Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 63
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 dec, 02
    Locație
    Resitza
    Posturi
    4

Implicit Dintii de lapte si schimbarea lor

sa-mi spuna cinva cum este cu dintii de lapte

m-am speriat foarte rau cind pisicii mele i-au picat primii dinti de lapte.
    Ultima modificare făcută de Moderator3; 30/08/2009 la 21:49.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    29 dec, 01
    Posturi
    267

Implicit

Foarte bine ca ai deschis acest subiect. Am si eu aceleasi nelamuriri in privinta varstei la care are loc schimbarea dentitiei de lapte cu cea definitiva.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 aug, 02
    Locație
    Baden-Austria
    Posturi
    17

Implicit

Sa va zic eu cum e cu dintii de lapte. Si eu m-am speriat cind pisica mea schimba pe dinti si si-i lasa pe cei vechi prin pat si peste tot. Asta s-a intimplat cind motanul meu avea vreo 3-4 luni. Era foarte nervos si nu ma lasa sa ma uit la dintii lui. Ca sa nu mai vorbesc ca ii mirosea gura foarte urit. Am sunat medicul ca nu stiam ca o mita isi schimba dintii ca si copiii si l-am intrebat ce are mita mea la dinti. Mi s-a zis sa o las in pace si lucrurile vor decurge de la sine. Acu are mitoncul meu dintii precum un tigru, mari si tari.
    Ceea ce mai stiu ca la unele rase schimbarea se face rapid iar la altele mai incet. La al meu a cam durat, am vazut cum sa clatinau dintii in gura lui precum la babe si dupa ce au cazut, pe rind, a durat mult procesul de crestere, cam 2 saptamini. mai multe nu stiu. Apropos: An nou fericit la toti, va ureaza Tina din vestul Europei.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

La multi ani si tie, Tina, si tuturor iubitorilor de animale, salbatice sau domestice din toata lumea
    Despre dintii de lapte: eu stiam de la cainii mei ca si animalele si-i schimba. Asa ca ma uitam cu curiozitate la caninii lui Miss si ma intrebam cand or sa fie inlocuiti cu niste coltzi mai zdraveni. Pe la 5-6 luni, am observat ca langa unul din caninii vechi, a aparut unul nou. Ala de lapte se misca. Apoi s-au schimbat si restul, dar nu stiu ce s-a ales cu cei de lapte...poate a venit Zana Maselutza la pisica mea si i-a dat niste crontzanele ca premiu in schimbul dintilor de lapte De atunci, musca mai cu spor din mainile noastre si apuca si crontzanele mai mari decat cele pentru juniori. Pe mine ma preocupa acum altceva: cand o sa o apuce caldurile(sper ca mai tarziu). Din topicul respectiv, nu am priceput eu prea bine cand...
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit Re: dintzi de lapte

Citat Postat de ssimmarr
    :( sa-mi spuna cinva cum este cu dintii de lapte

N-ai de ce sa te sperii, le cad dintii ca si copiilor. Uneori chiar se incaleca cei noi cu cei de lapte si "convietuiesc" asa chiar si-o saptamana. Procesul se incheie cam intre sase si sapte luni. I-ar prinde bine ca, macar in aceasta perioada, sa-i dai vitamine speciale pt. pisicute cu supliment de calciu (ex. Sanal).

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 oct, 02
    Locație
    Baia Mare, Romania
    Posturi
    16

Citat Postat de "Blue
    N-ai de ce sa te sperii, le cad dintii ca si copiilor.
    Eu una n-am observat. Pisicile mele au peste 1 an dar n-am observat sa-si fi schimbat dintii. Problema mea e ca lui Patrutz ii miroase urit gura (cam tot timpul) si nu stiu ce ar trebui sa fac.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Nu e de mirare ca n-ai observat (asta nu inseamna ca nu i-a schimbat), probabil nu te-a preocupat aceasta problema. Eu am persane si, pentru ca la ele -- din cauza boticului foarte scurt -- se intampla deseori sa le creasca strambi caninii, ma uit aproape zilnic in gurita lor cat sunt mici, pentru a preintampina eventualele probleme.
    Mirosul gurii il au cam toate pisicutele, fiind mai accentuat la cele hranite cu carne...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 oct, 02
    Locație
    Baia Mare, Romania
    Posturi
    16

Implicit Re:

Le hranesc pe amindoua la fel. Lui Cody nu-i miroase gura la Patrutz in schimb... Am citit in reviste ca in vest exista tratamente stomatologice pentru feline.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Are cumva tartru? Pentru ca si asta poate fi un motiv... Oricum, detartraje fac si medicii nostri, unele cabinete sunt dotate chiar si cu ultrasunete. Atentie insa la anestezie!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 ian, 03
    Locație
    Constanta
    Posturi
    35

Implicit

Da., asa se intampla pe parcurs si sa mai ai grija sa nu ii dai biscuiti din aia pentru pisica si sa fie foarte tari ,ca li se sparge din dinte si atunci e foarte grav...Ai grija foarte mare de ea.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 ian, 03
    Locație
    Constanta
    Posturi
    35

Implicit

Citat Postat de TINA
    Foarte bine ca ai deschis acest subiect. Am si eu aceleasi nelamuriri in privinta varstei la care are loc schimbarea dentitiei de lapte cu cea definitiva.
    Deci daca este copilas(a) asa se intampa este ceva normal chiar n-ai de ce sa te sperii ....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 ian, 03
    Locație
    Constanta
    Posturi
    35

Implicit Re:

Citat Postat de tecla
    Le hranesc pe amindoua la fel. Lui Cody nu-i miroase gura la Patrutz in schimb... Am citit in reviste ca in vest exista tratamente stomatologice pentru feline.
    da si eu am citit intr-o revista ....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 ian, 03
    Locație
    Constanta
    Posturi
    35

Citat Postat de ssimmarr
    sa-mi spuna cinva cum este cu dintii de lapte

Nu ai de ce sa iti faci griji ca asa se intampla la pisoiasi(e) cel putin nu ai de ce sa te sperii

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 dec, 02
    Locație
    Resitza
    Posturi
    4

Implicit

multumesc tuturor pentru ajutorul dat si pentru raspunsuri, pisica mea a trecut de ceea ce era mai greu. Afost chiar amuzant pentru ca odata incepuse sa se linga si i-au ramas doi dinti pe blanitza si el se uita foarte nedumerit la ei.
    inca o data MULTUMESC

PS De doctori n-am ce zice, nu stiu nimic.!?!?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 ian, 03
    Locație
    Constanta
    Posturi
    35

Implicit

no problem .... n u tre sa multumesti.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează