Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 61 la 69 din 69
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 sep, 05
    Locație
    Oradea
    Posturi
    2,430

Implicit

Vai de mine... cand o sa mai merg la neamuri la tara o sa-mi umplu valiza de alimente igienice de la supermarket... Sa-si manance ei slana, sunca si carnatii!!!
    P.S.: metoda empirica nu e cu datu' in cap si impuscarea.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

Citat Postat de toaletare.catei Vezi post
    In primul si in primul rand, zau ca nu inteleg cum va poate trece prin cap ca un porc impuscat sau electrocutat poate fi mancat. Nu se poate asa ceva deoarece sangele se trage in carne iar aceasta va fi rosie si scarboasa.

In postul urmator am sa va povestesc cu ce isi hranesc taranii porcii lor "de casa", asa de apreciati de toti orasenii cu ochii inchisi.
    in mare parte ai dreptate, insa prima fraza nu am inteles-o nici cum Porcul se poate manca si daca il impusti si daca ii dai in cap si si daca il electrocutezi. Prin electrocutare nu stiu la ce te referi. La asomare prin electrocutare sau la conectarea porcului la o priza? E adevarat ca in functie de metodele astea scade mai mult sau mai putin calitatea carnii, insa asta nu inseamna ca nu poate fi mancata. Ia ca exemplu carnea de vanat, care e foarte buna chiar daca nu a asomaat nimeni mistretul. Cu cat sangerarea a fost mai slaba, cu atat valabilitatea carnii e mai mica si pericolul de contaminare e mai mare, insa nu inseamna ca nu poate fi mancata. Totul depinde de conditiile de pastrare

Legat de hrana porcilor de la tara, tin sa te contrazic. Nu zic ca toti porcii au parte de conditii bune, insa 90% din ei sunt hraniti cum se cuvine si in nici un caz nu se compara porcul de la tara cu porcul de ferma, in sensul ca intotdeauna va fi mai bun cel de la tara Niciodata nu o sa vezi intr-o ferma porci asa fericiti ca cei de la tara

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    29
    Posturi
    72

Implicit

Citat Postat de raduteribilu Vezi post
    in mare parte ai dreptate, insa prima fraza nu am inteles-o nici cum Porcul se poate manca si daca il impusti si daca ii dai in cap si si daca il electrocutezi. Prin electrocutare nu stiu la ce te referi. La asomare prin electrocutare sau la conectarea porcului la o priza? E adevarat ca in functie de metodele astea scade mai mult sau mai putin calitatea carnii, insa asta nu inseamna ca nu poate fi mancata. Ia ca exemplu carnea de vanat, care e foarte buna chiar daca nu a asomaat nimeni mistretul. Cu cat sangerarea a fost mai slaba, cu atat valabilitatea carnii e mai mica si pericolul de contaminare e mai mare, insa nu inseamna ca nu poate fi mancata. Totul depinde de conditiile de pastrare

Legat de hrana porcilor de la tara, tin sa te contrazic. Nu zic ca toti porcii au parte de conditii bune, insa 90% din ei sunt hraniti cum se cuvine si in nici un caz nu se compara porcul de la tara cu porcul de ferma, in sensul ca intotdeauna va fi mai bun cel de la tara Niciodata nu o sa vezi intr-o ferma porci asa fericiti ca cei de la tara
    Draga Radu,

Nu prea doresc sa ma contrazic cu nimeni. Dar bunciul meu e vanator. Deci carnea de mistret e ceva normal la noi acasa. Vreau sa iti spun ca trebuie spalata de zeci de ori si tinuta in bait de minim 24 de ore ca sa o poti manca. Carnea de vanat nu se consuma inainte de a fi extrem de bine spalata si apoi tinuta in bait. Este groaznica. Sangele tras in carne ii da un gust foarte neplacut si intr-adevar se altereaza extrem de repede.

Nu stiu sincer daca cineva ar risca de Craciun sa impuste porcul si apoi sa se chinuie cu carnea cateva zile sa o pregateasca pentru consum.

Cat despre electrocutare, in abatoare asomarea se face cu un dispozitiv special conectat la curent. Insa romanul e inventiv. Am vazut pana si prin targuri oameni care vinde asa numitele "aparate de asomat" ce erau practic 2 fire ce se bagau in priza.

Cat despre porcii de casa, crede-ma ca am vazut destule orori. Taranul e bine intentionat. El isi hraneste porcul cu cereale sau latura sau spalaturi de pe vase, buruieni etc. Dar toate aceste "alimente" atrag soareci si sobolani.

Inainte de Craciun au venit la ferma sa cumpere porci oameni care cresteau acasa. Oameni care aveam 5-10 porci acasa. Si muream de curiozitate de ce cumpara porc de la ferma. Asa am aflat ca porcii lor se hranesc cu .....sobolani.

Bineinteles ca nici un crescator nu intentioneaza asta. Dar porcul e omnivor cu un motiv. Daca poate vana o bunatate de sobolan, fi sigur ca nu se va abtine. Iar taranii putini sunt cei care fac deratizari serioase. Ba pt ca are pisica si nu vrea sa pateasca ceva, ba pentru ca are "caine de sobolani", ba pentru ca are copii.

Sunt convinsa ca un porc hranit la ferma, cu o reteta de mancare ce se compune numai din plante ( faina de oase, peste, carne se foloseste foarte rar in ferme datorita riscurilor de imbolnavire pe care le prezinta, fiind inlocuita cu succes cu srot de soia, de floarea soarelui sau rapita), va avea un gust mult mai bun decat un porc crescut in casa cu tot ce apuca taranul sa ii dea. Orice aliment pe care il consuma porcul are efect asupra carnii.

Cat despre fericirea porcilor e relativa. Nu poti spune ca intr-o ferma nu sunt fericiti. Stau in boxe comode cate 5-15. Au climatizare, hrana la discretie, pat cald pentru purcei, iluminare excelenta. Plus ca daca se plictisesc incep sa devasteze ferma, deci fermierii mici le pun chiar si jucarii in boxe. Diferenta este ca acasa la taran pot fi stimulati psihic mai des pt ca vad ce se petrece prin curte. Dar cam atat.

Si bunicii mei tin porci, ca nu se pot abtine. In fiecare primavara trebuie sa le aduc unul sau 2 purcei mici sa ii creasca pana la Craciun. Majoritatea sufera in urma schimbari alimentatiei si trebuie sa le dea o groaza de medicamente. Mor de plictiseala pt ca sunt doar unul sau 2, sufera de frig sau cald, de paraziti. In ferma nu se dau medicamente la porci. Purceii se cumpara cand au in jur de 20 kg, iar pana cand ajung la aceasta greutate primesc toate tratamentele si vaccinele necesare. Apoi nimic. Porcii din ferma care sunt bolnavi sau sub tratament nu pot fi vanduti! Oricum, tot la fel de mult traieste un porc si in ferma si si la taran.

Eu oricum cred ca nu putem sti exact cum e mai bine pentru porci si unde pot fi mai fericiti. Dar sunt sigura ca daca ne gandim la ei ca la animale ce depind de noi si nu ca la o gramada de fripturi, le poate merge bine oriunde.

Eu personal ador fiecare purcel din ferma si fac tot posibilul ca sa le fie bine, apoi plang pentru fiecare il parte ce pleaca spre abator.

Nu contesc faptul ca sunt ferme in care pe angajati sau proprietari ii doare in cot de bunastarea animalelor. Dar la fel se intampla si la tarani.
    Ultima modificare făcută de toaletare.catei; 22/01/2010 la 09:52.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 dec, 05
    Locație
    UK
    Posturi
    6

Implicit

Citat Postat de Celaru` Vezi post
    E asa de frumos topicul asta ca nu pot sa nu ma "var" si eu aici ca musca-n lapte.
    O citesc(il citesc?) si pe mynike2006 care e acuma in U frikin` K si acolo s-a civilizat foarte mult de cand a plecat din Romania unde tacsu baga slana din congelator.
    Mai nenicule te auzi ce spui? Sa ne stea in gat toate animalele mancate? Pai atunci sa-i stea si la leu si la crocodil si alte carnivore ca ei omoara prada si mai barbar ca noi! Da ai dreptate tu, acolo in UK civilizatia a ajuns la asa nivel incat nu mai are nevoie de carne, acolo oamenii se hranesc direct din infinitatea universului pe cale mentala, ei "mananca" particulele care compun tot ceea ce e si ce nu e iar tu ca un adevarat ce esti te-ai adaptat repede. Grija mare sa nu sugi din "ciorba" universului vreo gaura neagra sa-ti fara rau la matze! Am auzit ca diarea facuta de la gaurile negre ale universului sunt tare puturoase.
    Iar acuma tu o sa-mi spui ca sunt un barbar prost crescut in Romania si ca gandirea ta mult superioara noua nu are legatura cu migrarea ta in tarile ceaiului de la ora 5 care se bea in fapt la ora 6 ci asa esti tu de mic, cand aveai 5 ani deja furai cutitele sa nu dea bunu junghi la porc.
    Iar eu iti spun: ma lasi?
    Cat despre aceasta lege e nu doar stupida ci si imposibil de pus in practica.
    Avem niste traditii care compun esenta poporului nostru, daca putinele traditii pe care le mai avem le trantim de pamant o sa ajungem ca americanii, niste corcituri de toate natiile din care nimeni nu o sa priceapa nimic.
    Nu sunt sadic dar la noi asa se taie porcul din vremuri pe care noi nici macar nu le putem intelege. Si iaca daca-l sedez si apoi ii bag un glont in cap e mai putin sadic decat un cutit care ajunge in inima cat ai clipi?
    Stie cineva cat de repede moare porcul ala injunghiat daca taierea aia e facuta bine? Rahat turcesc, vorbim ca sa ne dam mari.
    Da sigur ca de ce sa nu faca niste alti marlani ceva bani de pe pielea boului roman... Facem vere niste abatoare speciale unde stau ala de la SWAT si cand intra porcu` PAC! l-a luat lunetistu` cu un glont de Dragunov in cap. Cu stil, curat, scurt si nici sangele nu-l pierdem! Daaa sangele il tinem sa il punem pe maini si dupaia sa ne "spalam" de el ca am facut treaba pe stil european...
    Si peste 5-6 luni de la aprobarea legii apare alt Prigoana care face "targ" cu guvernul si deschide un lant de abatoare cu sistem sniper si iaca asa ne mai elibereaza de niste banuti ca doar oricum avem destui.
    Tot ce pot spune despre aceasta lege e: hai sictir!
    ce porcarie de post. din asta sa inteleg ca romanii nu au puterea sa devina vegetarieni si numai UK-ul i-ar face veg? "amice esti ..i-diot" (vorba lui caragiale, nu a mea). eram veggie inca din Romania. Uk-ul n-are a face cu prefectura...

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    29
    Posturi
    72

Implicit

felicitari pt ca esti veggie.

User exclus
    Data inscrierii
    04 ian, 09
    Locație
    RESITA
    Posturi
    516

Implicit

eram veggie inca din Romania
    grija mare pentru ca dupa ultimele studii se pare ca din cauza trecerii la "verdeturi" o sa se dezvolte trei stomacuri si o sa se schimbe dentitia

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Varsta
    29
    Posturi
    1,298

Implicit

Poate puţin off-topic, însă pe HBO se difuzează la noapte la ora 04:30 documentarul "Death on a Factory Farm".
    Dogs come when you call. Cats have answering machines.
    http://barzoi.wordpress.com/

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 dec, 05
    Locație
    UK
    Posturi
    4

Talking

Citat Postat de Petre Vezi post
    grija mare pentru ca dupa ultimele studii se pare ca din cauza trecerii la "verdeturi" o sa se dezvolte trei stomacuri si o sa se schimbe dentitia
    ete fleoșc. și vouă o să vă crească niște canini cât ai lui T-rex

User exclus
    Data inscrierii
    04 ian, 09
    Locație
    RESITA
    Posturi
    516

Implicit

Citat Postat de mynike2006 Vezi post
    ete fleoșc. și vouă o să vă crească niște canini cât ai lui T-rex
    era o gluma, nu era necesar sa te ataci