Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 82
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    29 dec, 01
    Posturi
    267

Implicit pisici birmaneze?

Poate cineva sa-mi dea ceva informatii despre pisicile birmaneze? adica ceva legat de originea lor, caracteristicile rasei, modul de viata, cum se ingrijesc pentru a le pastra sanatatea si frumusetea... am un pui (femela) in varsta de 6 luni care in prezenta mea miauna in continuu si se tine in permanenta dupa mine; in momentul in care ramane singura in casa se potoleste instantaneu. Esta oare vorba doar de rasfat sau persoana mea ii produce agitatie? daca ar putea cineva sa-mi dea si cateva adrese de mail vis-a-vis de acest subiect ar fi cu atat mai bine. Va multumesc anticipat!

SufletelL
    Guest

Implicit

eu am un motan birmanez de 4-5 ani...am inteles ca provin din egipt iar acolo erau considerati animale importante ptr ca-i scapau de soricei....exista si zeul MAU la greci (asa-l chiama si pe motanul meu) i-am pus numele ptr ca miorlaia prea mult cand era mic..acum e mai intelept dar are mereu chef de joaca poate de asta te miorlaie dc vrei mai multe inf despre mancare etc e-mail me

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    29 dec, 01
    Posturi
    267

Implicit

Chita mea miauna in permanenta....chiar daca nu are nimic sa-mi comunice....se rasfata, miauna pe toate tonalitatile...este stresanta uneori...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 02
    Locație
    constantza
    Posturi
    9

Implicit

Am si eu o pisica birmaneza cu coada scurta, cica coada scurta e semn de rasa pura( mama ei are coada stramba parca i-a rupt-o cineva), are un an si o cheama Ieduta. Numele vine de la faptul ca nu are astampar, ca sare ca un ied.
    Cand era mica mieuna ingrozitor ma trezea de la 3-4 dimineata si trebuia sa stau cu ea pana pe la vreo 6-7 dimineata sa ma joc ca sa adoarma din nou. Vroia mereu afara sa se plimbe, mieuna chiar si la use si nu-i scapa nici o ocazie de-a fugi afara. I-am luat o lesa speciala ptr. pisici cu care o scot afara in fata blocului de se plimba. E foarte geloasa ( in special pe porcusorul de guineea care l-am avut ) si nu lasa pe nimeni sa se atinga de ea, decat doar daca-l cunoaste.
    TINA ai mare grije de pisica ta si joacate mult cu ea ca sa nu se simta singura. Dar sti cei ciudat faptul ca a ta miauna doar cand esti acasa a mea mieuna imediat cum plecam, harjaia la use ca sa o iau si pe ea sa nu o lasa singura. Cand face ceva rau sa nu o bati nici macar cu ziarul.. stropeste-o cu apa, ca o pisica suporta chiar si bataie dar apa niciodata. Ca sa dezveti o pisica de ceva poti cel mai bine cu apa. O pisisca se crede egala cu omul.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: gophu pe 2002-03-14 11:07 ]</font>

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 oct, 01
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    176

Implicit

Citind ce scrieti voi si cunoscand-o pe Chita, pisica Tinei, imi dau seama ca am dreptate. Pisica mea birmaneza nu e ......pisica! E asa de cumintica! Dimineata, asteapta frumusel sa ma trezesc (se aseaza in fundulet pe sacunul de langa patul meu sau chiar langa perna mea si sta si se uita fix la mine pana deschid ochii). Dupa ce vede ca m-am trezit, daca mai stau in pat incepe sa toarca tare ca un tractoras si se aseaza cu caputul pe mana mea si se impinge in mine....daca ma dau jos din pat si indraznesc sa nu o iau in brate incepe miorlaiala si tavalirea. Se incolaceste in jurul piciorelor mele si ma prinde cu labutele de nu mai pot merge. E asa de scumpica! Si, desi ii place la nebunie sa o dragalesc si s-o mototolesc, stie ca trebuie sa plec la servici si se cuminteste. Sta pe capacul toaletei, langa mine, in baie, pana ma machiez, iar cand ma duc sa ma imbrac, trece in pat, se intinde ca o placinta si ma urmareste cu ochisorii. Acolo doarme pana la ora 17.00 cand vine mama si incepe sa o miaune si pe ea vreo 10 min, apoi se intoarce in acelasi loc, pe pat si dormiteaza pana vin eu...care poate sa insemne ora 20, 23 sau chiar 1 noaptea. Niciodata nu ma cearta ca am lasat-o atata timp singura. O vada ca de abia asteapta sa se joace cu mine, dar isi da seama daca sunt foarte obosita si renunta tot ea, saraca, la ceea ce a asteptat toata ziua. Ma insoteste cumintica prin toate camerele pe unde merg, se aseaza in fundulet si se uita la mine, din cand in cand mai mieunam una la alta (asa ne povestim noi) si apoi mergem in patut si dormim...Stiti cum doarme ea? Isi pune capul pe perna mea, se intoarce pe o parte, isi baga spatele si funduletul in mine si incepe sa toarca...Niciodata nu pleaca inainte sa adorm eu. Voi stiti cat de mult poate iubi pisicuta asta? Nu pot crede asa ceva. Stiam ca exista atasament la orice animal, ca te recunoaste dupa miros...dar ea e prea de tot! Nu plange nici cand mergem la injectii, nici cand ii tai unghiutele (desi stiu ca nu-i place) nici cand o curat in urechiuse (asta uraste atat de mult!!!), niciodata. Nu face mofturi, nu strica nimic, nu a zgariat nimic. Singurul lucru care poate fi catagolat ca un fel de stricaciune este sulul de hartie igienica pe care il mai ia cateodata din baie si incepe sa-l traga dupa ea prin casa...dar, culmea, doar pe gresie, niciodata pe covoare sau prin pat, ca sa pot face curat repede. Ei, ce ziceti voi de Bya?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 nov, 01
    Locație
    Over The Hills And Far Away
    Posturi
    730

Implicit

Picioruse, ce-ti dau pe pisica aia a ta??

Keep on rockin'

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 oct, 01
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    176

Implicit

Nu cred ca exista ceva pe lumea asta care sa ma faca sa renunt la Bya...Si vorbesc serios. Chiar ma gandeam daca as putea sa o dau...cam ce ar trebui sa faca cineva sa o dau...Nici pentru 1.000.000 $...Chiar daca as putea sa-mi cupmar 10.000 de pisicute...nu ar fii ca Bya. Nu as putea sa nu stiu ce face... Daca ati stii voi ca o sun de la servici si mama ii pune receptorul la ureche si eu vorbesc cu ea...Prima oara era asa mirata ca imi auzea vocea, dar nu ma vedea...Incepuse sa se uite dupa mine, sa ma caute. Se pare ca a fost o faza dragutica foc, pt ca ii auzeam pe toti de acasa razand!
    Sa-ti mai spun ca azi noapte m-am trezit la 2.45 cu o durere de cap ingrozitoare si, bineinteles ca s-a trezit si ea si nu stia ce am patit, de ii aprind lumina in cap la ora aia. Avea o fata de pisic somnoros de iti venea sa o mananci. I-am dat un pupic si s-a culcat la loc. Eu am plecat in bucatarie, unde am stat vreo 5 minute, iar cand am iesit, domnisoara Bya statea in jundulet in mijlocul holului si ma astepta. Cand m-a vazut a venit langa mine...si a asteptat sa vada ce fac, fara sa scoata cel mai mic mieunat. Desi se invartea casa cu mine de rau ce imi era, m-am aplecat si am scarpinat-o intre urechi. In momentul ala a inceput sa mieuneze si sa toarca si sa ma dragaleasca. Ne-am dus in patut si si-a dat ea seama ca e ceva in neregula cu mine, ca s-a asezat exact pe marginea patului, ca sa-mi lase cat mai mult loc si a facut un gest....nu ma asteptam....s-a pus pe o parte, cu labutele spre mine, trei dintre ele le-a indoit, iar a patra a intins-o pana a ajuns la mana mea. Era asa de calduta si de moale! Si a inceput sa toarca...si am adormit. Cred ca m0am trezit dupa jumatate de ora, tot cu durerea aia infernala de cap. Bya nu mai era langa mine, ci se mutase pe scaun si dormea. Habar n-am cum si-a dat seama ca m-am trezit, pt ca s-a ridicat si a venit langa mine. Fazele astea s-au repetat de vreo 5-6 ori pana dimineata, pt ca eu nu faceam decat sa adorm 20-30 de minute si apoi sa ma trezesc. De fiecare data, a venit langa mine si s-a asezat singurica unde si cum a vrut ea, dar de fiecare data avea o labuta pe mine. Saraca de ea...nu a dormit toata noaptea si dimineata cand am plecat statea pe scaun si de abia isi tine ochisorii deschisi. Nici macar nu a mai venit sa facem plimbarea de dimineata pe la ghivecele cu flori din sufragerie si bucatarie, asa cum ii este obiceiul. Asa ca, vezi tu, eu de Bya nu ma despart...niciodata...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    29 dec, 01
    Posturi
    267

Implicit

Pentru ca se spune undeva mai sus de marimea cozii, Chita mea are coada scurta si cateva vertebre din ea sunt strambe de parca ar fi calca-o cineva pe coada. Dar ea, nu miauna niciodata cand ramane singura, din contra in momentul in care ies pe usa ca sa plec la job, ea deja se duce la culcusul ei si trage pe dreapta. Si Chita se tine dupa mine prin casa...daca se intampla sa ma trezesc noaptea si ma duc sa beau apa sta dupa mine cuminte si rabdatoare. Este atat de draguta cand ne jucam seara cu mingita ...eu o arunc de perete iar ea sare sa o prinda sau sa dea cu labutele in ea...este atat de comica, parca este o veverita zburatoare care sare dintr-un copac in altul...ma distreaza de mor cand o vad.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 02
    Locație
    constantza
    Posturi
    9

Implicit

WaaaaaaaW!!!! nu shtiu ce sa zic de pisicile voastre, a mea e super dusa.
    Picioruse cat are pisica ta si de cat timp o ai? Din cate ai spus e super cuminte.
    A mea nu-i deloc asa...doarme cu mine, se joaca, si ca sa ma trezeasca isi baga labuta sub patura la piciorele mele de ma zgarie sau pur si simplu miauna sau sare pe mine, si daca tot nu vreu sa o bag in seama se pune langa mine se uite pe sub sprincene la mine, cu o fata de miloaga foarte prefacuta si cand ma duc s-o i-au in brate imi da o laba peste fata, dar fara ghiare doar cu pernutele, si pe urma fuge. Cand face ceva si stie ca a gresit se ascunde si daca o cert sta ma asculta, dar mai imi da si o laba sau cand ma intorc imi sare la picior ma apuca cu labutele si ma musca in joaca.
    Daca am ceva de mancare se urca pe mine si sta agatata de pantaloni mei parca ar fi o maimuta. Nu se poate face nimic in casa fara ea...nici macar patul.
    Nu cred ca nici pisica ta Picioruse sau a ta
    TINA cum vede usa deschisa fuge afara. Odata a fugit pe langa mama fara a fi vazuta, eu eram la piata cand ma ajuns acasa stiind ca-i e foame, si din obisnuinta cum aude ca-i desfac cutia alerga mieunand la mine, dai si caut-o in toata casa. am iesit pe hol am inceput sa o strig si nu raspundea asa ca am luat toti vecini la rand de am intrebat de ea, ptr ca eu stau la etajul 9 am cobort pe scari iar scumpica de ea statea la etajul 3. Cand m-a vazut ma mieunat s-a urcat pe mine. Am mai patit-o odata cu ea tot cand a fugit de langa mine de a prins momentul de a coborat cu liftul cu un vecin. Dar stiti ce-mi place la ea ca stie unde e casa ei...ptr. ca am urcat odata cu ea 9 etaje iar la fiecare use de la fiecare etaj de pe partea mea (adica de sub mine ) mirosea pana la etajul meu cand nici nu a mai stat pe ganduri de a fugit repede in casa.
    Uni oamnei zic ca pisicile nu sunt destepte eu ii contrazic ptr ca pisica mea cand avea doar 4 luni, nu o aveam de mult, si-a facut nevoile pe hol in fata usi de la baie a luat singura punga de nisip din baie a carat-o pana la locul cu pricina de a astupat mizeria....tot holul era plin de nisip.
    Uite pisica mea simte cand am ceva.. si a suferi, a plans alaturi de mine atunci cand l-am priedut pe Gophu (porcusorul meu de guineea), desi era super geloasa ptr ca nu-i convenea ca-l iubeam si pe el...in acele momente cand ne-am zbatut toti cei din familie ptr el, ea venea se uita la el, se uita la noi mieuna foarte incet si calm parca vroia sa zica ceva. In ziua cand sa stins din viata a stat numai pe langa cusca lui. In clipa cand fratele meu l-a luat sa-l duca sa-l ingroape s-a pus in fata lui, la use si a inceput sa-l miaune. In clipa de fata, desi au trecut 3 sap. de la moartea lui daca strigam in casa: Gophu....Ieduta unde-i Sobo?..se uite la noi cu niste ochi mari si incepe sa-l caute.
    Acum doarme pe calorifer. Multe persoane m-au intrebat de ce i-am pus numele " Ieduta" ptr. ca e un nume urat...dar doar cei care au vazut-o cum sare mi-au dat dreptate. Nu cred a ati mai vazut o pisica care sa se joace cu o bucatica de carne, de peste sau de parizer in loc sa o manance, o ia cu labutele din fata o aruce in sus iar pe cele din spate le ridica parca ar fi un cal si multe altele,...ete ca pisica mea face asa ceva. Pisica mea e ca orice pisica are cap coada, miauna, zgarie..aha si inca ce rau zgarie, dar se deosebeste de restul prin fapul ca pur simplu e A MEA!
    Cam atat despre pisica mea ca daca va mai spun multe lucruri poate ca va plictisesc.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 nov, 01
    Locație
    Over The Hills And Far Away
    Posturi
    730

Implicit

Gophu, ce rasa e pisica ta? Tot birmaneza? Stiti cumva daca rasa pisicii influenteaza comportamentul sau? (asa cum se intampla la caini). Exista rase de pisici racomandate persoanelor linistite si altele recomandate "agitatilor"?

Keep on rockin'

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    29 dec, 01
    Posturi
    267

Implicit

Eu stiu ca exista si pisici pentru cei care au nevoie de liniste, sau pentru cei varstnici...eu stiam ca persanele sunt pisici calme care stau toata ziua sa le mangai si iti pot toarce toata ziua in poala fara sa stie cand trece timpul. Dar birmaneze linistite nu prea am vazut, ce-i drept. Chita nu a avut niciodata incercari de a iesi pe scara...ii pot lasa usa deschisa ca nu este tentata, sau deschid geamul si o las singura pe pervaz ca sa vad cum reactioneaza. Ea sta putin, se uita pe geam, amusineaza cu nasucul in vant, dupa care coboara si trage in mieunat nemultumit de parca " nu-mi place sa stau afara". Alta faza: am dus-o pe afara la o gradina si am lasat-o libera sa faca ce vrea...pe mine ma interesa sa vad daca este tentata sa fuga...surpriza!!!! Chita s-a uitat un pic in jur si abia calca pe iarba uscata cu blanita ei fina dintre degete, asa ca s-a bagat suparata in cabanuta, s-a asezat pe un scaun si a stat acolo pana am plecat spre casa. Nu stiu, Chita asa este. Am incercat sa o scot cateva minute in zapada, dar ea vazand pentru prima data in viata ei chestia aia alba si uda a inceput sa dea din labute ca sa le scuture, iar apoi s-a agatat de mine si mi s-a urcat in brate. Ea se simte bine in casa, pe covor sau evident in pat, unde mi se baga in cearceaful de la plapuma si caut-o apoi daca stii de unde sa o iei. Scumpica, nu?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 oct, 01
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    176

Implicit

Bya o sa faca 2 anisori pe 29 aprilie si o am de cand avea aprox 9 luni. Daca ati fi vazut-o! Fostii ei stapani o luasera pentru baietelul lor, ca sa aiba cu cine sa se joace. Numai ca acel copil de 3 ani a zapacit-o total.Cand ma gandesc ca era doar un puiut si a intrat pe mainile unui copil...el n-are nici o vina...parintii ar fii trebuit sa fie constienti! Cand am cumparat-o de la ei, Bya avea o bombonica (drops) lipit in lbanita din spatele urechii. Am dat-o cu putina apa, dar, timp de 2 zile, nu am reusit sa o dezlipesc. Atunci a trebuit sa-i tai blanita. Inchipuiti-va ce speriata era ea. Nu ma cunostea, nu cunostea casa unde era si eu trebuia sa o tin nemiscata pentru a-i putea taia blanita fara sa o ranesc. Dormea retrasa intr-un colt, nu a mancat nimic timp de 5 zile...era doar o blana cu oase si doi ochi albastri! Si, incet incet a inceput sa vina la mine, sa stea in brate la mine, sa doarma cu mine, sa manance. Acum ne si vorbeste. Stiu cand vrea laptic sau gâut (asta, tradus, inseamna grau ), sau daca ma cearta ca am trezit-o, sau daca vrea sa fie smotocita si multe multe altele.... In legatura cu ce povestiti voi cu mancarea...si Bya face la fel. Mananca ce mananca si apoi ia carnita sau branzica intre dintisori si o arunca, apoi sare pe ea ca vede ca se misca, baga gheruta in ea si, pt ca se agata, iar o arunca si iar sare si tot asa. Daca ati stii ce face daca primeste un pai! (din acela de baut). Parca o apuca strechea! Si e asa dragutica!!!! Incercati sa le dati si voi pisicutelor voastre un pai. S-ar putea sa aveti o surpriza placuta!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 mar, 02
    Locație
    Iasi
    Posturi
    39

Implicit

Acum citeva zile am descoperit situl asta si ma fascinat de la inceput. Imi plac la nebunie micile voastre povestiri. Si eu sint innebunita dupa pisici. Am acasa doua "mai daneze" frumoase foc. Pusy e o pisicuta cu pete maro, negre si albe. Am luat-o cind avea vre-o 5 luni (cred). O vecina o gasise pe scara, speriata, cu mustatile arse, lovita la botic si slabuta de i se vedeau coastele. A vrut sa o tina ea ca mai avea 2 pisici dar spre norocul meu mai avea si un ciine, cu care saracuta de Pusy nu putea face pace. Cind am vazut-o m-am indragostit de ea. Am luat-o la mine acasa. Era speriata si flaminda. Cred ca copii de afara sau cine stie unde fusese inainte au chinuit-o tare ca ii era teama de matura, de aspirator sau tot ce facea zgomot si de copii. Cind am adus-o, a adormit in bratele mele si inca de la inceput nu a vrut sa se mai desprinda de mine. O minunatie de pisica insa, ea fiind o "maidaneza" din nastere, nu a rezistat sa stea in casa. Dupa ce a mai crescut putin a inceput sa mearga afara aproape in fiecare zi (cu exceptie iarna si in zilele ploioase). Cind Pusy avea aproape 1 a jumate a ramas "gravida" (CUM SE ZICE?) In noaptea de Ajunul Craciunului (24 dec.) a fatat 3 pisoiasi atit de frumosi. Imi amintesc ca a fost o iarna geroasa tare ca batea vintul si prin casa. Primul era un motanel roscat, al doilea tot un motanel alb cu negru si ultimul, o pisicta neagra. Pisicuta nu a rezitat mult si a murit la citeva minute de la nastere. Al doilea a murit si el la o zi de la nastere. Cita disperare imi amintesc ca a fost atunci in sufletul meu mai ales ca ma temeam ca ultimul sa nu aiba aceeasi soarta. Asa ca eu si surorile mele ne-am gindit sa facem de paza noaptea sa ne trezim din 2 in 2 ore sa-i incalzim sticle cu apa calda sa nu aiba si el aceeasi soarta. Cind a facut ochi si a inceput sa mearga l-am luat in pat cu noi sa se incalzeasca. Ce sa va spun de Pusy. A devenit parca alta pisica, iubitoare si grijulie. Va da-ti seama ca ne-am atatasat atit de mult de Leo incit nu am fost in stare sa il dam. Am zis ca asa cum am avut grija de o pisica asa o sa mai avem grija si de alta. Si sincer va spun ca e parca mult mai usor. Acum sa le vedeti pe amindoua cum se joaca, cum se bat, cum se spala una pe alta. Acum stau fara grija cind lipsesc mult timp de acasa ca stiu ca nu sint singurele, se au una pe alta si eu pe ele.
    Eh, cite nu ar fi de povestit de pisici ...
    Va salut pe toti, in special pe Picioruse si pe Tina (ca am citit mai mult despre pisicutile voastre). As avea o intrebare pentru cine stie, cam cit traieste o pisicuta de casa? Eu as vrea ca ale mele sa traisca o vesnicie.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 oct, 01
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    176

Implicit

Buna...Alohha! Se pare ca eu si Tina nu suntem singurele "tacanite" de pe lumea asta... (cam asa a rezultat din spusele unor persoane care ma auzeau povestind de Bya) Din ce stiu eu, media de viata a unei pisicute e de 14 ani, dar tot mai des aud de pisicute care au depasit 20 de ani... As vrea sa mai scrii despre cum s-a comportat puiutul tau cand a fost gravida (gestanta)? Eu m-am hotarar sa nu o las pe Bya sa faca pui, gandindu-ma ca trebuie sa-i asigur o alimentatie specifica (si nu am posibilitati materiale pentru a o face) si o sa o doara atunci cand va fata si puii n-o s-o lase deloc in pace, tot timpul vor sta calare pe ea ca sa suga...Nu ma intereseaza ca unii spun ca e bine sa o las sa faca puiuti macar o data! Daca nu sunt convinsa ca nu va avea de suferit, nu o las...Daca ar fi sa ma iau dupa ea..... Dupa caputul ei de domnisoara , ar trebui sa o las sa se duc tot timpul cu cate unul. Ce stie ea! Numai la prostioare ii sta gandul!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 mar, 02
    Locație
    Iasi
    Posturi
    39

Implicit

Buna la toata lumea. Mersi de raspuns Picioruse! (ce mult imi mai place sa trancanesc de pisicute. Cind a fatat nu am auzit de la Pusy nici un scincet. Imi amintesc doar ca in ziua aia fusese agitata si cauta sa fii mereu cu ea. Doar atit. Daca stateam linga ea si o mingiiam pe burtica se linistea. Totul a fost asa de normal si de natural, sa descurcat singurica in timp ce eu si surorile mele ne uitam fascinate la ea. Nu a fost nevoie decit sa stam linga ea. Si smechera cum e a mai ramas o data gestnta (:P) De data asta au supravietuit toti. Sa-i fi vazut ... 5 puisori dragalasi, abea facusera ochi si Pusy intrei ei. Iti da un sentiment asa de deosebit. Postura asta de mama a schimbata atit de mult (in bine). Stii, uneori cind sint bolnava sau suparat si stau in pat, vine si se aseaza pe perna, undeva deasupra mea si ma prinde cu labutele de fata. Pare atit de protectoare de parca ar vrea sa ma vindece, ori doar sa ma consoleze ca totul va fi bine!
    Nu-mi pare rau ca a avut puisori insa cel mai tare ma durut cind i-am dat pe cei 5. Putinele zile in care fusesera cu noi parca mi se lipise de suflet. Si acum imi amintesc de ei si de Pusy suparata ca nu-i mai gaseste. Insa ea sa consolat cu Leo care a ramas cu noi. Pe el l-am castrat si acum parca e un copil mare. Iar acum cind sint impreuna Pusy e "sefa".
    Ce sa mai spun? Pisicile sint viata mea. Nu stiu ce o sa fac pentru ca anul asta ma marit si or sa-mi fie asa de dor de ele. Probabil ca voi veni aproape zilnic pe acasa la mama, dar nu va mai fi lafel. Nu voi mai dormi cu ele... nu voi mai avea timp sa ma joc cu ele... Pina atunci mai este! Deocamdata abea astept sa ajung acasa sa-mi spuna mama ce nazdravanii au mai facut impreuna. Pot sa spun ca sint doua pisici ferite. Ma uit la ele si ma intreb, ce grija au ele? Maninca, dorm si se joaca toata ziulica; de ar trai cit mai mult...

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */