Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 7 din 19 PrimulPrimul ... 5678917 ... UltimulUltimul
Rezultate 91 la 105 din 273
    Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Si azi e 13...uitasem.... trebuia sa fie ceva...asa sa confirme chestia cu ghinionul....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 feb, 06
    Varsta
    2
    Posturi
    1,303

Implicit

Ghinionul e ca.."traim in Romania"..,vorba cuiva!

Implicit

Citat Postat de Joi Ian 18, 2007 11:21 am mikavenin
    Citat:
    tabara pe orice caine ii iese in cale

eu din asta n-am inteles ca ar fugi sa-si dezmorteasca picioarele
    daca ai un caine de talie mare te astepti ca lumea sa se sperie, chiar daca nu are potential agresiv (asta o stiti doar tu si ai tai). Ca urmare meriti sa fii injurat daca nu intelegi sa previi orice incident neplacut tinind cainele in lesa sau macar pe aproape.
    Trebuie sa ucida un alt animal ca sa ajunga sa raspunda pentru cainele ei?
    mesaj mutat
    mariana

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 iun, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    869

Implicit

pai ori le muti pe toate ori nu muti niciunul!
    Magnetism is one of the Six Fundamental Forces of the Universe, with the other five being Gravity, Duct Tape, Whining, Remote Control, and The Force That Pulls Dogs Toward The Groins Of Strangers.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    22 nov, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    184

Implicit

Si eu am primit o amenda din cauza latratului cainilor mei, dar nu m-am obosit sa fac contestatie la ea prin instanta si ca sa nu mai spun de nu stiu cate reclamatii.
    Am vecini FOARTE BUNI, de cate ori au avut ocazia m-au reclamat la politie, si chiar am citit una dintre reclamatii in care scriau ca "imi iubesc foarte mult cainii". Da, si?
    M-am obisnuit cu plimbatu pe la sectie, cu scandalurile din bloc, ei le fac, ei le trag.Indiferenta e mama reusitei.
    Si mereu am o scuza- donle, mi-au intrat hotii in casa, ce vrei sa le fac?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 feb, 07
    Locație
    iasi
    Posturi
    48

Implicit

eu n-am nimic cu vecinii si cainii lor...da voua vi se pare normal ca o vecina de la cealalta scara( care are ap la etj 3) sa isi urce cainii pe terasa blocului ca sa-si faca nevoile...si nici macar sa nu stranga ? pt ca eu am genul asta de pers in bloc....si nu am reusit sa o fac sa priceapa ca ma deranjeaza sa vad "caca" de caine cand mananc( geamul de la bucataria mea da in terasa)....

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 iun, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    869

Implicit

nu zic ca e normal, din contra. ai putea sa incerci sa-i explici vecinei tale ca trebuie sa-si scoata cainii afara la joaca sau la plimbare si sa insisti ca e obligatoriu sa stranga dupa ei oriunde si-ar face nevoile. sau, de comun acord cu ceilalti locatari, puteti incerca sa ii blocati accesul pe terasa.
    nu ma pot abtine sa nu te intreb totusi daca nu te deranjeaza si gainatul de pasare cand mananci.
    Magnetism is one of the Six Fundamental Forces of the Universe, with the other five being Gravity, Duct Tape, Whining, Remote Control, and The Force That Pulls Dogs Toward The Groins Of Strangers.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 feb, 07
    Locație
    iasi
    Posturi
    48

Implicit

nu vin pasari la mine la geam...nu sunt prin zona

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    19 dec, 06
    Locație
    buzau
    Posturi
    4,138

Implicit

Autor Mesaj
    pufulet_flori
    Newbie

Data înscrierii: 01/Sep/2007

Trimis: Sâm Sep 01, 2007 7:52 pm Titlul subiectului: cearta cu vecinii

--------------------------------------------------------------------------------

locuiesc la curte si chiar langa curtea mea se afla un bloc cu 3 etaje. azi vecinul de la etajul 1 m-a strigat certandu-ma ca ii latra cainele meu la ora 5 dupa amiaza ora la care el vrea sa doarma cu geamul deschis si daca va mai latra o singura data cainele fie ii va arunca ceva sa il otraveasca fie suna la primarie. nu am mai avut probleme cu vecinii desi am cainele de 6 ani si oricum nu sta decat foarte putin in curte timp in care e drept ca mai latra dar nu la ore matinale sau fara motiv. as vrea sa stiu daca pot face ceva sau daca exista vreo institutie unde as putea sa ma adresez pt ca cine stie ce ii arunca de mancare cainelui si il otraveste. cat despre primarie exista vreo lege speciala care sa interzica unui caine sa latre? va intreb si va solicit raspunsuri cat mai detaliate pt ca chiar nu m-am mai confruntat cu o astfel de problema. multumesc mult.

Sus

marius catana
    Newbie

Data înscrierii: 27/Aug/2007

Trimis: Sâm Sep 01, 2007 8:14 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

imi pare rau, eu stau intr un bloc de 20 de ani, de 17 ani am caine si totusi vecini m au reclamat si am platit amenda, astia sunt vecinii
    Tu stand la casa, nu cred ca au acest drept, nu cred ca te ar putea amenda macar pentru deranjarea ordinii publice in ora de liniste, deorece "ora de liniste " dupa cate stiu eu nu mai exista, iar cainele tau nu e pe domeniul public
    Cunosc HCL ( hotarirea consiliului local ) ul din judetul meu, are multe aberati in el, dar sa nu latre un caine sau amenda pentru ca latra inca nu am auzit, asadar nu te poate amenda, dupa cate stiu eu, eventual cauta pe net HCL ul din judetul tau, poate exista
    Poti sa reclami in scris la Politie, la sectorul unde apartineti, ca vrea sa iti otraveasca cainele, sunt obligati in urma unei reclamati in scris sa il contacteze si sa il avertizeze, iar in caz ca l ar otravi ai putea cu dovezi sa il actionez si in instanta, dar nu stiu daca asta te ajuta in caz de otravire.
    Ai grija ca unii oamenii au devenit foarte rai, cred ca isi pot permite orice si unii chiar ca o si fac, ferestel cat poti sa nu cumva sa ii arunce otrava, nu prea stiu cum , sugesti ar fi : un dresaj pentru a refuza hrana sau sa il ti cu botnita sa nu poata manca o eventuala mancare otravita

Sus

pufulet_flori
    Newbie

Data înscrierii: 01/Sep/2007

Trimis: Sâm Sep 01, 2007 8:32 pm Titlul subiectului:

multumesc mult pt raspuns marius. de cand am avut discutia cu vecinul stau cu teama ca riscul e foarte mare sa ii arunce ceva de la geamul lui in curtea mea si sa il otraveasca asa cum a zis.

Sus

mike
    Newbie

Data înscrierii: 07/Mar/2007
    Locaþie: Bucuresti
    Trimis: Sâm Sep 01, 2007 9:13 pm Titlul subiectului:

Daca tu crezi ca vecinul tau este in stare de asa ceva, solutia legala este plangere penala pentru infractiunea de amenintare. Atentie, pentru aceasta infractiune este necesara plangere prealabila in termen de 2 luni de la data la care ai luat la cunostinta de savarsirea faptei. Plangerea se depune la sectia de politie sau la parchetul de pe langa judecatoria localitatii in care locuiesti.

Evident, ideal ar fi sa rezolvati amiabil, dar daca nu se poate, asta este.

Sus

marius catana
    Newbie

Trimis: Sâm Sep 01, 2007 9:44 pm Titlul subiectului:

incearca cu o plangere scrisa la Politie la ce sectie apartineti, unii se calmeaza dupa ce le bate politistul la usa, alti se inraiesc mai mult, tu sti mai bine ca noi cam ce vecin e, numai gura e de el ? atunci cum sa scris mai sus poti rezolva pe cale malneabila sau cu politia batandu i la usa, daca e un om rau, feresteti cum ti am mai scris mai sus cainele de el, stiu ca e greu, oricum prevederea e mama intelepciuni, poate gasesti tu ceva cum sa prevezi ceva, un dresaj minim de refuz de hrana crad ca ar fi binevenit
    imi pare rau

Sus

iola
    Oldie

Data înscrierii: 20/Mai/2006
    Trimis: Sâm Sep 01, 2007 9:51 pm Titlul subiectului:

Pufulet, in primul rand, vezi ca mai exista deja un subiect pe tema asta http://www.animale.ro/forum/viewtopi...ecinii&start=0
    citeste si poate gasesti raspuns la intrebarile tale. Daca nu, spune-ti si tu problema tot aici; probabil ca acest subiect va fi inchis (cand s-or intoarce moderatorii).

In al doilea rand, si vecinul iti poate face plangere pentru deranjarea linistii publice, si pe buna dreptate. Sfatul meu este sa-ti inveti cainele sa nu mai latre aiurea, daca asta face. Poate vecinul nu e exagerat si intelege cand cainele face intr-adevar paza. Daca vecinul chiar e rau-voitor, dreseaza-ti cainele pentru refuz de hrana - desi, si un caine dresat pentru refuz de hrana, poate fi tentat sa manance de pe jos, la un moment dat.
    Deci, parerea mea e ca poti sa-ti exerciti si tu drepturile tale (asa cum zicea si mike), dar si sa incerci sa rezolvi situatia si in alt fel. O discutie amiabila cred ca ar rezolva mai multe.

Ce rasa e cainele tau?

Sus

dana_rott
    Member

Data înscrierii: 03/Dec/2006
    Locaþie: craiova
    Trimis: Sâm Sep 01, 2007 9:54 pm Titlul subiectului:

marius catana a scris:
    pe cale malneabila
    imi pare rau

mie imi pare ºi mai rau decat iþi pare þie.......dar nu mã aºtept sã inþelegi de ce

Sus

marius catana
    Newbie

Trimis: Sâm Sep 01, 2007 10:38 pm Titlul subiectului:

REPLY

""...si daca va mai latra o singura data cainele fie ii va arunca ceva sa il otraveasca...am cainele de 6 ani si oricum nu sta decat foarte putin in curte timp in care e drept ca mai latra dar nu la ore matinale sau fara motiv."

" si pe buna dreptate. Sfatul meu este sa-ti inveti cainele sa nu mai latre aiurea, daca asta face. Poate vecinul nu e exagerat si intelege cand cainele face intr-adevar paza"[/b]

Sus

KOBAYASHI
    Junior

Data înscrierii: 26/Apr/2007
    Locaþie: bucuresti
    Trimis: Sâm Sep 01, 2007 10:59 pm Titlul subiectului:

poate o sa ti se para o gluma dar eu te sfatuiesc sa bagi cainele in casa si cand e in curte sa stai cu el si....sa-ti iei un cocos ala chiar il va deranja cumplit...il va trezi la 4 dimineata....cand,dupa o perioada, vei da cocosul pe catel nici nu o sa-l mai auda
    e o solutie tampita,stiu,dar eu as incerca-o pe vecini tampiti

Sus

marius catana
    Newbie

Trimis: Dum Sep 02, 2007 3:10 am Titlul subiectului:

KOBAYASHI

"stai cu el si....sa-ti iei un cocos
    e o solutie tampita,stiu,dar eu as incerca-o pe vecini tampiti "

scuza ma dar eu numai tampita nu o pot numi, e o ideie ORIGINALA si perfecta pentru romania, ieftina si buna, un sfat intradevar util, crede ma de a si fi in locul lui eu de maine l asi pune in practica ( dar stau la bloc ) si inca cu 2 cocosi, intr o luna cred ca m ar ruga sa vand cocosi
    un sfat asemanator pentru vecinii rai din bloc nu ai cumva ?
    super buna ideia, mi o placut extrem de mult, asta chiar da dovada de inteligenta

Sus

K&K
    Member

Data înscrierii: 03/Sep/2005
    Trimis: Dum Sep 02, 2007 9:04 am Titlul subiectului:

O solutie la fel de viabila este o cusca frumoasa, undeva pe balcon, unde sa-ti achizitionezi un cocos pitic si vreo doua-trei gainuse. Sunt usor de tinut, nu mananca mult, sunt si foarte aspectuase si ...mai ai si oua proaspete la micul dejun. Cocoseii din rasa pitica au voce foarte stridenta si patrunzatoare, iar gainusele anunta prin cotcodacituri prelungite "ouatul".
    Spor la treaba!
    PS-si daca te apuci serios de treaba intri si in expozitii de profil cu ei!

Sus

KOBAYASHI
    Junior

Data înscrierii: 26/Apr/2007
    Locaþie: bucuresti
    Trimis: Dum Sep 02, 2007 11:02 am Titlul subiectului:

din pacate la bloc nu poti sa tii cocosi....la faza asta se baga politia
    dar io pe vecinii mei i-am anuntat ca nu ma cert cu nimeni si ca pot sa ma dea in judecata daca doresc....ca eu imi cunosc drepturile si ca daca-i mai prind comentand ii dau io in judecata pentru hartuire....la mine a mers de fiecare data
    aaa....si poti sa le mai zici ca ai caini de mare valoare chinologica care sunt asigurati,si ca in cazul in care patesc ceva societatile de asigurari desfasoara anchete foarte severe in vederea gasirii vinovatului care de obicei plateste sume enorme pentru gestul de a-ti otravi sau rani cainii....cum tot omul tine la buzunarul lui asta ar trebui sa-i calmeze de tot

Sus

mike
    Newbie

Data înscrierii: 07/Mar/2007
    Trimis: Dum Sep 02, 2007 11:18 am Titlul subiectului:

Come on..

Omul a intrebat serios

Sus

marius catana
    Newbie

Trimis: Dum Sep 02, 2007 1:06 pm Titlul subiectului:

K&K

"O solutie la fel de viabila este o cusca frumoasa, undeva pe balcon, unde sa-ti achizitionezi un cocos pitic si vreo doua-trei gainuse. Sunt usor de tinut, nu mananca mult, sunt si foarte aspectuase si ...mai ai si oua proaspete la micul dejun. Cocoseii din rasa pitica au voce foarte stridenta si patrunzatoare, iar gainusele anunta prin cotcodacituri prelungite "ouatul".
    Spor la treaba!
    PS-si daca te apuci serios de treaba intri si in expozitii de profil cu ei!"

mersi si ideia ta e foarte buna si si utila, ocupa loc mic fiind pitici mai ai si un ou, uite ca nu m am gandit ca si gaina cotcodaceste strident si vorba ta poti intra si in afaceri cu ei,
    e foarte buna ideia
    dar stau la parter, nu am balcon, dar poate ii ajuta pe alti care au vecinii rai si au si balcon

mike

"Come on..

Omul a intrebat serios"

eu chiar am luat in serios sfaturile, si chiar ASTEPT altele referitor la vecinii rai, e "tampita " cum sa zis dar la oamenii tampiti oare cum le poti raspunde ? nu pe limba lor oare ? ca alta limba nu inteleg : cum ar fi bunul simt, respect, etc., si uita ca majoritatea vin de la tara unde mugea vaca, canta cocosul, pisica mieuna, etc., acum se cred " domni" si ii deranjeaza un latrat , doua, userul care are probleme cu vecinul , ca si mine, avem cainii care NU latra inutil ( a specificat si el asta ), cainii pe care i am educat sa nu deranjeze pe alti si tot bine nu e ? atunci daca ei sunt tampiti, ca nu ii pot numi altfel , trebuie sa faci si tu ceva sa iti aperi cainele, nu i asa ?

Sus

Carmencat
    Oldie

Data înscrierii: 01/Oct/2002
    Trimis: Dum Sep 02, 2007 1:58 pm Titlul subiectului:

iola a scris:
    Pufulet, in primul rand, vezi ca mai exista deja un subiect pe tema asta http://www.animale.ro/forum/viewtopi...ecinii&start=0
    citeste si poate gasesti raspuns la intrebarile tale. Daca nu, spune-ti si tu problema tot aici; probabil ca acest subiect va fi inchis (cand s-or intoarce moderatorii).

Bre, Iola v-a dat si link-ul unde s-au mai purtat discutii pe tema asta. Este asa de greu sa continuati discutia acolo? Trebuie de fiecare data sa reinventam roata si sa gasim aceleasi discutii pe enspe topicuri? Dupa aia o sa va suparatzi ca vi se inchide topicul in nas...

Sus
    HAMMERSTAFF KENNEL

IMPORTANT!!!
    http://www.animale.ro/articole/bolil...e-bull-terrier

"I will rue the day one of my Staffords gets whipped by a freakin' Schnauzer."

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    19 dec, 06
    Locație
    buzau
    Posturi
    4,138

Implicit

marius catana
    Newbie

Trimis: Dum Sep 02, 2007 2:21 pm Titlul subiectului:

KOBAYASHI

"din pacate la bloc nu poti sa tii cocosi....la faza asta se baga politia "

da, este adevarat, dar pana vine politia le toci un pic nervi cu cucuriguuuuuuuu si zici ca nu ai stiu...si primesti avertisment daca esti la prima abatere

"dar io pe vecinii mei i-am anuntat ca nu ma cert cu nimeni si ca pot sa ma dea in judecata daca doresc...."

eu de multttttttt nu ma mai cert cu ei, si le am spus si eu ca pot sa ma dea in tribunal, legea ocroteste cainele de rasa, am de peste 17 ani o tablita pe usa in acest sens, si totusi...

"ca eu imi cunosc drepturile si ca daca-i mai prind comentand ii dau io in judecata pentru hartuire....la mine a mers de fiecare data "

la mine nu merge, astia a mei sunt dusi rau cu pluta, la mine hartuire e putin spus, vin dupa mine in pivnita sa vada ce fac...i am prins si sub geam seara, ascultau ce se vorbeste in casa mea, etc., am apelat la Politie, s au calmat cate va luni si reuincep totul, tin caine de talie mijlocie in scara la etajul PATRU, de vreo 4- 6 ani, ca nimeni strain nu poate urca la patru, sa vezi latraturi noaptea, deoarece scara are si ecou si cate o urlatura si fuga pe scari in jos cand cainele ii latra si da sa atace, sa mai spun ca nu cred ca a auzit cainele de antirabic, etc., la noi in scara nu urci la 4 daca esti strain ! si tot cu cainii mei au treaba care sunt pe proprietate privata si specificul rasei lor este ca : nu latra inutil

"aaa....si poti sa le mai zici ca ai caini de mare valoare chinologica care sunt asigurati,si ca in cazul in care patesc ceva societatile de asigurari desfasoara anchete foarte severe in vederea gasirii vinovatului care de obicei plateste sume enorme pentru gestul de a-ti otravi sau rani cainii....cum tot omul tine la buzunarul lui asta ar trebui sa-i calmeze de tot"

asta e o ideie noua , buna si o sa o aplic fi sigur, mersi pentru ia, sper sa tina vrajeala , ca de barfit se barfeste stiu si ca am caini de rasa, asadar e ok , mersi pentru ia

Sus
    HAMMERSTAFF KENNEL

IMPORTANT!!!
    http://www.animale.ro/articole/bolil...e-bull-terrier

"I will rue the day one of my Staffords gets whipped by a freakin' Schnauzer."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 07
    Posturi
    1

Implicit

multumesc tuturor pentru mesaje. vecinul meu din pacate e genul care crede ca e cel mai important din cartier intrucat isi permite sa achite o chirie de 500 USD pe luna. el sta cu chirie iar cea care i-a inchiriat e o doamna foarte de treaba care s-a mutat la tara si are la randul ei catei si pisici in curte.am sunat la primaria de sector si mi-au spus ca nu exista legislatie in materie care sa interzica cainelui sa latre cat despre amenintarea cu otravitul mi-au spus sa sun la politia comunitara de unde mi s-a comunicat ca pot primi amenda pt tulburarea linistii publice desi i-am explicat celui de la telefon ca nu eu latru ci cainele. pe cale amiabila cu vecinul am incercat dar vad ca e pornit pe amenintari. i-am explicat si azi ca eu ma trezesc la ora 8 dim si pana atunci cainele sta in casa deci nu latra si ca ma intorc de la munca la ora 5-6 seara cand iese si el un pic prin curte si e drept ca mai latra daca trec oameni prin dreptul curtii.nimic. nu am avut cu cine vb. oricum il supraveghez de cand m-a amenintat cu otravirea cand il las in curte. cat despre amenda e cineva care a fost amendat si stie pe ce text de lege si-au intemeiat amenda? ca am citit legat de tulburarea linistii publice si nu scrie nicaieri ca poti fi amendat daca nu iti educi cainele sa latre intr-o anumita maniera. sincer e singurul stres care imi mai lipsea acum. am vb si cu ceilalti vecini si sunt si ei uimiti de atitudinea acestui vecin. am verificat si link-ul pe care mi l-ati dat pt subiect asem. mersi pt raspunsuri

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    27 aug, 07
    Posturi
    152

Implicit

imi pare nespus de rau, iar daca asa stau lucrurile crede ma nu ai alta sansa decat doi cocosei de talie mica si cateva gainuse, pitiriki parca se numesc
    daca cel care ti o dat acest sfat lo numit tampita, acum pe bune, eu consider ca sfatul lui este CEL MAI BUN, din pacate, si sa nu lasi singur cainele defel, ca asta mai ales daca e chirias si nu se poate vb cu el va trece si la fapte si de iti otraveste cainele , pleaca din chirie si cauta lllllllll
    ti am spus si eu am fost amendata ca a si fi distrus un spatiu comun, dar initial pentru cainii au chemat politia si politistul a fost ok si a vazut ca e o rautate ...ca nu latra caini inutil...etc., apoi au apelat la "pile, relati " si au inventat : distrugerea zonei verde INTRETINUT NUMAI de familia mea timp de 20 DE ANI, e o aberatie, nedreptate cazul meu si al tau din pacate, dar eu desi am contestat amenda, m am ales cu peste 1 an umblat in instanta, bani, nervi si timp pierdut de pomana, mi sa dat castig de cauza, sa facut recurs si au castigat, eu am obosit sa ma duc mai departe si am la activ o amenda de6 milioane lei
    si pentru latrat de caine, nu te poate amenda, nu exista lege pentru asaceva, dar o considera deranjarea linisti si te o amendat, adica mai pe scurt romania tara tuturor posibilitatilor...vrea sa te amendeze gasesc ei ceva
    imi pare rau
    DACA TOT SUNT PORECLITA : ALMI - MARIUS CATANA, DE CE SA NU SCHIB SI AVATRELE

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 iun, 06
    Posturi
    204

Implicit

Nu ai ce sa faci decat sa bagi cainele in casa sa nu latre. Ar fi bine sa faci si reclamatie la politie pentru amenintare, ca sa te asiguri ca nu arunca otrava...numai ca dupaia trebuie sa fi 100% ca nu mai latra pentru ca sigur va chema politia si vei lua amenda. La fel de bine te poate amenda si cu cocosii asa ca nu e o solutie. Politia da amenzi pentru disturbarea linistii publice la absolut orice, stiu pentru ca am luat vreo zece, majoritatea in liceu. In general merg pe principiu ca cine suna are si dreptate, nu stau sa investigheze ce si cum.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    27 aug, 07
    Posturi
    152

Implicit

Citat Postat de hastenrott
    Nu ai ce sa faci decat sa bagi cainele in casa sa nu latre. Ar fi bine sa faci si reclamatie la politie pentru amenintare, ca sa te asiguri ca nu arunca otrava...numai ca dupaia trebuie sa fi 100% ca nu mai latra pentru ca sigur va chema politia si vei lua amenda. La fel de bine te poate amenda si cu cocosii asa ca nu e o solutie. Politia da amenzi pentru disturbarea linistii publice la absolut orice, stiu pentru ca am luat vreo zece, majoritatea in liceu. In general merg pe principiu ca cine suna are si dreptate, nu stau sa investigheze ce si cum.
    din pacate iti dau dreptate, politia da amenzi...ca au fost deranjati ei in primul rand...ideia cu cocosi, ar fi de rasul lumi, o stire bomba pentru mass media ca o luat amenda ca cantau cocosi si gainile cotcodaceau, daca spui politistilor asta, ca apelez la mass media, miramasi sa faca proces verbal ca deranjau cocosi, eu de o amenda aiurea asa scapasem, facusera o boacane in procesul verbal si i am amenintat ca dau public la mass media procesul verbal=au anulat o si eu a si risca amenda, numai sa stiu ca il deranjeaza cocosi , ca ii toaca nervi si lui ceva cum imi toaca si mie nervi de pomana, sa explicat primadata ca cainele NU LATRA INUTIL, ce il deranjeaza atunci?
    DACA TOT SUNT PORECLITA : ALMI - MARIUS CATANA, DE CE SA NU SCHIB SI AVATRELE

User exclus
    Data inscrierii
    01 oct, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    12,438

Implicit

Citat Postat de pufulet_flori
    multumesc tuturor pentru mesaje. vecinul meu din pacate e genul care crede ca e cel mai important din cartier intrucat isi permite sa achite o chirie de 500 USD pe luna. el sta cu chirie iar cea care i-a inchiriat e o doamna foarte de treaba care s-a mutat la tara si are la randul ei catei si pisici in curte.am sunat la primaria de sector si mi-au spus ca nu exista legislatie in materie care sa interzica cainelui sa latre cat despre amenintarea cu otravitul mi-au spus sa sun la politia comunitara de unde mi s-a comunicat ca pot primi amenda pt tulburarea linistii publice desi i-am explicat celui de la telefon ca nu eu latru ci cainele. pe cale amiabila cu vecinul am incercat dar vad ca e pornit pe amenintari. i-am explicat si azi ca eu ma trezesc la ora 8 dim si pana atunci cainele sta in casa deci nu latra si ca ma intorc de la munca la ora 5-6 seara cand iese si el un pic prin curte si e drept ca mai latra daca trec oameni prin dreptul curtii.nimic. nu am avut cu cine vb. oricum il supraveghez de cand m-a amenintat cu otravirea cand il las in curte. cat despre amenda e cineva care a fost amendat si stie pe ce text de lege si-au intemeiat amenda? ca am citit legat de tulburarea linistii publice si nu scrie nicaieri ca poti fi amendat daca nu iti educi cainele sa latre intr-o anumita maniera. sincer e singurul stres care imi mai lipsea acum. am vb si cu ceilalti vecini si sunt si ei uimiti de atitudinea acestui vecin. am verificat si link-ul pe care mi l-ati dat pt subiect asem. mersi pt raspunsuri
    da, cunosc pe cineva care a fost amendat ca latra cainii in apartament; amenda s-a dat pentru tulburarea linistii publice
    pentru latrat cainii afara... sa imi fie cu iertare, orice maidanez poate latra...
    vezi ca exista un interval orar in care trebuie mentinuta linistea; incearca ca in acel interval sa nu "calci pe bec", e sfat de la un politist , in afara intervalului se accepta, nu au ce sa iti faca, nici macar amenda pentru tulburarea linistii publice nu ti se poate da
    si mai exista o solutie, daca tot insista sa stea pe capul tau, spune-le politistilor ca esti de acord sa platesti amenda daca ti se demonstreaza ca depaseste nivelul de decibeli acceptat conform legii; sa vina cu aparatul de masurat nivelul sonor si sa iti demonstreze ca depasesti si pe aceasta baza sa iti dea amenda, in caz contrar faci contestatie

Nivelul admis de decibeli, ziua, în exterior, este de 50, iar noaptea, de 40.
    În casã, ziua, nivelul admis de decibeli este de 35, iar noaptea, de 25.

Pagina 7 din 19 PrimulPrimul ... 5678917 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */