Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 4 din 9 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 46 la 60 din 124
    Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit Catelusul caruia ii "curg" ochii

Papusa, "mama" catelusului e din Braila, a postat mai devreme, asa ca nu are cum sa ajunga la FMV.
    Dar nu ar strica si parerea unui "medic bun" asa cum spui. Daca ajunge la Galati, la dr. Gingarasu, dupa ce il consulta pe mititel, ii poate da si el niste solutii, in functie de rezultatul consultului.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 apr, 06
    Posturi
    2,382

Implicit

draga kayla..esti din braila ca si mine....ia zi-mi la ce medic ai fost si ti-au pus diagnosticele astea ! eu ma duc cu scoata mea la DR.POSEDARU DANIEL ...este un vet foarte bun!l

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 apr, 06
    Posturi
    2,382

Implicit

si dupa cum a zis si neguta in randurile mai sus ...domnul dr ginagarasu de la galati este foarte bun !are cabinetul undeva pe bd`ul george cosbun in galati @

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit Catelus caruia ii curg ochii

Cand am avut nevoie la Braila de CabVet, am fost si eu la dr. Posedaru sau, la "schimbul" lui, dr. Capatana. As minti daca as spune ca am fost dezamagita. Ba as zice ca sunt multi veti in Bucuresti, care le ajung abia la degetul mic. Ceea ce nu exclude desigur ca oricine sa mai dea si rateuri, fiindca "a gresi e omeneste".
    De aceea e mai bine sa nu te pierzi cu firea si sa mai insisti la un consult. Nimic nu e prea mult pentru binele animalutelor noastre.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 apr, 06
    Posturi
    2,382

Implicit

eu personal il apreciez foarte mult pe dr.Posedaru ....de cate ori am fost la un consult ..s-a comportat foarte frumos cu patrupedul meu...si chiar mi-a si explicat in detaliu problema in cauza..fara sa ii mai zic eu sa-mi dea explicatii..si acum are un cabinet nou ....pe stefan cel mare ! ptr @neguta ...acuma nu mai este la cabinetul de langa cinema central..este singur in cabinet ! este foarte bine modern utilat dupa cate am vazut
    @kayla eu ti-l recomand pe dr.posedaru...sau pe dr.capatana

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 aug, 06
    Posturi
    5

Implicit

papusa, secretia este transparenta si nu miroase

Great_life, am fost si la Dr.Posedaru si la Dr.Capatana. Dr. Posedaru i'a dat picaturi (de cele care vorbeam mai devreme, care din nefericire il deranjeaza) iar Dr. Capatana i'a dat tot niste picaturi care nu au avut niciun rezultat.

Voi incerca si la Galati, ptr ca oricum am incercat peste tot

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit Catelus caruia ii curg ochii

Kayla draga, daca mergi cu "puiutul" la Galati si asa ar fi de asteptat, ai grija, fie in tren, fie in microbuz, fie in masina, sa-l feresti de aer conditionat si de curent, sa nu se agraveze. Ai vazut cat e de sensibil: dupa un pic de baitza a racit. Si sa stii si pentru viitor: de ce anume sa te feresti, ce anume sa eviti!!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Kayla, daca ai fost la acei medici recomandati ca buni si ei nu au diagnosticat un entropion, posibil ca scurgerea sa fie una infectioasa. Fara antibiograma nu vei face mare lucru, iar aceea la un LABORATOR trebuie facuta, nu la un cabinet veterinar, fie el si cel din Galati.
    O intrebare: tratamentele recomandate de cei doi veterinari au fost duse pana la capat, dupa instructiuni?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

hai sa o luam incet si sa ii tai parul care ii intra in ochi pentru inceput (daca e un cutu flocos...ca daca nu...ma mai gandesc...)
    viata e frumoasa!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

zi-ne si noua cum se numesc picaturile pe care ti le-a recomandat medicul si cum le aplicai...ca daca i le puneai pe centrul globului ocular, normal ca il usturau saracul de sarea in tavan...picaturile de colir trb puse IN SACUL CONJUCTIVAL!!! adica tragi pleoapa inferioara putin catre tine si apoi pui acolo unde se vede pielicica aia roz, sub pleoapa. ia sa vezi ca asa nu o sa-l mai usture asa de tare.
    si inca ceva...colirele cam ustura in general...din proprie experienta!
    succes!
    viata e frumoasa!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 iun, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    1,440

Implicit Re: Catelus caruia ii curg ochii

Citat Postat de kayla
    in primul rand buna ziua! am un caniche alb, in varsta de 11 luni caruia ii curg ochii. nu stiu ce sa ma mai fac, am fost la 3 veterinari si fiecare a venit cu o varianta proprie: primul a zis ca asa e normal (desi nu cred, nu am mai vazut sa'i curga ochii unui catel pana acuma) iar ceilalti mi'au recomandat niste picaturi care nu au niciun efect si in plus se pare ca il deranjeaza (sau ustura). tin sa precizez ca asa l'am luat de la varsta de 2 luni. sper sa ma ajutati cu o sugestie cat de mica, poate ati intalnit un astfel de caz

multumesc pentru timpul acordat
    Primul lucru pe care ar trebui sa-l faca orice medic la care mergi ar fi testul cu FLUORESCEINA(este o solutie de culoare verde care are rolul de a evidentia eventualele leziuni corneene).In momentul in care, dupa aplicarea acestei solutii apar pe glubul ocular zone de culoare verde care persista, este clar ca pe acele zone exista leziuni.Aceste leziuni pot fi cauzate de traumatisme produse fie de obiecte din mediul exterior, fie de pleoape,gene,par!
    In cazul in care leziunile sunt produse de pleope sau gene este vorba de entropion care in prima faza se poate rezolva prin niste fire de sutura aplicate la pleopa, iar daca asa nu se rezolva se recurge la intervenitia chirurgicala prin care se indeparteaza o parte din pielea care e in exces.
    In afara acestui tratament, se aplica in ochi de 3-4 ori pe zi cate 2-3 picaturi colirul KERATYL 1%!
    In nici un caz nu se aplica un colir cu Dexametazona pentru ca in cazul existentei leziunilor corneene, acesta va intarzia cicatrizarea!

Daca nu este vorba de leziuni corneene si secretia este clara fara nici o urma de puroi, iar mucoasa conjunctiva nu este inflamata, atunci mai mult ca sigur ca e vorba de o secretie in exces de lacrimi si atunci nu vei avea altceva de facut decat sa-i faci mai des o toaleta a ochilor!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 iun, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    1,440

Implicit

Am uitat sa precizez cateva manifestari care pot duce la suspiciunea de leziuni corneene: clipire frecventa, tine ochii inchisi la lumina, usturime la aplicarea unor picaturi in ochi, frecarea cu capul(mai precis cu zona oculara) de mobila,pereti, tendinta de a-si da frecvent cu laba la ochi.

Poti sa-mi spui daca ai sesizat asemenea manifestari la cainele tau?
    Ce varsta are?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 aug, 06
    Posturi
    5

Implicit

Blue, da, tratamentele au fost duse pana la capat dar cum ziceam nu au avut niciun rezultat

hawaii_vet, da, este un catelus flocos si pufos am incercat sa'i tai si parul care ii intra in ochi, nu am reusit, insa m'am dus la un doctor si l'a taiat el - in urma acestui lucru am observat ca nu mai lacrimeaza atat de tare, dar totusi nu dispare. picaturile se numesc "Oculoforte" - doctorul mi'a spus sa i le administrez de 3 ori pe zi (dimineata, la pranz si seara) si sincer dupa ce am vazut ce ai zis tu, nu cred ca le administram prea corect deoarece nu statea in niciun fel, ma musca si se zbatea (aceiashi problema o am si la tuns, cand trebuie adormit)

saba, da, am sesizat unele manifestari: clipire frecventa, frecarea cu capul(mai precis cu zona oculara) de mobila, pereti, usturime la aplicarea unor picaturi in ochi, tendinta de a-si da frecvent cu laba la ochi. multumesc, am sa merg la doctor si am sa cer testul pe care l'ai recomandat. catelul are 11 luni

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 apr, 06
    Posturi
    2,382

Implicit

Citat Postat de kayla
    (aceiashi problema o am si la tuns, cand trebuie adorm)
    cum adica il anesteziezi pe timpul tunsului?sa nu-mi spui ca ai fost cu cainele la tuns la tipul dupa calarasi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 iun, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    1,440

Implicit

[quote="kayla"]...picaturile se numesc "Oculoforte" - doctorul mi'a spus sa i le administrez de 3 ori pe zi (dimineata, la pranz si seara)....

Oculoforte contine dexametazona, substanta total contraindicata in cazul in care catelusul tau are leziuni corneene! In plus de asta exista multe alte picaturi pentru ochi,mult mai bune decat Oculoforte!
    Cred ca ar cam trebui sa mergi si la alt vet! Se pare ca cel la care ai fost nu se pricepe la oftalmologie!
    Cel mai importnat lucru este sa ii faci acel test!

In cazul in care nu reusesti sa rezolvi,sincera sa fiu,cred ca cea mai buna solutie ar fi sa faci un drum pana la Bucuresti si sa mergi la D-na Dr. Iuliana Ionascu de la Facultatea de Medicina Veterinara.

Pagina 4 din 9 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */