Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 35
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 04
    Posturi
    4

Implicit Bea prea multa apa?!Unde ar fi problema?

Bun gasit celor de pe acest forum.
    Am si eu un motan, Blackie, nu este de rasa pura dar oricum mamica ei a fost siameza iar taticul se pare ca era pisica de Angora. Nu sint 100% sigur. Este destul de violent si are o personalitate extrem de puternica. A fost asa inca de la bun adica de cind avea citeva saptamini. A crescut primii doi ani in apartament dupa care, stind la parter, a inceput sa faca plimbari, tot mai lungi. Acum are noua ani...
    De-a lungul timpului a avut diverse probleme cu sanatatea: bronsita cu vreo sase ani in urma, apoi pauza citiva ani buni dupa care din iarna trecuta au inceput problemele. Intii a avut ghinionul sa stea in calea cuiva, pe afara, si intr-o zi s-a intors cu hernie si stern fracturat. L-am dus la Timisoara unde un medic exceptional l-a operat si l-a vindecat. In acelasi timp a avut probleme cu urechile, probabil vreun parazit. S-a vindecat. Prin ianuarie boala de urechi a recidivat. Din nou tratament, din nou s-a vindecat. Doar ca a avut ghinionul sa i se umfle aproape imediat o masea. S-a vindecat si de asta cu antibiotice. Din iarna asta a inceput sa bea apa. Si bea in nestire, dar nu ii trebuie din farfurie, nu, ar fi prea simplu. Ii trebuie doar de la baie, de la vana si de la chiuveta, mai exact. Nu stiu ce sa cred. Maninca de rupe, cind a fost in tratamente pentru urechi si pentru masea mai vomita, acum nu. Sau motanul asta are reale probleme de sanatate (dar atunci de ce nu bea apa proaspat pusa in farfurie?), ori are o problema legata de o obsesie. De exemplu daca e inchisa usa de la baie miauna pina o deschidem apoi, chiar daca nu curge apa la vana sau chiuveta, se linisteste. Mentionez ca nu e castrat si pe afara merge permanent. Care sa fie raspunsul?
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 iul, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    473

Implicit

S-ar putea sa fie o preferinta care s-a transformat in obicei si pisicile tin foarte mult la obiceiurile lor. Colegul meu are un cotoi caruia tot asa ii place sa bea apa direct de la robinet. Dar... nu ar fi rau sa vorbesti totusi cu un veterinar daca ti se pare ca are o sete anormala. In general pisicile beau foarte multa apa dupa hrana uscata.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 feb, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,348

Implicit problema reala

Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji,am o groaza de prieteni care matele lor prefera sa bea apa de la baie,bucatarie,vaza cu flori etc.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

Ce haios este))Imi place la maxim cotoiul
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 feb, 04
    Locație
    Posturi
    55

Implicit

Smaug al meu, in varsta de vreo 6 luni, are o adevarata pasiune pentru baut apa din cada. Bea si din castronel, da' parca ii place mai mult din cada.
    Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 mar, 04
    Posturi
    22

Implicit

Si eu cred ca e tot un obicei.si toti stim ca daca matzii prind obiceiuri,e un miracol sa le mai dezveti..Mai ales ca are 9 ani..Pisica mea are un stol intreg de "pasarele" din astea..Nu numai ca bea apa doar de la chiuveta,are si pretentia sa stai dupa ea sa ii dai drumul la apa ca sa ..se spele..Da cu labutza si apoi se spala..cred ca nu i se mai pare igienic cu..saliva Cat despre problemele de sanatate,nu au nici o legatura.Oprietena a vut un cotoi care sarea non-stop pe geam de la etajul 4 si a avut toate picioarele rupte...Si coltii ..Si coada..dar nu totte odata,ci in timp..N-avea nici o treaba..Doar ca mergea cam cracanat

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 04
    Posturi
    4

Implicit

Mersi mult pentru raspunsuri. O problema cu motanul asta este ca pina pe la inceputul iernii nu bea atita apa. Acuma, mai poate fi o explicatie: e destul de cald in casa... Desi nu cred ca asta este motivul real. Pe de alta parte nu are moaca de pisic bolnav si nici comportament apatic. Este cit se poate de al dracului si de plimbaret. Si de flamind. Asa ca nu stiu ce sa cred. Parca nu l-as duce sa-i faca analizele. Mersul la medic este singurul lucru de care ii este groaznic de frica, probabil din cauza multelor tratamente si nu l-as duce daca n-as sti ca ar fi chiar necesar.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 04
    Posturi
    4

Implicit

Citat Postat de missuia
    Ce haios este))Imi place la maxim cotoiul
    In viata reala e de-a dreptul criminal. Uite, pentru ca ti-a placut (mersi de apreciere) mai pun o poza acilea...
    Imagini atașate Imagini atașate

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

\/ \/ \/
    Nice..man..very nice!!sa-ti traiasca si sa ai grija de el!
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 feb, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,348

Implicit problema reala

E un super motan,sa-ti traiasca =D/\

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    09 dec, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    208

Implicit

frumusel foc motanosul tau...si cu o personalitate pe masura =D/\ .....nici eu nu cred ca toate problemele de sanatate pe care le-a avut au vreo legatura cu obiceiul lui.....motanul unui prieten, care are vreo 2 anisori bea apa NUMAI dintr-o sticla de plastic cu gatul taiat in care este intotdeauna pusa apa pentru flori...ca sa fie la temperatura camerei...Motanul de la prima inghititura de apa a baut de acolo, ignorand total canuta lui....si asa bea si acum...fie ca e proaspata, fis ca e mai...clocita ...si e super sanatos... :P

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    06 sep, 02
    Posturi
    215

Implicit

Lasand gluma,fa-i niste analize.Sa nu fie vreun diabet.Nu vreau sa te sperii.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 mar, 04
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    33
    Posturi
    80

Implicit

koob..ai un motan super .. nebunache rau si tare frumos..se vede pe boticul lui cat e de rau ..sa ai grija de el..o vizita la medic oricat ar fi ea de neplacuta nu strica.e un motan foarte simpatic
    oana

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

ma asociez in indemnul de a-i face analize - poate fi intr-adevar diabet si e foarte grav daca nu e tratat !
    cu diabetul tratat poate sa mai traiasca ceva ani, daca nu, ai sanse bune sa scapi de el destul de urgent !!!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 mar, 04
    Locație
    pe unde apuc
    Posturi
    50

Implicit

daca bea apa ca la balamuc, mai mult ca sigur are diabet...
    de unde bea apa, e doar o fita de-a lui, important e sa-i lasi mereu acces la robinet.
    pe de alta parte e bine ca bea, altii nu prea se ating de apa si fac pietre la rinichi.
    in legatura cu celelalte probleme, cred ca se trag de la escapadele lui amoroase (probabil) si poate ar fi bine sa-l castrezi ca sa stea mai mult pe acasa.
    subscriu la analize de urgenta!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top