sa ii dea domul multa sanatate pt cel care a deschis acest forum. =D/\
am cumparat acum un an un iepuras ff dragalas brown si alb alb cu gri . i-am vazut in pet shop fiind cei mai jucausi si mi-au placut. apoi peste alte 3 luni am mai cuparat 2 mici de 2 luni care au murit unul negru si alt gri f dragalasi, dar au murit amandoi au facut diaree de la morcovi . cand am cumaparat pe cei mici i-am separat de cei mari sa nu ii calce sau sa ii murdareasca. si pana la urma ei au murit cei micuti. cei mari care maninca in cantitati enorme cate o varza pe zi le dadeam si pellete, le-au mers bine le mai alintam cu samburi de mango, morcovi tarziu au acceptat dupa 8 lunisi acum le merge bine.dar intr-o zi sotul meu i-a lasat impreuna si durere noi cautam un mascul si de fapt ei erau pereche si noi nu am stiut. ea a dat nastere la 8 micuti si cu pelea rupta si pe rand i-a nascut incepand de la 2 dimineata pana la 9 dimineata cate unul, la 3 noaptea 4 erau deja morti si parca jupuiti de piele, dupa alte 2 zile iepuroaica care avea mai mult de 8 kilograme cred ca i-a calcat ca am vazut sange la nas si au murit si am ramas numai cu 2 cei care i-a nacut dimineata, iepuroaica nu avea lapte asa ca le-am dat lapte cu biberonul baby milk si dupa o saptamana parca deveneau parca mai mici decat erau le dadea la cate 2 ore cate 10ml. si cel mai marisor a murit umflat in burta.a doua zi si celalalt , sotul meu si eu am fost ff suparati pt ca iepuroaica nu i-a putut tine. cand am facut curat ii tin in baie in cusca de grilaj mare , pt acolo e ceva mai racoare ca in restul casei/sunt intr-o tara tropicala. cei doi ea s-a dus la iepure mascul si s-au imperecheat dupa 3 saptamani de la prima fatare. si a dat nastere la 6 iepurasi ff dragalasi si colorati in diferite nuante, maro, alb, gri cu alb, negrucu alb , alb cu golden ,f super colorit/si i-am dat multa apa sa bea a fost ff insetata si am pus ceva vitamine sa alapteze dar dupa numai o zi am luat iepurasi din cusca si am lasat_o singura ii puneam sa alapteze dimineata si seara dar saraca nu avea lapte si era negru tumburucul si durere avea apoi am stopat si le-am dat cu biberonul.am spalat-o cu sare si apa calduta,dar cred ca iepuroaica e de camp. ce am vazut in cusca ei dupa 2 zile avea smoc mare de par in gura nu stiu de ce ca ea a nascut deja 6 si am scos totul din gura ei ca respira greu si am pus iepurasi zicand ca ii e dor de ei dar a fost socata privind in gol. aici nu gasesti nici un cabinet de medicina veterinara, am luat informatii de pe google.dupa 2-3 zile iepuroaica nu mai putea sta in picioare si avea dureri groaznice plangea de ti se rupaea inima ca nu poti face nimic am pus apa calda la burta dar seara plangea nici nu puteam sa o intorc ea a incercat si a tipat ca un om mare si si-a dat duhul ,am plans dupa ea dupa un an de zile , a doua zi am zi poate ca e bine sa vad ce are in burta sau care e baiul ca am 6 mici si trebuie sa stiu. cand am deschis-0 cu briceagul s-a dezumfalt ca un balon si a devenit ff slaba si avea intenstinul gros plin si facea pupu ca un copil nu ca un animal. ficatul era ok, inainte de a muri a facut pupu . dupa 2 saptamani mi-a murit cel alb micut iepuras umflat in burta, nu inteleg toti iepurasii se umfla in burta . la cei mici 5 care ii mai am le-am dat cate 30 ml lapte dar vor mult mai mult si daca le dau 60ml deja au burta mare si trebuie sa le pun comprese cu apa calduta la burta si ii aud cum ies gaze din stomac . nu inteleg si nu am nici doctor aici.iarba e ff tare si muradra si uscata aici . nu stiu ce sa le dau. pellete sunt mici varza cu lapte nu merge , .salata am inteles ca le face rau. mere nu pot . cine imi da si mie adresa sitte cu comenzi pt mancarea iepurasilor. thanks.