Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 45 din 49
    User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

Citat Postat de naja
    . eu, de exemplu, stau la bloc. cand doamne-fereste o sa-mi moara unul dintre catelusi ce ar trebui sa fac? nu pot nici sa-l ingrop in spatele blocului ca ma indoiesc sa fie de acord vecinii, dar nici nu vreau sa-l arunc la ghena.
    si eu stau la bloc.
    catzeii i-am ingropat in parc sau la padure, unde le-a placut lor cel mai mult sa se joace.
    nu m-as duce cu ei la un cimitir de animale unde vreun "nea" avid de bani sa ii aseze in rind cu animale necunoscute, imainutzarind intr-o ushoara bataie de joc obiceiurile impamintenite pentru inmormintari de oameni,si unde sa nu mai am ocazia sa-i vizitez.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Si eu stau la bloc. Daca nu vom avea posibilitatea sa ne cumparam teren si sa ne facem casa si vom fi nevoiti sa locuim in continuare la bloc, desigur ca atunci cand... se va intampla...imi voi duce cateii la cimitirul de animale ca aici, in Bucuresti nu m-as indura sa-i ingrop. Si va spun si de ce: peste tot sunt betoane si putinele locuri virane se transforma pe zi ce trec in viitoare santiere. Nu mi-ar face placere sa-mi ingrop cainii mei iubiti intr-un loc care acum e un parc sau un teren cu verdeata si peste 2-5 ani sa vad cum se escaveaza tot si se ridica o cladire sau o parcare! Daca vom putea peste ani, stiu eu, sa avem o casa pe pamant, normal ca as pastra un colt frumos si linistit pentru...ei, iubitzii mei catzei. Sa-i am aproape si sa le veghez somnul. Pana atunci, solutia ramane cimitirul de animale si eu gasesc ca a fost o ideea grozava acest lucru, cel putin pentru noi astia crescuti intre betoane! Si poti sa te duci la ei si poti sa-i simti inca aproape. Nu as concepe ca dupa ce ne-au inseninat viata si ne-au daruit atat de multa bucurie si dragoste, sa le intorc spatele dupa ce nu mai sunt si sa-i ingrop unde-o fi numai sa scap de ei! Categoric.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 feb, 07
    Locație
    Bistrita
    Posturi
    1,701

Implicit

eu nici nu ma gandesc la una ca asta!
    pisicul, melcul si pestii mei au viata lunga inainte

^eu il iubesc pe el si el ma iubeste pe mine! ^

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 apr, 06
    Posturi
    9

Implicit

Citat Postat de mmz
    si eu stau la bloc.
    catzeii i-am ingropat in parc sau la padure, unde le-a placut lor cel mai mult sa se joace.
    nu m-as duce cu ei la un cimitir de animale unde vreun "nea" avid de bani sa ii aseze in rind cu animale necunoscute, imainutzarind intr-o ushoara bataie de joc obiceiurile impamintenite pentru inmormintari de oameni,si unde sa nu mai am ocazia sa-i vizitez.
    Acesti "nea", cum le zici tu, pe mine m-au ajutat enorm. Incepand cu d-na Neghina la telefon si terminand cu baietii care au sapat groapa si au asezat-o pe Alia inauntru cu atata blandete si grija cum nu am vazut prea des.
    Azi dupa-amiaza la ora 4, Alia, ciobanescul german care ne-a iubit neconditionat timp de 11 ani, a fost inmormantata la "Raiul Animalelor". A fost luata de la Facultatea de medicina veterinara cu masina trimisa de la cimitir. Compasiunea si intelegera cu care am fost tratati si noi si catelul au fost ca un balsam pt durerea noastra (stiu, suna lacrimogen si patetic, dar inca ma lupt cu lacrimile).
    Cimitirul e de fapt un parc, cu alei, bancute, copaci. Lampioane micute din loc in loc. Iarba e tunsa frumos, mormintele micute ingrijite cu grija. Placute mici, de marmura, cu inscriptii si poze. Desi programul de lucru e de la 9 la 5, mi s-a spus ca e permanent cineva acolo si se poate vizita si inafara acestor ore. Desi e destul de greu de ajuns si preturile nu mici, eu m-am bucurat de existenta acestei posibilitati. Sunt cu sufletul impacat si multumita ca Alia e intr-un loc frumos, in aer liber, impreuna cu alti catei cu care i-ar fi placut sa se joace. Consider ca i-am adus astfel un ultim omagiu singurului membru al familiei pe care nu s-a suparat nimeni niciodata.
    Le multumesc inca o data celor de acolo pt grija si intelegere.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 ian, 07
    Posturi
    2,520

Implicit

Au dreptate si mmz si kristine...
    Pe de o parte mi-as dori ca suifleteii mei sa fie ingropati la radacina unui copac spre exemplu, ca asa sunt eu dilie si mi se pare ca apoi in pomul ala o sa fie si o particica din ei, dar si sa il poti ingropa undeva unde stii ca se va odihni in pace nestanjenit de nimeni e ceva...
    Oricum, ce ramane e doar un trup gol, iar sufletelul celui drag e undeva sus si ne iubeste inca de acolo.
    Kristine, imi pare rau pentru pierderea ta.

Se ofera spre adoptie pisoi dalmatian (imaginea de mai sus). Detalii pe MP.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 ian, 07
    Posturi
    3

Implicit

Buna... am avut si eu un catelus, Boby... a murit de 10 zile... parca nu e adevarat... inca nu-mi pot reveni... atat de mare e durerea, pierderea, lipsa lui... tot, absolut tot ce e legat de el... de cand l-am pierdut, parca ceva din mine s-a stins... a facut comotie cerebrala... nu era cu mine in acel moment, ci cu prietenul meu... avea doar 7 luni... nu inteleg acum si nu stiu daca in viitor voi reusi sa pricep, cum s-a putut intampla asa ceva? ... un suflet atat de nevinovat... parca ma simt vinovata... veterinarul zicea ca, "oricum a trait prea mult" ... asta a fost prea de tot... ma gandesc, daca aflam la timp, daca-i detectam boala, il puteam salva... nu stiu... am citit azi un articol, in care scrie ca, cancerul se transmite de la un caine la altul... nu-mi vine sa cred... in fine, l-am ingropat, intr-un loc f frumos, unde s-a nascut... in cosuletul lui, cu cateva jucarii preferate... iar in jurul lui sunt copaci, multe flori, iarba... de cateva zile, am altul, Nero e numele lui.... are 43 de zile... o luam de la capat

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Sa-ti traiasca si sa ai mai mult noroc cu el!

P.S. Cancerul nu e boala contagioasa!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 ian, 07
    Posturi
    3

Implicit

Mersi ... sper sa am mai mult noroc de data aceasta...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 iul, 08
    Posturi
    2

Implicit

Salut,
    Am ajuns aici deoarece de 2 zile mi-am pierdut cateaua, ciobanesc german, pe care o aveam de 11 ani. Nu-mi pot revenii din plans. Am rasmas cu baiatul tot ciobanesc german care are 13 ani. Ma ingrozeste gandul ca am sa-l pierd si pe el.
    Vreau sa stiu exact unde este acest cimitir. As vrea sa o scot de acolo pe fetita si sa o duc acolo unde merita pentru ca a fost o mama extraordiara pentru puii ei si am iubit-o si o iubesc enorm de mult.
    Astept urgent raspuns.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 iul, 08
    Posturi
    2

Implicit

Acum am vazut site-ul. Maine am sa ma interesez.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 mar, 09
    Varsta
    26
    Posturi
    3

Implicit salut

Ideea de a face un cimitir de animale e foarte buna. Pentru cineva care nu are unde sa-si ingroape animalutul.....ce sa faca cu el...sa-l arunce la gunoi?.......nu in nici un caz. Cimitirul de animale este o optiune.....cine are alte pariri despre utilitatea acestuia....pot sa-si ingroape animalutul unde stiu ei ...unde cred ei ca le va fi mai bine....sau unde il vor putea vizita mai cu usurinta.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 sep, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    37
    Posturi
    276

Implicit Asa arata un coltisor din Raiul Animalelor..

Somn usor puiul meu drag.
    Mami nu te va uita niciodata si te va vizita cat de des va putea.
    Oricum te poarta mereu cu ea in gand..

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 apr, 08
    Locație
    BUCURESTI
    Varsta
    50
    Posturi
    250

Post ...raiul animalelor...oaza de liniste pentru sufletele plecate intr-o lume fara ura..

...pe 17 se face o luna de cand dragul si iubitul meu copilas se odihneste in Raiul animalelor, merg la el in fiecare sambata, asa mi se pare ca este inca alaturi de noi si nu vreau sa creada ca l-am parasit. Sambata, placa funerara era gata, cand am vazut-o pe mormant am innebunit de durere, am realizat cu adevarat ca acolo se odihneste dragul si iubitul meu Rocky. La fel ca si Dolly si lui i-am pus sa-l vegheze un catelus cu lampadar. De acum cand merg acolo ii voi aprinde o candela si lui Dolly. RIP Dolly
    mama lui Rocky

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 apr, 08
    Locație
    BUCURESTI
    Varsta
    50
    Posturi
    250

Implicit

...acest catelus cu lampadar ii vegheaza somnul lui ROCKY, maine la comemorari o sa postez din nou, daca vrei poti intra, imi face bine sa schimb impresii cu voi toti cei care ati pierdut sufletul pereche...condoleante tuturor...
    Imagini atașate Imagini atașate

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

eu nu am putut sa o las la raiul animalelor. e frumos acolo si oamenii sunt tare amabili, iti inteleg perfect durerea. dar nu as mai fi vizitat-o iar ea ura sa stea singura. si pamantul e rece, prea rece pentru tofa mea... am incinerat-o, urna a fost exact asa cum am dorit sa fie, iar acum e cu mine.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */