Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 5 din 63 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 61 la 75 din 931
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

Dre, multumesc de sfaturi. Asa cum ai spus am incercat atunci cand s-a tinut mult timp, o data doar ca mi-a fost frica de blocaj renal, am sa reancep programul asa cum mi-ai explicat...trebuie sa am succes...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    495

Implicit

Bafta multa Xanto...sunt sigur ca o sa ai succes.
    Cat despre ce zicea Mikavenin nu stiu daca am fost destul de explicit in posturile mele anterioare.
    E vorba de un program de 10 zile nu e pe viata. Si da in alea 10 zile bea apa doar dupa ce mananca (poate sa bea si 1l...nu asta e important. importanta are faptul ca ai putin control asupra momentului in care va face). Dupa ce termina programul apa la discretie...dar deja s-a format un reflex.
    In legatura cu statul afara e valabil tot in astea 10 zile. Nu moare daca nu merge in parc...si sa fim seriosi...cum a stat 3 luni in casa fara sa socializeze mai poate sta 10 zile (si oricum socializarea nu se face ....au trecut cele 10-14 zile de la ultimul vaccin si tu repede iei cainele si hop cu el in parc. intai se misca prin jurul blocului, vede oameni, masini, eventual alte animale cu care contactul e oricum minim). Iar daca este si un caine de 5 luni cum e in cazul lui Xanto el deja e socializat si nu va avea probleme cu ceilalti caini pt ca a stat 10 zile in casa.
    Programul pe care l-am descris nu imi apartine dupa cum am si specificat. Daca functioneaza pentru o gramada de caini nu stiu dar pentru mine a functionat perfect. Nu consider ca ar fi o metoda dura sau ca ar aduce prejudicii de vreun fel catelului. Motivul pentru care am expus aici metoda este rezultatul foarte bun pe care l-a dat pentru mine.
    Si prin rezultat foarte bun vreau sa spun ca Ice face in primele 5 min de cand a iesit afara din casa, face doar pe iarba iar apoi pe drumul catre parc face doar in situatii exceptionale si atunci cauta cu disperare un boschet sau ceva de genul asta.
    Pentru ca raul sa invinga este suficient ca oamenii buni sa nu faca nimic.
    Romania va creste prin bun simt si responsabilitate.
    Traiasca capra vecinului!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

Dre, sa-ti dea Dumnezeu sanatate...
    Suntem la a 3-a zi de cand nu mai facem nimik in casa...numai noaptea un pisulica...de inca nu il oblig sa se abtina...are doar 5 luni...
    Nu stiu cu ce are legatura acest fapt...ori programul asa cum l-ai explicat tu...intradevar a fost de ajuns sa faca o data in locul respectiv si apoi sa-l duc tot acolo, pt ca mirosul propriu de urina sa-l faca sa stie ca acolo tre sa faca pipi...acuma chiar daca nu il scapa tare si iesim acolo, merge si faca chiar si asa putin...
    Deci sincer nu stiu cum s-a intamplat...am fost plecati vreo saptamana din localitate si chiar daca acolo unde am fost, tot numai in casa facea, de cand ne-am intors, in prima dimineata imediat cum s-a trezit am mers afara si a facut imediat pipi...apoi, de fiecare data cand se trezea il duceam tot acolo, dupa care intram imediat in casa si uite ca s-a intamplat minunea...
    Nu cred ca are dreptate Mikavenin in privinta faptului ca tre sa te joci cu el, pt ca tocmai acest lucru ii distrage atentia si uita de nevoi, facand doar in momentul cand nu mai poate sa se tina, ori nu asta e scopul...acuma e adevarat ca trebuie sa te adaptezi si personalitatii catelului si dsa gasesti in functie de asta cea mai buna metoda...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

...si in astea 3 zile am fost si in parc...doar ca iesitul in parc este o distractie iar mersul sa facem pipi e o necesitate...deja le distinge Santo ca 2 lucruri diferite...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    495

Implicit

Normal ca face diferenta. Nici lor nu le place sa stea intr-un loc murdar dar trebuie doar sa li se arate cum e mai bine si restul il pricep singuri. Au si ei o doza mare de "bun-simt". Uite un exemplu: fratele meu a adus pt cateva zile cainele de la tara la bloc. E un caine matur (atunci avea cam 6 ani) care toata viata a stat afara in curte. Nu l-a invatat nimeni vreodata ca nu trebuie sa faca in casa. Si cu toate astea nu a facut absolut nimic in casa zilele alea cat a stat la bloc.
    Ma bucur sa aud ca da rezultate efortul tau.
    Chestia cu facutul noaptea cred ca se va rezolva si ea.
    Oricum sa nu te lasi ca rezultatele vor fi pe masura.
    Bafta multa in continuare.

PS: si eu am adaptat putin programul (am mers si in parc in perioada aia) dar este exact ce spuneai ....te adaptezi si catelului. Daca el pricepe repede si vezi ca merge treaba bine asta e ...culegeti amandoi roadele
    Pentru ca raul sa invinga este suficient ca oamenii buni sa nu faca nimic.
    Romania va creste prin bun simt si responsabilitate.
    Traiasca capra vecinului!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    20 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    35
    Posturi
    6,691

Implicit

bravo dre pt sfaturi!!! =D/\ .ma bucur cand vad ca se dau sfaturi bune si dau si rezultat!toata treaba e sa ai rabdare fff multa cand ai cainele pui.trebuie sa te gandesti ca poate te chinui putin la inceput dar dupa aceea convietuiesti linistit cu el cativa ani buni!xanto sa ne spui dupa 10 zile rezultatul te rugam

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

in mod sigur...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Apropo de "dependenta de iarba" (aia verde din fata blocului), am patit-o si noi cu prima catelusa.... invatata cu un program asemanator celui descris mai sus, facea cum iesea afara din bloc direct pe iarba, dar numai pe iarba. Plecam la Caransebes si ne cazam la un hotel care era direct la strada, curtea era betonata, parcare de mesini.....in prima dimineata ne-am plimbat o gramada pana am gasit un petec de iarba la baza unui stalp de inalta tensiune...acolo catelusa si-a facut repede toate nevoile si, cum am observat ulterior, nu era singura cu dependenta de iarba

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 mai, 05
    Locație
    iasi
    Posturi
    1,251

Implicit

am citit sfaturile de pe-aici...dar am ramas totusi cu un semn de intrebare...
    am luat o schnauzerica pitica de 6 luni, care insa nu a fost bine ingrijita....asa ca habar n-are de nici unele. a inceput sa mai invete cite ceva, de o saptamina de cind e la mine, dar in continuare nu urca si nu coboara scarile de la bloc...si face pipi si kk in casa !
    noi o putem scoata de 3 ori pe zi din casa; dimineata, la prinz...si teoretic seara...sau de mai multe ori dup-amiaza. am incercat sa o scot imediat ce maninca. daca indata ce a terminat din vas o insfac si o duc afara nu face nimic. daca intirzi 5 minute dupa ce a terminat de mincat, face in casa. o plimb cite un ceas si nu face nimic, o aduc in casa si face imediat. afara se invirte, se invirte, si deodata ii atrage atentia ceva, si parca uita ca avea de facut o treaba. iar atentia ii este distrasa foarte usor: de alt ciine, de un om care deschide un geam la etaj, de o frunza care cade...de ORICE. nu prezinta nici un interes locurile in care a mai facut; e ca si cum ar pasi acolo prima data. mersul afara e distractie, e palpitant, chiar daca stam in fata scarii blocului; acasa e in siguranta si poate sa-si faca nevoile linistita>D
    cinda mai facut afara (din greseala), am laudat-o; dar...asta nu-i spune nimic. mi-e si teama sa o las libera, pentru ca...e destul de independenta, chiar daca e lipicioasa, si mi-e ca fuge si o pierd.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

Eu zic sa ii mai dai timp ca sa se adapteze...nu dispera...va alege singura sa faca afara...asa am patit eu cu al meu, desi este crescut de mine de la 6 saptamani...cand ieseam afara era ca si catelusa ta...si totusi...am reusit...
    Iti dau si tie sfatul care a functionat la mine: Daca in casa face doar intr-un anumit loc, restrictioneaza-i accesul la acel loc si imediat ce se trezeste, mergeti afara(totdeauna in acelasi loc, si intr-un spatiu cat mai restrans), stati 10 min si daca nu face nimik, adu-o in casa, repeta figura pana face...si tot asa...vei vedea ca dupa 2-3 dati cand face la locul ei afara, se va obisnui...la fel si cu kk, dupa ce mananca, afara repede...
    Dar eu zic sa mai ai rabdare...e de prea putin timp la voi si probabil stresul schimbarii domiciliului si a stapanilor inca o marcheaza...eventual cat timp inca mai face in casa, poti sa o inveti comanda '' hai la pisu''... . La fel, ii restrangi accesul la locul unde face de obicei, urmand ca de cate ori se trezeste sa o duci tu acolo, spunandu-i comanda si laudand-o daca face unde trebuie...

NOI SUNTEM IN A 6 ZI DE CAND NU MAI FACEM PIPI SI KK IN CASA SI IN A 2 A ZI DE CAND NE ABTINEM SI NOAPTEA...NE-AM FACUT MARI!!!

Dre, nici nu stiu cum sa-ti multumesc...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 mai, 05
    Locație
    iasi
    Posturi
    1,251

Implicit

in casa si-a "restrictionat" singura accesul; face doar pe mocheta cea noua din hol... , niciodata in alta parte; e marisoara asa ca nu se pune problema ca nu ar putea sa se tina chiar deloc...

felicitari pentru realizare, si la mai mare !! eu stiu de la celalalt catel; e o bucurie imensa cind incepi sa nu mai stai cu emotii si STII ca puiul STIE ca pipi si kk se fac afara...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

Si nu ai ridicat mocheta? Ca noi am stat 3 luni fara covoare in holuri... ...acum a trecut....desi inca ii mai pun peste noapte carpa la locul lui si ar putea sa mearga sa faca noaptea, a priceput singur si e a 3 a noapte de cand se abtine...
    Nu o mai lasa sa aiba acces necontrolat in holul cu mocheta buclucasa...si du-o doar imediat dupa ce se trezeste sau la intervale de 2-3 ore...pana isi recapata ea increderea in sine, las-o sa faca in casa (ma refer la o perioada de 2-3 saptamani, nu la cativa ani )
    Eu am fost plecata recent in alta localitate timp de o saptamana si acolo in casa si-a ales singur locul de pisu, in hol, pe mocheta... , am ridicat mocheta, am pus o carpitza si a inceput sa faca in acelasi loc, dar pe carpitza...iar cand se trezea din somn, ma duceam eu si il chemam la carpitza, cu ''hai la pisu'', asa a invatat ce inseamna ''pisu''...asta m-a ajutat cand ne-am intors si am iesit afara, dupa ce s-a trezit, si nu realiza despre ce e vorba...in momentul in care i-am zis '' fa pisu'', a facut...si din momentul acela s-a rezolvat problema... [-o<

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 nov, 06
    Locație
    Copenhaga
    Posturi
    34

Implicit

Eu am o alta problema, mai complicata mi se pare mie...Catelusa mea, care are aproape trei ani a inceput sa faca pipi si uneori si caca in casa, desi este plimbata de cel putin trei ori pe zi. Cand s-a intamplat prima data nici nu mi-am pus problema sa o cert pentru ca m-am gandit ca este un accident, poate i-a fost mai frig, sau poate a baut mai multa apa si nu s-a putut tine pana la ora de plimbare; dar am observat ca dupa cateva zile s-a repetat figura in acelasi loc de pe acelasi covor (desi il splasem foarte bine ca sa nu pastreze mirosul ). Nu a facut asta fiind singura ca sa cred ca este plictiseala sau razbunare, eram doar in alta camera. In ultimele doua saptamani nu stiu daca a fost vreo zi macar in care sa nu faca in casa. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac...Sper ca nu mi-a ramas doar varianta in care eu spal covoare zilnic vreo 10 ani de acum inainte...Are cineva vreo idee?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 apr, 06
    Posturi
    2,382

Implicit

se poate sa fie si varianta medicala(raceala,ceva la rinichi),nu este exclus ..sau pb comportamentala.
    incearca sa o certzi ,si scoate`o mai des afara miha,scottishii sunt caini care odata ce-i lasi sa faca odata ce vor,fac si a 2a ora fara sa le pese daca nu`ti impui autoritatea fac ei pe seful
    nu ar strica o vizita la vet!
    succes :P

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 nov, 06
    Locație
    Copenhaga
    Posturi
    34

Implicit

Multumesc pentru raspuns; cred ca o sa ma duc totusi cu ea la vet, ca sa ma asigur ca nu e bolnava; imi este clar ca stie ca face un lucru nepermis, pentru ca dupa ce face, vine la mine cu coada intre picioare si cu urechile plecate, ca si cum ar vrea sa-mi spuna ca iar a tras-o pe covor.

Pagina 5 din 63 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 4 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */