Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 5 din 5
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 nov, 04
    Locație
    Craiova
    Posturi
    3

Implicit Ajutor - Pisici cu paduchi

Am doi motani care au niste paraziti ciudati. Cred ca sunt paduchi luati de la un pisoias pe care l-a adus pentru cateva ore in casa fetita mea acum trei saptamani.
    Cum se manifesta? - In locurile in care se culca, dupa ce se ridica, in afara de fire de nisip raman si niste punctulite negre comparabile ca marime cu nisipul dar care au in general forme de semiluna, spirala sau semispirala. Am spalat motanii cu sampon Happy, la doua zile i-am pulverizat cu un Petspray pentru paraziti care ramane 60 de zile pe firele de blana si degeaba. Prin casa am dat cu un insecticid Superkiller care se dizolva o sticluta la doi litri de apa si tot degeaba.
    La o farmacie veterinara ne-a spus ca sunt paduchi si ne-a dat neostomosan - continutul unei sticlute se dizolva in doi litri de apa. Cu apa respectiva se inmoaie o carpa si se sterge bine blana pisicii pana la piele. Problema este ca pisicii nu prea stau si cred ca nu am reusit sa inmoi toate cuiburile de paduchi.

S-a mai confruntat cineva cu paduchi pana acum?
    Ce ati facut?
    Care sunt remediile?
    Daca reusesc sa le spal toata blana cu neostomosan, nu exista pericolul sa ia de pe jos un alt ou si sa se inmulteasca din nou?

Daca ii spal prea des cu insecticid si ei isi ling blana, nu este posibil sa moara otraviti?

Va multumesc pentru orice informatie! :P

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    04 nov, 04
    Posturi
    27

Implicit

si eu am cred aceeasi problema cu Pati. i-am dat cu frontline fiola si dupa 2 luni spray dar degeaba. Mi-e cam mila de el saracutu ca se scarpina pina isi face rana. Am fost la o gramada de veterinari si fiecare are alta versiune ba ca ar fi de la purici ba ca ar fi de la mincare in sensul ca are o alergie dar l-am studiat in detaliu si pielea nu are absolut nimic inafara de ranile pe care si le face singur. iar animalutele care zici tu ca sunt paduchi lasa oua ciudate eu credeam ca sunt purici. iar de splat inca nu l-am spalat niciodata desi are un an deja.
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 nov, 04
    Locație
    Craiova
    Posturi
    3

Implicit

Ne-am dat seama ca e ceva in neregula cand sotul meu a adus niste suporturi pentru pisici in care sa doarma si pe care sa se catere, acoperite cu mocheta galbena. Pe ele am vazut prima data punctele acelea negre (mult mai mici decat purecii) si pe care le-a considerat fire de nisip. Dupa cateva zile, am constatat ca din firele respective iesisera viermisori cam de 2-3 mm lungime.
    In momentul acela ne-am dat seama ca firele negre de nisip sunt de fapt oua de paraziti. La medicul veterinar sotul meu s-a dus cu un viermisor i-ar medicul i-a spus ca nu stie ce sunt. Nu ne dadeam seama unde si cum se inmultesc. ( am crezut la un moment dat ca erau din nisipul pe care il lua din albia riului).
    Luni mama s-a dus la o farmacie veterinara si-a i-a spus farmacistei ca de pe pisoii nostrii cad mereu oua de paraziti. Atunci farmacista i-a dat neostomosanul si i-a spus ca sunt paduchi.
    Nu am crezut-o pentru ca unul din pisoii mei este alb si daca te uiti in blana lui nu se vede nici macar un firisor de negru oricat l-ai cauta.
    Dar, in momentul in care am inceput sa-i ud blanita cu carpa cu insecticid am constatat ca de fapt erau cuiburi stranse fiecare in cate un smoc de par si de aceea nu se vedeau. In momentul in care le atingeam cu insecticidul, o parte din oua se spargeau si inroseau carpa alba si blanita.

Cred ca ar trebui sa-i perii pentru a cadea ouale. Intr-adevar, nu i-a periat cred ca de un an de zile - pentru ca nu am timp.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Posturi
    335

Implicit

Citat Postat de adrianam
    Ne-am dat seama ca e ceva in neregula cand sotul meu a adus niste suporturi pentru pisici in care sa doarma si pe care sa se catere, acoperite cu mocheta galbena. Pe ele am vazut prima data punctele acelea negre (mult mai mici decat purecii) si pe care le-a considerat fire de nisip. Dupa cateva zile, am constatat ca din firele respective iesisera viermisori cam de 2-3 mm lungime.
    In momentul acela ne-am dat seama ca firele negre de nisip sunt de fapt oua de paraziti. La medicul veterinar sotul meu s-a dus cu un viermisor i-ar medicul i-a spus ca nu stie ce sunt. Nu ne dadeam seama unde si cum se inmultesc. ( am crezut la un moment dat ca erau din nisipul pe care il lua din albia riului).
    Luni mama s-a dus la o farmacie veterinara si-a i-a spus farmacistei ca de pe pisoii nostrii cad mereu oua de paraziti. Atunci farmacista i-a dat neostomosanul si i-a spus ca sunt paduchi.
    Nu am crezut-o pentru ca unul din pisoii mei este alb si daca te uiti in blana lui nu se vede nici macar un firisor de negru oricat l-ai cauta.
    Dar, in momentul in care am inceput sa-i ud blanita cu carpa cu insecticid am constatat ca de fapt erau cuiburi stranse fiecare in cate un smoc de par si de aceea nu se vedeau. In momentul in care le atingeam cu insecticidul, o parte din oua se spargeau si inroseau carpa alba si blanita.

Cred ca ar trebui sa-i perii pentru a cadea ouale. Intr-adevar, nu i-a periat cred ca de un an de zile - pentru ca nu am timp.
    Sa va spun cum am procedat eu.
    Tot asa am patit si eu cu Max , nu reuseam sub nici o forma sa-l scap de ei. Primul lucru care l-am facut a fost ca am spalat toate covoarele din casa dupa care am dat cu o solutie ( nu stiu de care ) impotriva oualor de pureci sau paduchi , pe covoarele spalate si peste tot unde m-am gandit eu ca ar fi putut umbla iar pe urma l-am spalat bine pe Max si l-am dat si pe el cu frontline . si am scapat de ei !
    Nu lasati pisicile sub nici o forma in contact cu alte animale , ptr. ca pot lua diferite boli sau paraziti . Asa am patit si noi . L-am dus la munte si s-a pricopsit de acolo cu jigodiile astea de paraziti si f. f. f. greu am scapat de ei.
    Medicul ne-a spus ca de fiecare data cand il scoatem afara sa-l deparazitam inainte de al lasa din nou in casa . Asa ca, atunci cand era scos la aer il puneam fuguta in baie si pana nu era imbaiat giorno nu avea ce cauta prin casa.
    ATENTIE! Cu tot cu zgarda a luat aceste jigodii.

da , asa erau si la noi acele oua ,se dizolvau in contact cu apa . De aceea trebuie neaparat sa speli pisica ptr. a distruge acele oua si dupa aceea sa o dai cu antiparazitar.
    Vai , eu eram ingrozita am crezut ca noi voi scapa niciodata de ei. Si noi il periem in fiecare zi , si la trei patru luni ii facem si o baita ptr. curatarea blanitei in profunzime. poti sa vezi la subiectul POZE ce frumos straluceste si ce sic e

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 dec, 03
    Posturi
    735

Implicit

Na, eu pana acum de paduchi la pisici n-am mai auzit..., dar din cate spuneti voi, c-or fi paduchi, c-or fi purici, gradul de infestare e atat de mare incat nu este nici pe departe de ajuns sa deparazitati doar pisicile...
    Practic cred ca trebuie sa faceti curatenie generala in casa, spalat covoare, paturi, pleduri si in ce ar mai putea sa stea "jivinele" cu pricina; pana la ora actuala cel mai bun insecticid descoperit de mine in Ro este K 600 (cam scump da' omoara tot, noi il folosim vara la tantari si alte chestii care se mai avanta din tei in balcon si in casa); deci in casa dati cu K600 sau alt insecticid puternic (atentie nu dati cu insecticidul respectiv pe pisici; mai mult, pisicile nu trebuie sa intre in incaperile respective cateva ore, pentru a nu inhala substanta cu care dati).
    Pisicile trebuie neaparat spalate temeinic cu sampon antiparazitar (atentie in timpul spalarii parazitii se retrag in forta in zona capului si incearca sa le intre in urechi, nas, ochi); drept pentru care - datorita situatiei "disperate" se poate apela si la spalarea capului, DAR FARA A LE LASA APA SA INTRE IN URECHI; se samponeaza si capul, iar la clatit se apasa ambele urechi pentru a se inchide bine si abia apoi se clateste si capul; oricum dupa asta se verifica interiorul urechii si, daca din nefericire s-a umezit, trebuie neaparat zvantat cu vata si betigase de urechi.
    Concluzie: trebuie deparazitata atat casa cat si pisica.
    (Si mocheta cu care e imbracata mobila de pisici eu as arde-o pur si simplu!)

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */