Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 42
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit Gradina zoologica

Ca multi alti iubitori de animale, ma uit cu frenezie la posturile de teveu care au emisiuni de profil. Evident, Animal Planet este printr cele mai interesante. Aici am vazut cum sunt ingrijite in alte tari animalele de companie (existand solutii si pentru clientii nevoiasi care nu pot plati din buzunar tratamente costisitoare), cum sunt salvate animalele salbatice accidentate, cum sunt protejate speciile pe cale de disparitie, etc. Am vazut si multe gradini zoo din afara. Desi animalele alea stau, pana la urma, in captivitate, se fac eforturi deosebite pentru ca habitatul sa fie cat mai asemanator celui natural. Si, sincera sa fiu, am ajuns la concluzia ca o gradina zoologica este chiar utila, mai ales pentru educatia ecologica a copiilor. Astazi nu mai e cazul ca aceste gradini sa fie populate cu animale aduse din salbaticie.Ele sunt ocupate de animale nascute in captivitate, multe din acestea rezultand din "trocul" dintre gradinile zoo . Ce mai, Animal Planet mi-a oferit o anumita perspectiva despre cum trebuie sa arate o gradina zoologica.Nu mai fusesem demult la Zoo Baneasa,imi mai aminteam eu ca nu este chiar ca la Animal Planet dar....Duminica am vazut o operatie de urgenta facuta la Baneasa. Era o leoaica supusa unei cezariene. Cei care o ingrijau, medicii, biologii..etc, au dat dovada de foarte mare daruire (o doamna chiar a facut respiratie gura la gura puilor). Dar conditiile erau infioratoare. S-a operat, evident pe jos, leoaica nu era prea bine anesteziata (a tresarit puternic la incizie), era legata cu sfoara, custile aratau groaznic, cu paie murdare si de dimensiuni foarte mici. Dupa operatie, leoaica a fost pusa pe o patura ( din aia chinezeasca, cum vand tiganii pe strada), intr-o cusca minuscula. Alaturi, "sotul" se agita nelinistit ("ca un leu in cusca") intr-o cusca mai potrivita pentru un caine de talie mare, decat pentru un leu.
    Groaznic.....eu stiu ca noi nu suntem o tara cu posibilitati materiale deosebite, dar.... Gradina aia zoologica nu s-a schimbat de cand eram eu copil mic. Ba parca s-a schimbat in rau....La un moment dat, auzisem ca vor sa o si desfiinteze( eventual sa dea acolo pamant de vile "baronilor" momentului)Doar nu este un sector "productiv", nu aduce dividende, sau cum naiba se cheama alea...Nu se poate face chiar nimic pentru ameliorarea conditiilor de viata ale animalelor din Zoo?!Nu mai vorbesc de gradinile zoologice aflate in alte orase ale tarii, in care nu-mi imaginez ce poate sa fie. Incerc sa uit unele imagini de cosmar cu lupi si vulpi vazute la gradinile din Targoviste si Piatra Neamt. Nici nu mai stiu daca gradinile alea mai exista.
    Dintre oamenii cu bani (si slava domnului ca sunt destui), nu se gaseste nimeni sa sponsorizeze macar Gradina din Bucuresti?!
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 03
    Locație
    Cluj
    Posturi
    69

Implicit

Eu sunt de acord. Nici gradina din turda nu e mai speciala. Chiar ti se face rau cand vezi cum sunt tinute!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 aug, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    509

Implicit

Superb!

A treia oara cand se spune exact acelasi lucru...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 03
    Locație
    Cluj
    Posturi
    69

Implicit

Ce-i superb? Sa vezi cum sunt chinuite animale?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 mar, 04
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    92

Implicit

care credeti ca este cea mai bine ingrijita gradina din tara, asta raportat la cat de "bine" sunt unele fata de celelalte, binenteles? stie cineva?
    exista si gradini zoo particulare? am mai auzit cate ceva, dar sunt micute.
    o capra, cateva gaini, o caprioara, ceva la modul asta. parca in Tg. Mures?
    pisi

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 aug, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    509

Implicit

pet, n-ai urmarit e al treilea topic consecutiv in care se dezbate acelasi subiect sub aceiasi forma. Fara solutii, fara idei, numai lamentari - la asta ma refeream.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 iun, 01
    Locație
    teritoriile arabile ocupate - organizatia natiunilor uimite
    Varsta
    96
    Posturi
    6,806

Implicit

Zoo, la Chiajna si safari, la Baneasa
    http://www.evz.ro/article.php?artid=261533
    Infrant nu esti atunci cand sangeri,
    Nici ochii cand in lacrimi ti-s.
    Adevaratele infrangeri
    Sunt renuntarile la vis.
    Radu Gyr

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    24 iul, 04
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    39
    Posturi
    124

Implicit

daca ati fost la Tg. Mures, eventual la vre-una dintre expozitiile chinologice organizate acolo, poate ca ati vizitat si gradina zoologica, cea mai mediatizata gradina zoo din Romania. Animalele par foarte bine ingrijite, poate chiar prea bine. Felinele sunt obeze, ceea ce pune probleme de reproductie (o leoaica a murit la nastere, se pare din cauza aceasta). Spatiu exista, e o padure foarte mare in care ar putea fi extinsa gradina. Totusi sunt animale care sufera din cauza spatiului. Ursii de exemplu, leii, jaguarii... exista se pare ursi, masculi, care nu au vazut si nu au prea multe sanse sa vada soarele vreodata. Cand zic acest lucru inseamna ca animalele stau inchise in spatii neluminate si urla. Leii sunt scosi pe rand in spatiu rezervat lor. In acest moment (adica de vre-o 4 ani) atractia gradinii este o catea vizsla (Azura) care a adoptat si alaptat acum 4 ani, 2 lei, frati, mascul si femela, cu care de atunci sta impreuna. Lucrurile nu mai sunt normale intre aceste animale si cateaua ar trebui redata proprietarului. Ea este dornica de dragostea omului care a crescut-o. Cred ca s-a saturat de rolul de mascota a gradinii. Din cauza ca ei sunt scosi afara o alta pereche de lei adulti nu poate fi scoasa afara si sta inchisa, in interior, intr-o cusca de max. 4x4 mp.
    Exista multe lucruri bune in gradina de la Tg. Mures (au adus si reprodus canguri pitici), dar foarte multe lucruri nu sunt normale. Se pare ca directorul gradinii are o oarecare vina, dar nimeni (autoritati in drept) nu ia masuri.

leoaica si leul de care va povesteam

mama adoptiva

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,660

Implicit

Duceti-va baieti la zoo TARGOVISTE si minunati-va - acolo ursul papa morcovi si paine, lebada tot morcovi etc!
    Sunt si aspecte benefice - felinele mari s-au mutat in padocuri mai bune!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 dec, 02
    Locație
    Roman / Bacau
    Posturi
    2,345

Implicit

Si totusi rezervatiile sunt mai bune decat gradinile zoo.
    Dragostea care o daruim mai departe este singura care o pastram pentru noi! - E.G.H.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Frumoase poze,tazone!
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    24 iul, 04
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    39
    Posturi
    124

Implicit

multumesc Ocean

Din pacate animalele din gradinile noastre zoologice sunt foarte chinuite. Nu cred ca exista in Romania vre-o gradina bine organizata, care sa ofere animalelor spatiu suficient de care ar avea nevoie in mod real.
    Intra-adevar cred ca un fel de rezervatii, de parcuri naturale ar fi mai potrivite pentru mentinerea unor specii, dar acest lucru nu poate fi facut in Romania. Cum sa faci parc sau rezervatie pentru lei? Acest lucru poate fi realizat pentru speciile locale, celelalte nu ar trebui sa mai fie crescute in aceste conditii. Poate ar trebui desfintate toate gradinile zoologice din Romania si infiintata una singura (se supune la vot locatia), dar care sa fie foarte bine organizata si cu finantare foarte buna.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Poate ca ar fi o idee buna.Dra la noi orice este greu de organizat,greu de finantat...mai ales cand este vorba de animale.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 mai, 06
    Locație
    printre dealurile din Medias
    Posturi
    1,213

Implicit

Elefanti la Arad ! Au aratat la stiri !!! Ce ziceti de asta /????????????????

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    12 ian, 05
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    166

Implicit

Citat Postat de tazone
    multumesc Ocean

Din pacate animalele din gradinile noastre zoologice sunt foarte chinuite. Nu cred ca exista in Romania vre-o gradina bine organizata, care sa ofere animalelor spatiu suficient de care ar avea nevoie in mod real.
    Da tazone, intr-adevar ai dreptate in legatura cu spatiile oferite animalelor in gradinile zoologice si rezervatii. Eu, de exemplu, am fost socata anul trecut cand am fost la Constanta, la acvariu, si am vazut in ce hal pot sa tina broscutele testoase de Florida, e infiorator si de-a dreptul o cruzime. Daca as fi stiut unde pot reclama chestia asta chiar as fi facut-o, si poate stie careva dintre voi unde se pot face astfel de reclamatii, exista undeva protectia animalelor la noi. Erau cred ca 50 de tetoase intr-un spatiu cam de 2 metri, stateau pur si simplu unele peste altele si nu aveau loc nici macar sa se miste, iar ca si uscat unde ar trebui sa poata iesi din apa aveau un spatiu in care nu incapeau mai mult de trei broscute. Mi s-a parut atat de inuman, mai ales ca brostele testoase au nevoie de un spatiu destul de mare. Nu pot sa imi inchipui pur si simplu ce fac oamenii aia de acolo (daca se pot numi oameni), de ce aduc atatea animale cand nu au spatiul necesar. Credeti-ma ca pur si simplu am ramas socata si daca mai ajung acolo as vrea sa fac ceva, poate sa fac o reclamatie ceva, insa nu stiu unde. Am facut chiar si o poza pe care o postez mai jos, nu prea e calitatea buna insa se vede cum stau unele peste altele si cat spatiu au. Ce parere aveti? Vi se pare normal asa ceva?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */