Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 34
    Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit Mini zoo din Constanta

Nu imi place sa vizitez o gradina zoologica din Romania si iubitorii de animale stiu de ce
    asteptand la delfinariul din constanta inceperea reprezentatiei cu amaratii de lei de mare, fetita mea de doar doi ani m-a rugat sa o plimb prin parcul din apropiere, numit si Microrezervatie. pentru o taxa de 3 lei noi am putut "admira " cateva vulpi argintii jigarate in niste custi meschine si imputite, niste "capre de Munte" rahitice si fara blana, intr-un tarc ce putzea cumplit a pipi, niste rate,o lebada si alte pasari de apa sau mai bine zis de namol. Tarcurile erau mici, murdare, improprii scopului initial: locuinta pe vecie a unor animale salbatice.
    Culmea aste ca mai mult de 90% din suprafata "microrezervatiei" este in paragina, cu tufisuri pline de mizerii.
    Oare numeni nu se gandeste la bietele animale?
    Ar fi si mai usor sa le tina in spatii ceva mai mari, ar avea hrana din natura, a avea umbra si mai mult spatiu de miscare!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 apr, 05
    Locație
    Somewhere over the Rainbow
    Posturi
    422

Implicit

Buna,
    DE cand ma stiu stau animalele acelea asa ! Nu am mai fost de cativa ani buni la microrezervatie, dar din cate spui, se pare ca o duceau mai bine inainte.........
    Of, stiu in ce custi stateau saracele vulpi (stiu ca erau mai mult inalte decat late cu placa de ciment si in coltul custii un bolovan cu gauri {cica sa imite mediul natural} ) si saracii dihori in custi mici de tot , dar .........imi amintesc ca pe vremuri erau toti bine hraniti si destul de bine ingrijiti, pe cand acum din cate spui...........
    Nu cred ca o sa-si bata cineva prea mult capul, cu toate ca este destul loc sa le mareasca spatiile dar macar sa-i hraneasca .
    Niste reclamatii la primaria Constanta ,uite aici o adresa la care am scris odinioara si am primit raspuns : primarie@primaria-constanta.ro
    Poate le trimit ei un control celor de la microrezervatie , pentru ca la urma urmei oamenii platesc sa vada niste animale nu umbre........
    spune-le ce ai vazut si daca-ti raspund, spune-ne si noua!
    Cu bine!
    Live and let live!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Ca sa vezi ca lucrurile stau mai rau, pot sa te anunt ca dihorii nici nu mai sunt! Or fi murit ? Iar la primarie crezi ca dl. Mazare are vreun interes? exista vreun birou sanitar -veterinar in Primaria Constanta?
    Daca da, sa stii ca o sa scriu, macar sa dorm cat de cat linistita noaptea!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 apr, 05
    Locație
    Somewhere over the Rainbow
    Posturi
    422

Implicit

Aici gasesti niste adrese de mail la care poti scrie http://www.primaria-constanta.ro/Pri...145&titluID=16 ,dar mie mi-au raspuns la cea care ti-am dat-o mai sus.
    Merita scris, nu o sa raspunda domnul Mazare, evident, dar incearca pentru ca daca nu li se aduc la cunostinta astfel de lucruri nu au de unde sa afle.
    Cu bine!
    Live and let live!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    27 dec, 05
    Locație
    Constanta
    Posturi
    606

Implicit

Eu una nici nu ma mai duc acolo pt ca pur si simplu mi se rupe inima cand vad bietele animale traind in coditii execrabile.
    Din pacate nu prea cred ca isi bate primaria capul cu asta, dar cine stie, poate vei avea noroc.
    Nici delfinii nu o duc mai bine, cat despre leii de mare...Pur si simplu, pt ei este o afacere. Investesc putin si spera sa castige cat mai mult. Nu cred ca le pasa prea mult de bietele animale. Trist...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 mai, 06
    Locație
    Cluj
    Posturi
    4

Implicit buna

Am fost ieri( 12.05.2005) la 'microrezervatia' din Constanta.Vai de capul bietelor animale.Un cerb si o caprioara intr-un tarc plin de noroi si mizerie, lebedele,ratele si pelicanii....sa nu mai vorbim.Vulpile polare intr-un tarc ffff mic si infect, caprioare +cerbul lopatar la fel..noroi si mizerie. Dar din cate spuneti si voi se vede treaba ca pe nimeni nu intereseaza sanatatea animalelor ...ei in primul rand vor sa scoata 'profit' .RUSINE LOR
    ps. Dar la fel este situatia aproape peste tot in tara.La gradina zoologica din Turda(jud.Cluj) este mai rau: leii si tigrul sunt tinuti in custi de aproximativ 3/4 m si ursii la fel, iar custile sunt foarte murdare.caprioarele sunt mai avantajate( au un tarc mult mai mare si este mai curat) ,dar vulpile ,lupii sunt la fel ca si aici in Constanta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 iun, 01
    Posturi
    1,529

Implicit

Va rog, cine esti dispus sa faca plangere la politie si la directia sanitar veterinara, sa ma contacteze pe e-mail sau ym. Putem sa ii ajutam si sa schimbam conditiile mizere in care locuiesc.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 iun, 01
    Posturi
    1,529

Implicit

Vad ca nimeni. Bine ca veniti pe forum sa ii plangeti.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    27 dec, 05
    Locație
    Constanta
    Posturi
    606

Implicit

Abia acum am vazut post-ul tau. Eu ma bag cu toata placerea, doar ca va trebui sa ne strabgem cat mai multi...doi, trei oameni nu sunt de ajuns sa schimbe ceva.
    Cainele este fiinta care te iarta chiar si inainte ca tu sa fi gresit...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 iun, 01
    Posturi
    1,529

Implicit

Ba sunt pentru ca exista legi nu numai pentru protectia animalelor de companie dar si pentru cele din gradinile zoologice si rezervatii. Acea rezervatie nu este in regula iar eu am poze acum, sa dovedesc. Trebuie aflat sub administratia cui se afla iar apoi depusa plangere la politie. Cu cat suntem mai multi, cu atat mai bine insa chiar si putini putem sa incercam sa ii ajutam. Vulpile argintii, saracutele, nu stiu cum au rezistat pana acum in conditiile astea. Mai ales ca exista spatiu pentru marirea tarcurilor.
    Irina, eu te am in lista. Cum aflu cine administreaza aceasta rezervatie si exact ce legi se incalca, te anunt.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    27 dec, 05
    Locație
    Constanta
    Posturi
    606

Implicit

ok, astept un semn de la tine. Ar fi minunat sa reusim sa facem ceva.
    Cainele este fiinta care te iarta chiar si inainte ca tu sa fi gresit...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    25 mar, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,300

Implicit

http://www.ploiesti.ro/Zoo/zoo.htm
    iata un exemplu ca se paote schimba ceva...
    ursii, leii, maimutele stau in aceleasi custi in toata romania pt ca asa au fost facute "tip"
    din cate stiu la bucuresti si ploiesti sutn bine ingrijite animalele si foarte bine hranite
    "...nu mi-am gasit niciodata destula minte pentru caracter sau destul caracter pentru minte..."
    - Giacomo Casanova -

Bestia in actiune - recomandat celor slabi de ingeri cu volumul la maxim.

http://www.youtube.com/watch?v=0crWnfD_rdw

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 mai, 05
    Locație
    Romania:))
    Posturi
    728

Implicit Re: buna

Citat Postat de alin_2005
    Dar la fel este situatia aproape peste tot in tara.La gradina zoologica din Turda(jud.Cluj) este mai rau: leii si tigrul sunt tinuti in custi de aproximativ 3/4 m si ursii la fel, iar custile sunt foarte murdare.caprioarele sunt mai avantajate( au un tarc mult mai mare si este mai curat) ,dar vulpile ,lupii sunt la fel ca si aici in Constanta.
    LaTurda pretul unui bilet de intrare in gradina zoologica este de 5000 de lei vechi.(cel putin atat era cand am fost acolo ultima data)
    SI daca merg cam 100 de oameni pe zi(ceea ce nu cred) tot nu le ajung banii pentru intretinerea animalelor.Ce sa mai spun de ingrijirea custilor sau marirea spatiului?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    20 feb, 06
    Posturi
    308

Implicit

Citat Postat de dragonul_alb_zburator
    http://www.ploiesti.ro/Zoo/zoo.htm
    iata un exemplu ca se paote schimba ceva...
    ursii, leii, maimutele stau in aceleasi custi in toata romania pt ca asa au fost facute "tip"
    din cate stiu la bucuresti si ploiesti sutn bine ingrijite animalele si foarte bine hranite
    am fost la zoo in bucuresti acu vreo 3 saptamani. crede-ma ca m-a apucat plansul in timp ce ma plimbam printre custi.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Stiu si eu Microrezervatia din Constanta,intrucat sunt si eu constanteanca(plecata de aproape 10 ani de acolo).
    Cand era baiatul meu mic vizitam adesea acea zona(trenuletul de vacanta,Delfinariul,Microdelta,Planetarium,expozit ia de pasari exotice).
    Ma intristeaza sa aud ca nici acum nu s-a schimbat nimic in bine pentru saracele animale.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */