Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 262
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 ian, 06
    Posturi
    8

Implicit cind intra pisica in calduri?

Va rog sa ma ajutati!!!!!! Pentru prima data am pisica. Are 6 luni si banuiesc ca este ... insarcinata. Este posibil? De la ce virsta intra in calduri? Eu locuiesc la casa si ea are libertatea de a iesi cind vrea din casa. De la o vreme, misuna motanii pe linga ea. Am observat ca fuge de ei, dar este unul - cel mai frumos - cu care trece strada si dispare in gradina...care gradina este teritoriul lui. Cum imi dau seama daca si-a inceput activitatea sexuala? Ce trebuie sa fac?
    Orice informatii imi vor fi de folos. Multumesc anticipat.
    Cleopatra
    Cleo

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Cleopatra, unicul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa o programezi urgent pentru sterilizare!
    Practic, nu e imposibil ca la aceasta varsta pisica sa fi avut deja o tura de calduri si sa fi ramas gestanta, gestatie care poate fi pentru ea un pericol serios, intrucat nu e complet dezvoltata.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    21 mai, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,159

Implicit

La aceasta varsta nu i-ar face bine deloc o posibila gestatie! E f probabil ca ea sa fi intrat in calduri la aceasta varsta (sunt pisicute care intra si mai devreme in calduri-la 5 luni). Ce manifestari are? Miauna prelungit? Se tavaleste? Sta cu funduletul in sus? Chiar daca locuiesti la casa, banuiesc ca nu doresti sa ai puiuti, oricum sunt destui napastuiti pe lumea asta, asa ca, chiar daca banuiesti ca s-a imperechiat sau nu, eu zic ca cel mai bine s-o sterilizezi...Ii va fi si ei mai bine, va sta mai mult pe langa casa si nu va fi haituita de catre toti motaneii. Ai multe informatii despre sterilizare chiar si pe acest forum! La varsta asta, mai ales ca-i pui inca si nu stie ce pericole o pot pandi afara (trece strada, cine stie pe ce substanta toxica poate pune gurita ) ar trebui s-o ti in casa! Las-o sa exploreze gradina si imprejurimile casei cand s-o mai incalzi si va fi mai maricica, iar daca ai castra-o, ar fi si mai bine ptr ea. Tu ai vaccinat-o? Spui ca ai ptr prima data pisicuta si as vrea sa-ti spun ca e necesar s-o vaccinezi, deparazitand-o mai intai, si apoi are voie sa iasa din casa, vizitandu-se cu alte surate....Mai da-ne amanunte despre ea si sper ca sfaturile noastre sa va ajute si pe tine si pe pisi a ta! Numai sa le si urmezi!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

E tot e bine ca a ales cel mai frumos cotoi....e genul Brad Pitt?sau latin lover?!
    ...
    Nu m-am putut abtzine, scuze...mitza trebuie urgent castrata, nu ar fi prima din cele pe care le stiu eu intrate asa devreme in calduri...
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 iun, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,368

Implicit

Cleopatra, dupã pãrerea mea, tu nici nu prea aveai nevoie de un rãspuns. Ai punctat foarte bine, ºi, de fapt, în sinea ta eºti lãmuritã: în jur roiesc motanii, domniºoara (mai probabil fosta) dispare „la braþ“ cu frumosul în „apartamentul“ acestuia.. . Pisica pe care am avut-o, panã la vârsta de 6 1/2, vârstã la care am sterilizat-o, apucase sã intre de 2 ori în cãlduri, de mã isterizase pe mine ºi blocul. Dupã mine ar fi fost cazul sã mai aºtepte, dar organismul ei a avut altã pãrere. ªi iarãºi dupã pãrerea mea, bazatã pe experienþã, ºansele sunt de 50% ca sã te alegi cu moºtenitori... oricare ar fi situaþia, pisica are nevoie de un doctor bun.
    ªi pe ele le-a creat tot Dumnezeu.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Citat Postat de Alia
    ... dupã pãrerea mea, bazatã pe experienþã, ºansele sunt de 50% ca sã te alegi cu moºtenitori...
    Parerea mea e ca acesta ar fi cazul fericit! La varsta asta o nastere ii poate fi fatala...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 iun, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,368

Implicit

Pai da, n-am vrut sa spun ca reuºeºte sa-i faca... ci doar ca va fi demarat procesul, adicã existã cu adevãrat posibilitatea de a deveni gestantã, ca sã ne exprimãm ceva mai academic... Oricum nu e de bine!... Eu una m-aº grãbi sã o sterilizez... Nici dacã aº vrea pisoi, nu cred cã i-aº vrea de la o pisicã de 6 luni,!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 ian, 06
    Posturi
    8

Implicit multumesc

Multumesc tuturor pentru ajutor.
    Am fost cu ea la medic si s-a dovedit a fi alarma falsa. Voi urma sfaturile voastre, mai putin cel cu sterilizarea, pentru ca eu cred ca este o interventie in viata ei. Chiar daca va avea urmasi, ii vom creste sau le vom gasi familii.
    Orice informatie in plus despre pisici imi va fi de mare folos. Va multumesc inca o data.
    Cleo

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Iti uram succes in inmultirea pisicilor, presupunand ca medicul la care ai fost te-a si avertizat despre ce inseamna acest lucru.
    Orice informatie vei dori, vei gasi aici, pe forum.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 iun, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,368

Implicit

O sã spun de la început cã nu vreau sã fiu rãutãcioasã! Poate medicul nu te-a prevenit, poate tu nu realizezi: vei avea probabil parte de 10 urmaºi în medie pe an. Cât de greu se dau pisicuþii, þi-ar putea spune mulþi dintre noi. Dacã tu nu vrei sã faci o intervenþie în viaþa ei, apoi sã ºtii cã ea va face una serioasã în viaþa ta! Câte pisici poþi creºte? 10? 20? Sã nu uitãm cã dintre urmaºi, o parte vor fi, bineînþeles, fetiþe... care la rândul lor vor da naºtere la urmaºi! Creºterea este una exponenþialã!! Te vor lua durerile de cap mai repede decât crezi!
    Oricum, strãduieºte-te ºi cautã din timp potenþialii doritori pentru cã experienþa demonstreazã cã pisicile ajunse la 6-7 luni nu mai prea sunt dorite, toatã lumea vrea pisoi abia înþãrcaþi. Cât despre pisici adulte... sã numai spun... Mai gândeºte-te!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 apr, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    85

Implicit

O Doamne cand aud chestia asta cu interventia , nu mai stiu ce sa fac. Scuza-ma ca-ti spun , dar esti cam inconstienta. Tu te-ai uitat in jurul tau cand mergi pe strada, sau cu masina, cate animale fara stapan sunt, cate imprastiate(la propiu) pe strazi. Suntem in secolul 21, pisica nu este un animal salbatic, interventia in viata ei s-a facut cu multi ani in urma, nu o faci tu daca o sterilizezi. sa zicem ca dai toti puii (desi ma inndoiesc) daca unul dintre stapani nu o mai vor cand creste (se intampla f des) si o arunca in strada unde moare, crezi ca e mai bine asa? si daca nu o sa reusesti sa le dai? ce ai sa faci? Mi-e , sincer, mi-e greu cu doua -din toate punctele de vedere- ce ai sa te faci cand ai sa ai casa plina de pisicute? Gandeste-te bine, in primul rand la binele pisicii si mai apoi la ce ti se pare tie moral de facut.
    Silence can scream!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

O pisica poate avea pui si de 3 ori pe an. Dupa numai un an, cateva dintre fetele ei, pe care nu vei reusi sa le dai (sunt pline strazile are lumea de unde alege daca vrea) vor avea si ele cuiburi. In mai putin de 3-4 ani poti avea cateva zeci de mate si sa strigi disperata pe forumuri ca le dai oricui, numai sa le ia, ca nu mai faci fata. Nu mai spun de faptul ca pisicile vor fi epuizate de sarcinile pe care nu le vei mai putea tine sub control, ca speranta lor de viata scade cu cel putin 10 ani, toate astea doar din cauza ignorantei. Sterilizarea e o binefacere pentru toata lumea si, in primul rand, pentru pisica!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 sep, 05
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    579

Implicit Re: multumesc

Citat Postat de cleopatra
    Orice informatie in plus despre pisici imi va fi de mare folos.
    mie fraza asta mi-a placut. in plus fata de ce? fata de atitudinea tuturor celor cu experienta fata de sterilizare?

prevad din nou un monolog in dublu exemplar. sa dea Domnul sa ma insel.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    18 dec, 03
    Locație
    Timişoara / Панчево
    Posturi
    988

Implicit

... si eu cred ca este mai bina ca pisica sa fie sterilizata.

Totusi cand citesc toate posturile asta ale noastre incep sa ma enervez. Oare chiar nu este de ajuns ca fiecare sa zicem ce credem, fara sa fie zis cu tonul de repros ? ... daca fata vede ca mai multi credem la fel, poate se mai gandeste si schimba parere .... in modul asta ... uni se supara si poate nici numai intra pe forum... si nu mai exista sansa sa ajutam nici pe pisica nici pe propritar

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 ian, 06
    Posturi
    8

Implicit

O sa va explic de ce sint atit de protectoare cu aceasta pisica.
    Asra-vara - cind nici prin cap nu mi-a trecut ca voi avea pisica - a aparut o constructie linga casa mea. Intr-o zi, am vazut o pisica, linga groapa de var de acolo. Cazuse in var, avea cel mult 2 saptamini - dupa cum a zis medicul - si parea ca nu mai are mult de trait. Era un ghomotoc de pisica si privirea ei cersea ajutor. Am luat-o in casa si am spalat-o in cada, impreuna cu sotul meu. Nici unul dintre noi nu stia cum sa ingrijeasca o pisicuta. Vecina - care are un motan - ne-a sfatuit sa o ungem cu ulei, pentru a scapa de varul ce-i arsese cam jumatate din corp. Degeaba. Nu putea sa manince, pentru ca se linsese si isi arsese limba. Am dus-o la medic. I-a facut 2 anestezii, pentru ca nu voria sa adoarma, apoi i-a smuls ceea ce-i mai ramasese din blana, pentru a indeparta varul. O luna de zile, am uns-o, am hranit-o cu seringa si am vegheat-o noaptea. Apoi, ne-am straduit sa o facem sa-si invinga frica de a circula pe o suprafata mai mare de...10 metri patrati.

Azi, este o super pisica si il bate pe motanul vecinilor, care o stresa cind era bolnavioara.
    Cred ca intelegeti de ce vreau sa aiba urmasi...macar o data, apoi, voi vedea. Eu va multumesc si as vrea sa stiu daca pot atasa aici o fotografie cu pisicuta mea, pe care o cheama Darutza.
    Cleo

Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top