Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Capusa la pisica

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 aug, 02
    Locație
    Baden-Austria
    Posturi
    17

Implicit Capusa la pisica

As avea si eu nevoie de citeva sfaturi in privinta capuselor la pisici. Sunt primejdioase sau nu? Ieri am gasit o capusa pe gitul pisicii, am incercat sa o iau afara dar cred ca nu am reusit de tot. Are chestia asta efect daunator? Am mai auzit ca pisicile pot face o boala din cauza capuselor care se poate transmite si la om. Am mai auzit si ca nu exista vaccin pentru pisici impotriva bolilor provocate de capuse. Doar am auzit insa... Cine ma poate lamuri mai exact?

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Capusele sunt, intr-adevar, foarte periculoase. Bineinteles ca nu toate, doar cele purtatoare de boli (din cate cunosc, transmit si o forma urata de meningita), dar pot fi foarte simplu evitate aceste neplaceri prin administrarea regulata de pipete Frontline (o data pe luna) pentru pisicile cu acces in exterior. Macar in anotimpul cald.
    Ca sa fi scos cu succes capusa, trebuia sa picuri pe ea spirt, un strop de benzina, sau chiar sa o fi uns cu un unguent gras (nemaiputand respira, isi dadea singura drumul de pe gatul pisicutei si nu erai nevoita sa o smulgi si sa-i lasi o parte din corp infipt in piele). E posibil ca locul sa se inflameze. Daca va arata mai urat decat un simplu cos, du-o la medic!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 aug, 02
    Locație
    Baden-Austria
    Posturi
    17

Implicit

Multumesc pentru sfaturi, chiar ca nu stiam chestia cu benzina sau spirtul.
    Despre picaturile care se pun pe blana am mai auzit ieri de la cineva asa ca trebuie sa iau masuri urgente. Sper insa sa nu fie probleme din cauza acelei nenorocite de capuse. Locul este aproape cicatrizat, arata ca un cos pe care l-ai scos si care se vindeca. Pisoiul meu este numai pe afara toata ziua, doar el stie pe unde umbla asa ca n-am ce-i face. Pina ii procur picaturile i-am pus o banda pe git pentru capuse si purici. Am citit in internet ca exista diferite feluri de boli provocate de intepatura capusei. Una ar fi meningita de care ai scris, periculoasa si pentru om. Eu insa am fost vaccinata impotriva ei. O a doua boala pe care o poate lua pisica(pentru care nu exista vaccin) ar fi Borelioza. Aceasta boala se poate transmite de la pisica la om. Ei, pentru asta nu am fost vaccinata. Alte tipuri de boli mai exista dar nu asa raspindite in Europa. Sper insa ca Felix (motanoiul meu) si eu sa nu avem probleme.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 apr, 02
    Locație
    BUCURESTI
    Posturi
    200

Implicit

Blue, apelez la tine ca esti asa... tare dragutza cu noi astia mai ...novici

Sybi am constata ca are pe gat la spate o rana ciudata si o coaja maro... aia este capusa? sau urme de capusa? sau este o rana de cand o musca motanul ca sa se suie pe ea?

Iarta te rog limbajul direct, cred ca este cel mai bun...
    Intunericul
    Iata portile luminii -
    Nichita Stanescu

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Capusa nu e, sigur (capusa arata ca un bob de mazare ---mai mica sau mai mare, in functie de cat sange a supt ---, iar capul ei se zareste infipt in piele). E posibil sa fie si de la muscaturile masculului, asa cum poate fi si o eczema. Daca observi ca e in locul de unde obisnuieste s-o prinda motanul, atunci ai singur raspunsul. Si pisica mea a avut cu doua luni in urma, cand s-a imperecheat, o rana foarte urata pe gat, pe vreo cativa centimetri...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 apr, 02
    Locație
    BUCURESTI
    Posturi
    200

Implicit

exact acolo este, multumesc!
    si cam asa este..oh...

si...CONGRATS! stii tu pt ce...
    Intunericul
    Iata portile luminii -
    Nichita Stanescu

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 mai, 03
    Posturi
    45

Implicit Produse contra capuselor

Pentru a evita ca pisica ta sa mai aiba astfel de probleme eu iti recomand mai multe produse pentru animale si costul lor aproximativ.

Picaturi frontline- astea sunt cele mai scumpe...o pipeta pentru pisica costa in jur de 130000 lei , actioneaza impotriva tuturor parazitilor externi, si are o actiune de aproximativ 2 luni.

Picaturi beaphar- bune si astea, germane cu o actiune de aproximativ o luna, impotriva tuturor parazitilor externi, o durata de o luna-doua.Pret 30000-40000 lei

Zgarda antiparatiti externi Vitakraft durata 5-6 luni, impotriva tuturor parazitilor externi, pret 65000

Zgarda beaphar cam ca vitakraftul de buna aproximativ 45000 lei

Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.IMPORTANT- nu uita, data viitoare trebuie sa extragi capusa cu atentie ca sa nu ii ramana ¨capsorul¨ inauntru.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */