Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 135 din 154 PrimulPrimul ... 125133134135136137145 ... UltimulUltimul
Rezultate 2,011 la 2,025 din 2306
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 ian, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5

Implicit Este normal?

Ma puteti ajuta cu un raspuns? Aseara am fost cu pisicul la doctor sa-i faca un sondaj deoarece de 1 zi si jumatate nu mai facea pipi. Insa dupa procedeu ii tot curg picaturi de pipi, fie cu sange ,fie fara. Este normal? Azi la 6 m-a chemat iarasi doctorul sa vada evolutia.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 oct, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    41
    Posturi
    19

Implicit

s-a luat proba de urina pentru analiza? vet-ul ce a zis la "prima vedere" (ma refer la ce a lasat in tavita la prima sondare)? poate sangera din diverse cauze,cea mai frecventa fiind: eliminind fortat poate avea ceva nisip care a zgariat uretra (atat pot spune eu, pt ca prin asta a trecut motanul meu); Incearca sa-l urmaresti si acasa cand are tendinta sa faca, chiar si cateva picaturi uita-te cum arata nisipelul in care face si cum miroase, vet-ul o sa te intrebe cum s-a comportat. Si pana vet-ul iti va spune ce hrana sa-i dai...pune-i apa plata sau daca nu ai, fierbe apa...asteptam vesti....sanatate celui mic. si nu te speria, o sa fie bine, respecta orele de mers la vet, nu-l lasa sa stea in curent sau pe jos (gresie)...asteptam vesti, toate cele bune.

"Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai
    ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti..."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 ian, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5

Smile

nu i-a luat proba de urina, mi-a zis clar ca are nisip si mi-a recomandat sa vad daca face sau nu pipi in decursul zilei de azi. ideea este ca face cate putin peste tot de azi-dimineata si amestecat cu sange.mie- o mila de el de mor si nu stiam daca este normal sau nu ca urineaza in fiecare minut, plus ca miroase groaznic...a vomat tot ce-a mancat si nici apa nu a baut(numai apa plata i-am dat, hrana a avut-o cu ph control).vet-ul mi-a zis ca e frecventa afectiunea asta la motani,dar eu sunt f panicata. merci de raspuns
    Ultima modificare făcută de eakarina; 19/11/2008 la 10:14.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 oct, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    41
    Posturi
    19

Implicit

Nu te panica pentru ca o sa fie bine, situatia ta este foarte asemanatoare cu a motanului meu. Am mers cu el timp de 6 zile din 12 in 12 ore pentru injectie, dar primul lucru care l-a facut vet-ul a fost sa-l sondeze si sa ia proba de urina( chiar daca in tavita s-a vazut clar ca avea nisip,pipi era tulbure si mirosea puternic); analiza urinei se face pentru a "vedea" mai multe lucruri printre care si de ce natura este nisipul sau cauza din care s-a format (nu stiu sa-ti expic in termeni medicali pt ca nu-s de specialitate ) .La a2a vizita la vet l-a pus si la perfuzie ca sa-l hidrateze pentru ca la fel ca al tau manca putin si vomita si tot timpul se ducea la litiera face un strop si miorlaia de-ti rupea sufletul.Ceea ce m-a sfatuit sa fac eu, a fost sa nu-l las sa stea in frig(balcon,gresie,baie)...sa-l tin la caldurica (pe unde se aseza il inveleam) .Sunt lucruri marunte dar poate ca au contat.Dupa cele 6 zile s-a mai luat o proba de urina si putin sange si in urma rezultatului mi-a spus ce are voie sa manance si ce nu.(I-a interzis: carnea, mezelurile,pliculetele). Rabdare multa, iubareste-l si alinta-l mereu, mititelul e mai speriat decat tine.... Asteptam vesti...

"Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai
    ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti..."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 08
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    33
    Posturi
    22

Implicit

Citat Postat de Neguta Vezi post
    Uratzii sunt cu totul altceva decat struvitii sau oxalatii, ca "origine". Ei sunt saruri rezultate in general din hipersecretia de ACID URIC, cresterea acestuia in sange... Mai babeshte: "rinichii nu functioneaza cum trebuie, se varsa prea multa uree in sange"...
    Hematuria poate fi determinata de "ranirea" mucoasei vezicii urinare sau a uretrei, pe seama prezentei cristalelor de urati. Ma mir ca vet-ul NU i-a administrat etamsilat, pentru oprirea hemoragiilor respective... Uratii nu pot fi topiti, e adevarat, dar functionarea rinichilor poate fi "corectata", insa trebuie facute mai multe investigatii... In ce priveste antibiograma, sigur ca vet-ul incearca sa identifice antibioticul cel mai eficient, ca sa nu mai "oboseasca" suplimentar rinichii (dar nici ficatul)! ...
    De unde esti, totusi, camika, am sentimentul ca ceva "scapa" undeva... Fie ca vet-ul NU e coerent in abordarea investigatiilor, fie ca TU nu esti... (sigur, NU e vina ta, ca nu esti "de specialitate")...

Oricum, in rezumat, ACUM pisicuta ta are probleme renale complicate cu probleme urinare... Iar problemele renale au aparut MULT prea timpuriu... Spui ca pisicuta are doar un an si opt luni!!!
    Investigatiile au decurs intocmai dupa cum am scris, imediat ce am constatat sange in urina am mers urgent cu o mostra la vet si mi-a dat acel tratament cu antibiotic.I-a facut si 4 injectii de hemostatice pt hemoragie in acea perioada.S-a crezut a fi o cistita simpla. In ultima zi de antibiotic, pt ca urina ramanea tot rosie, am mers inapoi si mi-a dat sa fac examenul de urina si ecograful, in care a vazut nisip la vezica si au iesit acele rezultate in urina.Acum eu am si rezultatul de la Urocultura, facuta dupa 7 zile de la stoparea antibioticului: sterila!!!.Nu mai pricep nimic.Urocultura sterila iar la examen urina puroi++ asta in ultima zi de antibiotic.Si plus ca nu inteleg de ce spui ca pisica mea este bolnava cu rinichii....vetul sustine ca e afectiune locala cauzata de acei urati, ca e o litiaza fara afectiune renala.Pisica mea e jucausa, alearga, mananca normal.nu vomita.Doar pierde sange intruna la urina, incep sa ma ingrijorez de anemie.Astept sa imi mai scrii.Sunt groaznic de ingrijorata, pisica asta e sufletelul meu!Acum nu mai i dau deloc antibiotic si doar Vetrecal, vetul mi-a spus ca ajuta la acea topire de urati.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 08
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    33
    Posturi
    22

Implicit

Practic, eu am inteles ca, urolitiaza este frecvent intalnita la pisici, statistic, 1 din 6 sufera de afectiuni de genul.Si ca sunt 2 posibilitati: fie bacteriile din vezica au dus la nisip, fie nisipul a cauzat infectia....Acum din cate se constata pisica mea are"puroi steril" si nu necesita antibiotic, o fi avut sau nu bacterii nu mai poti stii,avand in vedere ca am facut test de urina la sfarsitul unui tratament cu antibiotic. de asemenea, medicul spune ca nu e bolnava cu rinichii si ca e o problema localizata vezical care a devenit cronica. Eu ce sa fac in continuare? Dupa cum a fost raspunsul la mesajul de mai sus ma faci sa cred ca pisica nu va trai mult....ma sperii.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 06
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    40
    Posturi
    728

Implicit

Camika, pentru linistea ta ar trebui sa-i mai faci si niste analize biochimice de singe. Got, gpt, uree, creatinina, glicemie, colesterol, trigliceride, amilaza pancreatica, fosfataza alcalina pt. a vedea starea rinichilor si a ficatului.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 mar, 06
    Locație
    perast, montenegro
    Varsta
    5
    Posturi
    4,735

Implicit

camika, ai incercat sa-i dai pisicii tale urinal de la wallmark? este un produs naturist, de la farmacia umana...unul din motanii mei facea din timp in timp pipi cu sange, chiar daca are uretrostoma si manca dieta adecvata pt probleme urinare....i-am dat timp de cateva zile cate o capsula de urinal pe zi...la el avea un efect fantastic, ii trecea usturimea si nervozitatea la aprox 30 min dupa administrare si imediat de a doua zi nu mai urina cu sange
    if things go wrong, don't go with them

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 08
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    33
    Posturi
    22

Implicit

Va multumesc pt raspunsuri ! Urinal nu i-am dat, tot ce i-am dat deocamdata a fost la indicatiile medicului. Momentan i dau Vetrecal, 4 zile urmate de o pauza de 4 zile si apoi iar 4 zile, cate 10 picaturi pe zi. Am citit ca e cam toxic, dar inca nu mi-a vomat dupa el.Sange ma gandesc sa-i fac, dar nu sunt hotarata, medicul mi-a zis ca trebuie sa o sedam si nu prea vreau sa o mai chinui pe pisi cu asta, mai ales ca la anestezia de la sterilizare si-a revenit foarte greu, nu a urinat o zi si nici apa nu a vrut. Mi-e mila de ea sa o mai supun la asta, tot analizez......nu vreau sa i inrautatesc situatia, desi as vrea sa stiu cum sta cu organele si anemia. Stiti vreun tratament pt anemie? Daca o sondez si i curata vezica toata nu e oare mai bine pt a opri de tot aceasta sangerare? Ma tot gandesc ca poate a facut acest nisip(urati amorfi,rar intalniti) din cauza unei infectii urinare premergatoare. Si am inteles ca aceasta problema pe care o are e caz grav la motani, dar la femela nu e atat de grava situatia.Ea urineaza fara probleme, doar de s-ar opri aceasta sangerare....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 08
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    33
    Posturi
    22

Implicit

Ce fel de hrana sa-i dau pisicutei??? Vetul o tine de 2 saptamani pe Hill's S/D. A spus ca nu exista hrana pt topire urati. Dar, din ce am cautat pe net, sa nu-i dau Hill's K\d sau Royal canin Renal? Medicul a zis sa raman pe asta.......Ce sa fac? La ultima analiza a avut ph 6.Are cristale de urati amorfi.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

S/d ul nu e nici pe departe dieta cea mai indicata in calculoza cu urati...K/d ul sau Renal ul ar fi mult mai indicate...In plus,ca medicatie adjuvanta poti folosi Uralyt ul U ,care este un produs cu specificitate mare pentru acest tip de calculi.

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 08
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    33
    Posturi
    22

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post
    S/d ul nu e nici pe departe dieta cea mai indicata in calculoza cu urati...K/d ul sau Renal ul ar fi mult mai indicate...In plus,ca medicatie adjuvanta poti folosi Uralyt ul U ,care este un produs cu specificitate mare pentru acest tip de calculi.
    Uralyt u este pt uz uman, l-ai folosit personal la pisica? Si cum se administreaza, ce cantitate, la o pisica de 3 kg? Plus ca am citit la prospect ca nu e indicat in insuficiente renale, ori nu stiu daca pisi meu e sanatos cu siguranta la rinichi. Am decis sa-i fac analiza de sange, din pacate trebuie sedata.....si mi-e teama, la sedarea de sterilizare s-a trezit foarte greu dupa anestezic. In ceea ce priveste hrana cred ca o voi schimba. Maine sper sa-i pot face un alt examen complet de urina, la o clinica privata de data asta de uz uman, de animale nu exista in orasul meu.Voi vedea iar ce ph are si ce zice la sediment mai exact.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 06
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    40
    Posturi
    728

Implicit

Camika, pentru analizele de singe pisica nu trebuie sedata. Eu am doua pisici, le-am facut biochimia singelui la amindoua si niciodata n-au fost sedate.

Cu mai multe amanunte poate te ajuta Caress care e medic veterinar.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 08
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    33
    Posturi
    22

Implicit

Am programat-o pt recoltare miercuri.In mod normal stiu ca nu trebuie sedata, dar vetul crede ca pisi meu nu va sta cuminte,e mai vioaie, oricum eu am zis ca vreau sa incercam fara sedare, vom vedea cum decurge. Va multumesc la cei care imi scrieti. Am dus azi dimineata o noua proba de urina la lab uman, sper sa mi-o faca.....e pe numele meu si numai eu stiu ca e de pisica, nici nu stiu daca e ok asa, dar nu am de ales, nu exista aici lab pt animalutze. Sunt efectiv disperata !!! Urina e atat de urata ca nu am cuvinte, este rosu ca siropul de capsuni si miroase dulce, nu are pic de transparenta, numai a urina nu arata! Pisi pare ok la comportament, dar eu de cateva zile nu mai sunt buna de nimic, sub ochii mei se intampla toate si se pare ca nu reusesc sa fac nimic bun pt ea. Nu pricep cum poate fi atata sange la urina zi de zi, doar de la urati...se poate asa ceva? Si care e termenul limita de sangerare ca o pisica sa devina anemica? Caress....ar fi m bine, in caz ca e nisipul cauza sangerarii, sa o sondez ca sa-i curete vezica? Sunt daramata psihic.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 nov, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    2

Angry Probleme ph - prea acid/prea alcalin

Desi ma gandeam ca o sa-mi incep activitatea pe forum prin a posta fotografii cu motanul Tase, planurile s-au schimbat un pic. Domnu Motanu', in varsta de un an si-o luna, a fost castrat in urma cu doua luni, ocazie cu care i s-a facut si o analiza de urina. S-a vazut ca are ph 5,6, doctorul a recomandat doua luni de hill's c/d si antibiotic sase zile. Saptamana trecuta am revenit cu el la control si rezultatul a fost total diferit fata de primul. Acum are ph prea alcalin si ''ceva struviti'' si ni s-a recomandat hill's s/d timp de sase luni.
    ''In rest e perfect sanatos, putina proteina si putina infectie, normal pentru majoritatea motanilor'', a concluzionat veterinarul. Moment in care am avut senzatia ca cineva isi bate joc de mine si de blanos. Nu inteleg cum a reusit sa dea din prea acid in prea alcalin si nu stiu ce sa fac, daca sa ii dau s/d, existand sanse ca peste sase luni sa ma trezesc ca iar e prea acida, sau sa-l trec pe hrana lui normala. Incep sa cred ca Tase n-a avut nevoie de c/d si ca ne-a pus sa ne scarpinam chiar daca nu ne manca. Daca aveti sfaturi/pareri... multumesc anticipat.

Pagina 135 din 154 PrimulPrimul ... 125133134135136137145 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */