Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 11 din 11
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 apr, 05
    Posturi
    2

Implicit Caine, parul de caine si copilul

Buna ziua!
    Sunt membra noua pe acest forum si vreau si eu niste lamuriri daca se poate.
    Am o fetitza de 5 luni jumate si un catel (de fapt catea) de 5 ani. Catelusa ne este fooarte draga si nu am vru sa renuntam la ea in momentul in care am ramas insracinata. A facut odata pui iar dupa am sterilizat-o.
    problema este urmatoare: ce pateste copilul daca inghite par??? ca oricum as feri copilul de par se ia, cine are catel intr-un apartament stie despre ce vorbesc. Nu ii cade permanent dar totusi este suficinet cat sa-mi pun aceasta intrebare.
    Multumesc anticipat !
    Elena

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    02 mar, 03
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    3,335

Implicit

asta nu stiu, insa pot sa spun altceva, ca intr-o casa normala un caine care iese afara aduce multi microbi. Va trebui mai multa atentie, spalat pe jos cel putin o data pe zi, cainele curatat pe labe (spalat) de fiecare data cand vine in casa, blana periata cat mai des si animalul imbaiat o data pe saptamana.

in rest un animal face bine copilului, atat psihic cat si fizic (copilul expus oarecum la ce aduce animalul in casa va fi mult mai rezistent.)

Eu am acasa 5 pisoi care ies pe afara si 3 caini...cainii ii mai spal pe picioare dar nu suficient, pisicile insa....
    Nu am avut nici o problema desi inainte eram genul care punea mana pe un pisoi si se spala 3 zile

deci cadn vorbim de un copil trebuie mai multa atentie, curatenie. Nu cred ca parul e cea mai mare problema ci faptul ca bebe mai umbla pe jos, baga manutza in gura, etc...
    Cand ma cearta mama
    Si ma iarta tata,
    Tata este mama
    Mama este tata.
    AP

Cainele meu e mai destept ca tine. El nu mananca rahat. Fii fara grija, nici pe tine nu te va manca.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 ian, 05
    Posturi
    536

Implicit Re: Caine, parul de caine si copilul

Citat Postat de Ele
    Buna ziua!
    Sunt membra noua pe acest forum si vreau si eu niste lamuriri daca se poate.
    Am o fetitza de 5 luni jumate si un catel (de fapt catea) de 5 ani. Catelusa ne este fooarte draga si nu am vru sa renuntam la ea in momentul in care am ramas insracinata. A facut odata pui iar dupa am sterilizat-o.
    problema este urmatoare: ce pateste copilul daca inghite par??? ca oricum as feri copilul de par se ia, cine are catel intr-un apartament stie despre ce vorbesc. Nu ii cade permanent dar totusi este suficinet cat sa-mi pun aceasta intrebare.
    Multumesc anticipat !
    Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii in viata.
    Cat despre convietuirea cu un caine va pot relata o poveste.
    De curand am cunoscut o familie care isi internase copilul de 12 ani pentru operatie pe ficat din cauza unor chisturi. Familia, avea un caine. S-a presupus ca copilul s-a inbolnavit de la caine. S-au facut analizele cainelui, si firelor de par de pe caine, pentru a se observa daca exista parazitul respectiv pe fir. Nici vorba.
    In aceeasi situatie, de a se opera era si o domnisoara de 20 ani, cu acelasi diagnostic, dar care nu avea nici un animal acasa sau prin preajma. Totusi microbul care genera acele chisturi hidatice, era se pare de la un animal.
    Se pare ca acesti microbi stau pe firele de par, si se pot transmite si prin aer.
    Concluzia o puteti trage singura. Dar inainte de a lua o decizie, sa stiti ca si eu am o fetita, care de la 5 ani sta in compania cainilor, care stau cu noi in casa, si nu are nimic.
    Asa ca trebuie multa atentie, curatenie, si cred ca in acelasi timp trebuie sa lasam si organismul sa-si formeze anticorpii.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,990

Implicit Re: Caine, parul de caine si copilul

Citat Postat de arborele
    De curand am cunoscut o familie care isi internase copilul de 12 ani pentru operatie pe ficat din cauza unor chisturi. Familia, avea un caine. S-a presupus ca copilul s-a inbolnavit de la caine. S-au facut analizele cainelui, si firelor de par de pe caine, pentru a se observa daca exista parazitul respectiv pe fir. Nici vorba.
    In aceeasi situatie, de a se opera era si o domnisoara de 20 ani, cu acelasi diagnostic, dar care nu avea nici un animal acasa sau prin preajma. Totusi microbul care genera acele chisturi hidatice, era se pare de la un animal.
    Se pare ca acesti microbi stau pe firele de par, si se pot transmite si prin aer.
    Domnule, imi pare rau ca trebuie sa iti spun ca bati campii... lipsit de originalitate. Ceea ce ai scris face parte din folclorul canin si e nepermis pentru o persoana implicata in activitatea chinologica.
    Daca vorbim despre chisturile hidatice, trebuie sa stii ca ele sunt produse de un parazit al carui mediu de viata este sistemul digestiv, numit Taenia echinococcus (speciile care paraziteaza cainele fiind E. granulosus si E. multiocularis ). Infectarea cu acest parazit se produce exclusiv prin ingestie. De exemplu, cainele se poate infecta mancand excrementele unor animale de ferma infestate; omul se poate infecta mancand vegetale contaminate etc.
    Daca spui ca "stau pe firele de par, si se pot transmite si prin aer, eu vreau sa te intreb: ai vazut dumneata tenii cu picioruse sau aripioare?!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Daca teniile respective ar avea aripioare, nu ar mai exista om fara chisturi hidatice si atunci ne-am putea spala pe maini o data la ..3 zile, cum facea Parintele -- si atunci ar fi degeaba.
    Pana la urma nu i-a raspuns nimeni lui Ele la ceea ce a intrebat ("ce pateste copilul daca inghite par???"): pur si simplu, il elimina in scaun.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    02 mar, 03
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    3,335

Implicit

copilul poate inhala par, asta ar fi grav...dar repet, cu aspirat si spalat pe jos zilnic cel putin o data nu vor fi probleme.
    Cand ma cearta mama
    Si ma iarta tata,
    Tata este mama
    Mama este tata.
    AP

Cainele meu e mai destept ca tine. El nu mananca rahat. Fii fara grija, nici pe tine nu te va manca.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 ian, 05
    Posturi
    536

Implicit

Pentru Maddie.
    Din pacate nu am cunostiintele dumneavoastra. Dar interventia mea a dorit sa fie corecta. Povestea este chiar adevarata. Ca informatia primita de mine este sau nu corecta, intradevar nu stiu. Dar de aici si pana la a folosi expresii gen "bati campii" e cale lunga. Oricum eu multumesc ca pot invata oricand si de la altii.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,990

Implicit

Citat Postat de arborele
    Pentru Maddie.
    Din pacate nu am cunostiintele dumneavoastra. Dar interventia mea a dorit sa fie corecta. Povestea este chiar adevarata. Ca informatia primita de mine este sau nu corecta, intradevar nu stiu. Dar de aici si pana la a folosi expresii gen "bati campii" e cale lunga. Oricum eu multumesc ca pot invata oricand si de la altii.
    Repet: mi se pare inadmisibil din partea unei persoane implicata in activitatea chinologica sa propage baladele folclorului canin. Nu e vorba aici despre cine-stie-ce cunostinte, e vorba despre cunostinte elementare privind bolile transmisibile de la caine la om! Cunostintele astea ar trebui sa le aiba orice posesor de caine, cu atat mai mult cu cat (aproape) toti stim ca trimestrial trebuie sa ne deparazitam intern cainii. Sau cumva stim doar ca trebuie s-o facem, dar nu stim de ce trebuie s-o facem?!
    Daca n-as avea pretentii de la chinologi, atunci de la cine sa am?! De la "gospodinele" care nu incalzesc supa cainelui, inainte de a i-o oferi, de frica turbarii?! De la cunoscatorii Dobermann-ilor cu creiere umflate si cranii dezaxate?! Ori de la vracii tamaduitori de jigodie cu "fieru' rosu" ?!
    Ce e adevarat in povestea dumitale? Faptul ca 2 persoane au chisturi hidatice. Bun... si ce-i cu asta?! De aici si pana la a spune ca "Se pare ca acesti microbi stau pe firele de par, si se pot transmite si prin aer" e cale foarte lunga si ocolita care ajunge taman intr-o fundatura. Ca bati campii ti-am spus-o cu parere de rau, da' asa sunt eu - mai nevricoasa.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Citat Postat de parintele
    copilul poate inhala par, asta ar fi grav....
    Si ce se intampla cu parul ...inhalat, de zici ca e asa grav?
    Spui ca, daca spal pe jos, nu ma mai paste nici un pericol din asta?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    02 mar, 03
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    3,335

Implicit

eu am in casa un presa, un bichon si un maidanez mare, metis de ciobanesc romaneasc si collie sau ce o mai avea in el.... plus 5 pisici....

Parul de pe caine, daca e cu par lung si fir subtire, CADE si se fac pufi ca aia de plop...

DAca iti periezi cainele in cazul in care are par semilung sau lung, aspiri de cate ori e nevoie, eu o fac la 2 zile, si speli pe jos daca ai gresie tot asa, cand e nevoie ...nu or sa fie probleme.

Cuun bebe mic care mai merge de-a bushelea, mai cade, mai baga mana in gura.....e bine sa fie curat perfect tot timpul...nu pt ca ar fi boli transmise de caine la om DAR sunt tot soiul de bacterii/ciuperci etc...pe afara...si cainele se baga prin toate cotloanele....e bine sa fie curat...

deci spalat pe jos cu solutii speciale antibacteriene plus ceva clor ca sa fii sigur e ok. parul aspirat cand e nevoie (iti dai seama uitandu-te dupa canapele, sub fotolii, la coturi, la locuri ferite unde parul de opreste dus de curentul de la nivelul podelei, etc....) si nu vor fi probleme.

cat despre parul "inhalat" nu se intampla nimic grav in mod normal...doar ca e inconfortabil, senzatii de voma, tusit, etc...incomfort adica....plus ca in anumite conditii alergiile la par de animale pot fi favorizate...se intampla insa destul de rar si aparitia alergiei are si alte cauze, nu le discutam acum...dar oricum cand esti expus in copilaria mica...daca mai ai si predispozitie...nu e bine...

deci nimic grav...oricum ideea e ca e bine sa fie cat se poate de curat in casa si sa mentii igiena cainelui....eu spre exemplu de obicei ii spal pe picioare, le fac baie cand se namolesc sau se tavalesc, ii mai sterg cu carpa uda in raspar (pe puiul de presa care are par scurt), etc...

CONCLUZIA: cu un animal sanatos si ingrijit si cu putin mai multa grija pt curatenie fata de obicei nu vor fi probleme in 99 % din cazuri... IAr cand te gandesti la beneficiile prezentei unui catzel in viata unui copil mic (ma refer la copilaria mica, nu e pleonasm ) ....
    Cand ma cearta mama
    Si ma iarta tata,
    Tata este mama
    Mama este tata.
    AP

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 apr, 05
    Posturi
    2

Implicit

Buna.
    In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pt raspunsuri.
    Indiferent de riscurile asumate nu ne putem rupe de catel, plus ca e bine pt fata sa stea in preajma animalelor...cel putin atunci cand va fi mai maricica.
    Nu am vrut sa starnesc nici un fel de controverse, dar intr-adevar cred ca mai tot am auzit de "operat ..si i-a gasit un ghemotoc de par". Acuma o fi adevarat sau nu...nu se stie. Eu vorbesc acuma din experienta si ma intreb de ce se fac paturici pt copii cu puf la fel de lung ca si parul de caine?? daca ala nu-i face rau parul de caine de ce i-ar face?? Asta in conditiile in care catelul e curat. A mea e curata, spalata , vaccinata dar intr-adevar nu poti sti ce aduce de afara.
    va multumesc inca odata si mai astept pareri.
    Elena

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */