Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 10 din 10
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 06
    Locație
    Cta
    Posturi
    5

Implicit cum scot mirosul de pipi ......

Buna. Numele meu este Anca si am un pisoi care a suferit o uretrostoma. A facut pipi peste tot, inconstient, pana s-a recuperat. In fine, chinul a durat doua saptamani, dar a ramas o problema apasatoare: mirosul de pipi care s-a impregnat pe unde a calcat! canapeaua mea are un iz infect si vreau sa intreb pe cineva daca stie ca exista pe piata vreo solutie cu care sa-l scot definitiv. Nu de alta, dar pe langa faptul ca este suparator, mai stau si cu chirie si nu vreau sa am surprize din partea proprietarului. va multumesc daca mi-ati da un sfat!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 06
    Posturi
    1

Implicit

am patit-o si eu, te sfatuiesc sa pui intr-o sticla din aceea de la solutia de geamuri apa si otet si sa pulverizezi, insa nu te astepta sa iasa mirosul decat dupa citeva zile bune.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    18 dec, 03
    Locație
    Timişoara / Панчево
    Posturi
    988

Implicit

Un prieten al meu care are si caini si pisici (si deasmenea sta in chirie ) a chemat o firma pentru curatenie (a gasit anunt din ziar), astfel ca l-au curatat canapea si 4 fotoli si covor. Canapea si fotoli erau "marcate" si de pipi pisicilor si era greu de suportat mirosul din ele. Dar dupa curatenie (au venit cu aparatele alea cu care introduc spuma cu detergent in material si apoi o scot prin vacuum, repeta de mai multe ori cat este nevoie) a fost foarte multumit.
    Mirosul a disparut complet =D/\
    A revenit si culoarea (pentru ca plusul ala a devenit deja gri de praf). Totusi, la locurile unde petele de la "pipi" au fost mai vechi, materialul a ramas putin decolorat, pentru ca s-a oxidat. Dar mirosul a disparut si de acolo.
    Cred ca in total a platit in jur de 150 RON ... acum o luna, parca. :P
    Great minds discuss ideas,
    average minds discuss events,
    small minds discuss people.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Varsta
    29
    Posturi
    1,298

Implicit

sfatul meu e sa economisesti bani si sa iei alta canapea asemanatoare. mirosul ala de pipi de pisica nu iese complet in vecii vecilor, indiferent cu ce speli.
    Dogs come when you call. Cats have answering machines.
    http://barzoi.wordpress.com/

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 mai, 03
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    386

Implicit r

incerca astfel (pe pipi proaspat merge f bine) speli canapeaua cu apa si detergent,apoi iei de la petmania sau de la vet 'Pet Odor Eliminator OUTRIGHT / Bramton'
    o sticla verde de juma de litru =42 ron de la firma bramton .se face proportie 1 la 5 cu apa calda.se imbiba zona si se lasa sa se evapore.cind s-a uscat nu mai miroase.nu stiu reactia pe pete vechi ca eu nu le las sa se invcheasca.curat zilnic.
    am incercat si altele ,dar numai asta e eficient.
    succes.
    never say never!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

Alta acum: de la extaz la agonie! A facut pisu. Pe el (adica sub el, sub canapea). Probabil ca nici nu si-a dat seama ca face, s-o fi umplut si a curs. Putim. PUTIM, nu jucarie! Stau cu chirie, astept sa vina gazda (care a avut bunatatea sa accepte motanul daca am grija de casuta ei) si acuma abia mai respir eu in celelalte camere. ...sa nu vina doamna gazda azi, ca nu am de gind sa-l scot de acolo, poate are timp sa se aeriseasca. Fuga dupa solutii la topicul respectiv! Sarumina ca existati!

Tare va rog, cine are vreo idee de des-putit casa, ca nu pot sa spal fara sa scot motanul cu forta de acolo si n-as vrea sa fac asta. Pata este sub motan, saracutul de el, si de felul lui e asa de curat ca nu face pisu decit de fata cu cineva, ca sa aiba pe cine sa bata la cap pina spala litiera ("acum-acum, nu dupa ce-ti termini tigara!") si il spala si pe picioruse... Este adevarat ca Oust "dizolva mirosurile, nu le acopera"?. Sa-l deranjez oare de pe pata, poate fuge in alt colt si pot spala?

Poti sa-i spui proprietarei ca vei rezolva problema mirosului cu siguranta, mai ales ca ai de gand sa-l sterilizezi si nu va mai mirosi urina. Am cautat topicul unde era mentionat numele unei solutii bune de scos mirosuri neplacute, dar nu gasesc acum...

Ideea e ca micutul va mirosi de pe blana.....un timp....Pana la urma, o veti scoate la capat, dar ptr a rezolva situatia azi, nu am nici o idee, din pacate!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    17 mai, 06
    Posturi
    252

Implicit

Ok, cu Oust merge, dar nu face minuni, asa cum s-ar crede. Se mai des-puteste intrucitva, mai ales prin camerele invecinate si pe hol, dar pina nu rastorni mobila si nu speli insistent pe ambele fete ale covorului, mirosul tot revine. Aysha, am gasit eu topicul cu "Pet Odor Eliminator Outright" de la Bramton, dar inca nu am fost s-o caut mai departe de Pet-Shop-ul din apropierea mea. Retin ideea, sarumina.
    Pisica e oglinda stapinului...cei ce iubesc pisicile sint cel putin sinceri cu ei insisi

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 dec, 03
    Posturi
    735

Implicit

Inainte de a folosi orice fel de solutie/detergent, etc. trebuie sa absorbiti temeinic lichidul cu hartie igienica sau prosop de hartie. Orice solutie data direct pe locul in care pisica a facut pipi sau a marcat nu face decat sa agraveze situatia si mai mult. Dupa ce se absoarbe practic tot lichidul se pot incerca si solutiile mentionate mai sus (a mai aparut una si mai buna - Fresh 'n Clean - scoate si marcajul de motan necastrat) dar eu am mai folosit cu succes si gelul de WC Bref Aqua.
    Oust nu este o solutie "viabila", schimba mirosul din atmosfera doar pe o scurta perioada, fara a indeparta insa cauza reala. In plus unele pisici pur si simplu nu suporta nici un fel de odorizante de camera (fac o reactie urata, se sufoca si este nevoie urgenta de interventia vetului).
    In orice caz nu incerca sa cureti sau sa scoti mirosul pana cand motanul nu-si revine cat de cat la normal. Acum nu vei face decat sa-l stresezi si mai tare incercand sa-l muti de acolo, agresandu-l cu mirosuri puternice si ca rezultat vei pierde si putinul progres pe care se pare ca incepe sa-l faca.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    17 mai, 06
    Posturi
    252

Implicit

Cum v-am promis, iata un comentariu despre "FRESH'N CLEAN OXI-STRENGTH - PET ODOR AND STAIN ELIMINATOR".
    Pretul: se poate gasi la mostre ("trial size") care costa 3,5 RON (1 EUR), umplute cu o solutie ca un sapun lichid cu miros puternic. Il puteti lua si la Spray mare, daca sinteti multumiti de el.
    Unde: eu l-am luat de la Zoomania de la Cora Pantelimon. Nu l-am mai vazut la pet-shopuri de cartier.
    Cum functioneaza: este un soi de detergent. Se tamponeaza pata pe cit posibil, se spala pe cit posibil cu altceva (pe ciment merge cu ... solutia de curatat aragaz care descompune orice este organic, inclusiv pielea de pe degete daca nu te misti repede). Se clateste bine. Fara a spala in prealabil eu nu am incercat. Se stropeste bine pata. Se asteapta 10 minute (sau si mai mult). Se clateste din nou cu generozitate.
    Pe covor: incercati intii putina solutie pe un colt discret. Nu am incercat pe covor, dar daca incerc va spun cum e.
    Rezultate: nici pisica nu mai stie unde a fost pata. Ajuta la stingerea comportamentului repetitiv de a tot face unde a mai facut, ca nu mai gaseste exact locul (doar daca exista alt motiv pentru care prefera zona, dar e clar dezorientata in privinta locatiei exacte).
    Precautii: nu spalati litiera cu el, ca n-o mai recunoaste de tovaras! Exista altceva pentru litiera, tot din aceeasi serie de produse.
    Miros: intens de lamiie si inca ceva placut, dar cine nu suporta mirosurile tari sa incerce altceva.
    Informatii suplimentare: www.lambertkay.com
    Pisica e oglinda stapinului...cei ce iubesc pisicile sint cel putin sinceri cu ei insisi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 dec, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,520

Implicit cum scot mirosul de pipi

Din propria experienta am constatat ca daca un motan necastrat marcheaza intr-un loc care nu deranjeaza(deeh..e un fel a spune nu deranjeaza!)de exemplu pe gresie,mai bine cureti locul respectiv sa nu-ti miroasa tie dar nu sa uite el! cand motanul s-a apucat "voios" la treaba,adica a facut pe covor!am scos covorul si am pus parchet(bine,sincera sa fiu aveam intentia asta si fara el) si m-am gandit ca am rezolvat treaba,ei bine el s-a gandit la o noua rezolvare si a facut in pat! am zis ca mor de ciuda! asa ca am cumparat
    doua carpete mici de bumbac de la Bamboo care se spala usor si am vazut ca e muult mai bine, si s-a mutat cu marcatu in baie pe covoras.Asa ca am luat si acolo covorase din bumbac pe care le schimb, oricum nu miroase a pishu in casa, asta nu pentru ca m-am obisnuit eu cu mirosu,am testat pe toata lumea care vine in vizita. Deci ideea e ca daca face intr-un colt pe gresie sau in baie pe covorash sa-l lasati in asa,se curata repede si nu ramane miros in casa ,ca se poate muta in alta parte adica in pat! si e jale..
    Iar in privinta canapelei am luat la schimbatu' ei decizia de a o inlocui cu una de piele ecologica! nu l-a tentat sa faca pe ea.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */