Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 34
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 apr, 02
    Posturi
    21

Implicit Obtinerea dreptului de monta

Cum se face selectia? Pt. un mascul.
    Mi s-au spus 2 variante:
    1. Trebuie sa aiba 2 excelent-uri si gata, e ca si obtinuta???
    2. Nu conteaza deloc titlurile la expozitii, ci se fac masuratori, ca sa vada cat de bine se incadreaza in standard.???

Care e varianta adevarata??

Please, help!

P.S. De ce naiba sunt atat de putine selectii anul asta????

Sau se poate sa se mai faca si la alte expo, chiar daca in calendarul competitional aparut deja nu sunt trecute??? S-a mai intamplat??

Mersi anticipat.

Ham!Ham!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 feb, 03
    Posturi
    17

Implicit

Buna!

Pt ca un mascul sa aiba drept de monta sunt necesare doua arbitraje in expozitii CAC si o selectie. La CAC trebuie sa obtina minim "Foarte Bine" (inainte trebuia sa obtina "Excelent", dar pretentiile au scazut). La selectie se pot obtine urmatoarele rezultate: Apt Clasa I, Apt Clasa a II-a (astea doua sunt cele bune), Amanat si Refuzat.
    Selectia nu e cine-stie-ce chestie complicata. Din cate am vazut, cainii nu sunt masurati. Selectia e un arbitraj rapid, in care arbitrul verifica dentitia, testiculele. miscarea si corectitudinea corpului, etc. Daca cainele e inscris la o expozitie CAC unde se organizeaza si o selectie, am observat ca de cele mai multe ori arbitrul de la CAC e acelasi cu cel de la selectie si atunci cand arbitreaza cainele pt CAC bifeaza si casuta corespunzatoare de pe fisa de selectie.
    Sper ca am explicat destul de bine

Incearca si http://www.infodog.ro/db/docs/selectie.htm E mult mai complet

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 dec, 01
    Posturi
    1,154

Implicit

cirrostatus. sunt perfect de acord cu o singura completare sau poate ma insel eu. In prima ta fraza as mentiona 2 arbitraje la CAC sau CACIB la o varsta minima de 15 luni si cainele inscris la clasa deschisa + o selectie. Corect sau nu mai este necesara aceasta varsta?
    "E lege ca dreptatea ºi adevãrul sã trimfe asupra puterii ºi minciunii" N. BÃLCESCU

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 feb, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    49

Implicit

si la femele este la fel?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 dec, 01
    Posturi
    1,154

Implicit

da cu mentiunea ca la femele se accepta si calificativul bine.
    "E lege ca dreptatea ºi adevãrul sã trimfe asupra puterii ºi minciunii" N. BÃLCESCU

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    12 mar, 02
    Posturi
    741

Implicit

La selectie se cantareste si se masoara inaltimea la greaban al cainelui, si la rasele cu examen de lucru se face o proba de curaj, cu focuri de arma si o intalnire cu infractorul. Conteaza reactia cainelui. Nu neaparat trebuie sa prinda maneca, conteaza sa nu se sperie si sa o ia la fuga.
    fimo mania

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 apr, 02
    Posturi
    21

Implicit

Da, sheeba, cred ca tu ai, totusi, dreptate........

Tocmai l-am sunat pe d-l Bambach, presedintele ACh Brasov (sambata e selctie si examen lucru la BV) si a zis ca nici vorba sa conteze titlurile, etc. la selectie, ci se masoara cainele pentru incadrarea lui in standard.

So, thanks anyway to you all!

Wish me luck!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 feb, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    49

Implicit

Good luck!!! sambata asta este selectie la BV? o rasa anume sau mai multe?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 feb, 03
    Posturi
    17

Implicit

Trebuie sa recunosc ca am vazut ca se masoara cainii la selectie, dar asta doar la o expozitie de club de ciobanesti romanesti. O singura data am vazut! Si ii si cantareau. La alte rase nu am vazut. Nu zic ca nu se masoara. Dar eu nu am vazut cu toate ca am fost la foarte multe expozitii.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 apr, 02
    Posturi
    21

Implicit

Bai, ce neseriosi astia de la Brasov!!!

Nu stiu, se pare ca nimeni nu stie daca se mai tine selectia, ca cei de la Asociatia Chinologica au zis ca io nu stiu ca e epidemie de rabie, si nu se mai tine nimic, iar Bambach zice ca da......???????

Si in rest nimeni nu stie nimic!!!
    Voi nu stiti nimic??
    Nu-i nimeni din Brasov???
    Help!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 dec, 01
    Posturi
    1,154

Implicit

[quote="Gambler"]Bai, ce neseriosi astia de la Brasov!!!

Nu stiu, se pare ca nimeni nu stie daca se mai tine selectia, ca cei de la Asociatia Chinologica au zis ca io nu stiu ca e epidemie de rabie, si nu se mai tine nimic, iar Bambach zice ca da......???????

quote]

Epidemie de rabie????? Ori e un banc prost caci din acte stiu rabia este eradicata in Romania (dar poate ca nu), ori ma intreb daca la organizarea acelor concursuri exista medic veterinar care controleaza carnetul de sanatate si vede clar daca un caine are vaccinul facut sau nu. Dac nu nu l-ar lasa sa intre deci nu vad ce treaba are rabia cu selectia. Ce e drept daca se intampla ca la Bucuresti unde daca aveai sau nu aveai vaccinul antirabic facut tot te lasa sa intri ca de cum spunea cineva acest lucru este un defect de organizare "minor"

Din cate stiu repet din ce scrie in regulamente pt mascul iti trebuie doua arbitraje in CAC sau CACIB la clasa deschisa (peste 15 luni) unde trebuie sa iei cel putin FB la mascul si cel putin Bine la femele si o selectie.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

srb
    Newbie

Data înscrierii: 21/Feb/2006
    Locaþie: constanta
    Trimis: Mar Ian 23, 2007 3:48 pm Titlul subiectului: DREPT DE MONTA!!!!

--------------------------------------------------------------------------------

zilele trecute m am intalnit cu cineva care are o femela de ciobanesc german de la mine si mi a spus ca a montat o.problema este ca femela are 3exc-toate la clasa juniori.masculul are si examen de munca si cateva titluri. poate sa le scoata acte la pui daca fem nu are nici un arbitraj la clasa intermediara sau deschisa???( parca asa iti cere acum pt dreptul de monta)

Sus

srb
    Newbie

Data înscrierii: 21/Feb/2006
    Locaþie: constanta
    Trimis: Mar Ian 23, 2007 7:06 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

pana la urma are drept de monta
    http://www.ciobanescgerman.net/forum...cseen#msg17659

Sus

fiona basset
    Newbie

Data înscrierii: 07/Dec/2006
    Locaþie: romania
    Trimis: Mar Ian 23, 2007 8:40 pm Titlul subiectului:

si femela de basset pe care o am are 3 excelent la 2CAC+1CACIB toate la clasa juniori,iar de la ach filiala judeteana mi s-a spus ca are drept de monta in urma acestor calificative....mai ales ca nu prea cred ca voi mai tenta alte participari la expozitii avand in vedere stresul drumului si cheltuiala.....doar la cele locale.

Sus

dodo
    Oldie

Data înscrierii: 01/Noi/2005
    Locaþie: Iasi
    Trimis: Mar Ian 23, 2007 9:26 pm Titlul subiectului:

extras din Regulamentul de crestere al AChR ( http://www.ach.ro/regulamente/REGULA...STERE_ACHR.doc ):
    Citat:
    . 1 Membrii A.Ch.R. vor respecta prezentul Regulament.
    ............................
    c) Pentru rasele la care nu sunt constituite cluburi naþionale pot fi acceptaþi pentru reproducþie numai câini de rasã recunoscutã ºi standardizatã de F.C.I., cu certificat de origine, care au obþinut la douã expoziþii calificativele de :excelent la masculi, respectiv minim foarte bun la femele,de la doi arbitri diferiti.
    d) În cazul raselor pentru care sunt constituite cluburi naþionale, dreptul de reproducþie va fi obtinut conform regulamentelor de club aprobate de Consiliul Director A.Ch.R..

Se vorbeste de calificativ, nu de clasa la care a fost obtinut. In absenta unui club de rasa, cu doua calificative (2 EXC pt masculi si min 2 FB pt femele) de la doi arbitri diferiti obtinute la juniori, ar trebui sa aiba drept de monta.

Sus

impala jack daniels
    Moderator

Data înscrierii: 20/Sep/2006
    Locaþie: bucuresti
    Trimis: Mar Ian 23, 2007 9:33 pm Titlul subiectului:

si ciobanestii germani nu au club?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 sep, 03
    Locație
    127.0.0.1
    Posturi
    157

Implicit

Multumim pentrtu mutarea discutiilor la arhiva! V-ati vorbit intre voi, moderatoarele de ocazie?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 dec, 06
    Locație
    craiova
    Varsta
    31
    Posturi
    2,141

Implicit

am ºi eu o întrebare....un câine care nu are pedigree poate participa la CAC ºi CACIB pt. obþinera dr. de montã ?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 sep, 03
    Locație
    127.0.0.1
    Posturi
    157

Implicit

Daca subiectul ramanea intreg, fara 'moderari' .... aveai raspunsul!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */