Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 54
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    17 feb, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    715

Implicit PIOMETRU_ CAUZE/MANIFESTARI

Aici puteti citi despre piometru, cauzele aparitiei, manifestari, etc http://www.drpetra.com/Cats/Pyometra%20in%20Cats.htm
    http://www.marvistavet.com/html/body_pyometra.html
    las poza doar o zi-doua sa va faceti o idee de diferenta, sper sa nu supar prea tare ca nu am pus-o la POZE
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

alexandru a scris:
    pisicuta mea este in calduri, si face un zgomot infernal, miauna tot timpul, zi sau noapte. si este un mieunat foarte puternic as avea nevoie de niste sfaturi, de la cei care s-au confruntat cu problema asta. eu am optat pentru pastile deocamdata, ii dau trei zile cate una. dar tipa in continuare. as fi recunoscator pentru niste sfaturi pertinente.

Blue: Nu pot sa imi ascund indignarea de cate ori citesc astfel de mesaje, ca si ale celor care recomanda tratamentele hormonale pentru oprirea caldurilor! Ati intrebat vreodata vreun medic despre riscul folosirii lor, ori sunteti dispusi sa lasati soarta animalului pe mana ...vanzatorului de la farmacie sau a celor care dau aceste sfaturi in necunostinta de cauza? Cunoasteti notiunea de piometru? Stiti la ce risc supuneti animalul alegand aceasta cale in locul sterilizarii?

....daca nu cunoastem notiunea de piomeru , nu stim ce riscuri implica aceasta afectiune si cum se manifesta, poate o sa fim lamuriti de cei care cunoasc mai multe despre asta...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 aug, 03
    Posturi
    60

Implicit

azi a fost operata de urgentza o pisicuta de aproximativ un an.. inconstientzi de ce pot face pisicii i-au dat pastile anticalduri de 3 ori.. adica la 3 ture de calduri... Ieri mi-au spus ca pisica are scurgeri galbui gelatinoase.. Norocul lor ca au observat acele scurgeri.. si norocul pisicutzei ca puroiul a iesit la vedere.. altefel poate i se imprastia puroiul in corp prin fisurarea uterului.. fara ca ei sa stie.. si atunci era deja mult prea tarziu.. in 2 sau 3 zile pisica murea in chinuri..
    Exista putine shanse de salvare.. cand deja se ajunge la septicemie (puroi in tot corpul..).
    Altefel spus.. necunoasterea si inconstientza lor era sa-i coste viatza micutzei blanoase..
    Si daca nu le spuneam ca pisica poate muri poate nici nu mergeau azi cu ea la medic.. si asteptau eventual ziua de luni.. sau cand aveau ei timp destul.. sa vada ce o fi scurgerea aceea...
    Si asa au fost riscurile foarte mari.. Nu orice medic opereaza o pisica plina de puroi.. O mica greseala si puroiul se poate imprastia in corp...
    Amanarea operatiei poate sa o coste pe pisica viatza.. daca e prea mult puroi si i se sparge uterul...
    Si totul de la niste pastile blestemate... ca sa fie mai simplu pt noi si sa nu ne deranjeze miorlaiturile pisicii..?! Merita sa riscam sa ne ucidem pisica pt ca sa fim noi bine merci nederanjatzi si fara griji..?! Pai.. cel mai simplu e pastilutza si am scapat de probleme.... GRESIT ! Problemele abia incep....

Acum pisicutza deja s-a trezit un pic si a umblat un pic.. inca pericolul mai exista... sper sa fie totul bine si sa se vindece... Pt ei este o lectie invatzata pe chinurile pisicutzei... asa se intampla cand nu asculta sfaturile celor care cunosc riscurile si consecintzele pastilelor anticonceptionale... Din pacate pisicutzele sant cele direct afectate si chinuite...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    03 iul, 04
    Locație
    Utrecht, Olanda
    Posturi
    416

Implicit

Sursa: http://www.pethealthcare.net/html/bo...a_in_cats.html

Piometrul la pisici

In termeni simpli, piometrul este o infectie in uter. Cu toate acestea, cele mai multe cazuri de piometru sunt mult mai greu de tratat decat o simpla infectie.
    Infectia la nivelul tesutului care „captuseste” uterul este un rezultat al schimbarilor hormonale. Imediat dupa faza de estru (calduri), nivelul de progesteron ramane ridicat pentru inca 8-10 saptamani si provoaca ingrosoarea tesutului care captuseste uterul ca pregatire pentru sarcina. Daca sarcina nu apare pentru cateva faze de estru consecutive, acest tesut continua sa se ingroase pana cand se formeaza chisturi. Acest tesut ingrosat si plin de chisturi secreta fluide ce creeaza un mediu ideal in care bacteriile se pot dezvolta. In plus, niveluri ridicate ale progesteronului inhiba abilitatea muschilor peretilor uterini de a se contracta.

Exista si alti factori care pot cauza dezvoltarea piometrului?

Utilizarea medicamentelor pe baza de progesteron poate cauza acest lucru. In plus, estrogenul va mari efectul progesteronului asupra uterului. Medicamentele ce contin ambii hormoni sunt utilizate pentru a trata diferite boli ale aparatului reproducator.

Cum ajung bateriile in uter?

Cervixul reprezinta poarta catre uter. In mod normal este inchis bine, in afara de perioadele de estru. Atunci cand cervixul se deschide, bacteriile ce se afla in mod normal in vagin pot ajunge in uter destul de usor. Daca uterul este normal (sanatos), mediul este unul advers supravietuirii bacteriilor; atunci cand peretii uterului sunt ingrosati si cu chisturi, exista conditii perfecte pentru dezvoltarea bateriilor. In plus, in cazul unui uter ingrosat si cu chisturi, muschii uterului nu se pot contracta corect. Aceasta inseamna ca bacteriile care ajung in uter nu pot fi eliminate (date afara).
    Piometrul poate aparea la pisici tinere sau cu varste medii, dar cel mai des apare la pisici mai in varsta. Dupa multi ani de faze de estru neurmate de sarcina, peretii uterului sufera modificarile ce duc la aparitia acestei boli.
    Perioada tipica in care piometru apare este la 1-2 luni dupa estru.

Care sunt semnele clinice?

Acestea depind in functie de faptul ca cervixul este deschis sau nu. Daca cervixul este deschis, puroiul se va scurge din uter prin vagin afara. Poate fi observat pe pielea sau blana de sub coada sau pe asternuturile si locurile unde pisica a dormit. Cu toate acestea, pisicile fiind prin natura lor animale curate, acestea se vor curata de scurgeri inainte ca acestea sa fie observate, in cele mai multe cazuri. Este posibil sa apara febra, letargie, anorexie si/sau depresie.
    Daca cervixul este inchis, puroiul nu va putea sa se scruga in afara; se aduna in uter cauzand umflarea abdomenului. Bacteriile elimia toxine care sunt absorbite de circulatia sanguina. Starea acestor pisici se degradeaza foarte repede, de cele mai multe ori. Pisicile sunt anorexice, dezinteresate de orice activitate si foarte deprimate. Pot aparea, de asemenea, stari de voma sau diaree.
    Toxinele provenind de la bacterii afecteaza abilitatea rinichilor de a retine fluide. Apare un exces in producerea de urina iar pisica bea foarte multa apa. Acest lucru se intampla in ambele cazuri, fie ca cervixul este deschis sau nu.

Cum se pune diagnosticul?

In fazele incipiente ale bolii, pisicile pot avea o usoara scurgere vaginala si nu prezinta alte simptome de boala. Cu toate acestea, majoritatea pisicilor nu ajung la veterinar decat in faze avansate ale bolii. Orice pisica femela care prezinta semne de boala, care bea cantitati mari de apa si care nu a fost castrata este intotdeauna suspectata ca avand piometru, cu atat mai mult cu cat pisica prezinta scurgeri vaginale sau un abdomen marit.
    Pisicile intr-un stadiu avansat al bolii au in sange un numar marit de globule albe si un nivel ridicat de globuline(globulins???) (un tip de proteina produsa de sistemul imunitar). Greutatea specifica a urinei este foarte scazuta datorita efectelor toxice ale bacteriilor asupra rinichilor. Cu toate acestea, toate aceste anomalii pot fi prezente la orice pisica cu o infectie bacteriana puternica.
    Daca cervixul este inchis, radiografii ale abdomenului vor pune in evidenta, de cele mai multe ori, un uter marit. Daca cervixul este deschis, marimea uterului este foarte aproape de normal, in acest caz radiografiile fiind neconcludente. O examinare cu ultrasunete poate fi de ajutor in identificarea unui uter marit si in a face diferenta dinte aceasta si o sarcina normala.

Care este tratamentul?

Este de preferat sa se opteze pentru inlaturarea pe cale chirugicala a uterului si ovarelor (ovariohisterectomie). Pisicile diagnosticate cu piometru intr-o faza incipienta au sanse mari de supravietuire. Operatia este marginal mai dificila decat o operatie normala de castrare. Insa marea majoritate a pisicilor sunt diagnosticate cu piometru intr-un stadiu avansat, operatia nemaifiind una de rutina ca in cazul unei pisici sanatoase.
    Este necesara administrarea de lichide intravenos inainte si dupa operatie. De asemenea, sunt administrate antibiotice pentru 1-2 saptamani.

As vrea ca aceasta pisica sa fie folosita la reproductie in viitor. Exista vreo alternativa la operatie?

Prostaglandinele reprezinta un grup de hormoni ce reduc nivelul de progesteron din sange, relaxeaza si deschid cervixul si contracta uterul pentru a facilita eliminarea puroiului si a bacteriilor. Acesti hormoni pot fi utilizati pentru tratarea acestei boli, dar nu au intotdeauna succes si au cateva limitari importante:
    1. Au ca efecte secundare stari de neliniste, respiratie ingreunata, voma, defecare, salivare si dureri abdominale. Efectele secundare apar la aproximativ 15 minute dupa administrare si pot dura cateva ore. Isi fac aparitia din ce in ce mai putin, in mod progresiv, in cursul administrarilor urmatoare.
    2. Nu apar imbunatatiri clinice pentru aproximativ 48 de ore, asa ca pisicile in stare foarte grava nu prea au sanse sa supravietuiasca.
    3. Deoarece contracta uterul, exista sansa ca acesta sa se perforeze si sa verse continutul in cavitatea abdominale. Acest lucru se intampla cel mai des in cazurile in care cervixul este inchis.
    Exista niste date statistice de care trebuie sa stiti inainte de a opta pentru un astfel de tratament:
    1. rata de succes in tratarea unui piometru cu cervix deschis este de 75-90%
    2. rata de succes in tratarea unui piometru cu cervix inxhis este de 25-40%
    3. rata de reaparitie a bolii este de 50-75%
    4. sansa de a avea o sarcina normala dupa tratament este de 50-75%.

Ce se intampla daca nu fac nimic?

Sansele de a trata cu succes aceasta boala fara a apela la operatie sau prostaglandine sunt extrem de scazute. Daca tratamentul nu este administrat urgent, efectele toxinelor provenind de la bacterii vor fi fatale. Daca cervixul este inchis, este posibil de asemenea ca uterul sa se perforeze varsand infectia in cavitatea abdonimala, lucru de asemenea fatal.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

citate ce fac legatura cu subiectul in care se vorbeste despre piometru
    .............s-a intamplat ca am vindecat pisici carora veterinarii nu le mai dadeau sanse (litiaza cu uremie, piometru), dar nu imi atribui pentru asta decat mult devotament si noroc, nu pretind ca as detine toate cunostintele pe care trebuie sa le detina un veterinar. Iar cazuri de esec nu am avut!................

Blue...cum ai vindecat pisica de piometru???Si cum de medicii nu ii acordau nici o sansa???Imi pare rau,dar nu pot cita,stiti voi ca am pb asta demult....

Nici o sansa nu ii acordau motanului meu cu uremie, despre care mi s-a spus ca va muri in maximum 48 de ore. L-am vindecat si a mai trait 10 ani dupa aceea...
    In cazul pisicii cu piometru mi s-a spus ca nu are nici o sansa de tratament, si ca extirparea uterului este unica solutie (dintre toti medicii pe care i-am sunat atunci, din intreaga tara, unul singur, Mario Codreanu, m-a sustinut in decizia de a trata, dupa informatiile gasite pe net si in carti, pisica). Tratamentul l-am facut cu Prostaglandina si Synulox. Amanunte, daca doresti, pe privat.

P.S. Pisica a avut de atunci doua cuiburi, la interval de un an.

Blue,acum am inteles Eu nupricepeam de ce nu mai acordau medicii sanse unei pisici cu piometru,nu stiam ca tu vroia sa ii pastrezi fctia reproductiva.Stiu ca merge tratamentul cu pgf2alfa,desi de multe ori risti.

Anna, era cu cervix deschis, iar piometrul l-a facut in urma tratamentului cu Covinan recomandat de un vet (acela pretindea ca, inainte de primele calduri, nu exista nici un risc pentru animal, ca abia mai tarziu sa gasesc pe net informatii conform carora riscurile erau crescute si mai numeroase la tratamentul facut in acea perioada). De unde am concluzionat ca exista si mari sanse de reusita, ca si acelea de a se regla hormonal dupa o fatare, ceea ce s-a si intamplat.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

nu reusesc sa postez niste poze cu o pisicuta de 10 luni care a luat 2 pastilute de nonovulin si care a facut un piometru frumos .
    cum fac sa le postez?

si sa vedeti ce frumusete de pisica

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

e aceeasi pisicuta ,dar am vrut sa va arat ce frumusica este.
    o sa va arat niste poze de astazi cu piometru la o catea de 10 ani(tratata pana azi pe la altii de diabet ,cu GLUCOZA )
    unii au impresia ca daca animalul incepe subit sa bea mai multa apa clar e diabet

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

abdomen destins

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

coarne uterine pline cu puroi

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

idem

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

acum sa descriu manifestarile catelei cu piometru:

de vreo saptamana nu mai manca bine, a inceput sa bea mai multa apa,sa slabeasca dar abdomenul sa se destinda.
    s-a dus la un cabinet unde i s-a spus ca are diabet de aceea bea multa apa si a trecut la tratament perfuzabil printre care GLUCOZA si vitamine.
    starea generala era tot mai proasta si din fericire astazi de dimineata a ajuns la noi unde a fost operata de urgenta.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Inseamna ca era cu cervix inchis?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

semi. avea niste scurgeri pe care proprietara le observase dar veta aia nu i-a acordat atentie.
    de fapt s-a intamplat urmatorul fenomen: dupa cum se vede acumularile de puroi sunt masive usor delimitate care presau pe gatul vezicii si astfel nici nu putea sa urineze bine dar nici sa aiba scurgeri abundente

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

cu scuzele de rigoare ca am amestecat piometrul de la catea cu cel de la pisica(ma refer la topice) va prezint evolutia de astazi a animalutelor:

pisicuta: dupa ce a fost nevoie de picamer pentru a fi scoasa de sub cada este foarte bine si foarte alintata

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

si catelusa operata ieri este bine da din ciotul de codita si a baut apa fara sa vomite

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 3 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */