sunt de acord cu goana...
din pacate si la amarata asta de vanatoare cu arma sunt inca MULTE bube, sunt de acord, a legaliza in aceste conditii alte tipuri de vanatoare ar insemna DEZASTRU...

hai sa nu mai discutam ca nu avem ce: braconajul merita pedepsit mult mai aspru, fondurile trebuie date la privat pt ca doar asa se vor rezolva problemele de la braconaj, la furt de catre "administratori", la atitudinea vanatorilor...si taxele pt vanatori ar trebui sa fie DE 10 ORI MAI MARI...si munca OBLIGATORIE ..cine nu are timp sa stea in padure sa se distreze altfel indiferent cati bani are....

inca ceva, pt ca vad ca nu prea stii ce vorbesti in multe privinte...
spui ca vanatule al tau daca ai pamant???TOTAL ERONAT
vanatul nu e al tau asa cum resursele minerale nu sunt ale tale asa cum spatiul aerian nu e al tau asa cum un rau careiti traverseaza proprietatea nu e al tau...
si e normal sa fie asa...
al tau e dreptul de a AJUTA natura si normal de a trage si foloase din asta.. in limitele legii poti popula si recolta, ATAT...
pai cum ar fi sa pui gard pe camp? animalele migreaza din fond in fond, eun lucru necesar si normal...cum adica, a cui e rata care zboara??a ta? de ce, ca ai tu o baltoaca in care rata vine sa se adape???

nu, trebuie sa existe un echilibru in toate si FAUNA e pe primul loc apoi inteersele oamenilor.
da, lucram pe fauna sa ne protejam recolta DAR nu atat de mult cat sa dsitrugem vanatul...si tot asa... dar nu poti pretinde ca esti PROPRIETARUL faunei...asta e o aberatie...

de fapt e o ONOARE ca ai fauna pe proprietatea ta , ar trebui ca toti proprietarii de teren ca CONLUCREZE cu fondurile...sa isi alature interesele astfel incat rezultatul sa fie protejarea faunei si ameliorarea acesteia...
animalele asigura SANATATEA terenului ....

hai sa nu mai batem campii grey, sunt mult prea mutle lucruri pe care le evaluezi TOTAL gresit...auzi, vrei proprietate pe animalele care sunt la un moment dat pe terenul tau.....visezi...

axi_rott
30/10/2006, 15:37
cred ca cei pasionati de vanatoare (cu ogari sau cu arma) ar face bine sa creasca in curte (in cotet) 50-100 iepuri, si cand au chef de vanatoare, sa dea drumul la iepuri si apoi sa-i vaneze. Actul de a vana e acelasi, doar ca nu mai constituie un FURT.

Sunt una din persoanele care vad vanatoarea drept o cruzime atunci cand nu e justificata. Pot sa inteleg sa vanezi mistreti sau altceva cand numarul lor a ajuns in exces si afecteaza recoltele/populatia sau cand traiesti intr-un loc in care altfel nu iti poti asigura hrana. Pot sa inteleg chiar ca vanatorii sa fie obligati sa vaneze maidanezii din anumite zone, cand acestia devin foarte agresivi si eventual sunt atinsi de rabie. Sunt total impotriva vanatorii "din jeep", "la far" sau cu luneta (cu exceptia situatiilor in care este absolut necesar sa vanezi --- le-am descris mai sus). Cred ca vanatoarea e un sport atunci cand animalul are o sansa (cand esti pe cal sau pe jos). Si cand il alergi sau il astepti stand ore intregi nemiscat. Cand faptul ca l-ai omorat se datoreaza indemanarii tale, si nu unei lunete performante.

Nu pot sa inteleg de ce cineva vine sa se laude ca "vaneaza cu ogari", cand de fapt nu "vaneaza", ci braconeaza, FURA (de la stat sau de la un particular), intr-un mod departe de a fi scuzabil. Din cauza unor oameni de genul asta multe specii au ajuns pe cale de disparitie.

lilith
30/10/2006, 15:52
si bunicul meu a fost vanator... a vanat pe cmap cu cainele, ca nu avea pusca. :roll: dar a vanat nu pentru distractie, nu pentru a se da mare, ci pentru ca iepurii erau deja prea multi, iar recoltele erau "varza"...
nu a vanat orice iepure, ci doar pe cel mai slab/ batran.
cand numarul iepurilor nu era exagerat de mare, mai vana pentru carnea lui...
acuma vad ca e ilegal :-? chiar nu stiam... :-? oricum, nu a mai vanat de vreo 15 ani

lilith
30/10/2006, 15:53
a vanat pe camp am vrut sa scriu.. .scuze pentru greselile de ortografie, m-am grabit :oops: :oops:

Legea lui Mendel-escu
31/10/2006, 18:55
Dca va mai amintiti prin 2000 cazul unui dement din Bacau dc nu ma insel,care vana maidanezi asmutind pe ei ciobanesti germani oripila Romania.Au scris ziarele,revistele,nebunul a fost arestat si i s-au confiscat cainii.Acuma in 2006 un alt dement,ca infractor e putin spus,se lauda pe un forum al iubitorilor de animale ca macelareste 9 iepuri in 45 de minute noaptea la far si forumistii bine educati se chinuie sa-i demonstreze ca nu e etic ce face el #-o Pai nu e etic e penal!!!Domnule dc ar vana ca sa diversifice dieta copiilor ca e sarac aproape as intelege,dar cand dandaliul asta se lauda ca locuieste in Bucuresti,ca are Wolksvagen si cheltuie nu stiu cati bani pe caini...... :evil: :evil: :evil: Eu am participat la o astfel de vanatoare cu niste consateni,bine nu cu ogari ci cu ciobanesti germani.,,Vanatorii" cu 2 Dacii dotati cu proiectoare prindeau iepurele in faruri,claxonau, dupa care dadeau drumul cainilor din portbagaj si ii asmuteau pe animalul derutat de lumina si zgomot.Cainii il prindeau imediat si se luau la harta,timp in care stapanii alergau le aplicau cate un picior in burta si le luau iepurele din bot!
In seara aia au prins asa 3 iepuri si povesteau incantati despre cum au incoltit odata cainii o capra si cum a omorat-o unul dintre ,,vanatori"cu toporul.
Din aceasta cauza eu nu voi fi asa delicat cu Ionut Teleorman(vine de la Deliorman=padurea nebuna)si o sa-i zic verde,du-te ma dracului si te cauta la cap ,,chinofilule"!

mustang
31/10/2006, 19:16
Ba "vanatorule" ceea ce fac unii cu cainii, farurile si bata se numeste crima nu sport!
Este ca si cum eu as veni si m-as lauda pe aici ca am "vanat" un lup cu o haita de 10 dulai, noaptea la far si l-am ucis cu bata!
Nu-i lupu' asa tampit dar ca exemplu'!
Sa zicem ca inteleg "vanatoarea" la lumina zilei - 1 singur ogar vs iepure! - altfel nu, nici macar nu tolerez!
Subscriu la opinia lui Mendelescu pe care-l sfatuiesc sa fie mai putin "feroce" - asta asa sa nu-i fie sterse postarile, ca dreptate-i dau 100%!

Legea lui Mendel-escu
31/10/2006, 19:32
Mda,am sarit calul si imi cer scuze,dar nu ma asteptam sa gasesc si pe aici exemplare precum ,,pasionatul" de ogari............

irinas
31/10/2006, 19:39
"Si eu sunt vanator"...
super, vet vanator, sau nu ?

mustang
31/10/2006, 19:40
,cum se procedeaza de exemplu in Spania,unde "Galgo espagnol"-cel mai popular levrier iberic se bucura de o binemeritata notorietate.

Da, da! :evil:
D-aia gasesc organizatiile de protectie a animalelor ogari SPANZURATI in paduri pt ca-s batrani, bolnavi sau raniti in "lupta" cu vanatul - din cauza notorietatii! #-o

irinas
31/10/2006, 19:42
aha, iar ne mananca

mustang
01/11/2006, 12:22
Nu ne mananca nimic!
Cel putin nu pe mine!
Poate doar nevoia de a spune adevarul gol-golut!

Raspunsul dat de mine lui timberwolf este unul necesar!
Pe acest user eu il respect dar daca nu sint de acord cu ceva (indiferent cine face afirmatia respectiva) spun ceea ce cred!

parintele
01/11/2006, 12:38
corect!una e una si alta-i alta...chari daca eu nu sunt de acord cu tine :D

mustang
01/11/2006, 12:47
Parinte nu ma intelege gresit!
Eu ii dau tare ca un caine trebuie sa faca ceea ce a fost ursit sa faca!
Acu' tu poate zici - bine ba, da' un ogar care nu vaneaza cum mai este ogar?
Sa vaneze domle'!
Ziua, singur, sa galopeze si sa prinda urecheatu'!
Asa, nu ma opun!
Da' "ajutat" cu farul si bata nu .....!

parintele
01/11/2006, 12:51
cu asta sunt de acord 100%, cu remarca aia referitoare la ogarii spanzurati nu prea...cu remarca in sine mai e cum mai e , nu o contest, dar cu ce pot intelge unii din ea....e complicat pt ca nu e o legatura intre subiect si atitudinea unora care isi trateaza cainii ca dracu...
da nu are importanta pt subiectul in discutie..
important e ca vanatoarea cu caini paote fi un sport, se pot face reguli cat de cat ok...se pot crea conditii...astea sunt lucrurile care ar merita discutate insa e nevoie de mult mai mult decat discutii asa incat discutiile ar fi oarecum sterile si deci...
ramane ca am punctat dezacordul cu nenea care a posnit topicul si cam atat.

mustang
01/11/2006, 13:54
Parinte
Am vazut cu ochii mei film cu ogari spanzurati in Spania!
Nu 1-2 ci multi!
Se pare ca in unele zone este vorba de o practica underground!
Alta metoda de a scapa de cei batrani, bolnavi sau netalentati era (in acel film) si lagarea cainilor, in padure, de un copac si lasati acolo in plata Domnului!

Cu asta basta!
Corect!
Am spus ce aveam de spus si poate omul intelege ceva!

Ionut_Telorman
12/11/2006, 22:07
Dca va mai amintiti prin 2000 cazul unui dement din Bacau dc nu ma insel,care vana maidanezi asmutind pe ei ciobanesti germani oripila Romania.Au scris ziarele,revistele,nebunul a fost arestat si i s-au confiscat cainii.Acuma in 2006 un alt dement,ca infractor e putin spus,se lauda pe un forum al iubitorilor de animale ca macelareste 9 iepuri in 45 de minute noaptea la far si forumistii bine educati se chinuie sa-i demonstreze ca nu e etic ce face el #-o Pai nu e etic e penal!!!Domnule dc ar vana ca sa diversifice dieta copiilor ca e sarac aproape as intelege,dar cand dandaliul asta se lauda ca locuieste in Bucuresti,ca are Wolksvagen si cheltuie nu stiu cati bani pe caini...... :evil: :evil: :evil: Eu am participat la o astfel de vanatoare cu niste consateni,bine nu cu ogari ci cu ciobanesti germani.,,Vanatorii" cu 2 Dacii dotati cu proiectoare prindeau iepurele in faruri,claxonau, dupa care dadeau drumul cainilor din portbagaj si ii asmuteau pe animalul derutat de lumina si zgomot.Cainii il prindeau imediat si se luau la harta,timp in care stapanii alergau le aplicau cate un picior in burta si le luau iepurele din bot!
In seara aia au prins asa 3 iepuri si povesteau incantati despre cum au incoltit odata cainii o capra si cum a omorat-o unul dintre ,,vanatori"cu toporul.
Din aceasta cauza eu nu voi fi asa delicat cu Ionut Teleorman(vine de la Deliorman=padurea nebuna)si o sa-i zic verde,du-te ma dracului si te cauta la cap ,,chinofilule"!

AIUREA NU O SA PRINDETZI VOI IEPURI CU CIOBANESTI NICI CU HALOGENE DE 500!!!!!...MI-AM SCHIMBAT PAREREA DE ACEST SITE.....EU AM VRUT SA EXPLIC CEVA SI ALTZI INTZELEG ALTCEVA>>>>ORICUM O SA PRIND IEPURI CIT O SA AM CHEF....FARA SA MI_SE INTIMPLE NIMIC...VRETZI SA FITI IRONICI>>>SI EU POT SA FIU ASA>>> :( :( :(

Ionut_Telorman
12/11/2006, 22:10
Parinte
Am vazut cu ochii mei film cu ogari spanzurati in Spania!
Nu 1-2 ci multi!
Se pare ca in unele zone este vorba de o practica underground!
Alta metoda de a scapa de cei batrani, bolnavi sau netalentati era (in acel film) si lagarea cainilor, in padure, de un copac si lasati acolo in plata Domnului!

Cu asta basta!
Corect!
Am spus ce aveam de spus si poate omul intelege ceva!

Mustang tu vezi de oile si de ciobaniile tale....Asa ceva e mult prea complicat pt tine...

axi_rott
12/11/2006, 22:13
Telemorman

Ionut_Telorman
12/11/2006, 22:17
buna ionutz....
ai scris si pe celalalt subiect....cu ogarii nostrii....
sunt bucuros ca esti asa de pasionat, dar sincer sa fiu cred ca exagerezi ....sau le infloresti....la greu......
si eu sunt pasionat de greyhound...atat de pasionat incat m-am dus dupa cainii importatzi de mine pana prin letonia, italia, anglia...cu masina si i-am adus...in anglia am stat vo 6 luni si numai asta am facut...am antrenat caini de curse si i-am tratat....
la ora asta am caini din cele mai bune linii de sange din lume si din cei de curse si din cei de show....
braconajul cu ogari e o activitate periculoasa si de evitat, daca esti asa de pasionat de ce nu mergi cu ei la curse?
de ce le rupi gatu prin hartoape? da ma rog poate ca tu nu iubesti rasa asta ci doar vanatoarea...si ce vanatoare curajoasa? la far? pai asta e cea mai josnica chestie pe care poate s-o faca un asa zis vanator...ce sanse-i dai vanatului?plus de asta ca la far nu e nevoie sa ai un caine rapid, avind in vedere ca vanatul sta nemiscat in bataia farului....
e nu ma mai lungesc ca nu cred ca o sa te conving ca esti doar un pseudo vanator si un pseudo pasionat de ogari...asta ca sa fiu finutz...
apropo ...eu zic sa te lasi de sportul asta sau daca nu te lasi atunci nu te mai lauda pe forumuri cu ilegalitatzi din astea...sa nu ajungi la puscarie.....
si daca ai investit asa bani multzi strica si tu vo 2 euro si suna-ma daca vrei sa vorbim mai multe....0722850548
numai bine si va rog mult de tot sa nu mai chinuitzi rasa asta in activitatzi ilegale....

Buna grey...

Tot ce pot spune este ca astept doi pui dintr-o rasa de curse din Irlanda: Droopys Kewell x Stamford ... si imi pare nespus de rau ca nu imi intzelegi pasiunea...dar ma rog....asta e!

Ionut_Telorman
12/11/2006, 22:18
Telemorman
Aiurea esti! #-o

Ionut_Telorman
12/11/2006, 22:25
grey, eu nu pricep ce vrei.
legat de ogari, eu am spus DOAR ca pt ei vanatoarea NU e deloc un chin, tu spuseesi ca braconierii isi CHINUIE CAINII IN ACTIVITATI ILEGALE.
eu am spus doar ca nu ii chinuie..
ca tu ai vrut sa spui ca fiind ILEGAL e u chin...tu stii ce intlegi si ce vrei sa spui...
din ce ai scris reiese ca avea parerea ca un ogar care vaneaza e chinuit... pt ca pt orice om normal la cap si pt mine, legal sau ilegal cainele tot aia face si nu e chinuit nicicum.

corectand si explicand ce ai vrut sa spui si spunand chiar tu ca pt caine e o palcere sa vaneze, nu mai avem ce discuta pe aceasta tema.

a doua problema : referitor la ce am spus eu despre braconaj si braconieri, e parerea mea. braconajul e RAU pt toata lumea si trebuie curmat.
ce importanta are ca se braconeaza mai mult sau mai putin cu arma???
TOTI trebuie bagati la puscarie pt ca altfel nu am rezolvat nimic.

de ce as impsuca eu ogarii la braconaj??? asa, ca am acest drept. si pt ca vreau sa CURM tentatia braconierilor de a reveni, sa le iau "arma" asa cum le confisc pusca...si vreau sa-i sperii si sa-i fac EU ca paznic sau vanator sau propreitar de fond ca NU MA JOC .
altfel cu cainii nu am nimic... probabil nu i-as impusca dar nu-i pot confisca animalul decat uzand de legea privind cainii agresivi care ataca nejustificat alte animale....
discutabil dar daca ar cu fondul mei nu as sta la discutii..mi-e mila de caini dar mai mila mi-e de munca mea si fac TOT ce pot ca sa descurajez orice viitoare tentativa...

vanatorii aia care nu rspectau vanatul vaneaza in fonduri "de stat" adminsitrate de diverse asociatii ...te asigur ca pe fondul PRIVAT in care CINEVA a bagat bani munciti NIMENI nu afce asa ceva pt ca daca eu ca proprietar il vad il iau de guler si-l dau afara iar daca comenteaza uu dau cu arma in cap...ca e munca MEA...
la stat sau la ajvps-uri cu oameni vachi care doar fura si nu investesc e noraml ca se tolereaza orice numai omul sa vina si sa marce banu...

referitor la VANATOAREA cu ogarii si ce zic englezoii aia acolo ...putin imi pasa... repet, sunt de acord ca daca vanatoarea se face asa cum trebuie , multe tipuri de vanatoare ar putea fi legalizate si practicate...din apcate LA NOI trebuei luate TOATE masurile pt ca omul sa nu poata vana DECAT cu arma de foc puternica, cu ZGOMOT...
pt ca in rest, DEOCAMDATA, s-ar lasa liber pt unii sa cada prada tentatiei de a GRESI cu sau fara intentie...
geco nu se aude, cainii nu pot fi controlati si stapanii nu pot fi deocamdata creditati ca LE PASA de vanat, pasarea poate RANI si scapa prada si revenim la stapan, etc...
trebuie RESPONSABILITATE intai si MUNCA si ORGANIZARE si abia apoi, pe fonduri private se pot dezvolta vanatori in acest stil.

eu as interzice vanatoarea la goana spre exemplu cu exceptia SELECTIEI...cand mergi 25 de km prin ger cu cainele dupa un msitretz il apreciezi mai mult... cand trebuei, trebuie, dar in rest nu sunt de acord cu goana...
din pacate si la amarata asta de vanatoare cu arma sunt inca MULTE bube, sunt de acord, a legaliza in aceste conditii alte tipuri de vanatoare ar insemna DEZASTRU...

hai sa nu mai discutam ca nu avem ce: braconajul merita pedepsit mult mai aspru, fondurile trebuie date la privat pt ca doar asa se vor rezolva problemele de la braconaj, la furt de catre "administratori", la atitudinea vanatorilor...si taxele pt vanatori ar trebui sa fie DE 10 ORI MAI MARI...si munca OBLIGATORIE ..cine nu are timp sa stea in padure sa se distreze altfel indiferent cati bani are....

inca ceva, pt ca vad ca nu prea stii ce vorbesti in multe privinte...
spui ca vanatule al tau daca ai pamant???TOTAL ERONAT
vanatul nu e al tau asa cum resursele minerale nu sunt ale tale asa cum spatiul aerian nu e al tau asa cum un rau careiti traverseaza proprietatea nu e al tau...
si e normal sa fie asa...
al tau e dreptul de a AJUTA natura si normal de a trage si foloase din asta.. in limitele legii poti popula si recolta, ATAT...
pai cum ar fi sa pui gard pe camp? animalele migreaza din fond in fond, eun lucru necesar si normal...cum adica, a cui e rata care zboara??a ta? de ce, ca ai tu o baltoaca in care rata vine sa se adape???

nu, trebuie sa existe un echilibru in toate si FAUNA e pe primul loc apoi inteersele oamenilor.
da, lucram pe fauna sa ne protejam recolta DAR nu atat de mult cat sa dsitrugem vanatul...si tot asa... dar nu poti pretinde ca esti PROPRIETARUL faunei...asta e o aberatie...

de fapt e o ONOARE ca ai fauna pe proprietatea ta , ar trebui ca toti proprietarii de teren ca CONLUCREZE cu fondurile...sa isi alature interesele astfel incat rezultatul sa fie protejarea faunei si ameliorarea acesteia...
animalele asigura SANATATEA terenului ....

hai sa nu mai batem campii grey, sunt mult prea mutle lucruri pe care le evaluezi TOTAL gresit...auzi, vrei proprietate pe animalele care sunt la un moment dat pe terenul tau.....visezi...

Grehound Utilizare:
Este folosit la vanatoare de iepuri, cerbi si lupi si, in special, la concursurile de alergari, datorita vitezei lui exceptionale...deci putem trage o concluzie din asta....
Si daca esti chiar asa razvratit asupra mea...EU TOT O SA "BRACONEZ"... PRINDE-MA!!!!!!!!!!!!!!! :evil:

Ionut_Telorman
12/11/2006, 22:35
Parinte nu ma intelege gresit!
Eu ii dau tare ca un caine trebuie sa faca ceea ce a fost ursit sa faca!
Acu' tu poate zici - bine ba, da' un ogar care nu vaneaza cum mai este ogar?
Sa vaneze domle'!
Ziua, singur, sa galopeze si sa prinda urecheatu'!
Asa, nu ma opun!
Da' "ajutat" cu farul si bata nu .....!

Imi pare rau mustang de ce am scris mai sus....te inteleg perfect acum...dar credema si pe mine ...NU MAI POT DE NERVI... Imi cer scuze din nou!!

parintele
13/11/2006, 00:18
mai domnu prinde iepuri, las-o cu prinde-ma..chair crezi ca stau eu de tine ? nu tati, ridic problema la asoc si hotaram ca paznicii de fond sa impuste cainii si sa nu va ierte...
sa te fereasca sfantu sa ajung si eu prin zona sa ajut ca stii care e treaba? eu nu am frica asa cum poate are baiatul care pazeste... eu repet, dau drumul la caine sa te rupa in bucati si iti impusc fara nici un fel de discutei cainele.si tit fac si dosar penal pt braconaj, distrugere, asociere in vederea savarsirii de infractiuni, furt, si mai pune tu ce vrei...
mai baiete, crezi ca atitudinea ta e "barbateasca" crezi ca esti jmecher daca spui "eu tot fac"... ??
habar nu ai ce vorbesti...si daca tu crezi ca unuia ca mine ii pasa de tine, de caine sau de genul vostru de atitudine (tari in gura ,amenintari , etc pe care le practicati cu paznicii care va surprind) ma face altfel decat SI MAI AGRESIV te inseli amarnic.

ramai in prostia ta si ROAGA-te sa nu dai peste un nebun ca mine pe camp, ca nu am nici mama, nici tata nici mila de jigodii ca tine.

da, vanatoarea , chair si cea cu ogari, e un sport frumos dar la fel de bine primeaza RESPECTUL pt viata, vanat, natura..eu nu vanez de foame, de palcere tampita sa omor, etc... si pt mine natura si animalele fac de 10 ori mai mult decat respect pe tine sau javrele tale...
organizeaza-te, deveniti legali, luptati pt sportul asta, munciti in teren, bagati bani si DUPA aia toata stima mea.
acuma, un mare sictir. si nu ma pune la incercare ca iti gresesti omul. si am vaga idee ca daca ma scem putin aflu si pe unde te joci si o sa ai surprize...stai calm si nu ai face pe cocosul...

CIMBRU
13/11/2006, 01:20

AIUREA NU O SA PRINDETZI VOI IEPURI CU CIOBANESTI NICI CU HALOGENE DE 500!!!!!...MI-AM SCHIMBAT PAREREA DE ACEST SITE.....EU AM VRUT SA EXPLIC CEVA SI ALTZI INTZELEG ALTCEVA>>>>ORICUM O SA PRIND IEPURI CIT O SA AM CHEF....FARA SA MI_SE INTIMPLE NIMIC...VRETZI SA FITI IRONICI>>>SI EU POT SA FIU ASA>>> :( :( :(

pretene,e in intr-un sat de langa Bucuresti un cioban,care plimba dupa oi doi maidanezi, special pt iepuri.am avut odata ocazia sa-i vad la "lucru".lucreaza in echipa ,unul se baga daca e desish sau iarba inalta,scoate urecheatau si celalalt il ia la intrebari in teren deschis .nu stiu cum vaneaza ogarii tai ,dar cand se lanseaza Roshu(asa il cheama pe alergaretz), iepurele nu mai are nici o sansa.daca il intrebi de ce-i scoate la camp,iti raspunde:"sa manance si ei carnitza" . :evil:

Ionut_Telorman
13/11/2006, 11:50
mai domnu prinde iepuri, las-o cu prinde-ma..chair crezi ca stau eu de tine ? nu tati, ridic problema la asoc si hotaram ca paznicii de fond sa impuste cainii si sa nu va ierte...
sa te fereasca sfantu sa ajung si eu prin zona sa ajut ca stii care e treaba? eu nu am frica asa cum poate are baiatul care pazeste... eu repet, dau drumul la caine sa te rupa in bucati si iti impusc fara nici un fel de discutei cainele.si tit fac si dosar penal pt braconaj, distrugere, asociere in vederea savarsirii de infractiuni, furt, si mai pune tu ce vrei...
mai baiete, crezi ca atitudinea ta e "barbateasca" crezi ca esti jmecher daca spui "eu tot fac"... ??
habar nu ai ce vorbesti...si daca tu crezi ca unuia ca mine ii pasa de tine, de caine sau de genul vostru de atitudine (tari in gura ,amenintari , etc pe care le practicati cu paznicii care va surprind) ma face altfel decat SI MAI AGRESIV te inseli amarnic.

ramai in prostia ta si ROAGA-te sa nu dai peste un nebun ca mine pe camp, ca nu am nici mama, nici tata nici mila de jigodii ca tine.

da, vanatoarea , chair si cea cu ogari, e un sport frumos dar la fel de bine primeaza RESPECTUL pt viata, vanat, natura..eu nu vanez de foame, de palcere tampita sa omor, etc... si pt mine natura si animalele fac de 10 ori mai mult decat respect pe tine sau javrele tale...
organizeaza-te, deveniti legali, luptati pt sportul asta, munciti in teren, bagati bani si DUPA aia toata stima mea.
acuma, un mare sictir. si nu ma pune la incercare ca iti gresesti omul. si am vaga idee ca daca ma scem putin aflu si pe unde te joci si o sa ai surprize...stai calm si nu ai face pe cocosul...

Mai domnule Killer, las-o cu actele astea de curajos... decind practic "sportul" asta "extrem" am dat peste nebuni mai mari decit tine...si nu m-am ales cu niciun dosar pe tema asta...prin asta sau aratat vitejiile lor asupra mea ... tu potzi sa tragi cu arma(pt ca nu reusesti sa te apropi..asta te asigur eu domnule killer) dintr-o parte si noi din alta parte... si atunci o sa vedem care are gradul de nebunie mai ridicat...si sa vezi ce frumos e sa suni la politzie si sa iti spuna ca sint pe drum...si intre timp "prosti" care ii consideri tu se tireze ca primesc telefoane...si la citeva zile dupa ce se intimpla toata chestia asta ...se poate suspenda si permisul de port arma... dar nu mai intru in polemica cu tine pt ca nu are rost...am scris aici in vederea de a gasi persoane care le plac vinatoarea asta....pt ca in romania se mai afla si fonduri private care potzi vana si cu ogari daca platesti ... Si hai sa iti mai zic si eu o chestie...cei mai mari braconieri nu sintem noi cu animalele (pt ca au inima si obosesc) tot voi cu masinile de omorit... platitzi o amarita de taxa anuala si va credetzi stapani pe toate campurile omoratzi si in vanatoare organizata si in neorganizata...la fel pe timp de zii si pe timp de noapte cu si fara stiintza organizatzie ... in general nu exista vanator fara sa impuste ceva ILEGAL ...

SI CU ASTA AM INCHEIAT ACEST SUBIECT PE ACEST SITE ... EU AM VRUT CEVA SI ALTZI AU INTZELES ALTCEVA ... IMI PARE RAU PT CATEVA PERSOANE DE AICI ,CUM AR FII: GREY,PT CA POATE AU INTZELES CE AM VRUT SA ZIC.....

lilith
13/11/2006, 11:57
=D/\ =D/\ bravo ma telormane! ce barbat adevarat esti! eu, ca femeie, mor dupa oamenii ca tine! ai tot respectu meu, sau nu! :lol: :lol: tu vezi cat esti de penibil? te citesti dupa ce postezi? tu vezi cate kkturi bagi in tine? se pare ca te iei de parintele, dar chiar nu ti-ai ales omu! :lol: :lol: =D/\ =D/\
parinte, am eu pile la 5 magistrati din tara, plus la asociatia sanitar veterinara, plus la alte cateva institutii mai marisoare, sa zic asa! te ajut? pun o pila sa-l prindem pe infractor! :wink:

mustang
13/11/2006, 12:50
[ Mustang tu vezi de oile si de ciobaniile tale....Asa ceva e mult prea complicat pt tine...

Am vazut si celalalt post cu scuzele! Nu-l citez pt ca nu stiu cum sa bag doua citate in acelasi loc!

Faptul ca tu si altii vin si-mi spun - vezi-ti de oile tale - atunci cand eu imi exprim parerea in legatura cu un subiect sau cu afirmatia unui alt user, arata CLAR lipsa argumentelor!

Ma baieti puteti voi sa-mi spuneti de 100 de ori sa-mi vad de turma mea!
Daca nu-s de acord cu ceva din ceea ce scrieti voi, nu tac! - mai ales daca am si argumente care sa-mi sustina afirmatiile!

Lasati oile si dulaii in pace si veniti cu ARGUMENTE tata!

Pe mine dovezile de curaj si barbatie exprimate pe un forum din spatele unei tastaturi, ma lasa rece!

Apropo - daca esti baiat bun ciobanii sint cei mai cuminti oameni!
Daca esti al dracu' atunci iei rapid o bata pe carca!
Asta asa ca informatie generala!

parintele
13/11/2006, 13:52
mai teleormane, stii care e problema cu tine?
iti spun eu: ca la fondurile de vanatoare pe 5 milioane pe luna e un om amarat, cu FAMILIE si situatie GREA ... care stii ce gandeste?
"am familie, am copii, am nevasta, dac vin astia cu jeepanul cu 5 golani si imi rup piciaorele? in tara asta de kk pana ii prinde politia, pana ii baga la racoare, platesc si SCAPA..mai bine imi vad de familia mea, ma duc la sefu si ii spun ca au fugit si GATA.."...

si e normal...oamenilor le e frica.
dar am o surpriza pt tine: unii care baga bani NU AU JENA de infractori ca tine, au si ei si bani si smardoiala si relatii...

daca eu dau drumul la caini pe tine mai esti asa de jmecher? daca si filmez? daca POT si ITI FAC dosar penal si te asigur ca nu scapi? etc...

hai ma lasa cacaturile, puisor, esti jmecher cu amaratii aia care stau pe camp pt o bucata de paine pe mas la copii....cu unul cel puytin cat tine de "bazat" iti spun eu puisor ca ai plange si a fce flotati in limba sa nu o patesti...
sa te vad eu pe fond privat ca braconezi cu caini...
lasa tu jmecheriile ca habar nu ai cu cine vorbesti aici...

repet, vanatoarea in sine e un lucru DISCUTABIL, personal am si argumetne prosi contra...
ce faceti voi insa e o mizerie, o faceti unde oamenii sunt slabi de inger...

auzi, nu ma apropii... si daca iti arat ca ma apropii, trag cu bile pana te umflu, dau drumu la 4 rottweileri si iti dau si cu cainii aia fiorosi in cap???
vezi de treaba ta si ROAGA-te sa nu dai peste unul ca mine, fara mama, fara tata...

mikavenin
13/11/2006, 16:30
bravo parinte, tampitu trebuie impuscat in coaie! pacat de caini care n-au nici o vina in afara de aceea de a-si fi urmat instinctele dar daca altfel nu intelege, sa-i omoare si cainii.

Ionut_Telorman
13/11/2006, 16:54
[quote=Ionut_Telorman][ Mustang tu vezi de oile si de ciobaniile tale....Asa ceva e mult prea complicat pt tine...

Am vazut si celalalt post cu scuzele! Nu-l citez pt ca nu stiu cum sa bag doua citate in acelasi loc!

Faptul ca tu si altii vin si-mi spun - vezi-ti de oile tale - atunci cand eu imi exprim parerea in legatura cu un subiect sau cu afirmatia unui alt user, arata CLAR lipsa argumentelor!

Ma baieti puteti voi sa-mi spuneti de 100 de ori sa-mi vad de turma mea!
Daca nu-s de acord cu ceva din ceea ce scrieti voi, nu tac! - mai ales daca am si argumente care sa-mi sustina afirmatiile!

Lasati oile si dulaii in pace si veniti cu ARGUMENTE tata!

Pe mine dovezile de curaj si barbatie exprimate pe un forum din spatele unei tastaturi, ma lasa rece!

Salut mustang!

Nu imi arat curajul si barabtzia din spatele tast...dar crede-ma cum si tu ai o pasiune la caini ciobanesti ( ma refer la pasiune sa vezi un caine ciobanesc la lucru cind se bate cu lupul) cum si parintele are pasiune de a vede un poiter la lucru si dupa acea sa impuste iepurele ,asa am si eu pasiune la caini ogari sa vad cum alearga pe un camp dupa un iepure si dupa acccea sa il prinda(de multe ori ...m-am gandit sa ii pun botnitza la ogar ...de ce : pt ca nu prea ma omor cu mancarea din vanat...am incercat lucrul asta dar ...este ca si cum parintele ar trage cu o pusca cu paintball )...nu sint un distrugator de fauna...atunci cind este perioada inchisa la vinatoare ma refer la prohibitzie, nu sint un nebun sa ma duc sa prind iepuri cu pui in burta :( ...atunci imi iau caini pe langa masina si ii antrenez pe fiecare seara cind sint la tara ..... NU VREAU DECIT SA IMI INTZELEGETZI PASIUNEA

Ionut_Telorman
13/11/2006, 17:06
iti spun eu: ca la fondurile de vanatoare pe 5 milioane pe luna e un om amarat, cu FAMILIE si situatie GREA ... care stii ce gandeste?
"am familie, am copii, am nevasta, dac vin astia cu jeepanul cu 5 golani si imi rup piciaorele? in tara asta de kk pana ii prinde politia, pana ii baga la racoare, platesc si SCAPA..mai bine imi vad de familia mea, ma duc la sefu si ii spun ca au fugit si GATA.."...

dar am o surpriza pt tine: unii care baga bani NU AU JENA de infractori ca tine, au si ei si bani si smardoiala si relatii...

daca eu dau drumul la caini pe tine mai esti asa de jmecher? daca si filmez? daca POT si ITI FAC dosar penal si te asigur ca nu scapi? etc...

hai ma lasa cacaturile, puisor, esti jmecher cu amaratii aia care stau pe camp pt o bucata de paine pe mas la copii....cu unul cel puytin cat tine de "bazat" iti spun eu puisor ca ai plange si a fce flotati in limba sa nu o patesti...

repet, vanatoarea in sine e un lucru DISCUTABIL, personal am si argumetne prosi contra...

auzi, nu ma apropii... si daca iti arat ca ma apropii, trag cu bile pana te umflu, dau drumu la 4 rottweileri si iti dau si cu cainii aia fiorosi in cap???
vezi de treaba ta si ROAGA-te sa nu dai peste unul ca mine, fara mama, fara tata...

Mai parinte...eu nu am decit o singura frica cind vine vb de asa ceva ,DECIT DE DUMNEZEU....ia gindestete si tu logic...nu crezi ca ar fi mai simplu sa imi iau perimis si arma...DAR NU IMI PLACE ASTFEL DE VINATOARE...am fost cu ceva timp in urma la vanatoare cu tatal unui prieten cind m-am urcat intr-un aro avea masina plina de arme...ultimile tipur de are ....mie lucrul ala mi-se pare o prostie...a sarit iepurele si l-a impuscat...daca nu ma atrage astfel de vanatoare ce avetzi impotriva...

si referitor la 4 rottweileri...nu iti doresc decit sa dai peste niste prieteni de ai mei care se duc la vinatoare cu pit bulli de mistretzi... iau un tractor...leaga o carutza de tractor...si baga in caruta in jur de 6 pit bulli ...in tractor stau in jur de 4 oameni si in carutza cam vro trei sa tzina caini..cei 4 oameni din tractor totzi au arme...dar nu le folosesc...vor sa vada spectacol cu caini...
si iti spun ca te lasa si fara caini si fara camera...ex: http://www.boardogs.com/Huntingphotos10.htm

ti-am zis ca intram intr-o polemica prea plictisitoare...eu zic ceva iar tu ma contrazici...

Nu pot decit sa iti urez succes la vanatoare si la prins braconieri...dar ai grija la vanatori cu caini!:)

13/11/2006, 17:10
ti-am zis ca intram intr-o polemica prea plictisitoare...eu zic ceva iar tu ma contrazici...

PAI NU MAI ZICE! de fapt nu stiu ce astepti, de ce ai intrat aici, probabil vrei sa lesinam de placere auzindu-ti afirmatiile agramate si sa aplaudam la aberatiile cu care te lauzi! nu e cazul!

Ionut_Telorman
13/11/2006, 17:30

PAI NU MAI ZICE! de fapt nu stiu ce astepti, de ce ai intrat aici, probabil vrei sa lesinam de placere auzindu-ti afirmatiile agramate si sa aplaudam la aberatiile cu care te lauzi! nu e cazul!

subiectul este deschis de mine...daca nu te intereseaza...nu stiu de ce ai mai avut curiozitatea sa il citesti... :roll:

13/11/2006, 17:37
eset un forum public, nu un site cu circuit inchis, citesc ce doresc si imi pot exprima parerea. daca vrei numai aplauze, pacat, vei fii dezamagit!

lilith
13/11/2006, 17:44
=D/\ =D/\ imi place de ionutz asta... vede ca se face de rusine, dar se complace! uite asta da dovada de curaj! bravo, mai braconierul visurilor mele! esti barbat! si imi mai place la tine ca scrii corect gramatic! :lol: :lol: :lol:

impala jack daniels
13/11/2006, 17:47
ia nu va mai luati de om ,railor!poate scoate arma si va impusca pe toti sau pune cainii pe voi ca are dreptul(s-o creada el :lol: :lol: ).ma dar multi idoli apar aici pe forum!!cred ca vrea si el un fun club!

13/11/2006, 17:47
Vaaaai, dar nu se face de rusine, cum poti sa spui asta? E de laudat, cum braconeaza el cu pitbul-ii care nu pot fii stapaniti....si cum o sa impuste el pe parintele si cum...si cum...
Nu stiu de ce a dat link catre acel site, era oricum clar pt toata lumea despre ce vorbim. Dar e bine ca are frica de un singur lucru, de Dumnezeu....(asta mi-a placut)

lilith
13/11/2006, 17:49
ia nu va mai luati de om ,railor!poate scoate arma si va impusca pe toti sau pune cainii pe voi ca are dreptul(s-o creada el :lol: :lol: ).ma dar multi idoli apar aici pe forum!!cred ca vrea si el un fun club!
imi place ca esti perspicace! =D/\

Ionut_Telorman
13/11/2006, 17:51
=D/\ =D/\ imi place de ionutz asta... vede ca se face de rusine, dar se complace! uite asta da dovada de curaj! bravo, mai braconierul visurilor mele! esti barbat! si imi mai place la tine ca scrii corect gramatic! :lol: :lol: :lol:

nu vad unde m-am facut de rusine ... poate in mintea ta se vede asta....si imi cer scuze pt greserile gramaticale...multzumita!?!

impala jack daniels
13/11/2006, 17:54
draga ionutz nu o baga in seama pe lilith .ea e mai nestiutoare.nu stie ce palpitanta e viata cu tine!!eu sunt o mare admiratoare de a ta si vreau sa mai aud asa niste povesti cu sange.........mult sange :evil:

Ionut_Telorman
13/11/2006, 17:55
Vaaaai, dar nu se face de rusine, cum poti sa spui asta? E de laudat, cum braconeaza el cu pitbul-ii care nu pot fii stapaniti....si cum o sa impuste el pe parintele si cum...si cum...
Nu stiu de ce a dat link catre acel site, era oricum clar pt toata lumea despre ce vorbim. Dar e bine ca are frica de un singur lucru, de Dumnezeu....(asta mi-a placut)

VAAAAAAAAAAAAAAAI CAT ESTI DE DASTEPTA .... am dat un exemplu ...cum fac alti oameni!

Nesa
13/11/2006, 18:07

VAAAAAAAAAAAAAAAI CAT ESTI DE DASTEPTA .... am dat un exemplu ...cum fac alti oameni!

Fara jigniri, mai ales la adresa unor reprezentante a sexului frumos nu poti discuta Ionut? Forumul e totusi public si are rolul de tribuna de dezbateri, nu? Nu cred [-X ca-ti va aduce nimic bun acest comportament agresiv de tip "Gigi duru"! :evil:

13/11/2006, 18:07
frumos exemplu!
dar de ce trebuie sa imiti alti oameni????

Ionut_Telorman
13/11/2006, 18:10
Fara jigniri, mai ales la adresa unor reprezentante a sexului frumos nu poti discuta Ionut? Forumul e totusi public si are rolul de tribuna de dezbateri, nu? Nu cred [-X ca-ti va aduce nimic bun acest comportament agresiv de tip "Gigi duru"! :evil:[/quote]

Ba da ...chiar daca mi-sau adus multe jignir...si chiar nu am jignito...i-am facut un compliment referitor la coeficientul de desteptaciune ridicat....

13/11/2006, 18:12
multumesc frumos (regret ca nu pot sa-ti intorc complimentul), insa am recitit prima ta postarein care declari ca esti nebun si inca de mai multe ori si acolo, da, sunt de acord cu tine.Insa nu vad de ce nebunia ta sa distruga fauna.....

Ionut_Telorman
13/11/2006, 18:13
frumos exemplu!
dar de ce trebuie sa imiti alti oameni????

eu cred ca nu intzelegi.....am spus ca asta fac niste prieteni cunoscutzi...nu o practic eu...eu ce fac vanez iepuri ,admirand un alergat gratzios si o tenacitate ridicata...atata tot !

lilith
13/11/2006, 18:14
lume lume!!! sunteti toti invitati la fun club braconaj!!!! =D/\ =D/\ =D/\

Ionut_Telorman
13/11/2006, 18:18
multumesc frumos (regret ca nu pot sa-ti intorc complimentul), insa am recitit prima ta postarein care declari ca esti nebun si inca de mai multe ori si acolo, da, sunt de acord cu tine.Insa nu vad de ce nebunia ta sa distruga fauna.....

am vrut sa fac o referire la chestia ca sint nebun atata timp cind stiu consecintzele ... si referitor la fauna.. am mai spus...nu ai cum sa distrugi fauna mai repede cu un animal decit o fac cei cu masina de omorat (arma),cit de antrenat este acel animal...

Ionut_Telorman
13/11/2006, 18:24
lume lume!!! sunteti toti invitati la fun club braconaj!!!! =D/\ =D/\ =D/\

a face braconaj inseamna sa te folosesti de prada vanata de exemplu sa o vinzi si sa te alegi cu foloase materiale destul de bune(si atunci atractzia sa distrugi fauna e mare) ... dar atata timp cit mie nu imi place vanatul ...si nici prin minte nu mi-ar trece sa il vand ...eu nu ma consider braconier...eu imi iau trei patru baietzi care se bucura de bucata accea de carne pe care o ia ca parte la o astfel de vanatoare si o duce acasa... eu nu iau de multe ori niciun iepure acasa ......

Legea lui Mendel-escu
13/11/2006, 19:57
..nu iti doresc decit sa dai peste niste prieteni de ai mei care se duc la vinatoare cu pit bulli de mistretzi... iau un tractor...leaga o carutza de tractor...si baga in caruta in jur de 6 pit bulli ...in tractor stau in jur de 4 oameni si in carutza cam vro trei sa tzina caini..cei 4 oameni din tractor totzi au arme...dar nu le folosesc...vor sa vada spectacol cu caini...
si iti spun ca te lasa si fara caini si fara camera......dar ai grija la vanatori cu caini!:)
Mai este oare nevoie de alte cuvinte care sa demonstreze de ce Ionut Deli-orman este un model pe lumea asta desi iar sta mai bine ca model pe lumea ailalta cu prietenii lui care nu pot sa se duca la teatru ca-i adoarme,ei vor spectacol palpitant,6 pitt bulli care sfasie un grostei si 7 barbati care au pusti pentru a scurta chinul vreunui paznic care ar putea interveni,ce dracu-show must go on :evil: :evil: :evil:

Ionut_Telorman
13/11/2006, 20:22
..nu iti doresc decit sa dai peste niste prieteni de ai mei care se duc la vinatoare cu pit bulli de mistretzi... iau un tractor...leaga o carutza de tractor...si baga in caruta in jur de 6 pit bulli ...in tractor stau in jur de 4 oameni si in carutza cam vro trei sa tzina caini..cei 4 oameni din tractor totzi au arme...dar nu le folosesc...vor sa vada spectacol cu caini...
si iti spun ca te lasa si fara caini si fara camera......dar ai grija la vanatori cu caini!:)
Mai este oare nevoie de alte cuvinte care sa demonstreze de ce Ionut Deli-orman este un model pe lumea asta desi iar sta mai bine ca model pe lumea ailalta cu prietenii lui care nu pot sa se duca la teatru ca-i adoarme,ei vor spectacol palpitant,6 pitt bulli care sfasie un grostei si 7 barbati care au pusti pentru a scurta chinul vreunui paznic care ar putea interveni,ce dracu-show must go on :evil: :evil: :evil:

Mai draga criticule ... am dat un exemplu pe masura ... de ce nu ai citat tot...cel putzin prieteni mei dau druml la caini pe porci mari nu pe "grosteni"...nu pe oameni... asa cum se dau "mari" cei de aici cu rottweileri...dar nu au auzit de aparate cu ultra sunete.... :lol: :lol: :lol: ... si referitor la bile ... sa mai dezbatut un caz pe OTV cu impuscatul pe balta ... dar cel putzin ala era pe propietate privata .... si de acolo noi romanii ne-am invatzat minte si mergem pe o premiza autohtona: decit sa plinga mama mai bine mama ta( sa nu fiu vulgar sa folosesc argouri)

Ionut_Telorman
13/11/2006, 20:27
SI ACUM VREAU UN RASPUNS DE LA ACEI "ISTETZI" :
DECE IN TIMPUL ISTORIC EXISTA MAI MULT VANAT ???..(oare erau mai multe specimene pe cale de disparitzie ca parintele cu arma!?)
DE CIND SINT OGARI PAMANT?..SI DE CIND SINT ARMELE????

SI DE AICI TOTZI ACEI OAMENI "Dasteptzi" TRAG COCNCLUZI!!!!!!

haiduc
13/11/2006, 20:35
Da, sau: DE CAND SUNT RAZBOAIELE PE PAMANT?
Si uite ca tot ne am adunat de vreo 6 miliarde de bipezi. In concluzie: razboaiele nu-ti fac rau...

Ionut_Telorman
13/11/2006, 20:36
bravo parinte, tampitu trebuie impuscat in coaie! pacat de caini care n-au nici o vina in afara de aceea de a-si fi urmat instinctele dar daca altfel nu intelege, sa-i omoare si cainii.

UTAZI SI VOI PE CE MANA AR TREBUI LASATA FAUNA...SI CE FEL DE OAMENI II DA DREPTATE PARITELUI....SI PE DEASUPRA SE DAU SI IUBITORI DE ANIMALE.... DACA ASI AVEA O PUTERE CU ASEMENEA OAMENI ASI PUE IN VIGOARE O LEGE SA PERMITA BRACONAJU LA OAMENI CARE CONSUMA AERUL DEGEABA .......

LA CAT DE BINE LAUDAT AM FOST PE ACEST SITE AR TREBUI SA VB FFFFFFFFFFFOARTE FRUMOS ... Dar merg pe o premiza: " Sint ei chinuitzi de ce sa ii mai chinui si eu cu cuvinte asemanatoare"

Ionut_Telorman
13/11/2006, 21:10

UTAZI SI VOI PE CE MANA AR TREBUI LASATA FAUNA...SI CE FEL DE OAMENI II DA DREPTATE PARITELUI....SI PE DEASUPRA SE DAU SI IUBITORI DE ANIMALE.... DACA ASI AVEA O PUTERE CU ASEMENEA OAMENI ASI PUE IN VIGOARE O LEGE SA PERMITA BRACONAJU LA OAMENI CARE CONSUMA AERUL DEGEABA .......

LA CAT DE BINE LAUDAT AM FOST PE ACEST SITE AR TREBUI SA VB FFFFFFFFFFFOARTE FRUMOS ... Dar merg pe o premiza: " Sint ei chinuitzi de ce sa ii mai chinui si eu cu cuvinte asemanatoare"

uite mai haiduc...bine a zisisteata sau istetzul de mai sus: pacat de caini care n-au nici o vina in afara de aceea de a-si fi urmat instinctele....

am si eu o intrebare pt tine ca iubitor de caini de turma: Ai vrea sa se dea o lege sa interzica caini de oi ca fiind paznici la oi si sa ii faca caini de agrement si concursuri!?

haiduc
13/11/2006, 21:19
Unii din ei s-au si facut caini de show si agreement. Dar legea impune purtarea unui jujeu de catre cainii ce insotzesc turmele pe fonduri de vanatoare. Unii ciobani nu se conformeaza si multi caini mor impuscati de padurari sau vanatori. Nervii si amenintarile ciobanilor "imprudenti" sunt tardive si inutile pentru bietul caine.

dandsilviu
13/11/2006, 21:25
Motivul pentru care vin sträinii sä vâneze la noi nu este pentru cä umblä ursii cu covrigi în coadä, ci pentru ca în lumea civilizatä nu se mai vâneazä "sportiv", sau de divertisment, adicä de "hobby" ci doar pentru necesitäti, iar asta în cantitati foarte reduse: 1 buc. vânat mare pe an, 2-3 buc. capre/porci/vulpi, cca 8-10 iepuri etc.
Totodatä, taxele sunt prohibitive.

In unele täri din Eu. vânänoarea chiar s-a interzis.

La noi încä se mai ucide din pläcere, iar "recoltele" sunt câteodatä absurde (vezi vânätoarea de pe terenul lui Tiriac...).

In fata acestor "bon viveuri" argumentele apropos de valoarea vietii nu reprezintä nimic.
Norocul nostru este cä va trebui sä ne aliniem la rigorile civilizatiei.

Când spun asta, ma refer si la modul de respectare a legilor, pentru cä la noi este deja interzisä chiar si acum vânätoarea cu ogari, sau alti câini care nu sunt considerati câini de vânätoare (însotitori ai vânätorului cu puscä).

Dar acum este "trendy" sä ai arme de vânätoare si sä vânezi, în aceeasi mäsurä in care porti chiloti "Cätälin Botezatu".
Numarul animalelor räpuse într-o zi de hunting trebuie sä fie cel putin egal cu numärul dormitoarelor domiciliului (adicä vreo 28 ).
Iar dacä asta se petrece în afara legii, adicä braconajul, respectiv vânätoarea cu ogari sau pitbuli, atunci este si mai "cool".

Scena descrisa cu "caruta cu pitbuli legata de tractor" pare desprinsä din viata bantustanelor.

Oricum, o asemenea activitate cere multä däruire si nu prea îti mai rämâne timp de scoalä, încä din primele clase, când se înväta gramatica.

Carmencat
13/11/2006, 21:35
Ce gramatica?? Ce-i aia??? Alearga, are blana?? Se lasa cu sange?? Daca nu... e pierdere de timp #-o

Ionut_Telorman
13/11/2006, 21:39
Ce gramatica?? Ce-i aia??? Alearga, are blana?? Se lasa cu sange?? Daca nu... e pierdere de timp #-o

Daca aveam un scris mai gramatical poate acum numai vb cu voi imi era somn pt ca muncisem toata ziua .... unde sint omeni astia ca voi sa corecteze multe lucruri scrise prost in romania !??!! ... pe forum la animale se dau marii ca sint dasteptzi!!

Carmencat
13/11/2006, 21:45

Daca aveam un scris mai gramatical poate acum numai vb cu voi imi era somn pt ca muncisem toata ziua .... unde sint omeni astia ca voi sa corecteze multe lucruri scrise prost in romania !??!! ... pe forum la animale se dau marii ca sint dasteptzi!!

Nu mi-am dat seama ce efort trebuie sa fie pentru tine sa citesti ce scriem noi :lol: :lol: daca a scrie corect necesita atata consum fizic si psihic, nu stiu zau de ce te mai obosesti.

E mai usor la vanatoare... alearga altii pentru tine, fac altii treaba murdara... Dar nu stiu cum iti reuseste impartitul prazii :-k daca gramatica e atat de grea, banuiesc ca matematica te face sa dormi vreo... 3 luni. #-o De altfel cred ca asta e unicul motiv pentru care inca mai avem iepuri in Romania... somnul tau le da posibilitatea sa se mai si reproduca... :lol: :lol: :lol:

Legea lui Mendel-escu
13/11/2006, 21:57
Mai draga criticule ... am dat un exemplu pe masura ... de ce nu ai citat tot...cel putzin prieteni mei dau druml la caini pe porci mari nu pe "grosteni"...nu pe oameni... asa cum se dau "mari" cei de aici cu rottweileri...dar nu au auzit de aparate cu ultra sunete.... :lol: :lol: :lol: ... si referitor la bile ... sa mai dezbatut un caz pe OTV cu impuscatul pe balta ... dar cel putzin ala era pe propietate privata .... si de acolo noi romanii ne-am invatzat minte si mergem pe o premiza autohtona: decit sa plinga mama mai bine mama ta( sa nu fiu vulgar sa folosesc argouri)
Mai draga, :lol: :lol: :lol: ,ce vorbe dulci pt aia ca tine,las-o in pace pe mama ca ea m-a invatat cand eram mic sa nu discut cu...sa zicem strainii,altfel ne muta Maddie la Scandal :evil:
Eu am niste caini de paza dar asta nu inseamna ca omoara la farurile masinii odata pe saptamana cate un hot ca sa-si pastreze instinctul intact,desi chiar as tentat sa-i asmut pe unul ca tine,sa vezi si tu cum este sa fii incoltit si haituit,conservationistule

Carmencat
13/11/2006, 22:04
Mai draga, :lol: :lol: :lol: ,ce vorbe dulci pt aia ca tine,las-o in pace pe mama ca ea m-a invatat cand eram mic sa nu discut cu...sa zicem strainii,altfel ne muta Maddie la Scandal :evil:
Eu am niste caini de paza dar asta nu inseamna ca omoara la farurile masinii odata pe saptamana cate un hot ca sa-si pastreze instinctul intact,desi chiar as tentat sa-i asmut pe unul ca tine,sa vezi si tu cum este sa fii incoltit si haituit,conservationistule

Adica dupa ce cainii tai demonstreaza ca au instinctul intact... e numai bun de pus la conserva??? :lol: :lol: :lol:

Desi... au si animalele demnitate... :oops:

mba_grey
13/11/2006, 23:04
:o :o :o nu-mi vine sa cred ce interes poate sa starneasca un "viteaz" ca ionutz.....ma oameni buni!!!!!voi credetzi ca Ionutz asta pricepe ce-i spunetzi voi?putetzi sa-l luatzi cu sarcasm, subtilitatzi,oximoroane ca el tot Ion din telorman ramane ...nu pricepe si basta!!!! unii vad ca se mai obosesc sa-i faca si fan club :D :D :D tare.
ma rog eu dau replica pt ca mi s-a adresat direct:

Buna grey...

Tot ce pot spune este ca astept doi pui dintr-o rasa de curse din Irlanda: Droopys Kewell x Stamford ... si imi pare nespus de rau ca nu imi intzelegi pasiunea...dar ma rog....asta e!

pai ioane ce sa spun ....ASTEAPTA...cand ii ai sa-mi spui si mie...poate vin sa-i vad.....eu sunt prieten cu crescatorul lui Droopys Kewell si ma indoiesc ca niste caini din canisa lui Ken si Sarah Duce o sa ajunga vreodata la tine......da daca o sa-i ai poate vin la tine pt. vo monta :D :D ....in rest ce mai esti un adevarat vanator :D :D :D :D sau pescar :D :D :D a si inca ceva. Cum se numeste rasa aia de curse din irlanda? o fi vo rasa noua si eu nu stiu? pai noi lucram doar cu greyhound...poate tu primesti ceva gen ghepardoogarila....rasa noua omologata in Teleorman? man you are so full of sh...t!!!!!!!

parintele
14/11/2006, 02:58

Mai parinte...eu nu am decit o singura frica cind vine vb de asa ceva ,DECIT DE DUMNEZEU....ia gindestete si tu logic...nu crezi ca ar fi mai simplu sa imi iau perimis si arma...DAR NU IMI PLACE ASTFEL DE VINATOARE...am fost cu ceva timp in urma la vanatoare cu tatal unui prieten cind m-am urcat intr-un aro avea masina plina de arme...ultimile tipur de are ....mie lucrul ala mi-se pare o prostie...a sarit iepurele si l-a impuscat...daca nu ma atrage astfel de vanatoare ce avetzi impotriva...

si referitor la 4 rottweileri...nu iti doresc decit sa dai peste niste prieteni de ai mei care se duc la vinatoare cu pit bulli de mistretzi... iau un tractor...leaga o carutza de tractor...si baga in caruta in jur de 6 pit bulli ...in tractor stau in jur de 4 oameni si in carutza cam vro trei sa tzina caini..cei 4 oameni din tractor totzi au arme...dar nu le folosesc...vor sa vada spectacol cu caini...
si iti spun ca te lasa si fara caini si fara camera...ex: http://www.boardogs.com/Huntingphotos10.htm

Nu pot decit sa iti urez succes la vanatoare si la prins braconieri...dar ai grija la vanatori cu caini!:)

ok, ok, o sa fiu atent..abia astept sa impusc niste caini in teren...cand ziceam de ce se omoara CAINII mi-au sarit in cap IUBITORII...uite de ce se impusca, pt ca stiu pe cei de teapa lui teleorman..

parintele
14/11/2006, 03:46

uite mai haiduc...bine a zisisteata sau istetzul de mai sus: pacat de caini care n-au nici o vina in afara de aceea de a-si fi urmat instinctele....

am si eu o intrebare pt tine ca iubitor de caini de turma: Ai vrea sa se dea o lege sa interzica caini de oi ca fiind paznici la oi si sa ii faca caini de agrement si concursuri!?\

perfect adevarat, nu-mi palc cainii de agrement...imi palc cainii utilitari DAR neicushorule, utilitari nu braconieri...
ziceam din primul post, asociaza-te, vin si eu, nici o problema, facem regulamente, legi, platim intretinerea fondului, il pazim de braconierii cu "arme" ...de tigani care pun laturi, care prin iepurii in zapada, etcetc..si sunt PRIMUL care vine sa admire ogarii...

asa, in MUNC Aaltora, pe banii altora, e simplu sa admiri ogarii...

parintele
14/11/2006, 03:57
Motivul pentru care vin sträinii sä vâneze la noi nu este pentru cä umblä ursii cu covrigi în coadä, ci pentru ca în lumea civilizatä nu se mai vâneazä "sportiv", sau de divertisment, adicä de "hobby" ci doar pentru necesitäti, iar asta în cantitati foarte reduse: 1 buc. vânat mare pe an, 2-3 buc. capre/porci/vulpi, cca 8-10 iepuri etc.
Totodatä, taxele sunt prohibitive.

In unele täri din Eu. vânänoarea chiar s-a interzis.

La noi încä se mai ucide din pläcere, iar "recoltele" sunt câteodatä absurde (vezi vânätoarea de pe terenul lui Tiriac...).

In fata acestor "bon viveuri" argumentele apropos de valoarea vietii nu reprezintä nimic.
Norocul nostru este cä va trebui sä ne aliniem la rigorile civilizatiei.

Când spun asta, ma refer si la modul de respectare a legilor, pentru cä la noi este deja interzisä chiar si acum vânätoarea cu ogari, sau alti câini care nu sunt considerati câini de vânätoare (însotitori ai vânätorului cu puscä).

Dar acum este "trendy" sä ai arme de vânätoare si sä vânezi, în aceeasi mäsurä in care porti chiloti "Cätälin Botezatu".
Numarul animalelor räpuse într-o zi de hunting trebuie sä fie cel putin egal cu numärul dormitoarelor domiciliului (adicä vreo 28 ).
Iar dacä asta se petrece în afara legii, adicä braconajul, respectiv vânätoarea cu ogari sau pitbuli, atunci este si mai "cool".

Scena descrisa cu "caruta cu pitbuli legata de tractor" pare desprinsä din viata bantustanelor.

Oricum, o asemenea activitate cere multä däruire si nu prea îti mai rämâne timp de scoalä, încä din primele clase, când se înväta gramatica.

gresessti profund.
stiu cazuri din germania unde acum 2-3 ani eram invitat...pe fondurile private se REGLEMENTEAZA fauna care trebuie sa existe...daca ai in fond 200 de msitreti, treaba ta cum produsi , si fondul are capacitate LEGAL ADMISA de 10, teOBLIGA sa impusti, relochezi, etc...190 de bucati altfel tzi se ia licenta si platesti niste amenzi de intri DIRECT in faliment si tu si tot neamul tau....

peste tot in lumea civilizata adica UE ca US e alta lume, este incurajata repopularea cu specii disparute, este protejata fauna cu PROBLEME si este vanata fauna care, datorita lipsei verigilor disparute sau amenintate, se inmulteste peste nuamrul optim.
de asemenea se inmultesc artificial animale in captivitate care apoi sunt elinerate pt a fi vanate..ca si la crocodilii de piele, o parte raman in teren si repopuleaza , imbunatatesc poolul genetic,etc...

esti intr-o destul de mare eroare in ce priveste regulile si ce se intampla prin europa.

cat priveste pe tiriac eu iti spun ca totul afost LEGAL dar nu moral.
intr-un fond mare in care ingrijesti si RANESTI vanatul poti avea exces de mutle sute de mistreti in 2-3 ani de zile. daca faci o vanatoare la cativa ani TREBUIE sa scoti pt a mentine echilibrul....
problema nu e ca a scos 200 de mistreti la o vanatoare...spdv ecologic si a faunei e ok, fondul ala era chiar BINE intretinut si avea eces erios...
problema e ca nu e moral, sanatos la cap, nu ar trebui sa fie nici o palcere sa vanezi 10-15 mistreti in cateva zile de persoana..
problema nu e ecologica e de comportament la unii oameni...porcii aia TREBUIAU scosi pt ca erau in numar excesiv si "cultivati excesiv"...

hai sa nu o dam dintr-o extrema in cealalta...

parintele
14/11/2006, 04:02
si mai alexandria sau teleorman sau cum iti zice tie..BRACONAJ inseamna incalcarea legii probleme de pescuit si vanatoare..adica pescuit si vanatoare ilegala...
braconaj inseamna sa vanei si sa pescuiesti ilegal adica fra autorizatie sau prin mijloace neaaceptate de lege sau in perioada prohibite samd...

nu ma intereseaza ca mananci sau nu vanatul, ca il vinzi, ca ai sau nu foloase materiale, POTI SA IL SI ELIBEREZI inapoi in mediul ntural, tot BRACONAJ se cheama...
vantul si fauna pisciola NU TREBUIE PERTURBATE in mediul natural...legal e cel mult sa le OBSERVI fara sa intervii...ATAT..restul intra sub incidenta legii...si sa sperii 2 iepuri care se cotzaie...:)

pune mana si citeste legea putin , iti ziceam mai deunazi ca esti in grave erori de cunaostere si percepere a realitatii ...

mikavenin
14/11/2006, 08:42
teleormane, nu-mi rastalmaci mie vorbele! nu dai tu doi lei pe viata cainilor tai pe de alta parte poate daca ti-i omoara si te priveaza de instrumentul de omorit, te potolesti in pusca ma-tii, cel putin pana iti cumperi altii!
isteata e ma-ta care te-a facut cu trei coa...rne de umbli dezlegat si omori cum iti vine si te mai dai si rotund cu asta! si nu ma indoiesc ca nu te-a prins nimeni pana acum dar unde n-a dat domnu sa te impuste pe tine unu in cap din "greseala"! auzi, se duce si-si ia "rasa de curse" :lol:
hai sanatate tie si la toata familia ta si s-auzim c-ai infundat puscaria!

mustang
14/11/2006, 09:32
[Salut mustang!

Nu imi arat curajul si barabtzia din spatele tast...dar crede-ma cum si tu ai o pasiune la caini ciobanesti ( ma refer la pasiune sa vezi un caine ciobanesc la lucru cind se bate cu lupul)

Salut omule!

Da - cand vad dulaul luptand cu ursul sau lupul, creste inima in mine si se face cat a unui taur!
Dar - dulaul ala lupta nu pt ca l-am pus eu sau altul s-o faca, nu pt placerea noastra sau a lui, cainele lupta pt asa trebuie sa faca - de el depind multe vieti (ale oilor si nu numai uneori), in curajul si vitejia lui isi pune baciul toata nadejdea!
Cainele lupta cu o ura nemarginita!
Lupta pt Familia lui, pt Teritoriul lui, pt cei la care tine cel mai mult!
Nu-mi doresc sa vad cainii ciobanesti luptand cu fiara, nu caut sa provoc astfel de lupte!
Daca-s inevitabile atunci DA - imi place sa-l vad in toata splendoarea lui, batandu-se cu toata ferocitatea de care poate da dovada!

Sa-ti dau un exemplu! - sa intelegi ce vreau sa spun!
Daca sint cu cainii in padure si vad ursul (mancand mure spre exemplu), nu-i las sa atace, ii prind repede de coltare si-i tin la picior!
Dau "gura", ursul fuge si toata lumea e' multumita!
Daca ursul imi vine in gradina, cand vacile pasc linistite, atunci situatia se schimba!
Pun mana pe bata sau topor, dau drumul cainilor, fluier cat pot de tare si-i indemn la atac!
Atunci da!
Ei trebuie sa atace iar eu trebuie sa-i las sa faca ceea ce au fost ursiti sa faca!
In acele momente nu-i timp de urmarit scena in amanunt!
Adrenalina creste prea mult!
Totul se petrece cu o viteza uimitoare!
Abia dupa eveniment poti "digera" scena!
Abia apoi vizualizezi ceea ce s-a intamplat!
Atunci vezi ce caini ai, si cam cat valoreaza ei!

Cu toate astea - nici un cioban sau nebun d-asta ca mine nu doreste sa intalneasca ursul cand are dulaul la picior!
Asta dintr-un motiv foarte simplu!
Nimeni nu vrea sange, lupte aiurea ..........!

Pt braconieri!

Neicutilor!
Tare mi-ar placea sa prind vreo doi!
Sa-i dezbrac in chiloti si sa le dau drumul pe la 2 noaptea pe un camp pustiu!
Apoi impreuna cu var-miu si cainii sa urc in Dacia mea obosita, sa dau pe faza lunga si sa incep urmarirea!
Si cand braconelul rapus de frig, oboseala si orbit de far, incremeneste de spaima, sa dau drumul dulailor!
Sa vad atunci daca are singe-n .... si daca mai vrea sa faca asta si altor fiinte!

Nesa
14/11/2006, 09:34
Exceptional raspuns, Mustang! :wink:
=D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\

CIMBRU
15/11/2006, 06:14

cand tu de fapt nici nu suporti lumina soarelui #-o . :lol: :lol: varcolac nebunatic ce esti !! :lol: :lol:

Legea lui Mendel-escu
16/11/2006, 21:13
Desi mba_grey are dreptate si nu cred ca Ionut teleormaneanu sa priceapa ceva totusi sa incercam.Ioane uite care este treaba in Anglia acolo unde se practica cursele de iepuri:
1.Mai intai exista Clubul national de curse cu iepuri care reglementeaza foarte strict sezonul oficial de alergari.Acesta dureaza de la mijlocul lunii
septembrie pana la mijlocul lunii martie,dar nu mai mult de trei zile in aceeasi locatie.
2.In fonduri private,timp de 362 de zile pe an iepurii sunt protejati si au conditii ideale pentru reproducere in stare salbatica.Cu o noapte inaintea cursei batausii inconjoara iepurii pe campuri circulare.Femelele,cei care par prea inceti,prea slabi sau batrani sunt lasati in libertate.La curse organizatorii ii folosesc doar pe cei mai sanatosi si rapizi
3.La inceputul fiecarei curse,doar un iepure e ,,scapat" pe camp.Abia dupa ce parcurge 80 yarzi se da drumul cainilor.
4.Doar aproximativ 15% din iepurii participanti la curse sunt ucisi.
5.Daca un iepure este prins de ogari,in maxim 30 de secunde stewarzii trebuie sa le rupa gatul pt. a le scurta suferinta.
6.64 de caini concureaza in cele 3 zile
7.La astfel de evenimente participa 10000-12000 de spectatori si numeroase companii care expun bunuri si articole pentru animale,cursele fiind surse de profit
8.Cea mai importanta este Waterloo Cup desfasurata in Withens-Lancashire,dar sunt etape si in Lincolnshire si East Midlans
8.Sub presiunea organizatiilor de protectie a animalelor din 2008 se va impune botnita obligatoriu pt toti cainii astazi fiind folosita doar de anumiti organizatori.
Asa ca Ionita,dc tot importi alergatori din Irlanda si esti pasionat intereseaza-te,convinge si pe prietenii cu pit-bulli sangerosi si organizati o activitate legala si profitabila pt. societate si de ce nu fauna,dar nu stiu de ce sunt convins ca nu o sa faci asta :lol: :lol: :lol:

afghanizta
17/11/2006, 01:51
Cel mai tare topic pe care l-am vazut pana acum.... Ce mai? Cine vorbeste de dragoste fata de caini e prost! Uite, vine cate un barbat adevarat si arata ce trebuie sa facem: braconaj! ca sa simtim ca traim! Adrenalina, nene!... Nu stiu daca sa rad pana la lacrimi de "esprimarea" lu' Ionica, sau sa ma oripilez ca acest om este unul din acei multi care isi bat joc de viata in general... Mai Ioane, mai....zici ca tie-ti place o alergare eleganta, "atata tot'...pai atunci de ce nu iti duci cainii la curse? Acolo poate au sanse mai mici sa isi rupa picioarele sau gatul?....Iar daca nu iti place carnea de vanat... de ce ii omori, mai Ioane? For fun? Parca il vad pe Ionel, vajnic reprezentant al poporului roman, cu aere de orasean cand merge pe la el pe la "telorman" si cu aere de "cui dracu'i pasa, eu stiu cum e viata, manca-ti-ash" - cand merge in orasu' ala maaaare..aaaa....cum s-o numi...a! Bucuresti! Parca il vad pe Ionel, middle age looser, cu obrajii lucind de sudoare si cu fitze de mic boier in masina lui, mai mult ca sigur o rabla ruginita, dar sumumul dorintelor si realizarilor lui, plina de caini....
Nu e primul topic unde ma declar total importriva vanatorii, dar mai ales braconajului... Vanatorii in general, pentru ca nu imi place rolul "omului" de a hotari viata sau moartea unor biete fiinte, care, dupa parerea noastra s-au nascut ca sa ne satisfaca noua poftele de sange... Nu neg, sunt putin ipocrita sustinand ca imi pasa de toate animalele, in acelasi timp inghitind cantitati uriase de carnuri si purtand haine din piele...Insa sunt convinsa ca intelegeti ce vreau sa spun (nu tu, Ioane, pe tine te tai din randul celor care inteleg ceva...)... Ma declar insa totalmente impotriva braconajului, nu numai pentru ca este ilegal, dar este si ingrozitor de crud.... Intr-o vanatoare "fair", asa cum zicea Mendel-escu, 15-20% din iepuri scapa, cel putin asa am vazut in toate documentarele pe care le-am urmarit, insa vanatoarea cu farul, cu lupa, sau mai stiu eu cum, nu este o vanatoare corecta.. Si atunci, Ioane, in incercarea ta (esuata)de a compensa lipsa barbatiei, incerci sa arati ce "poate" cainii tai, ca e multi, dashteptzi si jmecheri ca tine...
Nu pot sa fiu de acord cu parintele intr-o privinta: daca te declari iubitor de animale, cum poti macar sa te gandesti ca ai impusca amaratii aia de caini...Ce vina au ei, ca au nimerit la un abrutizat ca Ionel? Ii pedepsesti pentru instinctele lor folosite la maximum de nea judetz? Daca vrei sa faci o fapta buna, afla numele lu' neica, cheama politia si incearca sa dai spre adoptie semimaidanezii de la el din curte, ca ei nu au nici o vina ca s-au nascut (asta pentru ca declari ca poti).... Iaca barbatii cum isi umfla muschii cu "mama, te omor daca te prind..Ai noroc ca am putina treaba..." Ma leshi..? M-as bucura nespus daca ai face ceva in privinta asta....
Si...mai Mustang, am si io o rugaminte la tine...Cand vei face tu treaba aia de oier, adica sa prinzi cate un iepuras din asta ratat ca Ionut si faci ce ai zis tu acolo ca ii faci, te rog, frate, cheama-ma si pe mine, ca viu cu camera, sa ne distram!!! Vreau si io la oi asa!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\
Oamenii astia nu trebuiesc impuscati! Eu i-as pedepsi altfel: i-as duce la scoala sa invete sa ceteasca si sa scrie, i-as pune sa citeasca Kafka, Freud si Nietzche...Va dati seama ce pedeapsa?? Va dati seama cum s-ar duce adrenalina din sufletzelul lor umplut cu Kant? Vaaaaaaaiiii, ce infiorator!!!! si in pauza dintre doua carti...as face ce zicea Mustang! Aduce el caini, ca are!!!! Ioneleeee! D-aia de se "bate" cu ursu', nene! ca sa nu adormi cetind! S'apoi sa vedem spectacol!
Bun, hai ca termin, sa ii las putin timp lu' judetz sa citeasca, asta pana primeste cainii aia din rasa de curse din Irlanda, si apoi merg si eu cu afghanii sa ii montez la el!!! :lol: :lol: :lol: Cu masculul..... :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Asadar...ma declar fan Ionel Dilga, puneti cainii pe el!

CIMBRU
17/11/2006, 02:38
....
Si...mai Mustang, am si io o rugaminte la tine...Cand vei face tu treaba aia de oier, adica sa prinzi cate un iepuras din asta ratat ca Ionut si faci ce ai zis tu acolo ca ii faci, te rog, frate, cheama-ma si pe mine, ca viu cu camera, sa ne distram!!! Vreau si io la oi asa!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\
Oamenii astia nu trebuiesc impuscati! Eu i-as pedepsi altfel: i-as duce la scoala sa invete sa ceteasca si sa scrie, i-as pune sa citeasca Kafka, Freud si Nietzche...Va dati seama ce pedeapsa?? Va dati seama cum s-ar duce adrenalina din sufletzelul lor umplut cu Kant? Vaaaaaaaiiii, ce infiorator!!!! si in pauza dintre doua carti...as face ce zicea Mustang! Aduce el caini, ca are!!!! Ioneleeee! D-aia de se "bate" cu ursu', nene! ca sa nu adormi cetind! S'apoi sa vedem spectacol!
.....

dulaii buni de bidiganie nu-si pierd timpu cu soareci :lol: :lol: :lol:

afghanizta
17/11/2006, 10:29
Touche!

irinas
17/11/2006, 13:44
http://www.vinatorul.ro/forum/album_showpage.php?pic_id=404&nuffimage=true

Albastrel
17/11/2006, 14:01
stiu cazuri din germania unde acum 2-3 ani eram invitat...pe fondurile private se REGLEMENTEAZA fauna care trebuie sa existe...daca ai in fond 200 de msitreti, treaba ta cum produsi , si fondul are capacitate LEGAL ADMISA de 10, te OBLIGA sa impusti, relochezi, etc...190 de bucati altfel tzi se ia licenta si platesti niste amenzi de intri DIRECT in faliment si tu si tot neamul tau....

peste tot in lumea civilizata adica UE ca US e alta lume, este incurajata repopularea cu specii disparute, este protejata fauna cu PROBLEME si este vanata fauna care, datorita lipsei verigilor disparute sau amenintate, se inmulteste peste nuamrul optim.

hai sa nu o dam dintr-o extrema in cealalta...
Acum cativa ani cand am fost in State, in zona in care am stat - scandal mare. OPRITI MACELUL!! Am vazut doamne si domni cu pancarte pe marginea unui drum, un ditai tam tam. De ce? Zona de NE e foarte populata cu caprioare. Datorita lipsei de dusmani naturali, s-au inmultit fara masura, numarul lor atingand 60 de capete pe mila patrata, cand normal ar fi trebuit sa fie 5. Asadar s-a permis vanatoarea in extra sezon (era toamna destul de tarziu parca tin minte). Nu sunt un fan al vanatorii, insa nu am putut sa nu-i dau dreptate celui care a aparut seara la postul local tv (era de la administratia padurilor) si care a spus ca pe langa faptul ca 60 de caprioare pe mila patrata fac padurea praf, in mijlocul iernii un mare procent vor muri pur si simplu de foame.

mba_grey
17/11/2006, 14:05
pt mendel-escu:
in mare parte ai dreptate cu ce ai scris doar ca eu acolo in Linconshire am stat 6 luni (din dec 2005 pana in iunie 2006) si vreau sa-ti spun ca din 2005 in UK nu se mai practica coursing!!!!(asa se numeste cursa dupa iepure de camp in camp deschis), deci s-a interzis si in UK unde acest club(The coursing Club) e vechi de sute de ani!!!!!!deci gata nu mai e nici in UK. De Ce? pentru ca oficialii si membrii clubului nu au fost de acord sa puna botnitze cainilor!!!!si atunci gata s-au lins pe bot de coursing!!! se mai face doar in Irlanda, la Clonmel si prin alte partzi un semi coursing, adica cainii sunt cu botnitza iar actiunea se desfasoara in tzarcuri imense, deci locatzii ingradite( exact ce englezii au refuzat sa fac).
vezi aici linkul: http://www.greyhound-data.com/d?r=1630129&z=PV4WOY
Click on the picture to download the video
(Download Modem:4min, DSL:20sec)

asta-i linkul pt codecuri daca nu avetzi FFdshow:http://www.greyhound-data.com/video.htm?z=PV4WOY

no aici putetzi vedea si voi cum se desfasoara aceste curse.......reguli arbitri, sezon.

pt afganitza: bine spus da eu zic sa nu-i punem sa ceteasca Kafka si Freud...ca-i parca prea mult....sa inceapa ei cu abecedarul, sa continue cu Creanga,Sadoveanu......pana la Tutzea, Mihail Sebastian, Eliade, Paler etc daca-i tzine!!! :D :D
si statzi linistitzi nu primeste Ionel nici un caine din "rasa de curse" ca amicii mei din Irlanda stiu de ce!!!!!
apropo si daca se vrea sa se afle cine e acest Ion...cred ca e foarte simplu...!!!nu?

afghanizta
17/11/2006, 18:53
Pai mai mama, mai...Apai atunci cum ii chinuiesti? Ce tortura mai e si asta, daca au invatat deja abecedaru'? Nu, dom'le! Tre' sa-i chinuim un pic! Kafka e numa' bun! Sau hai un Tutea, ca poate-i mai invata teama de Dumnezeu..... Dar nu renunt la pauza distractiva dintre carti! Sub nicio forma! Vreau muscaturi si sange! As prefera sa fie facuta treaba intr-o alergare eleganta si tenace (parca asa se "esprima" Ionica), dar daca e brutala si fara rafinamente nu am sa zic totusi nimic....
BTW, nici nu imi faceam probleme ca va primi Ionica vreun caine din rasa de curse... Eu stiu la cate intrebari te supun breederii de afara cand iti dau un caine...Zici ca-s inchizitia! Dar e mai bine asa..... Uite....asa se scutura de "iubitori" de caini.... [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X #-o #-o #-o #-o #-o #-o :^o :^o :^o :^o :^o :^o :^o :^o
Hai cu fan clubul Ionel Judetz!!!
Saracu'....cred ca el chiar nu intelege ce scriem noi aicilea... Cred ca e buimac vazand cat de multi oameni nu ii inteleg "pasiunea" pentru spectacolul vanatorii pentru care ogarii au fost creati.... Nu stiu zau, ce inimi avem! Gata, ma declar fan Ionel! Dar tot pun cainii pe el daca il vad!
PS....Cred ca intr-adevar se poate afla cine e acest Ionel. Am o vaga banuiala ca avem niste cunoscuti comuni, dar chiar si asa trebuie sa isi mai umfle muschii barbatii de pe aici ca sa ii vina de hac.. Eu una nu declar ca ma pot pune cu el, chiar daca as vrea.... Dar m-am bucurat sa vad ca avem luptatori aici, sa ii vedem in actiune....Ha, ha, ha........
Vezi, asta e instigare, dom'le! Vaaaaiii, ce urat.......... Ma simt rusinata.... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: =; =; =; =; :-% :-% :-% :-% :-% :-% :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-' :-' :-' :-' :-' :-' :-'
Sal'tare!
Io

irinas
17/11/2006, 19:45
ce, ma, n-o fi ala din poza de mai sus?

iola
17/11/2006, 23:55
ce, ma, n-o fi ala din poza de mai sus?
:o :o :o
Irinas, tu cred ca ai dreptate!! :evil: :evil:

afghanizta
18/11/2006, 01:41
Nu vad "Telorman" nicaieri...E o informatie care o da pe toate topicurile... Chiar asa....sa fi uitat sa o puna acolo???!!! Se prea poate..
Daca e el, am gresit in unele privinte (middle age cu obrajii asudati), dar am avut dreptate in mai multe: e un looser, are o rabla si compenseaza lipsa altor..... "activitati' sa le zicem (cum ar fi cititul, de exemplu), cu vanatoarea...:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Dar....totusi nu cred ca e ala.... Vad ca personajul din poze e foarte interesat de arme si de braconaj cu pusca...nu vad nici un ogar pe langa el, iar la cat de mandru e Ionel....ar fi trebuit sa isi arate odraslele, nu? mai vorbeste si de braci....nici o vorba de ogari.........
Nu stiu...zic si io....
Hai sal'tare.

Cristineata
18/11/2006, 01:44
M-admonesteaza o prietena "Ai citit topicul despre vanatoarea cu ogari? ca nu te-am vazut acolo..."
Mda, ma gandesc, are dreptate! Dar, pe de alta parte, intreb, cati dintre extraterestrii ce-au citit acest topic au fost vazuti pe-aici?

Eram deunazi cu ogarelul meu la vet (vizita de rutina, vaccin, alea-alea) si-apare in cabinet un tanar cu doi puiuti de caine in brate. Schimbam amabilitati, admiram mogaldetele, dupa care individul, cu morga de cunoscator, imi spune "frumos micutul, are potential, sa-l puneti sa alerge ...astia trebuie sa goneasca 8 ore pe zi ... sa-l duceti la vanatoare". Eu, in ignoranta mea, intreb "8 ore pe zi? Vanatoare? ...sa-i fac si carte de munca? Hm, si eu care gandeam sa-l intretin o viata intreaga!" Tipul, siderat, se uita la mine si zice "Doamna, astia sunt caini de vanatoare!" Incep sa ma luminez "Ah da, da, da, parca am citit pe undeva chestia asta! Ahaaaam ... inteleg ... e cazul sa-mi iau rapid si o pereche de faruri! Da, asta era, clar, m-am gandit eu ca n-o sa functioneze normal numa' cu gaina de cauciuc!" Mijeste ochii la mine, vadit iritat de ... nepriceperea mea si -plin de condescendenta - se lanseaza "Doamna, ati fost veodata la o vanatoare? Ati vazut ....? Eu am prieteni la tara care ... Dar ati vazut cum se organizeaza in Anglia pe domeniile regale ....? ... Stiti ca ... si mai stiti ca ....? etc etc etc" Politicoasa, il las sa-si duca peioratia la apogeu (deh, cat traim invatam) si - profitand de pauza de respiratie - indraznesc "Stimabile, interesant ceea ce-mi spui dar ... stii ... eu am o problema! Consider ca vanatoarea <sportiva> (de placere), este o barbarie la modul general! Iar BRACONAJUL (la noi) cu ogari este o barbarie si mai mare, nu fata de vanat ci fata de cainii care pot fi impuscati pentru simplul fapt ca furnizeaza o distractie unor inconstienti care nu au altceva mai bun de facut, sau o bucata de carne unor puturosi care nu sunt in stare sa-si creasca niste oratanii in ograda!" In acel moment, greaua sentinta e pronuntata "Doamna, este in natura omului sa vaneze! Asta a facut de cand a aparut si asta va face de-a pururi! Daca nu puteti intelege si accepta acest lucru, inseamna ca v-ati ridicat cu mult deasupra rasei umane!"

M-am ridicat deasupra rasei umane! Revelatie!!! Sunt un extraterestru! :o :o :o
(vorba francezului "man, you've made my day !" \:D/ )

No, iata, extraterestrul vine si zice:
- admiratorilor vitezei si elegantei ogarilor - s-au inventat cursele de ogari
- celor care au hobby-ul vanatorii cu ogari - s-a inventat football-ul
- celor care au hobby-ul vanatorii - s-a inventat tirul sportiv
- celor care (sustin ca) vaneaza pentru hrana - s-a inventat ograda cu oratanii (la muncaaaa!), s-au inventat magazinele satesti, s-au inventat supermarket-urile

=;

afghanizta
18/11/2006, 02:06
Aoleu, ce-mi place de Cristineata!!!!! Uite dom'le muierile ce s-au incins... :lol: :lol: :lol: :lol: =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ . Mai Cristineata, io zic sa ne intalnim noi doua, ca estem mai multe si sa il pandim pe prepelicar! Si vedem noi cum il torturam daca il gasim... Poate il chemam pe Mustang, poate pe parinte, vedem noi...nu-i bai....
Buna prietena aia a ta :roll: :roll: :roll: :roll: :wink: :wink: :wink: :wink: =P~ =P~ =P~ , sa adauge sare si piper topicului asta... =D/\ =D/\ =D/\ =D/\
Auzi, te pomenesti ca ai stat la veterinar chiar langa Ionel.... Pfuuuiiii!!! Ce pierdere ar fi!
Si pune canele la munca, bre! Ce daca e mic! Sa se "obijnuiasca" cu greul de la varsta asta! ce crede el, ca poa'sa stea pe canapea sa lancezeasca? Toate potaile (in frunte un potaile mele), LAAAA AAATAAAAAACCCCCC!!!!!
PS. In supermarketuri nu urla nici un animal de durere, nu se lasa cu balti de sange... Nu cred ca e asa de interesant... Unde pui ca tre' sa si platesti....Bani-ioc, distractie-ioc......
EXTRATERESTRO!!!!!

irinas
18/11/2006, 08:05
mai, nu conteaza de fapt daca el e teleormanu' sau nu. conteaza ca oamenii astia sunt reali, unii mai sunt si veti.

irinas
18/11/2006, 09:13
"în lumea civilizatä nu se mai vâneazä "sportiv", sau de divertisment, adicä de "hobby" ci doar pentru necesitäti, iar asta în cantitati foarte reduse."

vanatoarea, kiar organizata, cu fond intretzinut blablabla, tot imorala e. vax albina.

afghanizta
18/11/2006, 13:58
Irinas, corection: el nu e "telEorman" e "telorman"! Asa cum Barsoi-ul nu e barsoi, ci "brazoi"....Si ai dreptate cu albina aia...

bulina
18/11/2006, 14:09
Daca el e....mamaaaaa... ce figura de macho are...cu mana pe caprioara aia moarta...ce tare esti, Ioneleeeee!
In loc sa ii admirati ... barbatia :evil: , ca doar un barbat adevarat poate sa omoare un suflet nevinovat, voi va luati de el.... [-X
Pe cand o poza seducatoare cu un iepurash, un fazan...sau asta nu se vaneaza cu ogari :lol: .Las' ca merge si cu pushca, man!

afghanizta
18/11/2006, 14:37
Eu una stiu o treaba: nimic nu... turns me on mai mult decat un berbant cu o caprioara moarta in brate! Ce lumanari, ce parfumuri, ce arome, ce karma sutra? Prostii! Una bucata caprioara macelarita sau, in cel mai rau caz fro 9 iepurashi si gata, sunt a lui!!!
Bulina, tu nu ai vazut toate pozele omului? Are si poze cu fazani si cu pisici salbatice..... Seducator de-a dreptul....

lilith
18/11/2006, 14:38
unde are poze mai? vreau si io!!! :o :o :o

afghanizta
18/11/2006, 14:47

lilith
18/11/2006, 14:50
:o :o :o :o :o :o :o :o mama lui de criminal imputit! :evil: :evil: :evil: :evil:

Alaaris
18/11/2006, 15:56
:evil: :evil: :evil: :evil: Nu si-ar baga pusca aia-n cur?

bulina
18/11/2006, 17:55
Si sa facem lista cine apasa primul sau prima pe tragaci? :lol:

beckythepoodle
18/11/2006, 19:11
haideti mai, nu fiti salbatice, ca omu nu merge la vinatoare cu "masina de ucis(arma)" (am citat)...el numa cu catei si cu faruri .... :roll:

afghanizta
18/11/2006, 21:36
:evil: :evil: :evil: :evil: Nu si-ar baga pusca aia-n cur?
Si apoi apasam noi pe tragaci? =D/\ =D/\ =D/\ :lol: :lol: :lol:
Mai fetelor, dar voi vedeti ca am ramas fara berbanti aici? Nici un razboinic, ca sa nu mai zic de omu' cu rasele de curse......
Foarte frustrant..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

afghanizta
18/11/2006, 21:43
haideti mai, nu fiti salbatice, ca omu nu merge la vinatoare cu "masina de ucis(arma)" (am citat)...el numa cu catei si cu faruri .... :roll:
Paaaaaiiiii........ si noi la fel....tot cu cainii pe el!!! Eu nu am permis port arma... Da' era aici un viteaz care avea...numai ca a disparut..... Cred ca subiectul asta a devenit siropos.... Numai gospodine oripilate, nici o poza noua cu sange....nici un rand in care sa isi poata etala cunostintele vanatoresti... Cah....

mustang
19/11/2006, 15:35
!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

viitor_vanator
22/09/2007, 13:04
Salut. Ma numesc Marius si am 16 ani. Inca de la aceasta varsta stiu foarte bine ce inseamna ingrijirea vanatului deoarece unchiul meu este paznic de vanatoare si eu impreuna cu fiul sau (care are tot 16 ani) ne ocupam de toate hranitorile si sarariile de pe fondul sau. Imi este extrem de greu cand vad cata munca depunem pentru ingrijirea si ocrotirea vanatului iar niste nenorociti cu cainii ogari isi bat joc de acesta munca. Eu nu pot numii braconajul cu caini vanatoare ci mai degraba genocid, macel, etc. Fratzilor daca iubit atat de mult vanatoarea si cainii ogari in acelasi timp nu faceti greseala de a le contopi, de a le incrucisa, luati-va arma pentru vanatoare si tineti-va ogarii in gospodaria proprie pt alte distractii si totul va fi OK (bineinteles daca procurati arma pe cai legale). Sunt perfect de acord cu vanatoarea cu caini dar acesti caini sa aive rolul de a ajuta vanatorul in teren si de a ajuta la reusita vanatorii facuta legal cu arma de vanatore. Vanatul SE IMPUSCA si atat, nu se omoara prin alte metode iresponsabile. Sunt perfec de acor cu domnul PARINTE, cainii ogari prinsi in teren trebuiesc impuscati. In cazul domnului Ionut daca i se impusca cainele nu cred ca va mai iesi vreodata in teren cu alti cani. APROPO... domnule Ionut nu gasesc nimic de lauda in povestirile dumneavoastra. Am si eu un ciobanesc german pe care il iubesc extrem de mul si nu il scot in teren asa cum facea persoana de la care l-am luat cu parintii lui, eu stiu ce e bine pentru el spre deosebire de dumneavoastra.

afghanizta
22/09/2007, 13:59
Salut. Ma numesc Marius si am 16 ani. Inca de la aceasta varsta stiu foarte bine ce inseamna ingrijirea vanatului deoarece unchiul meu este paznic de vanatoare si eu impreuna cu fiul sau (care are tot 16 ani) ne ocupam de toate hranitorile si sarariile de pe fondul sau. Imi este extrem de greu cand vad cata munca depunem pentru ingrijirea si ocrotirea vanatului iar niste nenorociti cu cainii ogari isi bat joc de acesta munca. Eu nu pot numii braconajul cu caini vanatoare ci mai degraba genocid, macel, etc. Fratzilor daca iubit atat de mult vanatoarea si cainii ogari in acelasi timp nu faceti greseala de a le contopi, de a le incrucisa, luati-va arma pentru vanatoare si tineti-va ogarii in gospodaria proprie pt alte distractii si totul va fi OK (bineinteles daca procurati arma pe cai legale). Sunt perfect de acord cu vanatoarea cu caini dar acesti caini sa aive rolul de a ajuta vanatorul in teren si de a ajuta la reusita vanatorii facuta legal cu arma de vanatore. Vanatul SE IMPUSCA si atat, nu se omoara prin alte metode iresponsabile. Sunt perfec de acor cu domnul PARINTE, cainii ogari prinsi in teren trebuiesc impuscati. In cazul domnului Ionut daca i se impusca cainele nu cred ca va mai iesi vreodata in teren cu alti cani. APROPO... domnule Ionut nu gasesc nimic de lauda in povestirile dumneavoastra. Am si eu un ciobanesc german pe care il iubesc extrem de mul si nu il scot in teren asa cum facea persoana de la care l-am luat cu parintii lui, eu stiu ce e bine pentru el spre deosebire de dumneavoastra.
Marius, la 16 ani ai mai multa minte ca muuuulti!!!! Bravo, bravo, bravo!!!
Sa-ti traiasca ciobanescul si sa scapi multe animale de idioti fara creier!!! Nu pot sa fiu de acord cu impuscarea cainilor, ca ei nu au nici o vina, dar sunt de acord cu impuscarea stapanilor (citeste judecarea si parnaia), ca ei sunt raspunzatori pentru bietele animale...Te asigur ca "domnu'" Ionutz, care habar n-are de viata lui, mai are inca cativa caini pe care sa ii foloseasca la vanatoare, in cazul in care ii este impuscata vreo odrasla.... El nu stie ce e aia dragostea de animale, si in nici un caz nu il putem banui de un pacat atat de mare cum ar fi iubirea fatza de proprii caini....Ei sunt "folositori". Cand unul nu mai e folositor.......apare altul, carne de tun... Gandeste-te ca bietele patrupede fac pe plac stapanului lor si il fac fericit..Cam cum face ciobanescul tau cand te apara si te insotzeste peste tot... Apoi, te intreb....i-ai mai impusca?
Numai bine iti doresc!

viitor_vanator
05/10/2007, 21:21
:D Multumesc pentru complimente, afghanizta! Am avut si am multi oameni cu capul pe umeri in jurul meu,care au reusit sa ma faca sa imi formez o imagine reala despre viata, care m-au facut sa vad si partile bune si pe cele rele si sa reusesc sa trec cu capul sus prin ele. Ai perfecta dreptate cu privire la impuscarea cainilor, dar, din pacate asta este legea. Puteu sa dea o lege prin care cainii sa fie confiscati si adoptati de familii care sa-i iubeasca si care sa stie ce este bine pentru ei. Un prieten de-al unchiului meu (tot paznic de vanatoare), nu impusca caini deoarece a vazut el odata un film in care un om dupa ce a murit s-a reincarnat in caine :D . Ii respect decizia!!! Ar trebui sa se faca ceva cu aceste persoane lipsite de creier care folosesc cainii pentru vanatoare, ei folosesc cainii ca pe o arma.

viitor_vanator
05/10/2007, 22:11
Nu numai cei care braconeaza cu ajutorul cainilor contribuie la imputinarea vanatului pe fondurile de vanatoare, ci si braconierii care folosesc arma de vanatoare (macar ei platesc o taxa de 900 RON pt arma). Organizat, ei pot vâna fazani ºi iepuri cu 25 de euro pe zi, pentru fiecare exemplar de fazan plãtind însã în plus câte 6 euro, iar pentru iepuri, câte 25 de euro. Iar la cãprior, tariful este 225 de euro pe exemplar, la care se adaugã o cotã în funcþie de mãrimea vânatului. Pentru a se combate câinii hoinari, se organizeazã vânãtori speciale. Este considerat hoinar orice câine aflat la o distanþã mai mare de 200 de metri de stãpân sau aºezare omeneascã, ori dacã nu poartã jujeu. Pentru câinele prins fãrã jujeu amenda este între cinci ºi 15 milioane de lei. Pagube la vânat produc nu doar câinii ciobanilor, ci ºi oile, care pãºuneazã în pãdure ºi hrana animalelor sãlbatice. ªi asta chiar dacã pãºunatul este interzis în perioada 15 noiembrie- 1 aprilie. Pe de altã parte, societãþile agricole nu apeleazã la firme specializate ºi pun pe câmp momeli otrãvitoare pentru rozãtoare, însã în grãmezi mari, la care vin, din nefericire, ºi celelalte sãlbãticiuni. Vânãtorii organizeazã ºi acþiuni de combatere a rãpitoarelor (coþofene, vulpi etc.).

Irina 2007
05/10/2007, 22:38
Mai viitor_vanator, esti sigur ca ai doar 16 ani? :lol: Felicitari!!!

viitor_vanator
05/10/2007, 22:53
Asa scrie in buletin (buletinul l-am facut acum 2 ani). Vanatoare si animale sunt pasiuni pe care le am de mic. Sunt foarte fericit pentru ca unchiul meu este paznic de vanatoare deoarece mi s-a oferit sansa de a combina aceste douo pasiuni ale mele!

viitor_vanator
05/10/2007, 22:55
Vroiam sa scriu vanatoarea. SCUZE PENTRU GRESELILE DE ORTOGRAFIE!!![/b]

timberwolf
07/10/2007, 13:27
Nu numai cei care braconeaza cu ajutorul cainilor contribuie la imputinarea vanatului pe fondurile de vanatoare, ci si braconierii care folosesc arma de vanatoare (macar ei platesc o taxa de 900 RON pt arma).Taxa nu se plateste pentru arma,ci reprezinta cotizatia de membru vanator (pe care trebuie sa o achiti anual,chiar daca,sa spunem,nu ai arma) si care variaza in functie de asociatia de vanatoare din care respectivul vanator face parte.
la cãprior, tariful este 225 de euro pe exemplar, la care se adaugã o cotã în funcþie de mãrimea vânatului.Tariful despre care vorbesti,reprezinta doar autorizatia.Adauga costul carburantului,cazarea la cabana de vanatoare,faptul ca paznicul impreuna cu care esti obligat sa mergi trebuie si el "omenit"...si sa vezi la cat ajungi ! Iar cota parte,nu se adauga pentru marimea vanatului,ci pentru valoare trofeului trofeului ; daca un caprior are 31 kg,dar un trofeu de "argint",va costa mai putin vanarea acestuia,decat a altuia de 27 kg,dar care poarta "aur" pe cap !
Pentru a se combate câinii hoinari, se organizeazã vânãtori speciale. Este considerat hoinar orice câine aflat la o distanþã mai mare de 200 de metri de stãpân sau aºezare omeneascã, ori dacã nu poartã jujeu.(...) Vânãtorii organizeazã ºi acþiuni de combatere a rãpitoarelor (coþofene, vulpi etc.).
Noile prevederi ale legislatiei cinegetice,stipuleaza ca si pentru combaterea daunatorilor cu par si pene trebuie platita autorizatie,ne mai fiind ca inainte,cand vanatorii care o faceau erau chiar recompensati.
Personal,nu sunt de acord cu impuscarea cainilor hoinari...Si chiar combaterea celorlalti daunatori,ar trebui sa intre in atributiile personalului angajat al asociatiilor de vanatoare.

viitor_vanator
07/10/2007, 15:35
Chestiile astea le-am scris in mare, nu am stat sa citez din legi! Crede-ma ca trebuie sa platesti o taxa si pentru arma, iar aceasta nu variaza in functie de asociatia de vanatoare la care esti inscris. Aceasta taxa se stabileste de la stat. In legatura cu cainii hoinari... asta e legea!

viitor_vanator
07/10/2007, 15:40
Si acolo ma refeream doar la taxa, nu ma interesa carburantul, cazarea, trofeul, etc.

viitor_vanator
07/10/2007, 15:45
Autorizatia ma interesa pe mine, nu si celelalte cheltuieli. MULTUMESC PENTRU CA MA-I MAI INVATAT CATE CEVA!

timberwolf
07/10/2007, 16:08
Chestiile astea le-am scris in mare, nu am stat sa citez din legi! Crede-ma ca trebuie sa platesti o taxa si pentru arma, iar aceasta nu variaza in functie de asociatia de vanatoare la care esti inscris. Aceasta taxa se stabileste de la stat. In legatura cu cainii hoinari... asta e legea!
Taxa pentru arma se plateste numai in momentul achizitionarii acesteia si nu este de 900 lei,ci de cateva ori mai mica ! Daca te mai pot ajuta cu ceva,spune-mi !

viitor_vanator
07/10/2007, 19:06
Slaut! Acum 30 minute m-am intors de la padure. Am fost in inspectie la hranitori si sa vedem daca sunt braconieri pe faond. Mergand pe linia padurii, indreptandu-ne spre o hranitoare de crebide, am observat ceva miscandu-se la circa 10 metri in padure. Ajuns acolo am ramas socat... un caine HOINAR manca dintr-un ied. Nu am apucat sa impuscam cainele deoarece a fugit mai din timp si unchiul meu nu a tras pt ca nu stia ce este. Am luat iedul si l-am aruncat intr-o goapa, ne-am indreptat spre linia padurii si dupa 2 minute de mers am mai gasit pe margine inca un ied mancat. Ce pot sa mai zic... acum sunteti de acord cu impuscarea cainilor hoinari??????????

ham
07/10/2007, 19:23
mushca ei oameni shi fetele protesteaza impotriva hingherilor shi tu vrei pt. nijte pui de caprior?
scuza-ma, ejti naiv! :lol:

chaitan
07/10/2007, 19:38
Nu-ti contest cunostintele in ceea ce priveste vanatoarea autorizata dar mi-e foarte greu sa cred ca ai vazut tu in padure asa la distanta mica iezii aia mancati.Ce caine hoinar are ma asa dexteritate sa vaneze un pui de capra? Cam acum ar trebui sa aiba viteza unui adult la ce varsta au.Maine poimaine ne spui ca un caine hoinar manca un urs :^o .
Mai stim si noi cum e cu vanatoarea asa ca spune si tu lucruri credibile nu "minciuni vanatoresti".Si uite ca in alte tari se vaneaza cu ogari.

chaitan
07/10/2007, 19:48
Cateva poze ca sa nu ziceti ca mint.
http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/image_0038.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/iepprins.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/donna.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/image_0039.jpg

ham
07/10/2007, 20:01
Nu-ti contest cunostintele in ceea ce priveste vanatoarea autorizata dar mi-e foarte greu sa cred ca ai vazut tu in padure asa la distanta mica iezii aia mancati.Ce caine hoinar are ma asa dexteritate sa vaneze un pui de capra? Cam acum ar trebui sa aiba viteza unui adult la ce varsta au.Maine poimaine ne spui ca un caine hoinar manca un urs :^o .
Mai stim si noi cum e cu vanatoarea asa ca spune si tu lucruri credibile nu "minciuni vanatoresti".Si uite ca in alte tari se vaneaza cu ogari.

chaitan, uite o locatzie unde cainii vanau in haita caprior shi iepuri, or fo' impushcatzi (anu' trecut, pe vremea asta aproximativ) shi iar s-or adunat altzii:
peste lac de fostu' sahia, actual mediapro, in liziera padurii, intre samurcashi shi gulia.
potzi cere amanunte shi la ocolu' silvic crevedia, shi la primariile din zona, tartasheshti, crevedia shi buftea.
daca vb cu cei ce au in grija fonduri de vanatoarte o sa auzi zeci de astfel de poveshti.

mustang
07/10/2007, 20:06
Nu sant povesti!
Cainii chiar se aduna in haite si vaneaza iezi si chiar adulti!

ALFRED
07/10/2007, 20:12
nu am inteles f bine.
pozele puse de chaitan ce caini contin?
(intreb serios, am intrat in ceata rau)

viitor_vanator
07/10/2007, 20:18
Fratilor, ce rost aveam sa mint? Ereu cracute rupte in linie (semn ca a fost impuscata caprioara) si nu stiu de cand ereau iezii morti, cert era ca ereau amandoi mancati!

ham
07/10/2007, 20:19
nu am inteles f bine.

ogari.

viitor_vanator
07/10/2007, 20:22
chaitan , si la noi se vaneaza cu ogari, numai ca aici vanatoarea cu ogari se numeste braconaj. De unde pot sa stiu ca pozele acelea nu sunt facute in Romania?

chaitan
07/10/2007, 20:43
Eu stiu unde sunt facute dar te las pe tine sa ghicesti.

ALFRED
07/10/2007, 20:47
nu am inteles f bine.
ogari.
dar nu au leg cu povestirea lui viitor vanator, nu??
nu am inteles nimic :(
help!

viitor_vanator
07/10/2007, 20:50
Sunt perfectde acord cu tine chaitan, nici eu nu credeam chestia asta daca mi-o povestea cineva si nu vedeam eu cu ochii mey.
Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati pt ca la varsta de 16 ani accept cu mare placere sfaturile.

viitor_vanator
07/10/2007, 20:53
ALFRED pozele nu aveau legatura cu intamplarea mea.

chaitan
07/10/2007, 20:54
Fratilor, ce rost aveam sa mint? Ereu cracute rupte in linie (semn ca a fost impuscata caprioara) si nu stiu de cand ereau iezii morti, cert era ca ereau amandoi mancati!

Pot sa cred ca la fel de bine cum era impuscata caprioara la fel de bine puteau sa fie impuscati si iezii.Braconierul("vanatorul") avea arma nu?Nu avea caine.
Era vorba despre un caine hoinar si nu despre o haita.

timberwolf
07/10/2007, 21:07
Chaitan are dreptate.Iezii au acum in jur de 5 luni si inca nu s-a inventat cainele hoinar care sa-i poata prinde.De unde stii ca acei iezi nu erau deja morti in momentul in care au fost descoperiti de catre caine ? Asa spuneau multi ca au gasit oameni ucisi si mancati de lupi,insa resturile apartineau unorpersoane deja decedate in momentul in care haita a dat peste ele.

viitor_vanator
07/10/2007, 21:10
Eu vroiam sa scot in evidenta faptul ca acel caine hoinar manca din acel ied si e posibil ca el sa lo fi omorat. Ciudat era ca ereau 2 iezi morti. Mai exista o posibilitate: dupa ce a fost impuscata capra, iezii sa or fi murit de foame. Dar acel caine dupa ce a mancat acel ied poate ca o sa-si formeze un obicei si anume sa manance iezi, ceea ce nu e bine!

timberwolf
07/10/2007, 21:16
Daca insotesc un paznic de vanatoare in teren,iar acesta surprinde si impusca un caine hoinar,nu ma pot opune.Am spus doar ca eu n-as face-o (cu toate ca nu sunt de acord cu prezenta acestora) si ca in spatele cainilor hoinari sunt puse mult mai multe pagube,fata de cate cauzeaza acestia in realitate vanatului.

ham
07/10/2007, 21:18
Chaitan are dreptate.Iezii au acum in jur de 5 luni si inca nu s-a inventat cainele hoinar care sa-i poata prinde.De unde stii ca acei iezi nu erau deja morti in momentul in care au fost descoperiti de catre caine ? Asa spuneau multi ca au gasit oameni ucisi si mancati de lupi,insa resturile apartineau unorpersoane deja decedate in momentul in care haita a dat peste ele.
timberwolf, tu tre' sa stii mai bine, da' in capatu' gradinii, in liziera padurii, anu' trecut, in iarna, am vazut caini desfashuratzi, alergand un iepure; sunt basme spusele astora de la ocol, care spun ca vaneaza in haita? #-o

timberwolf
07/10/2007, 21:20
chaitan , si la noi se vaneaza cu ogari, numai ca aici vanatoarea cu ogari se numeste braconaj. De unde pot sa stiu ca pozele acelea nu sunt facute in Romania?
La noi nu prea vad cum se braconeaza cu ogari,avand in vedere numarul infim al exemplarelor din aceasta categorie existent pe teritoriul Romaniei.Multi denumesc copoii (sau diversi alti metisi care au silueta mai supla si mai aerodinamica) ogari si de aici cred ca ia nastere confuzia.

viitor_vanator
07/10/2007, 21:21
timberwolf ai mare dreptate. Bravo! Sunt perfect de acord cu tine. Si acel caine care ucide un ied pt a se hranii poate ca nu o face din placere, ci din cauza ca niste oameni lipsiti de responsabilitate i-au abandonat.

timberwolf
07/10/2007, 21:23
Nu sunt basme,Ham,dar un caine sau doi,in niciun caz nu pot omori doi iezi mari...si la distanta mica unul de celalalt ! Sau...depinde ce munitie or fi folosit "cainii"... :roll:

ham
07/10/2007, 21:30
La noi nu prea vad cum se braconeaza cu ogari,avand in vedere numarul infim al exemplarelor din aceasta categorie existent pe teritoriul Romaniei.Multi denumesc copoii (sau diversi alti metisi care au silueta mai supla si mai aerodinamica) ogari si de aici cred ca ia nastere confuzia.

in sud, judetzele giurgiu, teleorman, calarashi, olt, dolj- se braconeaza la greu cu ogari, mai mult sau mai putzin curatzi k rasa; pe ulitze am vazut caini fara stapan de tip ogaroid; am cunoscut persoane care mi-au povestit vanatori "la far" cu greyhounzi shi borzoi; povesteau ca sunt spectaculoase.
am refuzat zeci de neni care voiau ogari pt. braconaj- te prinzi, fiindca habar-n-au la rase shi nici nu le pasa, ogar sa fie!

ham
07/10/2007, 21:30
Nu sunt basme,Ham,dar un caine sau doi,in niciun caz nu pot omori doi iezi mari...si la distanta mica unul de celalalt ! Sau...depinde ce munitie or fi folosit "cainii"... :roll:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

timberwolf
07/10/2007, 21:37
in sud, judetzele giurgiu, teleorman, calarashi, olt, dolj- se braconeaza la greu cu ogari, mai mult sau mai putzin curatzi k rasa; pe ulitze am vazut caini fara stapan de tip ogaroid
Posibil,nu prea cunosc zona aia !

viitor_vanator
07/10/2007, 21:42
Ingrijorator este ca din ce in ce mai multi adolescenti de varsta mea (dar si mai mici si mai mari) au inceput sa se ocupe de aceasta ,,vanatoare" cu caini. La mine in clasa s-au imbolnavit unul pe altul cu acest hobby!

ham
07/10/2007, 21:44
Ingrijorator este ca din ce in ce mai multi adolescenti de varsta mea (dar si mai mici si mai mari) au inceput sa se ocupe de aceasta ,,vanatoare" cu caini. La mine in clasa s-au imbolnavit unul pe altul cu acest hobby!

in ce zona e asta?

viitor_vanator
07/10/2007, 21:45
Dambovita, la 30 km de Targoviste.

timberwolf
07/10/2007, 21:47
Deci in jumatatea sudica a tarii dar nu chiar "in sud".Asadar,fenomenul se extinde... :-?

ham
07/10/2007, 21:48
Deci in jumatatea sudica a tarii dar nu chiar "in sud".Asadar,fenomenul se extinde... :-?
dar e ilegal shi stiu oameni arestatzi pt. asha ceva; in final, e tot braconaj! #-o

viitor_vanator
07/10/2007, 21:48
Din pacate, da...

timberwolf
07/10/2007, 21:53
Normal ca e ilegal ! In Romania,vanatoarea se practica doar cu arma de foc !

ham
07/10/2007, 21:53
Dambovita, la 30 km de Targoviste.
contzeshti, crangashi, cornatzelu, dobra, titu... :lol:
de ce, "din pacate"?
dac-ar fi k sport, sa zicem, da' in majoritate se braconeaza cu ogari pt. carnea de vanat.

viitor_vanator
07/10/2007, 21:55
Se practica numai cu arme de foc pe cai legale. Din pacate se mai folosesc si capcane de to felul!

ham
07/10/2007, 22:09
Se practica numai cu arme de foc pe cai legale. Din pacate se mai folosesc si capcane de to felul!
in localitatzile din margine de padure se braconeaza in toate felurile posibile.

viitor_vanator
07/10/2007, 22:15
Un lucru nu inteleg eu... braconeaza pt ca nu au cu ce se hranii, sau din distractie? Sau cel mai probabil, ambele.

ham
07/10/2007, 22:23
Un lucru nu inteleg eu... braconeaza pt ca nu au cu ce se hranii, sau din distractie? Sau cel mai probabil, ambele.
ambele, da' in primu' rand carnea; e saracie mare.

viitor_vanator
07/10/2007, 22:24
ham tu esti vanator?

ham
07/10/2007, 22:44
ham tu esti vanator?
nu, nu de mila, dar prefer sa umblu prin padure fara arma, cu aparatu' foto; totushi, n-am nimic impotriva celor ce-o practica, atata timp cat nu-i un spectacol grotesc ( la vanatorile lui tziriac nu masacru m-o oripilat- mistretzii aia pt. asta fusesera crescutzi iar la specia asta avem excedent, ci penibilu' statului in shuba, cu palinka langa tine, in timp ce un semi-vanat- mistretzuii aia erau mai mult animale de ferma- e impins in raza pushtii tale!- de kkt) shi / sau nu pune in pericol existentza unei specii;
imi plac toate animalele pamantului, da' nu-s un ipocrit, moartea e urata, oricare-ar fi modu' cum se moare, dar face parte din viatza. una fara alta, nu se poate;
ia gandeshte-te ce entitatzi vii au dat coltzu' azi, k tu sa traieshti? praz sau iepure, gaina sau salata, toate-s vii shi toate sufera CONSTIENT!
plantele mor mai incet k animalele shi, cf. celor constatate cu senzori, simt durerea shi comunica intre ele!
shi io ce sa fuk?
sa mor de foame?
pai atunci devin io hrana pt. alte dihanii, plante shi animale! :lol:

viitor_vanator
08/10/2007, 09:07
Mu bucur ca nu esti contra vanatoare. Eu nu sunt foarte pasionat de a impusca animale dar in rest, tot ce tine de vanatoare (umblatul prin padure, prin munti, pe campii, petrecerile vanatoresti, povestirile vanatorest, bucuria cand iti vezi cainele ca-ti scoate tapul din desis, etc.) e pasiunea (pasiune, e putin zis) mea de cand ma stiu. Am multi unchi si veri, vanatori dar numai tata nu e vanator :( ](*,) .

viitor_vanator
10/10/2007, 20:12
Salut! Stie cineva cam in ce consta intrebarile pt. examenul de vanator? un exemplu de intrebare, daca stie cineva?!

timberwolf
10/10/2007, 20:16
Cine are dreptul sa verifice modul in care este tinuta arma la domiciliul posesorului,membru vanator ?

a.Reprezentantii Politiei ;
b.Reprezentantii AGVPS ;
c.Ambele variante de mai sus.

viitor_vanator
10/10/2007, 20:20
raspunsul meu e A. e corect? [-o<

timberwolf
10/10/2007, 20:34
Corect !
Procura-ti Manual pentru examenul de vanator de Neculai Selaru,Editura Cynegis,2003.

viitor_vanator
10/10/2007, 20:38
Peste 2 ani o sa-mi iau, pentru ca acum am 16 ani pana la 18 ani poate se mai schimba legile.

viitor_vanator
12/10/2007, 21:36
Misto zi a fost astazi. Am fost pe la camp si am vazut pe la ora 12 doua capre si un tap si acum vreo ora, am vazut 5 mistreti. In viata mea nu am mai vazut asemenea matahale, cred ca aveau peste 160 kg (nu este poveste). Vroiam sa facem si noi unul dar aveam la noi doar cartuse de 4mm.

ALFRED
12/10/2007, 22:38
gata, refuz sa mai citesc aici.
m-am linistit cu topicul asta :evil:

viitor_vanator
14/10/2007, 20:10
Am si eu o intrebare. Inainte de a da examenul de vanator trebuie sa faci un an de ucenicie. Acel an de ucenicie se poate face si de la varsta de 17 ani?

timberwolf
14/10/2007, 20:30
Nu cred.

viitor_vanator
14/10/2007, 20:33
neashpa :(

timberwolf
14/10/2007, 20:36
De ce-i nashpa ? Mai ai doar un an de asteptat si-ti poti depune dosarul.Iar daca ai atatea rude care-s vanatori,poti umbla prin padure cu ei sa observi animalele cat vrei tu,mai ales ca spui ca asta-ti place cel mai mult-ca si mie,de altfel !

timberwolf
14/10/2007, 20:38
Hai sa discutam aici : http://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=2182&start=105 ! Nu de alta,dar suntem off-topic...

dan_cel_blond
21/11/2007, 22:03
salut
sunt si eu nou pe aici ,si ma bucur ca cineva dezbate acest subiect si eu sunt pasionat de vanatoarea cu ogari dar eu nu sunt un vanator care nu omoara iepuri ci imi place sa ii privesc am si eu ogari si am participat la vanatoare cu ogari dar am eliberat iepuri imi place doar cum alearga caini dupa ei. doresc sa mentionez ca paznici de vanatoare sunt cei mai mari braconieri ei impusca cei mai multi iepurii fara ca cineva sa ii sanctioneze ionut teleorman are dreptate in legatura cu caini casta foarte mult un ogar bun eu am platit cel mai mult 5mil pe unu nu chiar bun .eu sunt impotriva vanatori cu arma pentru ca acolo iepuri nu scapa si pe deasupra mai sunt impuscate si femele cel mai rau este ca impusca si ogari eu va marturisesc ca daca se atinge de cainele meu il omor cu mana mea dar mai bine ca sa impacam si capra si varza (este un proverb) adica si vanatori care folosesc ogari si pe cei care sunt impotriva hai sa facem o asociati sa protezam vanatul si sa vanam doar intro-o anumita perioada miar place sa pot ajuta la hranir vanatului va puteti baza pe ajutorul meu va multumesc pentru mai multe detali ma puteti cantacta pe id marius_snoop007 (daca am unele greseli este din cauza tastaturi nu pre merge bine o so schimb

viitor_vanator
28/11/2007, 19:24
Salut! Hai sa-ti spun niste lucruri dan_cel_blond:
1.Nici cel mai al dracu braconier nu impusca iepuri in perioada imperecherii. Cainii nu vaneaza femele? Sau respecta femeile. BRAVO, i-ai educat bine, sa nu se ia de fete. Ba mai mult respecta femelele gravide. UAUUU!
2. Chestia cu ,,paznicii de vanatoare sunt cei mai mari braconieri", e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o in viata mea. Cine e tras ma la raspundere pentru ca la o evaluare a iesit o gramada de vanat in minus??? Astia care au ogari? Astia care au pusti? Nu, iti spun eu cine, paznicii de vanatoare. Ei sunt trasi la raspundere pentru dezastrele care le produceti voi, astia cu cainii.
3.Alta aberatie pe care ai mai spus-o e chestia cu ,,eu eliberez iepurii" :^o . Am si eu o intrebare: Cum eliberezi tu iepurii dupa ce ii omoara cainii? Sau cainii tai au vreo abilitate speciala si nu omoara iepurii, ci doar ii fac sa lesine?

shao
28/11/2007, 19:51
viitor vanator... esti destul de vehement pentru varsta declarata.
hai sa punem un pic lucrurile la punct. in romania, pe terenurile publice de vanatoare este interzis vanatul cu altceva decat cu pusca cu cartus. aer comprimat, arc, capcane distructive, capcane nedistructive (astea sunt permise numai in anumite conditii), cainii... toate sunt interzise. dupa cunostintele mele reduse despre vanatoare, este de asemenea interzisa vanatoarea din masina ca si vanatoarea pe timp de noapte la lumina farurilor sau a reflectoarelor. astea fiind spuse, restul comentariilor despre vanatoarea cu caini pe fondurile de vanatoare administrate de stat prin ajvps sau mai stiu eu ce asociatii de vanatoare se reduc la un singur cuvant:braconaj.
cand vine vorba de terenul meu, ingradit, pe care populez din banii mei iepuri salbatici........... acolo fac fix ce vrea muschiul meu. si daca vreau sa vanez cu ogari.... nu prea ai cum sa ma opresti.

revenind la principii. exista atat in cadrul vanatorilor si a paznicilor de vanatoare cat si in cazul celor ce iubesc ogarii oameni care nu respecta regulile. dar daca s-ar "juca" corect, 2 ogari exceptionali nu ar face nici pe departe atata prapad cat reusesc sa faca vanatorii medii cu pusca.
din pacate vanatoarea inca nu a depasit complet stadiul atavic. inca sunt prea multi cei care ies in teren ca sa umple tolba. nu stiu exact care este procedura, dar eu as face distinctie intre dreptul de a impusca un animal si cel de a-l manca. pe scurt , pe langa autorizatie de iepure, ce iti permite sa ucizi acel iepure, as impune obligativitatea colectoarii tuturo animalelor ucise si vinderea lor in cadrul unor licitatii organizate de ajvps , iar banii i-as intoarce in fondul de vanatoare. atunci ar ramane in teren doar cei ce privesc vanatoarea la modul sportiv si braconierii. dupa destui ani, vanatorii ar ramane singuri sa administreze fondul cinegetic.

viitor_vanator
28/11/2007, 20:13
shao, te felicit pentru terenul tau, bravo! Chiar daca asi putea sa te opresc sa vanezi cu caini sau cu eu stiu mai ce, nu voi incerca sa fac asta, pentru ca asa cum ai spus si tu e fondul tau si faci ce vrea muschii tai in el. Chestia asta ar trebui sa o faca toti cei care iubesc cainii ogari. Chestia cu colectarea vanatului, nu cred ca ar avea niciun efect, deoarece, se va practica braconajul la fel ca si acum. Cine crezi ca va duce vanatul la asociatie??? Iti spun eu, doar cei care fac vanatori autorizate, dar poate si aceia vor imusca dublu decat impusca acum, pentru ca sa le ramana si lor ceva si sa aiva sa duca si la asociatie. De exemplu daca se face o vanatoare la iepuri cu un grup de 6 persoane si daca sar iepuri multi acestia in loc sa impuste 7 iepuri vor impusca 12 iepuri ca sa duca la asociatie si sa le ramana si lor ceva. Acum vei pune problema: ,,dar nu vor fi supraveghiati de paznicul de vanatoare?". Poate ca in acea zii sunt mai multe vanatori pe acelasi fond si paznicul tre` sa ii verifice pe toti. In timp ce paznicul verifica un grup, celalalt grup ascund iepurii vanati (in lipsa pasnicului) intr-un loc.

timberwolf
28/11/2007, 20:32
Nici pe o proprietate privata nu poti face chiar "ce vrea muschii tai" ! Chiar si in cazul unui fond de vanatoare particular,apartinand unei asociatii private,forurile competente stabilesc cota de recolta pe specii,indiferent ca este vorba despre vanat natural,atras acolo prin diverse metode (resurse de hrana,biotop propice,etc),sau vanat de crescatorie,cu care fondul-ingradit sau nu-a fost populat.

shao
28/11/2007, 20:34
abia cand o sa am terenul o sa cumpar si ogari. deocamdata stau la bloc :lol:
dar sper sa nu mor pana nu voi fi crescut o pereche de grey care sa ma delecteze cu o partida de vanatoare la iepuri reusita.

viitor_vanator
28/11/2007, 20:55
Frate, cine stie, stie. Tot timberwolf ne invata, ca de obicei. Dar sunteti de acord cu mine ca dan_cel_blond, a spus niste prostii mari de tot? In special chestia cum ca el elibereaza iepurii si chestia cu pasnicii de vanatoare ca nu sunt trasi la raspundere si multe altele.

shao
28/11/2007, 21:18
timber, eu ma refeream nu la cota ci la modul de recoltare.
desi daca populez eu cu iepuri de camp curtea mea INGRADITA , nu vad ce ar putea comenta forurile competente. nu te contrazic, pentru ca nu stiu legile din domeniu (nu stiu eu legile in general , nu numai la cap. vanatoare). spun doar ca nu mi se pare normal sa imi spuna cineva cati fazani sa ucid in fazaneria mea sau cati iepuri. si daca terenul are 5000 de mp sau 5000 de ha, parerea mea e aceeasi. sa isi ia forurile competente vanatul din acel sector si il populez eu cum doresc si impusc/ucid dupa propriile criterii. chestia asta cu actiunea forurilor competente in proprietatea privata in care populez specii destinate vanatorii mi se pare deplasata.

eu am despre vanatoare o parere simpla: e crescut natural, impusti doar exemplare bolnave sau debile sau care ar aduce prejudicii echilibrului natural. e de crescatorie.... cartuse si mana sa ai.
sigur, ideea se poate complica cu procentul de reintoarcetri in mediul natural, asigurarea outcrossului, etc. dar astea sunt, din punctul de vedere al discutiei de fata detalii.

timberwolf
29/11/2007, 13:00
Hai sa-ti spun o chestie amuzanta :
Saptamana trecuta,eram la asociatia vanatorilor de la mine din oras sa-mi scot o autorizatie la potarnichi.La noi fiind o zona de trecere de la deal la munte,nu exista fazani,decat cel mai aproape la aprox. 40 km distanta.Cunoscand pe cineva care se ocupa de cresterea acestei specii si-mi poate furniza pasari adulte la un pret decent,l-am intrebat pe secretarul filialei daca nu se poate proceda si in RO ca in occident,adica sa mergi la vanatoare cu vanatul la tine,mai exact daca nu pot cumpara cativa fazani pe care sa-i eliberez in camp,iar dupa 10-15 minute sa pornesc cu cainele pe urma lor si,pe care-i ponteaza si salta sa-i pot impusca.Ca o paranteza,aceasta metoda este buna deoarece indirect se populeaza terenul cu vanat : dai drumul spre exemplu la 50 de pasari,dar sigur nu reusesti sa vanezi nici jumatate,celelalte scapand si salbaticindu-se.Stii care a fost raspunsul (si omul mi-a citat din legislatia cinegetica) ? Ca in primul rand imi trebuie o aprobare,in al doilea trebuie sa scot o autorizatie cu numarul fix de piese pe care intentionez sa le vanez si in al treilea,trebuie sa platesc la asociatia vanatorilor din nou fiecare fazan impuscat,la un pret de vreo 3 ori mai mare decat suma cu care am posibilitatea sa achizitionez pasarile vii !

dan_cel_blond
29/11/2007, 14:16
salut! mai viitor vanator .In primul rand nu vreau ca aceasta discutie sa degenereze vreo certa.In al doilea rand eu am o curcitura de ogar care mia fost impuscat saptamana trecuta la o vanatoare de vulpi (vreau sa sti ca mam lasat de vanatoare de iepuri acum vanez doar pradatori :vreau sa protezez iepuri daca as putea cum?) cel care mia impuscat cainele era tot un braconier ,mam batut cu el bineinteles eu mai eram cu niste prieteni am ajuns si pe la politie e o poveste lunga nu prea vreau sa discut despre asta . Dar am observat la tine ceva intr-un msg anterior tu folosesti arma fara permis de port arma vrei sa impusti un caine fara ca sa ai dreptu sa folosesti arma sa sti ca nu e bine ce faci tot intr-o poveste de a ta spuneai ca vroiai sa impusti niste mistreti in primul rand nu ai dreptu sa omori acele animale doar ca o ruda de a ta este paznic de vanatoare. [-X acum am gasit pe strada un catel este o corcitura de lup cu un ogar sa il vad ce poate sa faca am observat ca are un instinc de vanatoare :) nu in ultimul rand vreau sa te intreb ceva as dori sa protezez vanatul dar sa ii impacam si pe cei care vaneaza cu ogari ,si ca sa iti demonstrez ca incerc sa protezez vanatul am sa iti aduc poze unde am pus hrana pentru vanat hrana cumparata de mine :D

the_elder
29/11/2007, 14:20
#-o

Mare e gradina..., dar multi au sarit gardul si au ramas infipti in gard.

Carmencat
29/11/2007, 14:54
aha... :-k ](*,) ](*,)

viitor_vanator
29/11/2007, 19:34
Mai dan_cel_blond, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta, dar eu nu am arma. Tu nu-ti dai seama ce inseamna sa deti o arma fara permis [-X ??? Chestia cu mistretii, a fost o eroare de exprimare. Vroiam sa spun ca am fi dorit sa facem unul, dar nu aveam cartuse si trebuia sa mai completez eu, dar nu stiu de ce nu am facut-o, chiar daca aveam cartuse oricum nu faceam pentru ca nu aveam AUTORIZATIE si campul era plin de oameni care se intorceau de la arat, de la lemne, etc. Alta chestie: daca zici ca nu mai vanezi iepuri ci vanezi doar pradatori tot cu cainii, daca tu esti la vanatoare de pradatori si va sarii un iepure sau o capra, cum vei opri tu cainii sa nu-i atace??? Acum vei spune: ,,pai tin cainele in lesa si cand vad o vulpe ii dau drumu". Ok, dar daca cainele va pierde acea vulpe si in timp ce tu il chemi sa-l legi sare un tap sau un iepure, cum vei proceda? Sunt de acord cu tine in legatura cu acea chestie cu impacarea ambelor parti, dar, deocamdata nu avem cum. Si eu ma ocup tot cu chestia asta, cu hranirea vanatului. Eu nici nu vanez pradatori (PENTRU CA NU AM VOIE), nici iepuri nu vanez, nici vreun alt fel de vanat.

viitor_vanator
29/11/2007, 19:42
timberwolf, tare rau intamplarea ta :lol: . De frate, asta e, suntem in Romania si aici orice lucru logic, este luat drept ciudatenie. Daca vrei sa faci un bine, trebuie sa platesti. Probabil o sa ne puna astia sa platim si gaina pe care o cresti in propria ograda, daca vrem sa o taiem. Poate ca o sa ma puna si pe mine astia de la asociatie sa platesc un fel de autorizatie sa pot pune sare si hrana la vanat. :lol:

timberwolf
29/11/2007, 20:46
as dori sa protezez vanatul dar sa ii impacam si pe cei care vaneaza cu ogari ,si ca sa iti demonstrez ca incerc sa protezez vanatul am sa iti aduc poze unde am pus hrana pentru vanat hrana cumparata de mine :D
Dane,ce inseamna sa protezezi vanatul ? Sa-i pui proteza ? :lol:
In mod legal,vanatoarea in Romania se practica doar in mod organizat,doar cu arma de foc,doar de catre titularii permiselor de arma,de vanatoare si carnetului de membru vanator,ajutati doar de caini din rasele admise la vanatoare,carora la randul lor li se elibereaza un permis de utilizare in teren,doar cu autorizatie pentru specia respectiva,se poate impusca doar un numar limitat de piese si doar in sezonul specific pentru vanatoarea fiecarei specii in parte.
Daca vanezi in alt mod,te numesti braconier.Este adevarat ca sunt tari in care este admisa vanatoarea fara arma de foc,doar cu ajutorul cainilor (in general ogari si copoi,sau Dogo Argentino in Pampas),vanatoarea cu arcul,sau cu pasari de prada ; nici acolo insa,nu pleci de capul tau pe camp sau prin padure,ci tot intr-un cadru organizat si respectand anumite reguli !

of buffalo
29/11/2007, 23:59
#-o

=D/\ =D/\ =D/\ =D/\ Corect
Nu stiu cum este posibil ca pe acest forum al iubitorilor de animale sa se discute astfel de prostii.Intre un copil tampit ce vaneaza cu prastia porumbei sau pisici si un vanator cu autorizatie nu vad nici o deosebire...niste criminali!
http://www.youtube.com/watch?v=QGu4TulWgDU

ALFRED
30/11/2007, 00:16
diferenta e ca acel copil poate sa nu realizeze ce face.
PS : pe acest forum este foarte posibil sa se discute asa ceva, gasind vari pretexte..utilitate, proba, vraja marii... 8)

afghanizta
30/11/2007, 01:39
#-o

=D/\ =D/\ =D/\ =D/\ Corect
Nu stiu cum este posibil ca pe acest forum al iubitorilor de animale sa se discute astfel de prostii.Intre un copil tampit ce vaneaza cu prastia porumbei sau pisici si un vanator cu autorizatie nu vad nici o deosebire...niste criminali!
http://www.youtube.com/watch?v=QGu4TulWgDU =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\

afghanizta
30/11/2007, 01:41
diferenta e ca acel copil poate sa nu realizeze ce face.
PS : pe acest forum este foarte posibil sa se discute asa ceva, gasind vari pretexte..utilitate, proba, vraja marii... 8)
corect, simplu si la obiect! Din nou... =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\

shao
30/11/2007, 07:58
diferentele sunt multe. a cataloga astfel niste oameni fara a avea cunostinte suficiente despre ce si cum fac este, in cel mai bun caz , o grosolanie. faptul ca unii au opinii diferite de ale voastre nu inseamna ca ele sunt gresite. va rog sa postati de acum inainte la acele topicuri care nu va agreseaza sensibilitatile. pana una alta vanatoarea este inca o activitate legala in tara noastra (in anumite conditii, desigur).

terribull
30/11/2007, 08:26
va rog sa postati de acum inainte la acele topicuri care nu va agreseaza sensibilitatile. pana una alta vanatoarea este inca o activitate legala in tara noastra (in anumite conditii, desigur).

Daca ne exprimam pozitia, sentimentele daca vrei, in mod civilizat si respectand regulile acestui forum, nu vad dece ar trebui sa ne limitam numai la acele topicuri care ne incanta????? :evil:

Faptul ca un lucru nu este interzis de lege nu il face nici moral nici dezirabil si nici benefic! Tot astfel cum unele legi interzic/condamna lucruri dupa bunul plac fara sa poata argumenta nimic coerent.

Categoric vanatoarea cu ogari, sau caini in general, este mai "corecta" si mai echitabila in perspectiva vanatului decat vanatoarea cu arma. Tot asa cum vanatoarea cu arcul ar fi mai corecta decat vanatoarea cu arma.
Ramane totusi intrevbarea: chiar este vanatoarea o necesitate?

the_elder
30/11/2007, 09:03
Ok, dar daca cainele va pierde acea vulpe si in timp ce tu il chemi sa-l legi sare un tap sau un iepure, cum vei proceda?

Pai vezi ca nu stii despre ce vorbesti? #-o :lol: Se poate, doar ca nu stii tu, mare vanator. Conteaza cum cresti cainele, daca tu crezi ca iei un ogar si-i dai drumul pe camp...si asta e nobila arta a vanatorii... :lol:

Si eu sunt de-acord ca ogarul a fost facut ca sa prinda iepuri si aia ar trebui sa faca dar...in limitele legii. Adica daca la noi este NU, atunci nu sa fie. [-X

shao
30/11/2007, 09:27
hai ca m-a injurat zeus si am ramas lat. si cum la munca azi nu........

era vorba despre o afirmatie din pagina anterioara. incearca sa vezi si la ce raspund. a cita scotand din context e usor. dar sa il faci pe timber criminal.. in conditiile in care eu, nevanator, nebraconier sunt mult mai putin echilibrat decat el, mi se pare prea mult. daca pentru cei ce desfasoara o activitate legala, dupa toate regulile artei, de multe ori avand o deontologie superioara categoriilor sociale pentru care deontologia ar trebui sa fie mai presus de lege (vezi cazul gurgiu de ieri), daca pentru acesti oameni cuvintele ce iti vin in minte sunt "criminali", eu cred ca e mai bine sa te abtii.
scuze pentru modul in care scriu. dar ma doare asa de tare ca abia pot sa gandesc coerent, dar sa mai si exprim....

of buffalo
30/11/2007, 09:39
Nu am facut o afirmatie sa ating pe cineva anume!Daca am jignit...scuze!

shao
30/11/2007, 09:47
nu. dar ai bagat in aceeasi oala pe toti cei ce au legatura cu vanatoarea. de aceea am intervenit. stiu ca exista opinii care spun ca e inuman sa vanezi. deschideti un topic separat si dezbateti moralitatea, utilitatea, ratiunea de a fi a vanatorii in societatea moderna. puteti discuta acolo despre toate aceste aspecte. evitand cuvinte grele si categorisirea gratuita a unor largi paturi ale populatiei. aici se discuta despre vanatoarea cu ogari.

mustang
30/11/2007, 11:12
Daca-mi este permisa o opinie personala;
Cu vanatoarea cu arma nu prea sant de acord deoarece sansele animalului sant mult mai mici! Adica omul pleaca din start cu un avantaj net. El se foloseste de ceva artificial (adica "nedaruit" de natura) pentru a-si atinge scopul!
Vanatoarea cu ogari mi se pare mult mai echitabila.
Acolo "lupta" doua animale la fel ca in natura.
Cel care invinge o face prin forte proprii.
Natura decide care-i mai bun.
Terenul, starea vremii, conditia fizica, starea de sanatate, avantajeaza sau dezavantajeaza atat vanatorul cat si vanatul deopotriva (aidoma scenelor de vanatoare din natura in care sant implicare doua animale salbatice)!

the_elder
30/11/2007, 11:25
De acord, Mustang. Dar ce e ilegal nu putem face.

mustang
30/11/2007, 11:32
Fara discutie Elder!
Vorbeam la modul general!
La noi fiind interzis e' clar ca nu se poate vana in acest fel!
Altfel, in opinia mea, intr-un cadru organizat nu vad de ce nu s-ar putea vana iepuri cu ogari, mistreti cu dogi argentinieni, vulpi si viezuri cu Terrieri (la vizuina) si asa mai departe!
Repet, pentru mine, este mult mai natural (daca-mi este permisa expresia) sa vanezi cu ajutorul unui caine (adica sa vaneze el pentru tine) decat cu ceva artificial (in speta o arma)!

impala jack daniels
30/11/2007, 11:37
hai ca m-a injurat zeus si am ramas lat. si cum la munca azi nu........

unde te-a injurat zeus?(scuze de off topic ) :o :o :o

the_elder
30/11/2007, 11:44
Fara discutie Elder!
Vorbeam la modul general!
La noi fiind interzis e' clar ca nu se poate vana in acest fel!
Altfel, in opinia mea, intr-un cadru organizat nu vad de ce nu s-ar putea vana iepuri cu ogari, mistreti cu dogi argentinieni, vulpi si viezuri cu Terrieri (la vizuina) si asa mai departe!
Repet, pentru mine, este mult mai natural (daca-mi este permisa expresia) sa vanezi cu ajutorul unui caine (adica sa vaneze el pentru tine) decat cu ceva artificial (in speta o arma)!

=D/\ =D/\ =D/\

Zeus din Olimp
30/11/2007, 12:08
Shao, Zeus nu te-a injurat absolut deloc. El a spus doar ca datorita faptului ca il lasi pe Ovidiu sa injure pe forum in permanenta, fara a-i atrage nici macar o singura data atentia(ca de, este in acelasi cerc de prieteni #-o ), ai merita sa ti se ia dreptul de a mai modera pe forum. Asta a fost tot. Ca un adevarat barbat ce te afli pe fata pamintului, ai preferat sa stergi mesajele, si apoi sa arunci cu noroi, fara a lasa vizitatorii sa citeasca si apoi sa-si dea cu parerea. De altfel la ce prieteni ai, nici nu ma mira comportamentul tau.
Bellarosa te iarta si te pupa pe botic. :D

Carmencat
30/11/2007, 12:23
Scuze de off-topic, dar sa nu ramana nedumeriri: mesajele nu sunt sterse, sunt mutate la "La limita"

viitor_vanator
30/11/2007, 16:58
Momentan nu vanez nimic, cu nici un fel de arma :evil: . Daca nu va convine ceva, nu mai cititi acest topic [-X . Vanatoarea are o legatura directa cu animalele. Si acest site este dedicat animalelor, astfel, putem discuta tot ce tine de animale. Foarte multi vanatori sunt iubitori de animale. Dar pentru unii e greu de inteles #-o .

viitor_vanator
30/11/2007, 17:08
[quote="mustang"]Cu vanatoarea cu arma nu prea sant de acord deoarece sansele animalului sant mult mai mici! Adica omul pleaca din start cu un avantaj net. El se foloseste de ceva artificial (adica "nedaruit" de natura) pentru a-si atinge scopul![quote="mustang"]
Si sa fi vanator care vaneaza LEGAL CU ARMA DE FOC, trebuie sa ai ceva ,,daruit" de natura. Sansele animalului sunt egale in ambele cazuri (ogar si arma)

of buffalo
30/11/2007, 17:55
Momentan nu vanez nimic, cu nici un fel de arma :evil: . Daca nu va convine ceva, nu mai cititi acest topic [-X . Vanatoarea are o legatura directa cu animalele. Si acest site este dedicat animalelor, astfel, putem discuta tot ce tine de animale. Foarte multi vanatori sunt iubitori de animale. Dar pentru unii e greu de inteles #-o .
Despre ce iubire de animale vorbesti tinere?Le impaiati?
Cu exceptia acelui cuvant imi sustin parerea de ieri!
Cainilor creati pt. vanatoare li s-au gasit alte intrebuintari mult mai constructive datorita calitatilor inascute iar din vanatoare s-au desprins sporturi mult mai omenoase!
Chiar nu am sa mai citesc acest topic!

shao
30/11/2007, 18:43
zeus, belarossa faca ce doreste ea , dar nu cu mine. :evil:

mesajele si explicatiile le poti gasi. grupul sta pe tusa 7 zile. ce altceva mai doresti de la mine? sa stau zi si noapte pe forum? crezi ca am si eu dreptul sa fiu obosit? sau bolnav?

eu cred ca pentru topicurile legate de dmc am facut mai mult decat toti membrii si nemembrii dmc, contestatari si sustinatori la un loc. am facut curatenie dupa voi toti. am incercat de nenumarate ori sa aplanez conflictele. v-am atras atentia cand ati luat-o pe aratura. daca intervin, nu e bine ca nu va las sa va exprimati opiniile. daca nu intervin, imi protejez prietenii. cand am incercat sa mediez conflictele in care te-ai bagat gratuit ai zis ca te jignesc cand am sustinut ca ai un temperament mai coleric, desi asta e denumirea oficiala a unui tip psihologic uman. desi si pe mine ma consider un hipercoleric din acest punct de vedere.

incercati sa va comportati civilizat si sa faceti prezenta mea inutila. reusiti asta? asa scapati sigur de mine.

despe prietenii sau dusmanii mei de pe forum te rog sa nu mai faci speculatii.

timberwolf
30/11/2007, 21:17
Ha,ha,ce-mi place cum se aprind spiritele cand se vorbeste despre vanatoare,cum sar in sus ca arsi "iubitorii de animale" in totala necunostinta de cauza...! :lol:
Spun asta in calitate de fost "copil tampit care tragea cu prastia" si actual "adult vanator criminal" ! =P~

dan_cel_blond
30/11/2007, 22:16
salut. la acea intrebare mai viitor vanator ai mare dreptate iepuri nu are cum sa prinda deoarece este un dulau si chiar daca sare un tap nu il ataca deoarece asculta comanda atunci cand ataca o vulpe normal ca stau si eu langa el pentru ca sa nu fie atacat de alte vulpi deasemenea am si eu o intrebare daca pot plati undeva o taxa sa pot vana cu caini .Tatal meu a fost vanator ,unchiul meu este padurar in teleorman dar aceasta vanatoare nu ma atrage pentru ca este o adevarata macelarie in masa la vanatoarea cu caini animalele mai pot scapa cu viata deoarece numai animalele bolnave si slabite pot fi prinse Si chiar daca uni ma numesc braconier eu merg la vanatoare cu un jeep cu mai multi oameni adulti uni chiar din politie cu functi sus puse noi nu merge sa omoram animale doar pentru a vedea caini cum alerga sau cum se lupta cu caini hoinari in timp ce eram odata pe camp am trecut pe langa masina unor vanatori ( autorizati) dar ce am vazut acolo ma socat cred ca era peste 10 iepuri 0 capra si 2 vulpi erau 3 vanatori si nimeni nu ii sanctiona parerea me esta ca vanatori autorizati distrug mai mult vanatu normal nu toti vanatori ,, [-X in viata mea nu cred ca am prins mai mult de 5 iepuri deoarece nici nu imi place carnea de iepure decat cea de capra mai manac pe la restaurantele vanatoresti as vrea sa imi raspunzi si mie la o intrebare tie nu iti place cand un caine alerga du pa un animal(vanat)????????????????? eu stau in bucuresti si duminica ma duc in targu de animale sa mai cumpar un brack german ca am auzit ce e foarte bun la vanatoare intrun fel fac si un bine populatiei din zona rurala deorece la mananca pasarile din gospodarie (vulpile..m,.,)

dan_cel_blond
30/11/2007, 22:35
AM SI EU DE ZIS CEVA PENTRU IUBITORI DE ANIMALE

CE PARERE AU DE CAINI MAIDANEZI CARE MUSCA SI OMOARA OAMENI ACEI CAINI NU TREBUIESC OMORATI CE TREBUIE SA FACEM SA II LASAM IN VIATA SA NE MUSTE EI PE NOI ? .....CA SA VA CONVINGETI UITATIVA PE YOU TUBE SI SCRIETI ACOLO GREYOUND SAU CAM ASA CEVA SI UITATI VA CUM SPANIOLI ORGANIZEAZA CAMPIONATE LEGALE DE VANATOARE CU OGARI LA IEPURI CUM DE LA IEI SE POATE SI LA NOI NU ??????????????????????????????????? VANATOARE ASTA CU CAINI NU CONSTITUE NICI UN PERICOL PENTRU VANAT DEOARECE VANATUL TANAR SI PUTERNIC SCAPA SI SE POATE REPRODUCE DECAT CEI BOLNAVI SUNT PRINSI ORCUM IEPURI SUNT DAUNATORI PENTRU CULTURILE OAMENILOR ASA CA SA PROTEZEZ SI EU PUTIN VANATORI CU CAINI ADICA BRACONIERI CUM SPUNETI VOI(((IUBITORI DE ANIMALE)))))))))))))))))))))))))))))))))) [-X 8) 8) 8) 8) 8)

shao
30/11/2007, 22:45
in primul rand nu mai abuza de caracterele speciale. vedem cu totii prea bine ce ai scris.
in al doilea rand vanatoarea cu caini e interzisa in romania. vezi ca te incadrezi la braconieri.
in al treilea rand , dovedesti mentalitati periculoase. din cauza celor cu idei ca ale tale vanatoarea fara pusca este un risc prea mare pentru a fi acceptata legal.

dan_cel_blond
30/11/2007, 22:53
tu in ce calitate te exprimi esti cumva vanator sau iubitor de animale vanator nu cred ca esti ca nu prea intelegi ce vreau sa zic fiecare vaneaza cum ii place si cu asta basta uitate pe you tube si vezi cum straini macelaresc vanatul cu caini de exemplu englezi asa ca e ceva normal sa vanezi cu caini este o practica veche inca din 1700 se practica

dan_cel_blond
30/11/2007, 23:34
As vrea sa dau si eu un sfat pentru vanatori daca se poate

vanatoarea ar trebui mai drastica pentru vanatori si mai marite perioadele in care este interzisa vanatoarea sau macar mai reduse capturile pentru ca si cei ce vor trai peste 200 de ani sa poate viziona aceste splendite animale cu toate ca ma consider vanator dar sincer nu pot sa omor nici un animal eu acum incerc sa protezez vanatul

terribull
30/11/2007, 23:42
Ha,ha,ce-mi place cum se aprind spiritele cand se vorbeste despre vanatoare,cum sar in sus ca arsi "iubitorii de animale" in totala necunostinta de cauza...! :lol:
Spun asta in calitate de fost "copil tampit care tragea cu prastia" si actual "adult vanator criminal" ! =P~

Ce-mi place mie cum se umfla in pene vanatori "iubitori de natura si de animale" cand povestesc "de vremurile de demult" cand era "vanat nu ca astazi" ...si ce incapabili sa articuleze ceva coerent sunt atunci cand sunt intrebati : de ce vaneaza in continuare din moment NU mai avem vanat asa cum ar trebui......

viitor_vanator
01/12/2007, 00:35
Salut. Mai Dane, din cate stiu eu nu poti platii nici un fel de taxa pt a vana cu cainii, nu intelegi ca e interzisa aceasta vanatoare in Romania. Doar vanatorii autorizati, daca au caine de vanatoare, platesc o taxa dar nu stiu cum se numeste acea taxa sau cat e. Daca am gresit cu ceva VA ROG SA MA CORECTATI.

shao
01/12/2007, 08:08
dan_cel_blond, desi am explicat aici ca nu sunt vanator, nu ai tu ani cate participari la vanatoare am eu. cat despre ce inteleg eu si ce nu.... esti pe teren minat. ultima data unii sustin ca am inteles gresit postarile unui user, iar acesta sta 15 zile pe langa forum :lol:
ramai la vanatoarea cu ogari. despre restul problemelor discuta te rog in alta parte.

a! un pic de coerenta nu ti-ar strica: intai pui cainii pe vulpi ca omoara gainile taranilor si fac paguba. de iepuri nu te luai. acum si iepurii sunt daunatori, dar tu ii prinzi n numai pe aia bolnavi si batrani, pe care, daca nu starpeai vulpile, i-ar fi "iepurat" acestea :lol: esti ecologist dar te duci la vanatoare cu jeepul. vanezi cu ogari dar habar nu ai de rasele de ogari si te duci la targul de animale sa iti iei un brac pentru ca ai auzit tu ca sunt buni la vanatoare. ceri reducerea cotelor si a sezonului dar preamaresti macelurile pe care le-ai vazut pe youtube. ai neamuri vanatori, te dai cunoscator, dar vanezi cu lurceri ca cel mai josnic dintre braconieri.

nu e nevoie sa imi raspunzi. cu tine dialogul l-am incheiat si in continuare voi monitoriza postarile tale doar in calitate de moderator.

Jean-Noel
01/12/2007, 11:46
Shao dar ce e cu agresivitatea asta fata de unii utilizatori? Tu esti chiar un moderator special, ai preferinte aici pentru anumiti useri care ti se par tie "mai crescatori" sau nu stiu ce decat altii.

Lasa dom'le oameni sa isi spuna ce au de spus, ca nimeni nu injura sau nu se fac cu ou si cu otzet. Ma mira faptul ca jignirile spuse subtil nu te deranjeaza dar imediat sari daca un user se agita putin mai mult decat trebuie.

A-propos de vanatoarea cu ogarashi, peste tot este, nu numai in sud ci si in vest, nord si in est.

Unii vaneaza cu ogarashii sa manance (le place carnea de iepure) si merg cu un ogar doi la vanatoare, altii sunt aiuriti si merg cu "jipu" cu faruri doar de distractie, e plina lumea de nebuni nu o sa puteti sa ii schimbati ca nu se poate si nici nu vor.

Parinte, =D/\ =D/\ =D/\ ai dreptate, e frumos sa vezi cum iti alearga ogarul dupa iepure. Si, da e braconaj (cel putin asa e demonstrat prin anale aici in Romania) daca poti sa ii prinzi, fa asa cum ii spuneai lui nu stiu cum din Teleorman, ardei fundul. Dar v-ati pus vreodata problema de unde isi procura ogarashii?

shao
01/12/2007, 12:15
la fel de caustic (si nu agresiv) am fost si cu viitor vanator cand am considerat ca e cazul. aici e adevarat ca este un forum public, e adevarat ca si mie imi place vanatoarea cu ogari. dar...
acest forum are si un rol educativ si de informare. ori postari contradictorii ca cele la adresa carora am fost .... care era cuvantul? ... caustic nu fac decat sa creeze comfuzie. ori , unul dintre rolurile mele aici e sa ii trag de maneca pe cei ce au tendinta sa o ia pe aratura. asa am facut si cu tine. nu ai reactionat. si a iesit circul de la ogari....

nu sunt unii mai crescatori si altii mai putin. sunt unii care stiu ce vorbesc si altii care nu. problema este ca , acestia din urma nu vad cand gresesc si se lanseaza in tot felul de dezbateri in care isi inchipuie ca singurul argument necesar este tupeul.

revenind la vanatoarea cu ogari: pentru mine exista un singur motiv pentru care aceasta merita practicata. si acesta nu este nici foamea nici distractia celor cu jipu. motivul este dat de gratia ogarului in alergare libera si maiestria iepurelui care castiga 9 curse din 10. acestea , combinate cu beneficiile iesirii in natura, sunt motivele pentru care as practica acest tip de vanatoare.

din pacate, faptul ca baietii cu jipul au nevoie sa se laude, iar ceilalti sa-l bage pe rila in oala, ceea ce am scris eu mai sus e privit de toti acestia drept o ingenua naivitate. pe ei ii intereseaza iepurele. si ii intereseaza in tolba. ei se strang cu 10-15 ogari care curata intr-o zi pana la 10 km patrati de camp. si mai presus de toate, pentru ei cuvantul etica nu exista in dictionar. si pentru ca "ei" reprezinta majoritatea, inteleg necesitatea ca acest sport sa ramana interzis in romania, si o sustin.

ridici problema "de unde au ogari". e simplu. majoritatea nu au ogari. au metisi de ogari. metisi rezultati din mentalitati gresite perpetuate printre detinatorii de caini. "ai mascul? hai ca am eu o catea , sa se racoreasca si el... ce daca nu-i de rasa! uite ce mare e!"

eu am mascul de 2 ani dintr-o rasa ce , pe vremuri a fost folosita la lupte. nu stii cate oferte de monta am primit deja. cu acel text la inaintare. acum ca crescut femela aceleasi propuneri au inceput sa curga si pentru ea. la ea sunt mai moderati pentru ca vad ca am si mascul. dar ei spera sa fie frati si sa nu ii pot imperechea. cand aud ca nu sunt, dar ca nici nu ii voi imperechea, se uita la mine ca la un nebun.

asta e nivelul de cultura chinologica la noi, iar consecintele sunt pe masura. dani cel blond se duce la targul de animale sa isi ia un brac, pentru ca a auzit ca e bun la vanatoare, altii monteaza aiurea, sa se racoreasca masculul... canii sunt tinuti in conditii mizere si infometati ca sa fie ageri.......

impotriva acestor mentalitati imi manifest eu "aciditatea" nu impotriva lui dani cel blond. daca dupa postarea mea a deschis si topicul celalalt cu ogari si a vazut care sunt rasele, e un pas inainte.

dan_cel_blond
01/12/2007, 12:23
iti multumesc jeane pentru intelegere iti spun eu de unde se procura ogari dela niste crescatori din judetul dolj ei ii importa din spania si ii inmultesc Am si eu o intrebare pentru cunoscatori cum se posteaza imagini pe forum???????? vreau sa va arat ce pagupa fac vanatori faunei ..am de zis si ceva pentru shao este usor sa iti spui parerea depre vanatoare din fata calculatorului dar sa fi pe teren sa practici vanatoare e altceva cu taote ca titlul acestui forum este vanatoarea cu ogari nu inteleg daca nu esti vanator ce cauti aici sa sti ceva de la mine sa participi la o vanatoarea e una dar sa vanezi e alta ((PNTRU TOTI VANATORI uitati va pe net sa vedeti cum straini vaneaza cu ogari si cu alta rase de caini

dan_cel_blond
01/12/2007, 12:43
SHAO nu vreau sa par un tupeist sau un nesimtit dar fiecare isi poate exprima parerea apropo sa sti ca nu ai dreptate in legatura cu hibrizi de ogar sunt foarte originali daca ,,cativa oameni au acesti caini curciti asta nu inseamna ca majoritatea au la fel motivu pentru care acesti"'braconieri cu jeepuri dupa cum spuneai si tu au acelasi motiv care il au si vanatori autorizati adica distractia ca nu se duc pe camp cu jeepu pentru doi iepuri sa ii manance normal ca si pentru degusta o carne de vanat daca sar duce doar sa ii manance eu cred ca cheltuie mai mult pe motorina si altele asa sar putea duce la un restaurant dar aceasta vanatoare are satisfactiile ei repet nu vreau sa par un tupeist sa un nesumtit de braconier insa ii respect pe cei care sunt de mult pe acest forum dar acest forum este pentru schimburi de experiente informare nu pentru cearta

Carmencat
01/12/2007, 13:15
Corect, acest forum este pentru schimburi de idei si pentru informare.
Ramai la acest nivel, te rog.

shao
01/12/2007, 14:33
sunt mai multe motive pentru care scriu aici. unul dintre ele esti tu. am auzit de atatea ori refrenul asta cu "tu nu ai caine din asta" sau , in cazul asta "tu nu esti vanator" incat incepe sa devina obositor.
argumenteaza ce povestesti si vom discuta pe argumente. in schimb imi reprosezi mie ca nu sunt vanator si, desi tu esti doar un braconier (dua propriile declaratii) incerci sa imi tii teoria chibritului despre vanatoarea cu ogari.
as putea sa continui cu 2 pagini de text scris in care sa detaliez cum e cu vanatoarea de ogari. cum se practica, reguli, linii de ogari...... pot de asemenea sa iti scriu zeci de pagini despre vanatoare si ce ar trebui ea sa fie... cine sa auda? eu vorbesc de arta, tu imi raspunzi despre placeri vulgare. eu vorbesc de etica, tu despre cum distrug altii fauna........ eu vorbesc de reguli scrise si nescrise, tu imi vorbesti de braconierii din dolj.

e si asta o forma de comunicare. succes!

Jean-Noel
01/12/2007, 17:07
Dan cel Viteaz :oops: ,

Ce sa iti zic, vaneaza toti si cu arme si cu ogari, sunt vanatori si vanatori. Ai dreptate si vanatori cu arma fac uneori ilegalitati asta o stiu sigur, dar nici aia nu e vanatoare sa pui animalului faru'n ochi si hop prinde-l. Lasa-l sa alerge ziua sa vezi ca nu il mai prinde cainele asa de usor.
Si asta-i adevarat ca ogari nu prind numai iepurii batrani ci si animalele gestante si tineret fara experienta.

Poate tu nu mergi cand este perioada de prohibitzie dar iti garantez eu ca altii merg si chiar fac distrugeri imense fara sa ii intereseze catusi de putin despre ce o sa fie dupa, mai tarziu.

Cred ca sustii un lucru fara cauza aici cu vantoarea de genul asta.

Am vazut chiar acum 3 luni cineva primise o capra de la un "vanator" si am inceput sa sudui si sa fac ca trenul cand am vazut. Mi-au spus ca e impuscata sa ma linistesc dar am cercetat biata capritza (a se intelege capra/caprioara ca mai sunt inteligenti care se fac ca nu stiu despre ce e vorba #-o ) si am vazut dupa ce a jupuit-o ca era muscata de spate si de gat, se vedeau urmele clare de muscatura si la crupa, pfiii si iar am inceput sa sudui, ca nu era saraca decat o adolescenta daca pot sa zic asa.

Oricum majoritatea oamenilor gandesc exact ca tine, cand vad un ogar imediat se gandesc la vanatoare sau cum vreti s-o numiti.

O sa se ajunga exact ca in evul mediu, cine are bani o sa vaneze dar sa fie si oameni care o sa braconeze. Cand o sa fie prinsi o sa li se impuste animalele si iaca asa incepe sa se repete istoria (ca in Anglia).

Dumnezo cu mila, mie mi-e mila de bietzii ogarashi ca ei trag toate ponoasele sarmanii de ei si pe langa asta nici nu sunt ingrijiti calumea.

Dane, eu zic sa o lasi balta cu vanatoarea asta ca iaca s-a starnit scandal.

dan_cel_blond
01/12/2007, 21:15
ai dreptate jeane o so las mai moale cu acest hoby vreau sa mentionez ca nu vanam la far ci doar ziua si numai iarna sau toamna atat jur stii cumva cum pot sa pun niste poze pe forum sa vada toti adevaru despre vanatori autorizati??///???? si inca ceva pentru shao chiar de ce nu scrii acea pagina despre care vb ca acest forum este pentru schimburi de experiente si altele daca scrii iti povestesc si eu o intamplare promit apropo voi ce stil de vanatoare abordati noi mergeam in linie de obicei cate 3,4 oameni fiecare cu caini lui la distante de 50 ,100 de m iar cand sarea un iepure striga cine il vedea si dadeam drumu la caini sau in alt fel la paduri stateam tot la distante unu de fiecare dar de data asta la distante mai mari deobicei la capatul paduri iar alti oameni platiti ii speriau prin padure iar iei ieseau afara din padure in timp ce noi eliberam caini le lasam un avans iepurelui de cel putin 100 m ca sa poti vedea mai mult acesta cursa dupa iepure 2 din metode acestea ar fi astept sugesti Chestia aia cu braconieri sau crescatori din dolj este adevarata si eu acum 3,4 ani am cumparat o catea acolo este mama braconierilor cu ogari, cand am vazut cati ogari sunt pe acolo am ramas socat se plimbau nestingheriti pe ulitele satelor zeci de ogari Ma gandeam sa cumpar niste iepuri de casa sa ii cresc in niste spati foarte mari si apoi sa ii eliberez sa vad daca se adapteaza astept pareri si sugesti.... iti multumesc jeane pentru diminutivul viteaz....... chiar a fost amuzant :P

Carmencat
01/12/2007, 21:25
#-o #-o

fiona basset
01/12/2007, 21:43
#-o #-o....te cam ia durerea de cap cand citesti cele scrise de unii mult prea blonzi...

Jean-Noel
01/12/2007, 21:47
N-ai pentru ce, glumesc sa mai destind atmosfera :lol: 8) .

Iara ai dat cu nuca in perete, nu mai povesti cum vanati voi cu ogari, bata-te norocu' sa te bata, ca nu place la oameni sa citeasca/auda/vada!!!!!

Crezi ca nu stie ca se braconeaza si se impusca aiurea si cate si mai cate (vanatori sau nu)? iti spun eu STIU TOTI dar se fac, ca nu stiu/vad si iaca totul este "perfect" si lumea continua sa fie "frumoasa", asta e efectul placebo pe care vrem sa ni-l inducem, crezand ca daca nu se discuta nu se intampla.

Iti explicasem in mesajul privat pe care ti l-am trimis da' vad ca nu te uiti pe la mesajele private. Uitate mai sus in ferestra unde citesti acum mesajul si o sa vezi ca scrie intr-o casutza NU AVETI MESAJE NOI

Iaca amu ma pun sa iti explic iar:

www.photobucket.com -> iti faci cont acolo -> apoi acolo unde scrie UPLOAD, incarci o poza (dar inainte prelucreaz-o sa nu fie mai mare de 500x375 pixeli ca altfel incarci aici pagina aiurea) -> apoi o sa vezi acolo sub poza incarcata 4 ferestre; tu dai click dreapta pe ultima unde scrie IMG Code si dai Copy -> apoi revii in fereastra unde scrii mesajul si dai click dreapta si paste.
Tatatata, asta e procesul :wink: .

Da' te rog eu din suflet [-o< nu mai pune cine stie ce poze pe aici sa se infierbante iar spiritele. Nici eu nu inteleg daca lumea e de acord cu vanatoarea cu caini (ogari) sau nu. Cand da cand ba?!?!?!? :roll: in ce conditii ce si cum.

Noroc bun cu sanatate

Jean-Noel

dan_cel_blond
01/12/2007, 22:25
asculta bai fiona vezi cum vorbesti despre blonzi sau vrei sa pun caini sa te alerge discriminari de genul asta urasc de moarte asa ca nu voi accepta de la un anonim sa vb in felul urmator sau in oricare altfel despre blonzi ce daca ai o anumita culoare la par insemna ca esti prost eu doar am spus un adevar pe care uni il cunosc dar il evita pentru a nu fi numiti braconieri crezi ca multi care fac parte din acest forum nu sunt braconieri nu toti dar uni da ,daca nu ar fi braconieri nu ar fi cautat un asemenea forum despre ogari??????????tu daca nu ai treba cu acest sport vanatoare ma intreb ce cauti aici dute frate in alta parte si lasa sa discutem despre ogari sau vanatori legalizate sau orice alceva legat de vanatoare (NUI DE TINE AICI) scuza-ma daca am fost cam dur cu tine ....dar gandeste inainte de av

Carmencat
01/12/2007, 22:32
dan_cel_blond, mare atentie la limbaj!!

fiona basset
01/12/2007, 22:44
asculta bai fiona vezi cum vorbesti despre blonzi sau vrei sa pun caini sa te alerge discriminari de genul asta urasc de moarte asa ca nu voi accepta de la un anonim sa vb in felul urmator sau in oricare altfel despre blonzi ce daca ai o anumita culoare la par insemna ca esti prost eu doar am spus un adevar pe care uni il cunosc dar il evita pentru a nu fi numiti braconieri crezi ca multi care fac parte din acest forum nu sunt braconieri nu toti dar uni da ,daca nu ar fi braconieri nu ar fi cautat un asemenea forum despre ogari??????????tu daca nu ai treba cu acest sport vanatoare ma intreb ce cauti aici dute frate in alta parte si lasa sa discutem despre ogari sau vanatori legalizate sau orice alceva legat de vanatoare (NUI DE TINE AICI) scuza-ma daca am fost cam dur cu tine ....dar gandeste inainte de av

Da,ca tine exista multi din pacate,in mod cert nu-i de mine aici,pe acest topic,ratacindu-ma in cautatea subiectelor legate de cainii de vanatoare am dat de cele mazgalite de tine si nu mi-au placut deloc sub nici un aspect...dar in definitiv ai dreptul sa scrii si sa povestesti orice, da-i inainte!

Jean-Noel
01/12/2007, 23:43
#-o #-o....te cam ia durerea de cap cand citesti cele scrise de unii mult prea blonzi...

No, ce fac moderatorii?!?

Am primit liberul arbitru de la Dumnezo sa cugetam si sa actionam cum credem ca e mai bine! hiiiiii, iacata ca parca as fi preotul paroh.

Fiona astia suntem cu asta defilam, castanii, roshcati orice culoare. Asa ceva...nu pot sa imi dau seama, doar ca unii nu aproba anumite lucruri nu inseamna neaparat ca au si dreptate. Argumentatii omului de ce nu sunteti de acord cu ce spune/face el dar nu va luati de infatisarea lui sau nu faceti referire la alte coeficiente, ca uite asa deraiaza discutiile si, si asa topicul asta e cam arzator de fel.

No, te-ai descurcat cu pozele mai Dane?

Aia care zici tu ca au ogari din Irlanda sunt din Craiova sau din preajma Craiovei??? Mari morcovi si aia, ce Dumnezo s-au pus sa impanzeasca lumea cu catzei si sa nenoroceasca niste bietzi ogarashi. Ca ii stiu eu cum sunt, fac pe banda rulanta nu se gandesc nici un moment la bietele suflete. Offffff, mari morcovi, mari!

Jean-Noel

shao
02/12/2007, 00:06
moderatorii au incercat cu vorba sa ii tempereze elanul lui dani cel blond. el a ales sa ignore si sa continue in acelasi stil. acum va mirati ca apar reactiile? .... hmmm deocamdata stam in expectativa. urmarim ostilitatile. doar nu sunteti copii si la prima replica mai taioasa fugiti la moderator... nu? aveti argumente pentru a va sustine opiniile? dati-i peste nas fionei cu argumente nu cu limbaj violent.

cat despre neantelegerea creeata, voi repeta: din cauza nivelului culturii chinologice in romania, eu sunt pentru mentinerea interdictiei vanatorii cu ogari. modul in care acest tip de vanatoare se practica la noi nu poate fi numit decat braconaj. totusi, pe domenii private , in situatii strict controlate, in care fauna salbatica nativa sa nu fie deloc implicata ci numai vanat prasit controlat in crescatorii, as autoriza cluburi de vanatoare cu ogari dupa regulile coursingului englez. adica, si aici voi expune pe scurt:

teren bine delimitat si ingradit, liber de prada salbatica nativa sau atrasa.

in acest teren se elibereaza un numar prestabilit de iepuri. se vaneaza numai masculii in conditie optina.

iepurii sunt eliberati cu pana la o saptamana inainte pentru acomodarea cu terenul.

ogarii vaneaza in pereche. pe teren mai sunt admisi, in afara de handler 2 insotitori si un arbitru.

o pereche de ogari are dreptul la maxim trei incercari pentru a prinde un iepure. dupa ce aceste incercari s-au epuizat, ogarii nu mai intra pe teren decat dupa o pauza de minim 2 ore.

si as putea continua , dar cred ca ati prins ideea. nu se puncteaza numarul de iepuri prinsi ci modul in care cainii lucreaza in teren impreuna pentru a gasi iepurii.
cam asavad eu vanatoarea cu ogari.

Jean-Noel
02/12/2007, 00:19
Am primit liberul arbitru de la Dumnezo sa cugetam si sa actionam cum credem ca e mai bine! hiiiiii, iacata ca parca as fi preotul paroh.

Fiona astia suntem cu asta defilam, castanii, roshcati orice culoare. Asa ceva...nu pot sa imi dau seama, doar ca unii nu aproba anumite lucruri nu inseamna neaparat ca au si dreptate. Argumentatii omului de ce nu sunteti de acord cu ce spune/face el dar nu va luati de infatisarea lui sau nu faceti referire la alte coeficiente, ca uite asa deraiaza discutiile si, si asa topicul asta e cam arzator de fel.

No, asta consideri ca-i limbaj violent?????????????

"doar nu sunteti copii si la prima replica mai taioasa fugiti la moderator... nu?"
Nu fuge nimeni la moderator [-X dar taxati pe toti in mod egal.

fiona basset
02/12/2007, 12:55
Promit ca e ultima postare pe acest topic!
Cred ca ati inteles clar ca nu e vorba de discriminare legata de culoarea parului,mai ales ca si eu am parul blond si ochii verzi...totul a pornit de la faptul ca nu mi-a placut ce am citit,de la incoerenta,forma de expunere,excesul de testosteron....d-le dan cel blond nu am inteles daca esti vanator sportiv sau braconier,nu ca m-ar interesa pe mine personal prea tare,dar obsev ca tii la imaginea proprei dumitale persoane....
Va doresc dezbateri fructuoase si tihnite pe tema vanatorii cu caini!

Carmencat
02/12/2007, 13:11
Jean-Noel, nimeni nu discrimineaza pe nimeni, asa cum si tu faci glume, uneori neintalese ca atare si nu iti zice nimeni nimic, asa isi permit si altii sa glumeasca.

Cred ca s-a vazut ca am fost destul de prezenti pe acest topic, si eu si Shao, am monitorizat cu mare atentie nivelul de discutie si atata timp cat nu s-a depasit o limita am lasat lucrurile sa curga.

Recomandarea mea este urmatoarea: avand in vedere ca acesta este un forum al iubitorilor de animale si nu unul dedicat vanatorii, va rog sa tineti cont si de sensibilitatea marii majoritati a userilor care frecventeaza forumul si anume de a li se intoarce stomacul pe dos cand altii povestesc cu atata implicare cat de mult se distreaza ucigand alte animale.

Bun, vorbiti de cainii de vanatoare, ok, de principiile vanatorii legale si subliniez legale! Dar scutiti-ne de detaliile sordide ale braconajului.

Daca chiar va face asa o mare placere treaba asta cred ca va puteti gasi interlocutori pe placul vostru pe alte forumuri.

Multumesc
Carmencat (moderator)

NICU ONE
02/12/2007, 14:57
AS DORI SA CUNOSC CATI MAI MULTI CRESCATORI DE OGARI GREY.. PT A INCERCA SA FACEM CEVA PT ACESTA RASA SI SA O PROMOVAM MAI MULT SI LA NOI IN TARA. VA MULTUMESC

Jean-Noel
02/12/2007, 15:16
Da Carmencat, asa e, nu vreau sa intelegi ca eu cred ca unu sau altul are dreptate...nici nu mai stiu ce sa zic, e aiurea ca nu poti sa sustii ceva pentru ca se rastalmaceste si pana sa apuci sa explici lumea deja isi face o opinie :cry: .
Ce sa zic, voi stiti mai bine ce si cum, numai ca...in sfarsit nici eu n-o sa mai scriu pe topicul asta ca iar iese aiurea #-o

...avand in vedere ca acesta este un forum al iubitorilor de animale si nu unul dedicat vanatorii...
Scopul topicului acesta (nu al forumului), era titlul pe care il are, nu?

...asa cum si tu faci glume, uneori neintelese ca atare si nu iti zice nimeni nimic... :-/ :-/ :(

Merci frumos si scuze Fiona daca te-am ofensat cumva nu a fost nici o intentie [-X [-o<

Jean-No

An wise old owl, sat i oak
The more he saw, the less he spoke
The less he spoke, the more he heard
Why don't we copy that wise old bird?!?

(e putin modificata la final)

No toate cele bune

Jean-Noel

dan_cel_blond
02/12/2007, 18:59
salut all jeane nu am facut nimic cu pozele alea deoarece nu mai inteleg nimic titlul acestui forum este ''vanatoare cu OGARI ma intreb ce cauta cei care nu au nici o treaba cu acest sport #-o pentru toata lumea care nu a inteles nu am vanat sau macelarit animale cum spun uni la far
2 nu mai vanez iepuri pana nu se face ceva legal cu acest virus dupa parerea mea
3 cand vanam nu omoram iepuri care mai traiau ii eliberam iar cei care ii omorau caini, ii opream acum incerc sa protejez ca atunci cand se va legaliza sa pot sa vanez fara ca sa stau 5 zile pe camp si sa nu vad nici un iepure
4 daca protejez iepuri si alte animele in afara de pradatori asta nu insemna ca nu iau apararea celor care vaneaza astfel
((vreau sa propun ceva pentru cei care vaneaza astfel sa organizam un club dupa cum spunea si shao ,, poate face si ceva legal in legatura cu aceasta vanatoare)) ce se intampla cu ionut teleorman de nu mai scrie as fi vrut sa il intreb ce va foarte imp si anume daca el ar fi de acord cu legalizare acestei vanatori si daca sar legeliza sa sa plateasaca si o taxa asta miar conveni si mie in legatura cu taxa

of buffalo
02/12/2007, 20:25
](*,) ](*,) ](*,) ](*,).... de mult nu am mai ras cu lacrimi!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

afghanizta
02/12/2007, 21:59
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
GEEEENIIIIAAAAAALLLLLLL!!!!!!!
no comment..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dan cel blond, sunt mandra de tine! Tine-o tot asa!!!
Teeeeleeoooormaaaaneeeeeeee, unde esti????????????
Absolut genial, este prima oara dupa multe zile cand ma distrez de minune!
Abia astept sa citesc din nou!

Legea lui Mendel-escu
03/12/2007, 15:14
Chestia aia cu braconieri sau crescatori din dolj este adevarata si eu acum 3,4 ani am cumparat o catea acolo este mama braconierilor cu ogari, cand am vazut cati ogari sunt pe acolo am ramas socat se plimbau nestingheriti pe ulitele satelor zeci de ogari Ma gandeam sa cumpar niste iepuri de casa sa ii cresc in niste spati foarte mari si apoi sa ii eliberez sa vad daca se adapteaza astept pareri si sugesti.... :
Aoleu, Dane tot incerc sa nu intervin de ceva timp, dar asta cu crescatorii braconieri m-a ucis. Omule eu sunt din Dolj si cred ca-i stiu pe indivizii despre care vorbesti #-o #-o #-o .Daca sunt din Sadova sau Caciulatesti, atunci faza aia cu importul din Spania este o gogorita de proportii. Aia vaneaza cu ogarii de foame si nu din pasiune, :evil: ,iar cand gasesc pe camp o capra,o oaie,o gaina,ceva nu se sfiesc sa o declare salbacita si deci buna de alergat si bagat la oala. 8) 8) 8) Intr-un singur loc ai dreptate,braconajul si cresterea interesului unor fomisti pentru astfel de caini a dus la aparitia unor ogari asemanatori cumva cu Greyhoundul,dar mai scunzi si mult mai agresivi (bine probabil si din cauza foamei,fiind hraniti cu resturi de la porci si ceva carne dc. sunt in stare sa-si vaneze).Promit si ceva poze, la sfarsit de saptamana merg la tara si o sa va arat despre ce este vorba...........
Daca eliberezi niste iepuri de casa pe camp, o sa vezi ca ai dracului fac galerii si se ascund in pamant, in loc sa stea la suprafata unde li se poate pune farul in ochi ca la fraierii aia urecheati de camp. :lol: :lol: :lol: :lol:

timberwolf
03/12/2007, 15:25
ogari asemanatori cumva cu Greyhoundul,dar mai scunzi si mult mai agresivi
Pai daca avem Grey Hound,Afghan Hound,Wolf Hound,etc........peste cateva decenii,cine stie,poate pe lista FCI va figura si OLTENIAN HOUND ! :lol:

afghanizta
03/12/2007, 18:17
ogari asemanatori cumva cu Greyhoundul,dar mai scunzi si mult mai agresivi
Pai daca avem Grey Hound,Afghan Hound,Wolf Hound,etc........peste cateva decenii,cine stie,poate pe lista FCI va figura si OLTENIAN HOUND ! :lol:
=D/\ =D/\ =D/\ :lol: :lol: :lol: Da, da, da...vreau si io unu'!!!!! de la Dan!!! Sau unul din cateaua mama braconierilor.... :lol: :lol: :lol: :lol: , ce ti-e si cu virgulele astea.....
Sau unu de umbla nestingherit pe ulitze!!! vreau, vreau, vreau!!! Fac un import masiv din Dolj!!! Help needed!!!
Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, haaaaa, haaaaaaaaa....
Hai mai scrieti...e pentru prima data cand imi place topicul asta....
In alta ordine de idei...Jean-Noel.....pari un om istetz, dar m-ai surprins cu o lipsa de nuanta....Cei care scriu aici nu incearca efectul Placebo...nu credem ca daca nu scriem nu exista (din pacate..ce bine ar fi sa fie asa)...insa incercam sa izolam braconierii si sa nu ii stimulam prin comentarii, fie ele chiar si contra....Oameni care nu "stie sa scrie" romaneste "e" greu de convins ca e multi...Nu putem sa incurajam braconajul.....daca nu din considerente sa le zicem ecologice...(macar ca nu asta e cuvantul potrivit)...atunci din faptul ca nu putem, nu vrem si nu e normal sa incurajam si sa fim de acord cu ilegalitati, caci asta este pana una alta subiectul principal.... Daca personal sunt impotriva vanatorii, nu inseamna ca nu vad calitatea unui om care are ca hobby vanatoarea, un om cu care se poate vorbi si care tine seama de legi si reguli....Vezi vanatorii de pe aici... Chiar daca nu sunt de acord cu ei..pot sa accept activitatea lor, fiind cu masura si in limitele legii...
Asadar, nu e vorba de "inchide ochii si poate va disparea", ci de dispret si refuz de a vorbi cu oameni cu care........nu e greu sa vezi si tu...nu prea se poate vorbi.....
In rest...asa cum am spus pe topicul cu ogarii, am senzatia ca esti bine intentionat si iti doresc sa te bucuri mult timp de slabutzica ta, asa cum le zici tu... :lol: :lol: