Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 2 din 303 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 16 la 30 din 4538
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

Moatza, deci ce mananca?numai morcov?ca imi plac mult si ma paste ideea sa iau si eu....Am mai avut pasari (canari) cand eram in liceu.
    Numai ca la mine nu o sa iasa din colivie, ca este "dusmanul de clasa"(pisici) la panda
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    17 feb, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    715

Implicit

Missuia, crezi ca in colivie le va fi mai bine, cu mitzele agitandu-se in jurul lor?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

Pai, Doina, o sa pun colivia intr-un loc greu accesibil
    O problema de acelasi soi am avut si cu hamsterii...dar mitzele s-au plictisit, in timp, de ei. Odata am gasit unul din hamsteri pe afara si pe Missuy privind...concentrat....si , parca, nu recita o mantra
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 aug, 03
    Posturi
    9

Implicit zebre australiene

nu, nu mananca numai morcov; mancarea pricipala este meiul (ce mananca si perusii), morcovul e asa ... o delicatesa; le-am mai dat si ardei gras (numai pulpa, nu seminte), mar;
    poti sa le tii numai in colivie, nu e musai sa le dai drumul prin casa; daca-s pereche vor fi fericite;

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 aug, 03
    Posturi
    9

Implicit

\:D/ au iesit puii din oua =D/\

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 iul, 02
    Locație
    Romania
    Posturi
    28

Implicit Re: zebre australiene

Citat Postat de moate
    da, le tin in colivie mare, dar le dau si drumul prin casa, seara cand ajung acasa; vin dupa mine oriunde ma duc prin casa
    Cum ai reusit sa le imblanzesti? Din cate stiu, zebrele sunt ingrozitor de sperioase si ma gandesc ca , odata scapate in casa nu le mai recuperezi. In plus, cum intra singure in colivie? Ai o colivie mai speciala? Perusul meu nu stie sa intre singur in colivie, noroc ca este foarte bland si il pot inchide cand doresc.

As dori sa iau si eu o pereche de zebre, mai ales daca spui ca se pot lasa si libere. Te rog sa-mi spui cum le-ai imblanzit.

Multumesc

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 aug, 03
    Posturi
    9

ma misc destul de incet pe langa ele, sunt sensibile la miscari brusce; daca nu ma crezi ca intra singure in colivie, poti sa vii sa le vezi; fac doua, trei ture in jurul lustrei, ciugulesc covorul un pic si se intorc in colivie; ele stiu ca acolo e locul lor; nu compara papagalii cu zebrele, nu exista comparatie; si eu am avut nimfa, care ma ciupea si tipa, era rea si nu numai ca nu mai intra in colivie, imi facea si stricaciuni; moatele mele fac doar (...) pe covor, dar atat; si oricum dupa ce se usuca (..) se ia foarte usor; mare drag am prins de ele

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 iul, 02
    Locație
    Romania
    Posturi
    28

Implicit Re: zebre australiene

Citat Postat de moate
    daca nu ma crezi ca intra singure in colivie, poti sa vii sa le vezi; fac doua, trei ture in jurul lustrei, ciugulesc covorul un pic si se intorc in colivie; ele stiu ca acolo e locul lor;
    Superb. As veni sa le vad daca ma decid sa imi iau. Nu imi este totusi clar, cum e cu intrarea in colivie? Cu usita deschisa, le-ai pus ceva pe care sa aterizeze si pe care sa il recunoasca? De iesit ies tot singure? Perusul meu ar vrea sa intre in colivie dar se invarte pe langa ea nestiind unde este usa.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 aug, 03
    Posturi
    9

Implicit zebre

te-ai gandit ca poate perusul tau nu vrea sa intre? pur si simplu intra singure in colivie, mai ales ca acolo e mancarea si apa, alta sursa nu exista; stiu un perus care iese si intra singur in colivie; usita de la colivie se deschide in jos dar nu le ajuta in nici un fel; chiar de dimineata cand le puneam mancare, au trecut pe langa mana mea si au iesit, n-as fi vrut sa le dau drumul, ca sunt in zugraveala si e mare nebunie la mine, da' daca au iesit, sa se bucure de zburataceala pana ma intorc eu; si stiu ca le voi gasi inauntru (in colivie) cand ma intorc de la seviciu; zi-mi cand vrei sa vii sa le vezi si stabilim; asa vezi si zgatiile alea mici care d-abia au iesit din oua

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 iul, 02
    Locație
    Romania
    Posturi
    28

Implicit

Interesant. Cum le-ai gasit pe zebre cand ai revenit? (dupa o zi de libertate totala). Ti-am dat si un mesaj personal.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 nov, 03
    Locație
    rm. valcea
    Posturi
    1

Am avut si eu o pereche de zebre,dar una a murit destul de repede de la data achizitiei.Acum se implineste mai bine de un an si zebra care a ramas e destul de vioaie .M-am hotarat sa mai cumpar una ca sa fie pereche.Urmeaza problema -cum deosebesc masculul de femela?
    Am incercat sa-i dau morcov ras dar nu mancat.Ce altceva mai mananca inafara de mei?
    andu

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 aug, 03
    Posturi
    9

Implicit

in primul rand trebuie sa stii ca le e mult mai bine in pereche, pentru ca sunt foarte iubitoare, decat singure; eu le-am primit pereche;
    mi-a mai ramas un puiut de la ele (toata vara mi-au facut pui), acum e adult si-l vand cu 200.000 lei, e baiat;
    cum le deosebesti: baiatul are obrajii rosii-rosii, fata nu are pic de rosu in obraji;
    de obicei le cumpar Vitacraft cu miere pentru perusi, dar le mai dau si varza, salata verde, gris, morcovul il dau prin razatoare mica; atunci cand au pui, mananca mult morcov si le da si puilor; morcovul le scoate culorile in evidenta si par mai sanatoase;
    da-mi de stire daca vrei puiul sau mai vrei informatii;

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 aug, 03
    Posturi
    9

Implicit

nu-l mai vand, il dau asa numai sa-l dau; pe 5 lei, na.
    e vorba de un baiat zebra australiana

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 iun, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1

Implicit

Buna! Eu sunt noua pe site si vreau sa va cer ajutorul.Chiar aseara am primit o pereche de zebre australiene si nu stiu mai nimik despre ele, in afara de ceea ce am reusit sa citesc mai sus, ocazie cu care va multumesc pentru informatii.Vreau sa va rog sa imi spuneti si mie ce conditii trebuie sa le creez pt a putea dormi?Trebuie sa le acopar sau nu?
    Si vreau sa va mai intreb si ceva despre cate oua clocesc si in ce conditii.Va spun asta pt ca in casuta lor mica din lemn din interiorul coliviei, au asa ca un....cuib plin cu vreo 7-8 oua.Dar nici unul dintre cei doi nu isi da interesul sa le cloceasca.Stau numai afara si canta, iar de clocit....nici pomeneala.In plus de asta vreau sa stiu ce trebuie sa fac cu ouale lor si cam cati pui pot sa scoata.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc mult

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 sep, 04
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    4

Implicit

dap...si pe mine ma intereseaza zebrele australiene sunt super misto...am cautat pe net si am dat peste aceasta pagina....si ma intereseaza cat costa ?as vrea sa imi iau o pereche
    tralala

Pagina 2 din 303 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •