Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 37
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 feb, 06
    Posturi
    1

Implicit catelul meu a mancat otrava pentru rozatoare !!!

Sunt disperat !!! Nera, o catelusa caniche de numai 4 luni, a inghitit o bucata din otrava impotriva rozatoarelor ! Am fost cu ea imediat la medicul veterinar, i-a administrat un anestezic vomitiv, care si-a facut efectul in 5 minute. Nu stiu ce sa cred! Sper ca otrava nu a fost absorbita in sange. Medicul mi-a spus ca spera sa scape !
    A mai patit cineva, ceva asemanator ?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 06
    Posturi
    686

Implicit

da.. am mai patit, daca ia dat din aia, nu stiu cat mai are rost sa-i dai lapte, dar oricum acuma in orele urmatoare o sa fie calma. o sa stea cuminte si ai putea sa-i pui lapte sa aiba la indemana

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 ian, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    527

Implicit

Din cate stiu eu laptele folosit ca antidot e un mit popular si din pacate unul extrem de daunator! Laptele favorizeaza absorbtia otravii in sange!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 06
    Posturi
    686

Implicit

hai sa-ti explic un lucru cunoscut, laptele se absoarbe din stomac foarte greu si nu are cum favoriza nimic, nu e mit, e vorba de treburi bine cunoscute, iti dau un exemplu, sportivii ce beau suplimente nutritive, nu beau cu lapte pentru ca se absoarbe greu si le da senzatie de balonare toata ziua, de aceea folosesc apa. deci laptele ajuta, sa nu intram in detalii , ajunge sa-ti zic ca daca lichidu din stomac se amesteca cu laptele... se absoarbe mai greu si ajunge mai greu in sange.. numa ca pe langa asta sunt mai multe..

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 06
    Posturi
    686

Implicit

oricum din moment ce a dat afara catzelu.... am zis ca laptele nu stiu cat mai ajuta... dar nici nu strica :P

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 ian, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    527

Implicit

Eu spun ce am auzit/citit... daca gresesc sa imi fie cu iertare

Nu sunt singura care stie asa, uite un topic care dezbate exact problema asta: http://www.animale.ro//forum/viewtop...eee525f9c81dda

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Bigchief, nu se da lapte in cazurile de otravire!!!

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Yep, Bigchief, aici trebuie sa ma iau de mana cu Blue...ascult-o, ca stie ce spune.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 sep, 05
    Posturi
    195

Implicit

mai ajuta spalaturi stomacale cu carbune medicinal

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 sep, 05
    Posturi
    195

Implicit

si vitamina k

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Adica cum "spalaturi cu carbune"?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 apr, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,990

Implicit

Citat Postat de bigchief
    hai sa-ti explic un lucru cunoscut, laptele se absoarbe din stomac foarte greu si nu are cum favoriza nimic, nu e mit, e vorba de treburi bine cunoscute, iti dau un exemplu, sportivii ce beau suplimente nutritive, nu beau cu lapte pentru ca se absoarbe greu si le da senzatie de balonare toata ziua, de aceea folosesc apa. deci laptele ajuta, sa nu intram in detalii , ajunge sa-ti zic ca daca lichidu din stomac se amesteca cu laptele... se absoarbe mai greu si ajunge mai greu in sange.. numa ca pe langa asta sunt mai multe..
    Termina cu prostiile astea!
    Otrava pentru sobolani este liposolubila - se dizolva in grasimea continuta de lapte, asa incat administrarea laptelui ca antidot este o MARE TAMPENIE!
    Ideea este ca otrava sa fie cat mai repede eliminata din stomac, pentru a nu se absorbi in organism, iar pentru asta se administreaza un vomitiv. Apoi se fac spalaturi gastrice si se administreaza carbune medicinal pentru neutralizarea eventualelor resturi. Aceasta procedura nu trebuie facuta, totusi, de proprietar, ci de un medic veterinar.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    30 sep, 05
    Posturi
    195

Implicit

adica se face asa: se dizolva carbune medicinal in 1 l de apa. se baga in gura cainelui un sul de hartie igienica din acela cu carton in mijloc, si se infasoara tifon in jurul botului, si introduce un furtun prin tubul de carton al sulului de hariti igienica si dupa aceea pe gat, si se introduce solutia direct in stomac (aceasta operatie se face de catre un medic!!!). dupa aceea se elibereaza cainele si dupa cateva minute va varsa. carbunele este unul dintre cei mai buni abosrbanti de substante toxice

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 ian, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    868

Implicit

Din cate stiu eu laptele folosit ca antidot e un mit popular si din pacate unul extrem de daunator! Laptele favorizeaza absorbtia otravii in sange!

Total adevarat, ce dracu dati astfel de sfaturi, oameni bunii omorati caiinii altora. Daca nu stiti sigur mai bine liniste.

Un bun vomitiv pe care il folosesc belgienii este cafeaua cu ffff multa sare bagata pe gat imediat ce inghite otrava. Cam 2 cesti mari pt un pui de 4 luni de ex. Dar atentie, imediat si pana vomita. Asta e bine de stiut pe viitor.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 06
    Posturi
    686

Implicit

Mesaj sters de moderator.
    Insultele nu sunt acceptate. Scrie in regulament.
    Iar in regulamentul meu scrie ca nu se accepta mesajele grotesc de agramate.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */