Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 11 din 19 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul
Rezultate 151 la 165 din 280
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Cool

Citat Postat de fock Vezi post
    e caine dar pastreaza foarte mult din caracterul si sanatatea lupului.Doar cind cresti un ceh si ai mai avut si un caine "normal" iti dai seama ce mari diferente sint
    Ce ai vrut sa spui prin "caracterul lupului " ?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit

in primul rind ca nu il socializezi in perioada de calduri ..ci la virste fragede ca si la orice rasa.Nu stiu cine ti.a spus despre masculii din aceasta rasa dar nu prea e asa...Eu am 3 si cam stiu ce spun.Sint ca orice mascul cind ai o femela in calduri doar ca nu monteaza decit cind sint bune si atunci non stop.Eu am vazut si de 5 ori pe zi.Irascibil ..in ce sens..?e..da..normal ca sare la bataie la alt mascul cind are o femela in calduri dar care rasa nu o face?in schimb femelele sint agresive cind sint in calduri sau cind se pregatesc sa intre.Nu au nici un fel de probleme cu oamenii.Cine v.a spus asa ceva ..minte..
    Nu mi-a spus mie personal...omul era un crescator american care se ocupa cu asa ceva, l-am gasit intr-un material pe net. Acum e adevarat ca pe net circula multe prostii. Eu am spus doar ce a zis ala. Repet, nu am avut vreun astfel de caine ca sa pot spune cu certitudine ca e asa sau asa. Am mentionat in postul meu..."un crescator spunea...".
    In al doilea rand, omul a zis ca animalele lui sunt la fel de docile ca si alti caini, doar ca in anumite perioade, care intamplator sau nu sunt cele mentionate, masculii sunt ceva mai greu de controlat... Eu pot doar sa banuiesc la ce se referea. Si poate gresesc. Dvs. probabil stiti mai bine. Daca femelele dvs. sunt agresive in acele perioade ar fi exclus ca masculii dansului sa fie la fel?
    Sper sa nu supar pe nimeni, eu am spus ce stiu. Tocmai din cauza ca nu stiu prea multe am spus pas si nu mi-am luat un astel de caine.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Locație
    timisoara
    Posturi
    1,922

Implicit

Citat Postat de Frost00 Vezi post
    Nu mi-a spus mie personal...omul era un crescator american care se ocupa cu asa ceva, l-am gasit intr-un material pe net. Acum e adevarat ca pe net circula multe prostii. Eu am spus doar ce a zis ala. Repet, nu am avut vreun astfel de caine ca sa pot spune cu certitudine ca e asa sau asa. Am mentionat in postul meu..."un crescator spunea...".
    In al doilea rand, omul a zis ca animalele lui sunt la fel de docile ca si alti caini, doar ca in anumite perioade, care intamplator sau nu sunt cele mentionate, masculii sunt ceva mai greu de controlat... Eu pot doar sa banuiesc la ce se referea. Si poate gresesc. Dvs. probabil stiti mai bine. Daca femelele dvs. sunt agresive in acele perioade ar fi exclus ca masculii dansului sa fie la fel?
    Sper sa nu supar pe nimeni, eu am spus ce stiu. Tocmai din cauza ca nu stiu prea multe am spus pas si nu mi-am luat un astel de caine.
    cine stie...
    La aceasta rasa este "taman" invers decit la rasele normale.Femelele sint cele f.rele cind se apropie de perioada de calduri.Incep sa se miriie intre ele chiar daca tot anul au stat impreuna.Uneori se si bat si atunci stii ca vor intra in calduri.La fel si cind sint gestante si cu pui.Eu le despart in aceasta perioada apoi le pun din nou impreuna.Cu masculii nu am nici o problema si cum am spus..sint 3 si nu sint despartiti

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit

cine stie...
    La aceasta rasa este "taman" invers decit la rasele normale.Femelele sint cele f.rele cind se apropie de perioada de calduri.Incep sa se miriie intre ele chiar daca tot anul au stat impreuna.Uneori se si bat si atunci stii ca vor intra in calduri.La fel si cind sint gestante si cu pui.Eu le despart in aceasta perioada apoi le pun din nou impreuna.Cu masculii nu am nici o problema si cum am spus..sint 3 si nu sint despartiti
    Pana la urma nici nu conteaza. In momentul in care iti cumperi asa ceva stii ca nu-ti iei un bichon ) Pana la urma nu sunt doar niste caini obisnuiti, asa cum spunea cineva mai sus...
    Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit ??

Ati abandonat lupii? Nu mai zice nimeni nimic?
    Ar fi fain sa scriem despre intalnirile avute cu aceste minunate animale, fie ca este vorba de intalniri in natura, la gradina zoologica sau doar in povestile bunicilor

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit de ce "americanii" sunt cel mai de c**** neam de pe fata pamantului

"americani"= progeniturile hoiturilor europene care au fugit in Lumea Noua.

http://www.youtube.com/watch?v=4s0xNJrooxU

Banned
    Data inscrierii
    15 nov, 08
    Varsta
    33
    Posturi
    1,370

Implicit

La sfarsitul lunii mai, l/a intrebat un batran (Lucă al lu Călae) pe taică-meu dacă am un câine alb.
    -Da, pe Vifor, i-a răspuns tata.
    -Când umbla băiatu metale cu oile pe plai, cânele ăla alb o coborât sângur cu un lup tumna din Dâlma Coșurilor. L-o trecut apa și nu l-o lăsat până nu l-o băgat în Cheile Jiețului. Îs batrân și tot la oi am stat, da câne să mâne lupu atâta de unu sângur și să nu/l slăbească de tot n/am văzut.
    E drept că Vifor purta colțar la gât, dar totuși...
    Ciobanii nu urăsc lupii, nu le poartă ranchiună. Din contră, îi respectă pentru ceea ce sunt în stare. Au față de lupi o teamă sacră.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit

Citat Postat de ciobanu\' Vezi post
    La sfarsitul lunii mai, l/a intrebat un batran (Lucă al lu Călae) pe taică-meu dacă am un câine alb.
    -Da, pe Vifor, i-a răspuns tata.
    -Când umbla băiatu metale cu oile pe plai, cânele ăla alb o coborât sângur cu un lup tumna din Dâlma Coșurilor. L-o trecut apa și nu l-o lăsat până nu l-o băgat în Cheile Jiețului. Îs batrân și tot la oi am stat, da câne să mâne lupu atâta de unu sângur și să nu/l slăbească de tot n/am văzut.
    E drept că Vifor purta colțar la gât, dar totuși...
    Ciobanii nu urăsc lupii, nu le poartă ranchiună. Din contră, îi respectă pentru ceea ce sunt în stare. Au față de lupi o teamă sacră.
    Ar fi fain daca i-am respecta cu totii. Si pe ei si habitatul lor. Lupii nu au probleme din cauza ciobanilor. Lupu omoara o oaie, ciobanu omoara lupu si asta-i rezolvarea. Problemele lor vin de sus, de la aia care se joaca de-a zeii si "concesioneaza" sute de hectare de padure, padure care dispare apoi vazand cu ochii.
    Sunt mandru ca avem una dintre cele mai mari populatii de lupi din Europa. Sper din tot sufletul sa ramana asa.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit

urata treaba... Mi-e tare mila de animalu ala, dar pe de alta parte il compatimesc si pe fermier. Era munca lui totusi. Dar putea sa procedeze in alt mod.

Banned
    Data inscrierii
    15 nov, 08
    Varsta
    33
    Posturi
    1,370

Implicit

urata treaba... Mi-e tare mila de animalu ala, dar pe de alta parte il compatimesc si pe fermier. Era munca lui totusi. Dar putea sa procedeze in alt mod.
    Păi munca lupului nu se pune?
    Câinii ăia sunt viteji cu lupul între 4 pereți. Până a făcut lupul masacrul ce-au făcut câinii?
    Lupul și-a făcut treaba mai bine decât câinii și fermierul. Merita o recompensă.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit

Citat Postat de ciobanu\' Vezi post
    Păi munca lupului nu se pune?
    Câinii ăia sunt viteji cu lupul între 4 pereți. Până a făcut lupul masacrul ce-au făcut câinii?
    Lupul și-a făcut treaba mai bine decât câinii și fermierul. Merita o recompensă.
    Evident, omu are niste caini de cacao, sa nu spun altceva Oile erau ingradite, nu gluma, lupu' o intrat acolo si ei ce faceau? De fapt, cum o reusit sa intre ala acolo nu pot sa-mi dau seama. Dupa toata intamplarea, daca erau cainii mei, eu ii "retrageam" din activitate.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Implicit

Evident, omu are niste caini de cacao, sa nu spun altceva Oile erau ingradite, nu gluma, lupu' o intrat acolo si ei ce faceau? De fapt, cum o reusit sa intre ala acolo nu pot sa-mi dau seama. Dupa toata intamplarea, daca erau cainii mei, eu ii "retrageam" din activitate.
    Desi nici eu n-am inteles nimic din limba vorbita, am inteles totusi ca lupul a sarit un zid inalt de peste 2m unde se aflau inchise oile si unde cel mai probabil nu stateau impreuna cu cainii, altfel ciobanii nu cred ca-i iertau'....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 09
    Locație
    Suceava
    Posturi
    1,007

Implicit

E clar ca acolo nu a fost nici un caine. Lupul a avut mult timp la dispozitie,si nu a fost deranjat de nimic,daca era pe acolo vreun caine,posibil ce el era prima victima...De vina sant doar ciobanii si organizarea lor.Oile lasate nesupravegheate, fara clopote sa se auda de departe cand se sperie...etc.Imi pare rau de cum a sfarsit lupul,pe teren deschis cainii aia nu aveau nici o sansa sa-l puna jos !

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 apr, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    500

Implicit

Citat Postat de Jazz Vezi post
    Desi nici eu n-am inteles nimic din limba vorbita, am inteles totusi ca lupul a sarit un zid inalt de peste 2m unde se aflau inchise oile si unde cel mai probabil nu stateau impreuna cu cainii, altfel ciobanii nu cred ca-i iertau'....
    Pana la urma cine-i de vina? Puteau sa lase niste caini acolo si nu se intampla nimic...

Pagina 11 din 19 PrimulPrimul ... 910111213 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */