Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 21 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 305

Subiect: Castrare

Broschy
    Guest

Implicit

Stie cineva pe bune, nu din auzite, cum stiu si eu, cum se schimba de exemplu, un mascul caine de paza daca este castrat? Devine pisicuta, etc? Sau cum?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 iun, 01
    Locație
    teritoriile arabile ocupate - organizatia natiunilor uimite
    Varsta
    96
    Posturi
    6,824

Implicit

Castrarea duce la anularea agresivitatii
    sexuale, nu si la diminuarea agresivitatii
    teritoriale.Singurul dezavantaj, ar fi ca-i
    va creste apetitul si se poate ingrasa.In
    acest caz, trebuie sa faca multa miscare.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 nov, 01
    Locație
    Over The Hills And Far Away
    Posturi
    730

Implicit

Toamna trecuta a trebuit sa castrez cainele pentru ca facuse o infectie uterina (este o "ea") si apetitul nu i-a crescut dar totusi s-a ingrasat cat un porc! mai aveam putin si o mancam de craciun

Keep on rockin'

Broschy
    Guest

Implicit

Stie cumva cineva adresa de mail a D-lui Sorin Dragomir sau adresa de mail a pensiuni Romano pentru probeme in legatura cu aceasta? Merci mult. Eu n-am reusit s-o gasesc pe paginile lor de web.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 iun, 01
    Locație
    teritoriile arabile ocupate - organizatia natiunilor uimite
    Varsta
    96
    Posturi
    6,824

Implicit

Pe 2002-01-17 23:47, Broschy a scris:
    Stie cumva cineva adresa de mail a D-lui Sorin Dragomir sau adresa de mail a pensiuni Romano pentru probeme in legatura cu aceasta? Merci mult. Eu n-am reusit s-o gasesc pe paginile lor de web.
    Chiar ca nu inteleg ce legatura o fi intre
    Sorin Dragomir si castrare.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 sep, 01
    Locație
    constanta
    Posturi
    226

Implicit

oh! tatal meu vrea sa-l castreze pe Armin (cainele) cand va implini un an !!!
    ce sa fac ?
    il castrez sau nu ?
    I'm back.. again O_o. I've been away for too much time..

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 feb, 02
    Posturi
    53

Implicit

nuuuuuu
    lasa-l sa se bucure de placerile vietii un pic

P.S. pe teren la scoala 28 langa Shell-ul de langa Marinarul Voios , in fiecare dupa amiaza vin o groaza de caini cu stapanii , am fost si eu si voi mai veni dar sa se incalzeasca vremea ca acolo e un vant de mori , dar cateii pot alerga in voie si putem si noi sa dam o tura de teren

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    30

Implicit

Pe 2002-04-07 00:39, katlina a scris:
    oh! tatal meu vrea sa-l castreze pe Armin (cainele) cand va implini un an !!!
    ce sa fac ?
    il castrez sau nu ?
    NU, nu-l castra! E pacat shi oricum vei avea probleme...eu am avut un motan absolut superb, nu mai retzin rasa, parca ii zicea albastru rusesc, cam asa ceva, l-am castrat shi in doi ani s-a facut de 14 kg shi a murit in chinuri groaznice, facuse piatra la rinichi, am intzeles ca asta a fost urmare castrarii...
    Toata dragostea din lume in coditza unui caine...

User exclus
    Data inscrierii
    06 mar, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,227

Implicit

Cunosc 4 ciini castrati - 1 mascul si 3 femele. Toti au inceput sa ia in greutate dupa operatie. (Dar asta se rezolva cu o dieta corespunzatoare si miscare)
    Dar femelele dupa castrare nu prea pot sa se mai tina si cam fac pipi pe ele - una face din cind in cind citeva picaturi, celelalte doua fac ceva mai mult in somn ... asa ca stapinii au ajuns sa stea cu plastice pe pat si pe canapea.

Pozitia mea referitor la castrare: "ce tie nu-ti place altuia nu-i face !!"

In plus castrarea masculilor este destul de inutila. Adica il face doar sa-si piarda interesul pt monta si atita tot. Nu-l face mai blind.
    SI partea mai proasta este ca ceilalti ciini nu-si mai dau seama daca e mascul sau femele - si li se pare ceva ciudat Si atunci cam sar la el si-l paruiesc ....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,990

Implicit

Cu toate ca s-a tot scris despre sterilizare, constat ca, din pacate, inca sunt destule persoane care privesc aceasta procedura ca pe un sacrilegiu. Am citit de curand parerea cuiva care sustinea ca daca se pune problema sterilizarii cainilor, atunci prefera vasectomia (pt. masculi) si rezectia varfurilor coarnelor uterine (pt. femele), motivand ca macar "dorinta" sa mai ramana. Persoana in cauza se pare ca nu cunoaste dezavantajele acestor proceduri.

Vasectomia (ligatura canalelor de transport a spermatozoizilor) este o metoda contraceptiva care permite continuarea activitatii sexuale fara producerea de urmasi. In acest sens, ma intreb ce motiv ar avea un detinator de femela sa permita unui mascul astfel sterilizat sa aiba o activitate sexuala cu femela sa? Doar asa de "amorul artei", pentru a-i satisface "dorintele" (proprietarului) ? Sau cumva cei care sustin aceasta procedura se gandesc ca masculii si-ar putea satisface "dorintele" sexuale cu maidaneze, fara a exista riscul producerii de pui? In cazul asta, sunt de-a dreptul inconstienti deoarece expun cainii unui risc si mai mare - contractarea tumorii veneriene (sarcomul Sticker) sau a brucelozei.

Pe de alta parte, rezectia si ligaturarea coarnelor uterine NU elimina aparitia "caldurilor". Care detinator de femela, hotarat sa-si sterilizeze cateaua pt. a nu avea urmasi, ar prefera ca aceasta sa intre totusi in calduri? Numai cine nu a avut femele se poate gandi la asa ceva, nestiind ce neplaceri produce proprietarului perioada de "calduri". In plus, prin sterilizarea femelelor in acest mod NU se elimina riscul aparitiei tumorilor mamare si a piometrului ! Ele sunt supuse acelorasi riscuri ca si femelele nesterilizate.

Dupa parerea mea, cele mai bune metode de sterilizare sunt ovariectomia (indepartarea ovarelor) sau ovariohisterectomia (indepartarea ovarelor si a uterului), pentru femele, si orhidectomia (indepartarea testicolelor), pentru masculi.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 aug, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    509

Implicit

Probabil ca persoana respectiva vroia sa spuna ca un caine care este sterilizat fara sa fie castrat are posibilitatea sa se comporte ca si cum nu ar fi fost sterilizat. Nu cred ca riscurile de imbolnavire cresc odata cu asemenea operatiuni. Probabil ca persoana respectiva considera ca singurul motiv moral acceptabil de a steriliza un catel sanatos este ca acesta sa nu mai faca pui si nu ca sa-i fie stapanului mai usor. Probabil ca persoana respectiva considera ca sanatatea si bunastarea psihica a unui animal depinde printre altele de activitatea hormonala.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,990

Implicit

Citat Postat de vlad
    Probabil ca persoana respectiva vroia sa spuna ca un caine care este sterilizat fara sa fie castrat are posibilitatea sa se comporte ca si cum nu ar fi fost sterilizat.
    Probabil, insa la ce-i foloseste?!

Citat Postat de vlad
    Nu cred ca riscurile de imbolnavire cresc odata cu asemenea operatiuni.
    Nici eu nu cred si nici n-am afirmat asa ceva.

Citat Postat de vlad
    Probabil ca persoana respectiva considera ca singurul motiv moral acceptabil de a steriliza un catel sanatos este ca acesta sa nu mai faca pui si nu ca sa-i fie stapanului mai usor.
    De acord! De unde ai inteles tu ca ar fi alt motiv, decat acela de a nu face pui?

Citat Postat de vlad
    Probabil ca persoana respectiva considera ca sanatatea si bunastarea psihica a unui animal depinde printre altele de activitatea hormonala.
    Sigur ca sanatatea depinde de activitatea hormonala, insa punand in balanta riscurile, ce ar fi de ales: riscul de aparitie al tumorilor mamare si/sau a piometrului (in cazul nesterilizarii catelelor) sau riscul de incontinenta urinara (in cazul sterilizarii)? Statistic s-a dovedit ca riscul aparitiei incontinentei urinare (cauzata de dereglari hormonale) este mult mai mic in comparatie cu riscul aparitiei tumorilor sau a piometrului.
    Cat despre ingrasare, e drept ca poate fi indusa de modificarile hormonale, insa majoritatea proprietarilor nu inteleg ca dupa castrare animalele au nevoie de o hrana cu un procent energetic mai scazut (greu de realizat in situatia in care cainele e alimentat cu hrana preparata in casa) si de mai multa miscare.
    Ce intelegi tu prin "bunastare psihica" a cainelui?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 aug, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    509

Implicit

La prima ta intrebare nu pot sa raspund, pur si simplu ma blocheaza.
    La a doua ta interpelare nimeni nu a spus ca ai fi afirmat-o.
    La a treia, iti amintesc ca spuneai despre persoana respectiva ca nu stie cat de greu e sa tii o femela in calduri.
    Cat despre a patra, sunt convins ca absolut orice parte a corpului se poate imbolnavi insa a te apara de boala extirpand organul in avans mi se pare cel putin aberant. In alta ordine de idei nu stiu daca pot sa dau o definitie foarte clara a cum vad eu sanatatea psihica a cainelui ( nu cred ca poate cineva sa dea una clara si argumentata), dar cu siguranta ca ea presupune si un comportament social normal intre caini independent de supravegherea stapanului. Cred ca un animal sanatos nu iese din priza atunci cand pleaca stapanul. Bine, repet, e o varza in capul meu la capitolul asta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,990

Implicit

Citat Postat de vlad
    La prima ta intrebare nu pot sa raspund, pur si simplu ma blocheaza.
    Deblocheaza-te: daca tot se efectueaza sterilizarea, care este ratiunea pentru care as alege o procedura prin care i se permite animalului sa aiba, in continuare, o activitate sexuala, dar fara riscul de a procreea? Ii foloseste animalului?! Are cainele nevoie de o "partida de sex" pentru a se simti satisfacut? De asta am intrebat: la ce-i foloseste (cainelui)?

Citat Postat de vlad
    La a treia, iti amintesc ca spuneai despre persoana respectiva ca nu stie cat de greu e sa tii o femela in calduri.
    Nu ! Am spus asa: care detinator de femela, hotarat sa-si sterilizeze cateaua pt. a nu avea urmasi, ar prefera ca aceasta sa intre totusi in calduri? Numai cine nu a avut femele se poate gandi la asa ceva, nestiind ce neplaceri produce proprietarului perioada de "calduri".
    Cu alte cuvinte, daca tot nu vreau sa aiba urmasi, de ce as prefera sa se foloseasca o procedura de sterilizare care-i permite ulterior sa intre, totusi, in calduri? Din ce ratiuni as accepta sa o supun gestatiilor nervoase, care se produc (aproape) la fiecare perioada de calduri? Din ce ratiuni as prefera sa atraga o multime de masculi, atunci cand iese la plimbare? Toate acestea ii produc neplaceri si proprietarului !

Citat Postat de vlad
    Cat despre a patra, sunt convins ca absolut orice parte a corpului se poate imbolnavi insa a te apara de boala extirpand organul in avans mi se pare cel putin aberant.
    Asa cum spui tu este intr-adevar aberant. Insa, organul respectiv nu-si indeplineste, in totalitate, functia pentru care a fost creat ! Daca nu doresc ca animalul sa procreeze (ma refer in special la catele), de ce as lasa un organ sa functioneze "in gol", cand acest fapt implica riscuri mai mari decat daca as inlatura organul?

Citat Postat de vlad
    In alta ordine de idei nu stiu daca pot sa dau o definitie foarte clara a cum vad eu sanatatea psihica a cainelui ( nu cred ca poate cineva sa dea una clara si argumentata), dar cu siguranta ca ea presupune si un comportament social normal intre caini independent de supravegherea stapanului. Cred ca un animal sanatos nu iese din priza atunci cand pleaca stapanul. Bine, repet, e o varza in capul meu la capitolul asta.
    Nu vorbeam (parca) de sanatatea psihica a cainelui in general, ci de "bunastarea psihica" in relatia cu sterilizarea. De asta te-am intrebat ce intelegi tu prin "bunastare psihica"?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 iul, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    685

Implicit

Eu nu vad nici o problema in a castra un caine. De cand le-am castrat pe fete, comportamentul lor nu s-a modificat catusi de putin, e drept ca s-au ingrasat nitel, insa nici nu mai sunt tinere. Daca am fi stiut s-o castram pe Albastrel la timp poate nu ar fi murit de cancer uterin. .
    Am caine de protectie si paza - trebuie protejat si pazit.

Pagina 1 din 21 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */