Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 30 din 75 PrimulPrimul ... 20282930313240 ... UltimulUltimul
Rezultate 436 la 450 din 1115

Subiect: despre jigodie

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    09 feb, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    754

Implicit

un catel de cateva luni, aflat in faza terminala, mai are vreo sansa?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    12 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Citat Postat de Pufulet Vezi post
    un catel de cateva luni, aflat in faza terminala, mai are vreo sansa?
    Faza terminala este ultima inainte de moarte...niciun organism nu mai are nicio sansa daca a ajuns in faza terminala,indiferent ca este vorba de jigodie sau de alta boala...
    Care este starea cainelui in acest moment?

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    09 feb, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    754

Implicit

catelul am inteles ca se chinuie de cateva luni cu boala asta, ca ar fi fost vazut de doi veterinari care i-ar fi facut un vaccin si au zis ca nu are nici o sansa. plange de durere mereu, inca se mai poate misca. Mi-a fost relatat cazul catelului de o prietena, animalul sta in Catelul, a fost vazut de medici locali. eu de cand mi-a fost relatat cazul i-am sfatuit sa urce catelul in masina si sa il duca la o clinica abilitata si mi s-a raspuns ca nu isi permite doamna care l-a luat tratamentul, nici de eutanasiat nu vrea sa il eutanasieze, nici tratament nu ii da de vreun fel.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    28 aug, 02
    Varsta
    50
    Posturi
    764

Implicit hh

Citat Postat de Blue Vezi post
    IN ATENTIA CELOR DIN TG. MURES: in oras este epidemie de jigodie!
    Cred ca la Tg.Mures a fost vorba de o epizootie.
    ''Veni Vidi Vici''

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 sep, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    1

Implicit buna

am un sha_rpe cred ca are jiodie cat tim traieste un catel cu boala asta?
    i

User exclus
    Data inscrierii
    01 oct, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    12,438

Implicit

Ia si citeste mai de la inceputul topicului si vei gasi explicatii cu privire la aceasta boala. Nu exista un numar fix de zile pe care le traieste cainele cu jigodie. Durata depinde de... rezistenta fiecarui individ, de tratamentul care i se face... de... multe. Daca are o mare bafta se poate face si bine, mai rar, dar sunt cazuri.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 sep, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    2

Unhappy Jigoie

Am o mare problema , in urma cu 2 luni am adoptat un maidanez , care momentan cantareste cam 20 kg , iar doctorul mi-a zis ca are aproximativ 2-3 ani .
    In urma cu 2 saptamani au inceput sa-i curga ochii si sa respire greu , si a fost diagnosticat cu jigodie . I-am administrat antibiotice pe cale orala initial cefa-cure , imunostimulatoare si vitamine , dar dupa o saptamana a inceput sa-i tremure partea din spate a corpului .
    Apoi am trecut la faza injetabila si i-am administrat 2 antibiotice timp de 4 zile .
    ACum i-a trecut problema de la ochi si respiratorie dar tremura sever partea din spate , dar e vioi si are f multa pofta de mancare .
    Mai am vre-o sansa cu el , si cum imi pot da seama daca jigodia i-a trecut si a ramas cu sechele , sau jigodia inca persista ?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 iun, 08
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    9

Implicit faza nervoasa maladia carre

Citat Postat de Jovidius Vezi post
    Am o mare problema , in urma cu 2 luni am adoptat un maidanez , care momentan cantareste cam 20 kg , iar doctorul mi-a zis ca are aproximativ 2-3 ani .
    In urma cu 2 saptamani au inceput sa-i curga ochii si sa respire greu , si a fost diagnosticat cu jigodie . I-am administrat antibiotice pe cale orala initial cefa-cure , imunostimulatoare si vitamine , dar dupa o saptamana a inceput sa-i tremure partea din spate a corpului .
    Apoi am trecut la faza injetabila si i-am administrat 2 antibiotice timp de 4 zile .
    ACum i-a trecut problema de la ochi si respiratorie dar tremura sever partea din spate , dar e vioi si are f multa pofta de mancare .
    Mai am vre-o sansa cu el , si cum imi pot da seama daca jigodia i-a trecut si a ramas cu sechele , sau jigodia inca persista ?
    hai sa iti spun o poveste:
    am gasit-o acum doua saptamani in parc, avea cam 6 luni, era fox si parea racita, curgeau ochisorii, nasul, etc
    a avut si diaree, de doua ori si a si varsat, tot in ziua in care am gasit-o, dar pentru ca simptomele nu s-au mai repetat si a raspuns bine la antivomitive si antidiareice am presupus ca a fost de la mancare, era sbala ca vai de ea si nemancata de cine stie cand
    a doua zi am dus-o la vet, i-a facut niste antibiotice, b-uri, vitamina c, chestii uzuale pentru cateii slabiti si raciti si a spus ca este posibil, dar ca nu vrea sa puna un diagnostic pentru ca nu are toate simptomele, sa aiba jigodie (acum stiu ca in mare s-a luat dupa faptul ca labutele si nasul deja erau calusate) dar ca daca are e la inceput si are sanse, totul e sa nu ajunga la faza nervoasa
    si-a luat antibioticele 5 zile si ce i-a mai dat tanti doctor, a trecut raceala, la doua zile dupa incetarea antibioticelor a aparut bronhopneumonia, a facut iar antibiotice,a trecut si asta cu tratament, am continuat cu vitaminele...iar acum 3 zile a inceput faza nervoasa cand am zis 'ok, daca doar "mesteca" timp de cateva minute de 2-3 ori pe zi si are oarecare instabilitate la picioruse in unele momente nu e o drama, e vioaie, papa, se joaca, nu plange deci nu o doare, cel putin nu tare, hai sa tratam faza nervoasa si vedem dupa aia daca si ce sechele au ramas'
    mare greseala, trebuia de la prima criza sa o duc la euthanasiere, sa nu mai chinui bietul sufletel
    si uite de ce: dupa ce ieri nu a mai avut absolut nici o criza, a iesit, s-a jucat, a papat, ne-a lins, a sarit pe noi sa ne pupe,aseara la 10 au inceput spasme la botic, la vreo ora au inceput spumele la gura, din ce in ce mai tare, pe la 1 noaptea a inceput, la propriu, sa innebuneasca incet incet, maraia din senin, scutura cu disperare capul, se repezea sa muste daca voiam sa ne apropiem, pe la 3 noaptea i-au intepenit toate labutele si a ramas rigida dar capul il putea misca asa ca in continuare musca daca ne apropiam, pe la 4 jumate a sarit si s-a repezit ea stia mititica la ce, maraind, scrasnind din dinti, facand spume, dupa 4 pasi a cazut, a intepenit...si cam atat
    in intervalele in care nu maraia facea spume, daca nu facea spume scutura capul in toate partile, daca nu scutura capul scrasnea din dinti si tot asa, insa in marea parte a timpului le facea pe toate in acelasi timp,intensitatea crescand de la o ora la alta
    toata povestea a durat de la 10 seara la 5 dimineata deci incearca sa iti inchipui cat de mult a suferit bietul animal si noi alaturi de el(apropos de asta, multumesc din suflet medicilor de la ambulanta veterinara si de la cabinetele non stop ca au dormit linististi si nu s-au deranjat sa raspunda la telefon, desi am sunat ore in sir pentru ca, din extrem de multe si variate motive, ambulanta era unicul mijloc de transport la care puteam apela ca sa o ducem sa ii fie curmate suferintele)
    ca probabil multi alti stapani ai caror catelusi au avut maladia carre, credeam ca daca doar are spasme la bot, hai sa zicem in cel mai rau caz vreo criza de epilepsie, merita luptat si merita toate eforturile pentru ca totusi e vorba de o viata, chiar daca posesoarea vietii respective nu stie sa vorbeasca decat cu "ham" si "marrr" si merge in 4 labute nu in doua
    acum ma urasc pentru ca nu am dus-o la euthanasie de vineri cand a facut prima criza de "mestecat"
    am vorbit si azi si in cele doua saptamani in care a fost la noi fetita, cu mai multi doctori
    toti au zis acelasi lucru: jigodia, in faza nervoasa, poate avea o multitudine de forme, singura specifica exclusiv acestei boli este "mestecatul gumii"
    pot fi doar crize epileptice, pot fi crize violente in care cainele se auto mutileaza sau ataca el stie ce pentru ca nu mai este constient decat de durerea cumplita care efectiv il face sa o ia razna, etc
    ajuns in faza nervoasa, sansele sa mai fie recuperat fara sechele mari sunt oricum minime iar sperantele nu isi au rostul, tot ce se poate face in materie de stimulatoare ale sistemului imunitar si alte medicamente/vaccinuri de gen se face inainte de aceasta faza
    eu zic sa nu astepti sa vezi ce se mai intampla..pentru ca iti garantez ca poate fi infiorator
    lasa catelusul sa plece, te va durea mult mai putin..daca asa ceva poate durea putin
    stiu ca probabil multi de aici vor sari in sus pentru ca spun asta...insa in mod sigur o vor face doar acei care nu au vazut niciodata cum se poate manifesta un caine aflat in faza terminala a bolii, sunt sigura ca toti ceilalti vor spune ca mine: daca au aparut semnele nervoase, daca a avut ghinionul sa ajunga pana aici pentru ca organismul nu a putut sa lupte impotriva bolii destul de eficace orice ai fi facut tu (si sunt sigura ca ai facut ce ai putut pentru ca altfel nu ai intreba si aici ce se mai poate face)
    concluzia: daca esti sigur ca e jigodie si ca tremuraturile nu sunt cauzate de paraziti intestinali sau o alta boala, nu mai lasa animalutul sa se chinuie, euthanasierea este cea mai buna si mai simpla solutie pentru el...si pentru tine, in fond si noi ramanem cu sechele, de pilda eu, desi iubesc la nebunie animalele si strang de pe drumuri tot ce prind catel, pisica, am cules chiar si pui de vrabie si i-am pus pe picioare, ma voi gandi de acum de doua ori inainte de a "salva" un catelul mic si amarat lasat de cineva pe strada (ea sigur era lasata pentru ca era bolnava si probabil cine stie ce ...nu stiu cum ii sa zic ca sa nu se supere adminii, a dat-o afara vrand sa fie "uman" si sa nu ethanasieze cainele, am mai auzit povesti din astea)
    imi cer scuze pentru postul lung, insa, in cele doua saptamani de cautari pe net, nu am gasit descrieri clare ale crizelor ce pot aparea in faza nervoasa, se spune "criza epileptica", "mestecatul gumii", "impins cu capul in pereti" insa nimeni nicaieri nu spune efectiv CE se intampla, ma gandesc ca poate asta ii va ajuta pe altii sa ia rapid o decizie daca vor avea ghinionul (desi nu doresc nimanui) sa se izbeasca vreodata de boala asta la un catelus
    recunosc ca decizia mea de a mai astepta (azi urma sa merg oricum cu ea la vet pentru ca ar fi trebuit sa mai faca niste b-uri si rapelul la deparazitarea internal) a fost generata, in mare masura, de toate posturile de pe toate forumurile si site-urile de gen posibile unde cate cineva scria "a avut crize epileptice"
    am vazut catel care facea criza epileptica si, desi nu era placut, trecea repede si oricum alea se stopeaza cu medicatie, chiar daca nu se vindeca
    sau se spunea "a avut spasme", dar spasme poate insemna orice, de la tremurat un muschi pana la tremurat tot corpul, paralizii temporare, etc
    asa ca, desi e lunga si nu foarte placuta, o descriere concreta a unei crize din faza nervoasa a maladiei carre nu poate fi decat utila...desi sper din tot sufletul sa nu aiba cineva nevoie de ea

User exclus
    Data inscrierii
    01 oct, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    12,438

Implicit

melrwen, imi pare rau de suferinta ta si a cainelui
    nimeni, dar nimeni nu te va judeca aici
    fiecare, dupa puteri incercam sa luam cea mai buna decizie pentru prietenii nostri necuvantatori
    multi de aici am aflat cum este jigodia, multi de aici am eutanasiat
    durerea nu se poate explica in cuvinte, chinul, suferinta catelului nu se poate descrie, dupa mine, cel mai rau la boala asta e ca nu evolueaza liniar, ca are zile cand e rau si dupa aia, parca ii e bine, parca iese o raza de soare, speri in continuare... nu te induri sa renunti, dar toate astea numai ca apoi sa fie si mai rau...
    cine nu a ingrijit pana la capat un caine cu jigodie... nu stie, nu are cum sa stie... si ma refer la a sta 24 din 24 cu cainele ala, la a-i vedea toata suferinta... e cumplit
    Dumnezeu sa odihneasca pe puiutul tau, alaturi de ceilalti prieteni ai nostri, mutati intr-o lume mai buna...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 iun, 08
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    9

Implicit

despre asta vorbeam, despre cea mai buna decizie care, din pacate in cazurile astea, este euthanasia
    din nefericire nu am ajuns la un grad atat de avansat de civilizatie incat sa stim ca un cutzu, indiferent daca e de la tara sau de la oras, se vaccineaza
    apropos de vaccin vs metodele babesti, gen ars bietul caine pe zona dintre ochi si botic
    vorbeam acum cateva zile cu un amic veterinar din canada si el a zis ca exista intr-adevar un centru nervos in zona respectiva si ca de foarte multe ori presopunctura si acupunctura (nu arderea!!!) pentru stimularea sistemului imunitar sunt folosite, cel putin prin alte tari, in ajutarea animalutului sa lupte cu diverse boli (in nici un caz ca inlocuitor de vaccin ci ca tratament naturist adaugat celui medicamentos clasic)
    asa ca legat de subiectul asta, care am vazut ca a fost foarte dezbatut si a iscat dispute aprinse, au dreptate cei care zic ca e posibil ca stimularea acelui punct sa ajute (nu sa vindece) insa nu prin metode barbare
    pentru cutza mea nu se mai poate face nimic, insa stiu ca sunt multi care au probleme similare si stiu cu cate disperare cauta probabil pe internet informatii despre maladia carre
    nu stiu de ce am senzatia ca este o epidemie sau ceva de genul, asta vara cand am fost in vacanta am vazut 3 caini bolnavi, in fata blocului la mine sunt 4 catei care se comporta ciudat, doctorita animalutelor mele a avut aceeasi problema cu un catel gasit tot de curand si mai stiu cateva persoane ai caror catei sunt suspecti de jigodie
    ma intreb de ce nimeni nu da startul unei campanii de responsabilizare a stapanilor, inclusiv a celor care locuiesc la sat, pentru ca nu e o boala cu care sa te joci si vad ca se si raspandeste cu viteza luminii si face ravagii

User exclus
    Data inscrierii
    01 oct, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    12,438

Implicit

e demult, o vezi abia acum pentru ca abia acum ai luat contact direct si dureros cu ea
    tot asa si eu, din momentul in care am ingrijit primul caine cu jigodie, am inceput sa vad si sa recunosc boala, vrand-nevrand... din pacate... asa ceva nu mai uiti...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 sep, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    96

Implicit

Sunt super fericita si vreau sa va impartasesc si voua bucuria mea.
    In fata blocului meu a fost abandonata o catelusa metis de ciobanesc si din pacate nu i-am facut vaccinurile. Bineinteles ca s-a pricopsit cu p jigodie de toata frumusetea. Am mers cu ea la vet cam trei saptamani si nu am avut niciun rezultat. Cautand disperata pe net o solutie salvatoare am dat de niste anunturi care spuneau ca pentru tratarea jigodiei si a parvovirozei se folosesc vaccinurile de urgenta canglob si stanglob. Sunt vaccinuri care au menirea de a forta organismul sa produca anticorpi impotriva virusului ce produce boala.
    Din pacate stanglob era prea scump pentru mine asa ca am mers pe canglob. Se administreaza 0.4 ml/1kg ( 1 ml / 2,5kg ). Tratamentul se face intramuscular sau intravenos si dureaza intre 3 si 5 zile.
    Ieri am facut prima doza si la 6 ore de la administrare se simtea cu mult mai bine. A mancat ca sparta iar azi dimineata se gudura pe langa mine avand aceeasi pofta de mancare.
    Scriu acest mesaj in speranta ca cei interesati de tratarea cainelui de jigodie sau parvoviroza vor citi mesajul si asa isi vor salva catelusul. Canglobul este de doua feluri si anume unul pentru jigodie si unul pentru parvoviroza. Asa ca sa specificati cand il cautati pe la vet. pentru ca sunt diferite .O doza de canglob are 6 ml si m-a costat 60 lei. Am consumat-o la o singura administrare pt ca catelusa are 15 Kg. Catelusei i-a fost administrat canglob-ul imtramuscular pt ca doctorul mi-a spus ca desi este mai eficient intravenos risca sa-i fie rau de la el.
    Daca doriti sa faceti rost de acest medicament intrebati la cbinetele veterinare de cartier care chiar daca nu au in stoc fac comanda si aduc. Nu mergeti la cabinetele mari pt ca aia pun adaos mare si va duce mai scump. Precizez ca canglob-ul se tine la rece in frigider. Daca cei de la cabinet nu-l scot din frigider si il scot din dulap sau il iau de pe masa sa nu-l cumparati pt. ca daca nu este tinut in frigider anticorpii din flacon nu-si mai fac efectul sau pot face chiar mai rau.
    In speranta ca acest mesaj va salva mai multi catelusi de la moarte va doresc succes.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 sep, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    96

Implicit

Citat Postat de Jovidius Vezi post
    Te rog citeste mesjul meu ! Inca mai ai o sansa !

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Sunt multi veterinari care, desi stiu de aceste produse, nu le spun nimic proprietarilor de catei bolnavi....Un tratament clasic este mult mai "aducator de bani" decat cel cu Canglob. Eu am in casa trei doze tot timpul si daca aduc un catel mic acasa...mai ales luat din strada ii fac preventiv un tratament.
    Jigodia e o boala pacatoasa si parshiva, cu parvoviroza o mai scoti la capat
    Pana la urma, vaccinarea e cea mai buna cale de a evita atata suferinta.... Nu trebuie nimeni sa se culce pe urechea ca " nu ii fac vaccin ca ma duc la cab si ii iau canglob"

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 sep, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    96

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Sunt multi veterinari care, desi stiu de aceste produse, nu le spun nimic proprietarilor de catei bolnavi....Un tratament clasic este mult mai "aducator de bani" decat cel cu Canglob. Eu am in casa trei doze tot timpul si daca aduc un catel mic acasa...mai ales luat din strada ii fac preventiv un tratament.
    Jigodia e o boala pacatoasa si parshiva, cu parvoviroza o mai scoti la capat
    Pana la urma, vaccinarea e cea mai buna cale de a evita atata suferinta.... Nu trebuie nimeni sa se culce pe urechea ca " nu ii fac vaccin ca ma duc la cab si ii iau canglob"
    Da asa este!!! Din pacate nici mie doctorul nu mi-a spus de tratament decat cand l-am intrebat eu. Eu documentandu-ma de pe net. Cand l-am intrebat mi-a spus ca da e un tratament pe care il pot aplica daca vreau. Adevarul este ca in momentul in care i-am spus ca vreau sa-i fac canglob el mi-a facut comanda si comparativ cu alte cabinete mi-a facut un pret foarte bun. 60 lei/ o doza de 6 ml. Am incercat la biovet si ei mi-au cerut 240/ o doza de 6 ml.
    Din aceasta cauza am recomandat sa cautati la cabinete mici de cartier pt ca cele mari te cam ard.
    Nu inteleg de ce nu mi-a spus mai din timp!!!!!Doar faceam tratament cu cainele la el de 3 saptamani..... In trei saptamani am platit de 10 ori mai mult decat cele trei doze de canglob de care am nevoie.Oricum a durat o zi pana mi-a facut rost de canglob si am cam fost la limita pt ca in ziua in care i-am facut prima doza aparusera semnele nervoase. Dupa prima doza am vazut ca s-au oprit. Probabil ca va ramane cu un tremurat usor al capului. Sau daca avem incredere si cu putin noroc pt ca este pui si treminatiile nervoase sant in crestere in timp isi revine total. Recomand cu incredere acest produs indiferent de stadiu bolii pentru ca , catelusul scapa de moarte. Acum depinde de cat de tarziu se administreza acest tratament poate ramane cu mici tremutaturi daca canglob-ul a fost administrat in faza nervoasa (ultima faza). Azi ii fac a doua doza si va tin la curent.

Pagina 30 din 75 PrimulPrimul ... 20282930313240 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 3 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */