Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 35
    Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    06 dec, 04
    Posturi
    123

Implicit Menta-pisicii/plante cu efect asupra pisicilor

Voi ce stiti despre Menta-Pisicii (aka iarba-matei, sau in engleza catnip)?
    Stiti de unde se poate procura? Ati dat vreodata pisicii?
    Eu am auzit ca este o planta care provoaca o stare de transa, in care pisica e foarte fericita si jucausa. Multe jucarii se impregneaza cu mirosul respectiv.
    Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre acest subiect, dar eu din cate am cautat nu am gasit ceva asemanator.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 mar, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    303

Implicit

Eu am gasit in Cora diverse jucarii umplute cu iarba matei uscata. De exemplu eu am cumparat cativa shoricei din balanita umpluti cu aceasta iarba, dar din pacate pe Pitzi al meu il atrag mai mult pungile de plastic si bilutele de stanioil...
    Pitzi

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

Napeta Cataria L( menta pisicii), este o planta inrudita cu menta( familia Labiatae) si actioneaza ca afrodisiac asupra pisicii.
    Substanta "responsabila " pt acest efect se numeste nepetalactone.
    S-a constatat ca si felinele mari raspund la acest tip de afrodisiac insa cazurile de reactii la aceasta planta nu sint de 100%, nici macar in ceea ce le priveste pe pisici.
    Ideal ar fi ca jucariile impregnante cu aceasta planta sau care contin planta sub forma uscata, sa nu fie lasate in permaneta la discretia pisicilor pt a nu interveni obisnuinta asa incit pisicile sa nu mai prezinte interes pt acest tip de miros. Durata de actiune a substantei respective asupra pisicii este de aproximativ 5-10 minute. Dupa acest interval de timp , pisica se obisnuieste , jucaria sau obiectul impregnat devenind neinteresante. Totul ar putea parea la fel de incitant dupa citeva ore de pauza...
    Contactul cu aceasta planta nu produce dependenta si nu este daunator. Chiar si daca pisica inghite bucati din aceasta planta, nu este daunator dar in cazul ingerarii unei cantitati mari se poate genera stare de voma.

...asteptam completari pe aceasta tema

..si acum citeva imagini cu aceasta miraculoasa planta

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 apr, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    71

Implicit

Noi avem un scratch pad care cica ar contine aceasta catnip si deasemenea mai avem o pernutza care de asemenea ar trebui sa contina aceasta planta. Pina acum nu am observat ca ar afecta cheful de joaca al celor mici. Cum este cunoscut faptul ca nu toate pisicile reactioneaza la aceasta planta, am dedus ca Figaro&Petic fac parte din grupul celor neimpresionati de catnip
    Este posibil totusi ca planta uscata continuta in mai sus mentionatele obiecte sa fi fost deja "trecuta" atunci cind le-a fost data si din cauza asta sa nu aiba efect. La unele petshopuri exista niste fiole cu extract de valeriana care ar trebui sa aiba acelasi efect acolo unde iarba uscata nu are. In mod normal se foloseste pentru a se da 1-2 picaturi pe scratch-pole-ul sau scratch-padul din casa pentru a atrage pisicii sa isi infiga gherutele acolo in loc de fotolii

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

E posibil ca efectul plantei sa fi trecut si mirosul sa nu mai fie suficient de puternic. Indicat este ca jucariile ce contin menta pisicii , sa fie tinute inchise in pungulite(de ex), iar cele cum e cazul obiectelor pt. ascutit ghearele, sa fie reinprospatate periodic.

VALERIANA

Valeriana officinalis L face parte din familia Valerianaceae si zona de raspindire este atit la cimpie cit si la munte.
    Se mai foloseste pt. aceasta si denumirea populara de "gusa porumblelului" si "iarba pisicii".
    Radacina e partea plantei care , datorita mirosului patrunzator, o face sa fie cautata de pisici. Efectul asupra pisicii este unul de calmare si relaxare.
    Tinctura de Valeriana se foloseste pt. pisicile ce au un grad ridicat de stres si agitatie.
    Eu as fi ceva mai retinuta in ceea ce priveste aceasta planta

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 apr, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    71

Implicit

Well, dupa cum spuneam :
    catnip au mitzii nostri - efect 0.
    Extract de valeriana ne-a fost recomandat la petshop pentru ca ar atrage pisicile la scratchpole, dar nu am luat, ca atare nu ma pot pronunta in privinta efectului valerianei.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 iun, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,368

Implicit

Din ce am observat pânã acum, nu toate pisicile sunt interesate de valerianã. Parcã motanii sunt mai atraºi. Dintre cei 2 motani (fraþi) pe care îi avea mama la un moment dat, unul era complet indiferent, iar celãlalt era într-o neobositã cãutare a flacoanelor de extraveral. ªi dacã prindea vreunul fãcea un adevãrat circ. La început ne-am distrat, dar ulterior ni s-a pãrut cã bietul motan e tât de incitat cã starea lui era vecinã cu chinul, aºa cã nu ne-am mai distrat. În concluzie, mie nu mi-ar place sã-i provoc o stare artificialã care sã o determine sã se joace frenetic cu o anumitã jucãrie. Mi se pare cã ar fi ceva mai mult pentru distracþia spectatorilor, decât a pisicii.
    În ce priveºte obiectul minunat pentru ascuþit ghearele , într-adevãr, mi s-a spus de la magazin cã e impregnat cu o substanþã care îl face atrãgãtor ºi am observat cã Chani îi face curte îndelung când trece la ascuþit, ceea ce m-a bucurat, pentru cã distrugerea mobilei este o problemã serioasã.
    ªi pe ele le-a creat tot Dumnezeu.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    14 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    417

Implicit

Eu cresc cu mult succes catnip (Napeta Cataria)

si Garfield e foarte incantat sa isi bage nasul in ghiveci si sa inspire profund...sta asa minute in sir acum am rupt florile care se ofilisera si le-am pus la uscat, mai apoi le voi imprastia pe vreun sisal/pomisor/jucarie ceva

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

Am mai multe de spus:
    - Eamitzy, vreau si eu....de unde ai luat planta?? ...Spune-mi si jur ca nu eu am sa o trag pe nas
    - Catnip am gasit destul de rar prin petshopuri (acum , de cateva zile, am vazut casolete, la 50 mii, in mai multe magazine), dar am un pliculetz de la doina_h care inca isi face efectul atunci cand trebuie. Jucarelele si saculetii care se vand chipurile cu catnip in ele sunt absolut ineficiente, nici una din matzele mele nu s-a aratat interesata. In schimb, grifoarele la care si scrie ca au asa ceva cred ca sunt mai...de incredere, pentru ca am vazut mitzele amusinandu-le cu spor.
    - Din pisicile mele, Missuy e singura FOARTE incantata de "iarba". Manifestarile sunt de-a dreptul amuzante, se freaca cu falcutzele de locul cu iarba, se da cu burta-n sus....prizeaza...ce mai...e superincantata...Cotoii , mai putin. Cu Anita nu am incercat inca, desi ceva imi spune ca va fi receptiva.
    - Am folosit catnip cu rezultate grozave cand am adus cate un obiect nou pentru pisici in casa, pentru a le starni interesul.Am presarat iarba uscata si , din obiect bun de ignorat, respectivul a devenit loc demn de atentie.
    - Despre Valeriana si efectul ei asupra pisicilor....este o scena ff interesanta in Tom Sawyer, poate v-o amintiti. Stiam c-ar fi afrodisiac (pentru pisici, clar! )
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    14 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    417

Implicit

missuia, din pacate nu le-am luat din .ro le-am luat din germania, cand am vizitat un petshop supermagazin. si vreo cateva luni am uitat de ele, apoi le-am pus in pamant, au avut un inceput cam timid (cand credeam ca o sa moara), si acum am ditamai tufa de plantuta de asta...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 dec, 03
    Posturi
    735

Implicit

Ok, lasa cativa lastari sa ajunga la maturitate, sa fie florile polenizate, sa faca seminte, pe care le usuci, si care pot fi semnatate la anul, si in felul acesta mai poti face cateva persoane/blanoase fericite

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    14 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    417

Implicit

Pai au facut cateva din plantute flori, dar nu am vazut urma de seminte...
    Eu nu le tai sau ceva, le las sa se dezvolte cum vor ele, sa vedem ce o fi

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 dec, 03
    Posturi
    735

Implicit

Pai florile trebuie polenizate de insecte; deci, daca planta nu sta afara sa ajunga insectele la ea, nu face seminte. Ar mai fi solutia sa le polenizezi tu (luand polenul si amestecandu-l intre flori, cu un puf mic de machiat) dar operatia e migaloasa, nu cred ca ai timp de asa ceva...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    18 dec, 03
    Locație
    Timişoara / Панчево
    Posturi
    988

Implicit

Mai multe plante care atrag pisicile si le "binedispun" au denumirea popilara "iarba pisici" (in diferite limbi). In tarile europeane cel mai des aceasta denumire se refera tocmai la Valeriana (pana acum 15 ani nici nu se auzea cuvantul "catnip"), in America insa, mult mai des la Nepeta Cataria, de unde si provine denumirea comerciala "CATNIP", care tot mai des este preluata si de catre producatori europeni, indiferent daca droga folosita este Valeriana radix sau Nepeta Cataria herba, find denumirea deja cunoscuta si acceptata international.

Termenul IARBA PISICI care este justificat si unul care se foloseste des in limbile locale, devine tot mai nepotrivit, din cauza confuziei care poate provoca. Asociate intr-un fel sau altul, cu aceasta denumire sunt si denumirile: Iarba Matei, Menta pisici, Iarba pentru pisici (!)

Iarba pisici si Iarba pentru pisici (de rontait) sunt doua lucruri total diferite, presupun plante diferite si efectul asupra pisicilor diferit. Desi aici poate este off-topic, consider ca o scurta lamurire ca sa se evita confuzie, nu strica:

1. IARBA DE RONTAIT PENTRU PISICI
    Se refera la mai multe plante din familia "ierburilor", adica familia Poaceae, unde intra si cereale si ierburi salbatice. Aceasta iarba este cea care plantam din seminte de cereale (orz, ovaz, secara...), sau aducem fire de iarba de afara, sau cumparam seminte de iarba la pet shop pentru a le planta, ca se aibe pisicile ce sa rontaie.
    Aceasta iarba are efect asupra digestiei si ajuta pisica sa elimina firele de par inghitite atunci cand se spala.

2. IARBA PISICI, sau IARBA MATEI, sau MENTA PISICI, sau mai nou si CATNIPse refera deci in general la planta Valeriana officinalis care face parte din familia plantelor - Valerianaceae, insa si la planta Nepeta Cataria din familia Labiatae/Labiaceae, mai ales daca "catnip" (denumirea comerciala a produsului) provine din America.

Pentru ca despre Nepeta Cataria deja a scris Christina destul si corect, eu nu o sa adag nimic, insa despre Valeriana officinalis, datele prezentate nu sunt complete si nici in totalite corecte, astfel ca vreau sa adaug cateva lamuriri:

VALERIANA

Radacina Valeriane (de fapt este un fel de rizom) de la Valeriana se foloseste ca partea valoroasa a plantei. Radacina e gri-bej si taiata marunt, reprezinta "CATNIP", cateodata este de gasit in pungulite mici de 10-50g in unele Pet-Shopuri si este destul de scump. Cat am avut ocazia sa vad, nici macar nu este de calitate cea mai buna, pentru ca este amestecata cu frunze si trunchi, care nu au nici o valoare. (Catnip facut din Nepeta Cataria insa, este mai ieftin, find facut din frunze, trunchi si flocirele, faptul de care producatori profita, clienti ne stind in majoritatea cazurilor diferenta)

Radacina se foloseste si in farmacia umana pentru prepararea
    (1) Tinctura Valerianae (tincturei cu etar sau alcool) si
    (2) Species sedativae (ceai calmant preparat din aproximativ aceasi cantitate de (1) radacina uscata maruntita de Valeriana, impreuna cu frunze de la (2) Melissa si (3) Mentha si (4) coaja de la porticala - numai partea colorata (Flavedo Aurantii amari)

Desi Valeriana asupra oamenilor are efect usor calmant, asupra pisicilor are efect de "buna dispozitie", motivul pentru care proprietari pisicilor speriate sau stresate la expozitie, sau pe drum sau la veterinar, folosesc cate 1-2 picaturi din aceasta tinctura (Tinctura Valerianae - din farmacie umana) ca sa pune pe perinuta din cusca pisici sau pe jucarile care le pun la dispozitia. Deci Valeriana la pisici NU are efect calmant ci unul de "buna dispozitie" cum este mentionat.

Si pentru sfarsit mai o mica lamurire:

3. Menhta Piperita, Melissa officinalis, Thymus vulgaris, Thymus Serpyllum ... tote fac parte din familia - Labiatae/Lamiaceae adica din aceasi familie ca si Nepeta Cataria. Asta ultima deci reprezinta "catnip" (precum si Valeriana), celalte insa, nu au nici un efect asupra pisicilor, insa de acolo provine asocierea cu denumirea "menta".

Valeriana, desi nu este comuna cu aceasta familie, totusi seamana putin la prima vedere, motiv pentru care a primit si ea denumirea "menta pisici" si care creeaza confuzie.
    Mai o deosebire dintre aceaste doau familie, este faptul ca "droga" adica partea valoroasa din aceste plante aromatice (mentionate sub nr.3) sunt frunze, iar in cazul Valerianei (adevarata "iarba pisici", sau "menta pisici" sau "catnip") "droga", adica partea valoroasa este radacina.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    18 dec, 03
    Locație
    Timişoara / Панчево
    Posturi
    988

Implicit

pentru ilustrare mai buna:

Valeriana officinalis L. tambien llamada hierba de los gatos
    http://www.katzennot.de/html/giinger...na_s_shop.html

Baldrian Spielkissen und Baldrian Spielspinnen

Baldrian ist eine alte germanische Heil- und Ritualpflanze. Es galt früher als Glücksbringer und wurde in vielen Häusern in kleinen Kräuter-Kissen aufgehängt. Baldrian auch Katzenkraut oder Hexenkraut genannt, wirkt auf den Menschen eher beruhigend und schlaffördernd. Bei Katzen allerdings weckt es die Spiellaune. Auf sie wirkt es betörend. Es ist ein Naturprodukt und ungefährlich.
    http://www.satureja.de/Rauchern/Rauc...ianwurzel.html

Baldrianwurzel, Katzenwurzel

Botanischer Name: Valeriana officinalis
    Familie: Valerianaceae - Baldriangewächse

Seine Wirkung auf Katzen ist legendär, Katzenkraut, Tollerjahn sind nur einige Namen, die auf seine Wirkung hinweisen.
    Allerdings lassen sich die Stubentiger nur dann zum großen wollüstigen Treiben verleiten, wenn die Wurzel aus dem Boden schaut. Ist die Baldrianwurzel aber im Garten gut mit Erde bedeckt, lässt der Rest der Pflanze die Katzen kalt. Erst wieder im Herbst, wenn man die Wurzel ausgräbt, lassen sich die Katzen von dem aromatischen Wurzelstock anlocken. Man sollte deshalb beim Ausgraben darauf achten, das entstandene Bodenloch wieder mit frischer Erde aufzufüllen, damit im Boden verbliebene Wurzelteile nicht für die Samtpfoten zum Fest werden.
    La valeriana officinale e un' erba molto usata in virtu delle sue proprieta blandamente sedative del sistema nervoso centrale.
    Viene anche chiamata erba dei gatti perchè questi animali sono molto attratti dal suo odore.
    Latinski naziv: valeriana officinalis
    Drugi nazivi: baldrijan, kozlic, majcina trava, macja trava*, valerijana.

Miris koji proizvodi koren, posebno uzbudjuje macke**.
    *macja trava = iarba matei
    **miros de la radacina in mod deosebit excita pisicile

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •