Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 113
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 mai, 06
    Posturi
    6

Implicit Sa-i curmam suferinta?! EUTANASIA

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, fiindca ma aflu pentru prima oara in aceasta situatie ingrata:
    Pitzi este foarte bolnava; dupa multe drumuri la nenea doctoru', operatii si alte cele, mi-am dat seama ca mai rau o stresez, ca drum de intoarcere nu mai este... Cat de aproape suntem de ultima clipa, nu stiu, dar tumorile i se inmultesc si cresc si metastaza e o certitudine pentru mine... Vreau s-o scutesc de chinurile de la sfarsit atunci cand or fi sa vina, dar acasa... cred ca e mai bine pentru toata lumea. Va rog, spuneti-mi la cine si cum trebuie sa apelez pentru o eutanasie, cam cat m-ar costa si daca - dupa apelul telefonic respectiv - medicul soseste repede (sa stiu cu cat timp inainte sa-l chem).
    Acum, pisicuta respira greu, mananca putin, e apatica, dar merge, toarce si inca este EA... intelegeti ce vreau sa spun... Dar nu stiu daca are dureri, nu stiu cand este cel mai potrivit moment sa acceptam despartirea... Ce-mi puteti spune din experienta pe care o aveti? Va multumesc...

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Vezi, Renata, tu insati remarci ca pisicuta "inca este EA". Mai bine ca ea si ca tine nu va sti nimeni cand este momentul: atunci cand va avea dureri va inceta si sa manance, si sa toarca, va inceta sa fie pisicuta pe care o cunosti. Iti vei da seama singura cand e pregatita sa plece, insa nu cred ca cel mai important lucru e ca un medic sa vina de urgenta: rezerva-ti cateva ore, ultimele voastre ore, pentru a-ti lua ramas bun. Altfel, mai tarziu, vei putea ramane cu intrebarea daca te-ai pripit cumva...
    Imi pare foarte rau pentru ea, pentru voi. E o hotarire cumplita, dar pe care oricine trebuie sa o ia in astfel de situatii.
    Sper ca cei din Bucuresti sa iti ofere numele unui doctor care sa faca aceasta trecere mai usoara.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 dec, 03
    Posturi
    735

Implicit

Renata, veterinarii ("umani") nu fac acest lucru batand din palme sau cu inima impacata. Cei pe care-i stiu eu cred ca ti-ar face viata si mai grea cu intrebari nenumarate si chiar incercari de a o salva, cand tu de fapt stii foarte bine prin cate ai trecut si care e situatia ei. De aceea sfatul meu ar fi sa vorbesti (din timp, luand si acceptul de a fi sunat eventual pe mobil)cu unul din vetii la care ai facut tratamente si care cunosc starea ei.
    Sunt aproape sigura ca vei sti cand trebuie sa-ti iei adio; pisica este un animal extrem de curat, tacticos, tipicar. Cand iti vei da seama ca are dureri, nu se mai poate hrani, nu mai poate folosi litiera, cand ii vei citi durerea si suferinta in ochii care se vor uita cu insistenta la tine spunandu-ti fara cuvinte..., intr-un cuvant ca viata pe care o duce nu mai este una demna de ea.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

Imi pare nespus de rau pt biata pisicuta si iti doresc sa ai multa putere pt a face alegerea cea buna si pt a trece peste acest necaz cit mai usor Poate, pisicuta ta va hotari singura cind e momentul si va parasi aceasta lume fara a apela la ajutorul tau.Curaj mult....

P.S. titlul subiectului a fost modificat pt a reflecta mai bine tema acestuia.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Si mie mi pare nespus de rau pentru pisicutza ta si am aceeasi speranta pe care o are si christina.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

ce varsta are pisicuta ta?
    viata e frumoasa!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

a facut o radiografie pulmonara si are metastaze?
    viata e frumoasa!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 oct, 05
    Locație
    Craiova
    Posturi
    2,355

Implicit

Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar am trecut printr-o situatie similara cu o catelusa, si a fost cumplit. Ceea ce trebuie sa faci este sa-ti rezervi cateva ore in care sa-i vorbesti, sa o mangai, sa o faci sa simta cat de mult o iubesti....E grea despartirea de un prieten asa credincios insa conteaza sa simta ca inca e copilul tau de suflet. Iti doresc tarie in orice hotarare vei lua.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 mai, 06
    Posturi
    6

Implicit Sa-i curmam suferinta?! EUTHANASIA

Multumesc, prieteni, ca mi-ati raspuns atat de prompt si atat de multi... E adevarat ca am lacrimat la fiecare mesaj citit, dar, in parte, si de emotia de a vedea cum iti sar in ajutor oameni necunoscuti, de care te leaga dragostea pentru copilasii cu 4 picioruse...
    Pitzi are 12 ani si vreo 7 kg. A fost mancacioasa si plina de viata, chiar daca a cam vizitat spitalul de animalute. Intai pentru castrare, apoi pentru repetate blocaje renale, prescrieri de dieta, iar anul trecut in august - pentru extirparea a doua nodule canceroase. Sfatul medicului fusese totusi sa n-o operam, ca poate nu va rezista anesteziei si pentru ca e mai mult decat posibil ca apoi tumorile sa apara mai repede si mai multe si sfarsitul sa vina mai grabnic decat altminteri... Totusi, am operat-o de urgenta pentru ca incepuse sa-i sangereze nodulul cel mare, iar starea ei generala spunea ca mai vrea sa traiasca. A fost mai bine un timp, dupa care am inceput sa vedem ca se adeveresc spusele veterinarului. Are multi noduli acum, apar si cresc ca din senin, iar respiratia grea, tusea horcaita din cand in cand, varsaturile si apatia imi spun ca sunt afectate si organele interne. Probabil ireversibil. De ce probabil? Pentru ca, intr-adevar, am renuntat sa mai mergem la vreun veterinar, o data pentru ca nu am gasit unul care sa ma multumeasca, si apoi pentru ca daca tot de problema asta va sfarsi, as vrea sa nu o mai chinui tocmai eu, cu scosul din casa, cu sperietura din salile de asteptare, cu anesteziile si taieturile... As vrea sa "adoarma" acasa, la mine in brate, linistita, si nu singurica, pe o masa rece de inox, langa o doamna Cruela careia nu-i pasa de ea... Doctorita care a operat-o, a crestat-o inainte sa-si faca efectul anestezia (am auzit cum a tipat pisica!), nu stiu cat de corect a extirpat, nu mi-a spus despre posibilitatea de a face o analiza nodulilor, depre chimio-terapie, nimic... La tratament, un stagiar, probabil, a ignorat cererea mea de a vedea ce e cu suflul ciudat care se auzea la un plaman, spunandu-mi sa mai vin alta data... Faci tot ce poti, dar sa gasesti timp si bani (destui) sa le cheltuiesti pe incompetenta... te cam descurajeaza... Nu mi-a zis nimeni nimic despre posibilitatea de a face o amarata de radiografie, si nu stiu de ce, ca doar am fost si la ditamai spitalul (pe Sebastian), si la Facultate... Aflu acum, tarziu, de multe lucruri... Si nu mai am puterea sa fac nimic... ci doar intuitia ca... nu mai exista ajutor...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

...mai mult decit trist
    Daca o sa vrei sa o adormi pt a curma suferinta pisicii, poti sa ceri sa stai cu ea in acele momente si dupa, asa incit sa te asiguri ca sufletul tau doarme in pace. Nicidecum nu trebuie s-o lasi singura pe mina unei "Cruela".
    Oh....Doamne ajuta ca suferinta sa nu-i fie prea mare

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 oct, 05
    Locație
    Craiova
    Posturi
    2,355

Implicit

Nu pot decat sa fiu alaturi de voi si sa-mi exprim tristetea cand aud asemenea vesti! Fii alaturi de ea pana va vrea sa plece in Raiul Animalutelor! Si nu fi trista, este iubita si ea stie asta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 feb, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,348

Implicit sa-i

Mai bine nu citeam acest topic , am plans si m-am gandit la ce este in sufletul tau Renata cred ca suferi enorm stiind ca pisicuta ta sufera
    Ma rog pentru ea si sper sa se faca o minune [-o<
    Suflete goale cei ce nu iubesc animalele !

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

E tardiv acum sa ne imaginam cat i-ar fi prelungit viata daca aveai sansa sa intalnesti un medic adevarat, nu gioarse.
    Putere multa iti doresc, Renata, suntem cu gandul la voi!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 mar, 06
    Posturi
    365

Implicit

imi pare rau de ce citesc si sper ca suferinta sa fie cat mai mica. din pacate procentul de malignitate al tumorilor la pisici este foarte mare.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 ian, 06
    Posturi
    86

Implicit

foarte trist acest topic indeed......
    renata spitalul de care pomeneai de pe sebastian este clinica biovet cumva?
    nu eutanasia pisoiul atat timp cat mai mananca asa cum au zis si fetele

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top