Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 5 din 201 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 61 la 75 din 3008
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 06
    Posturi
    686

Implicit

mai cum nume specific de caucazian.. "ursu" zi-i si tu urs in limba ... ce limba or fi pe acolo.. de unde-s cainii astia :P lasa Ursu ptr ciobanesti de-ai nostri mai romanesti :P , foarte fain cainele.. acuma cat ii mic totzi is la fel difera culoare
    FORGET THE OWNER, BEWARE OF DOGS !!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 mar, 06
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    47
    Posturi
    71

Implicit

imagine stearsa - depaseste latimea admisa (max. 600 pixels).
    maddie

Acesta este caucazianul meu .Numele lui este Meda

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 mar, 06
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    47
    Posturi
    71

Implicit

Inca o poza recenta.

Imagine stearsa - depaseste latimea admisa (max. 600 pixels).
    Pentru modificarea imaginilor gasesti detalii aici http://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=1121 (ultimul mesaj).
    maddie

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 mar, 02
    Posturi
    367

Implicit

Unele mesaje au fost sterse.
    Stef

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,692

Implicit

vreau sa recunosc ca imi palc cainii astia f mult ptr ceea ce sunt ei adevarati paznici si pentru cei ce blameaza agresivitatea lor nu am sa le spun decat ca eu mi-as dori un caucazan socializat doar cu familia mea
    mi se pare suficient pentru sarcina lui de cane

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 nov, 05
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1,989

Implicit

Citat Postat de ovidiu_anton
    vreau sa recunosc ca imi palc cainii astia f mult ptr ceea ce sunt ei adevarati paznici si pentru cei ce blameaza agresivitatea lor nu am sa le spun decat ca eu mi-as dori un caucazan socializat doar cu familia mea
    mi se pare suficient pentru sarcina lui de cane
    Ovidiu, poti sa alegi si un CRB. Dupa parerea mea isi face treaba foarte bine. Socializarea cu familia ta nu e necesara, o invata de la prima canutza de lapte pe care i- o dai.... Iar neincrederea in straini o are in sange, nu trebuie decat sa te simta ca asta vrei si devine agresiv cu draci. Eu iti spun cazul femelutzelor mele: daca maica- mii ii place sa le vada rele, cand sunt doar cu ea zici ca turba cand vad straini... si au doar 5 si respectiv 8 luni...

Imi plac si caucazienii, dar trebuie sa recunosc ca sunt tributar povestilor care le- am auzit despre caracterul lor.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 mar, 06
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    47
    Posturi
    71

Implicit

Am auzit si eu multe povesti despre caucazieni dar dupa parerea mea,acei caini nu sunt de vina ci stapanii. Caucazianul este un foarte bun paznic care niciodata nu se retrage cand este vorba de atac dar acest caine trebuie respectat ca sa te respecte.Pana in momentul de fata am avut 3 caucazieni iar unul dintre ei l-am primit la varsta de trei ani si nu am avut probleme niciodata cu ei.Daca stii sa te impui (fara bataie)te va respecta si sigur i-si va da viata sa-si apere stapanul sau un membru al familiei.Caucazianul nu trebuie tinut in lant ,sau batut ,cum procedeaza multiproprietari ,nu trbuie uitat ca este un caine de talie mare foarte puternic si cu personalitate .Caucazianul meu in curte este foarte agresiv dar cand iesim la plimbare nu are treaba cu nimeni chiar este foarte prietenos.

Imi plac si caucazienii, dar trebuie sa recunosc ca sunt tributar povestilor care le- am auzit despre caracterul lor.[/quote]

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 06
    Posturi
    686

Implicit

ce povesti ati aiuzit ? ziceti sa citesc si eu ca m-ati facut curios...
    FORGET THE OWNER, BEWARE OF DOGS !!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 nov, 05
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    33

Implicit

Am un caucazian de 7 luni. Are 30 kg si sotul meu se streseaza ca e ca e 'cam mic'. Ce greutate ar trebui sa aiba la varsta asta?
    Mananca 3 mese pe zi, dimineata Hill's, la pranz si seara supa de carne (pui sau vita) cu legume si orez in amestec cu carne si legume crude,branza de vaci si mamaliga, plus supliment de Petphos Grand Chien si K-9.
    Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 iun, 04
    Posturi
    406

Implicit x

Cert este ca acesti caucazieni ,sunt mult mai putin dependenti de apropierea unui om decat credeti . Sunt foarte independenti .

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    01 apr, 05
    Locație
    Bacau/Targu Mures
    Posturi
    267

Implicit

Citat Postat de cezarned
    Salut ! Ma bucur ca am gasit acest forum si sper ca va creste numarul de membri, iubitori ai ciobanescului caucazian.Sunt posesor al unui mascul de 2 ani si sunt bucuros sa discut oricand despre aceasta tema.Urmaresc cu mult interes de 10 ani aceasta rasa.Sambata 25 martie am fost la Belgrad sa vad cum arata o expozitie de club in Serbia.
    Salut! Ne-am intalnit la CAC Timisoara anul trecut. Tu ai pus pozele din Serbia pe kofoto? Cum a fost? Si voi ati participat? Care a luat BOB?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    01 apr, 05
    Locație
    Bacau/Targu Mures
    Posturi
    267

Implicit

Citat Postat de Alsta
    Am un caucazian de 7 luni. Are 30 kg si sotul meu se streseaza ca e ca e 'cam mic'. Ce greutate ar trebui sa aiba la varsta asta?
    Mananca 3 mese pe zi, dimineata Hill's, la pranz si seara supa de carne (pui sau vita) cu legume si orez in amestec cu carne si legume crude,branza de vaci si mamaliga, plus supliment de Petphos Grand Chien si K-9.
    Femela mea avea peste 40kg la 7 luni. Nu era grasa, dar trebuia sa slabeasca un pic. Dar nu te ghida dupa alti caini. Fiecare are propriul metabolism si ritm de crestere. Uita-te la cainele tau. Pipaie . Daca ii simt coastele, dar nu se vad (e un pic mai greu la cainii cu parul lung), e bine. Daca nu te pricepi, intreaba un veterinar ce parere are, e slab, gras sau in conditie buna. La varsta asta e mai bine sa fie un pic mai slabut, pentru ca articulatiile nu sunt bine dezvoltate si nu suporta o greutate mare. Hrana ce-i dai e buna, acum depinde si de cantitate. Si eu K-9 si Pet-phos folosesc la cainii mei. Ambele-s foarte bune, dar nu trebuie exagerat.
    Pune niste poze cu caucazianul tau

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 mar, 06
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    47
    Posturi
    71

Implicit

[quote="Alsta"]Am un caucazian de 7 luni. Are 30 kg si sotul meu se streseaza ca e ca e 'cam mic'. Ce greutate ar trebui sa aiba la varsta asta?
    Greutatea unui caucazian ajuns la maturitate depaseste 60 kg ajungind si la 90 de kg .Sotul tau nu trebuie sa se streseze in privinta greutatii deoarece caucazianul cel mai mult pune in greutate dupa 1 an pana atunci creste mai mult in inaltime. Ce inaltime are ? Caucazianul meu la 8 luni avea 53 kg si inaltime la greaban 75 cm , acum la 20 de luni are 80 cm inaltime si 82 kg . Asa a crescut caucazianul meu dar nu trebuie luat ca etalon deoarece fiecare caine creste diferit , mai ales caucazianul care ajunge la maturitate deplina la 3 ani . Un sfat care pot sa ti-l recomand este sa ai grija la dezvoltarea corecta a osaturii deoarece caucazianul are nevoie de un surplus de calciu .

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 mar, 06
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    47
    Posturi
    71

Implicit

Salut! Ne-am intalnit la CAC Timisoara anul trecut. Tu ai pus pozele din Serbia pe kofoto? Cum a fost? Si voi ati participat? Care a luat BOB?[/quote]

Salut ! Am fost in Serbia ,dar ca spectator. Au fost 43 de caucazieni din Rusia ,Cehia,Croatia,Slovenia,Italia,Polonia si Serbia ,Invingator de club,CAC,BOB a fost BALAGUR IZ SOKOLINOGO GNEZDA proprietar Junasek Leo din Cehia.Masculii nu au excelat dar femelele toate mi-au placut.Am vazut mascul de 11 luni care avea 91 cm la greaban dar din pacate avea destule defecte,arbitra este din Rusia si spunea ca inaltimea perfecta la caucazian este intre 75-80 cm la masculi si 70-75 cm femele ,foarte importanta fiind osatura si capul sa fie masive iar corpul compact.Balagur are 6 ani 78 -80 cm este masiv ,un exemplar care a meritat sa fie invingator de club. Daca mai vrei sa afli ceva, astept sa-mi scrii.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    01 apr, 05
    Locație
    Bacau/Targu Mures
    Posturi
    267

Implicit

L-am cautat pe BALAGUR IZ SOKOLINOGO GNEZDA prin google . Apreciind dupa poze, imi place foarte mult capul lui, e foarte lat, bine dezvoltat. Pieptul ar putea fi mai lat.
    Wow, 91 cm?!!!! E imens! Dar la inaltimea asta e foarte greu sa aiba proportii bune. Am aceeasi parere cu arbitra.
    Mie imi plac la nebunie cainii din canisa Hunza.

Pagina 5 din 201 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 8 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top