Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 16 la 30 din 40

Subiect: Diabetul zaharat

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 mar, 07
    Posturi
    3

Implicit

Am uitat sa zic de simptome: bea mai multa apa decat de obicei, urineaza mai des, si intr-o seara am simtit ca putin tremura si are la ochi acele scurgeri gelatinoase, nu stiu cum se numesc.Se vedea pe ea ca nu e in largul ei, acum e mai bine, se bucura, se joaca, dar tot vad ca nu e asa cum ar trebui sa fie.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 ian, 06
    Locație
    Brasov, Bucuresti
    Posturi
    2,261

Implicit

In gama de la HILL'S gasesti hrana speciala pt caini cu diabet.
    De ex. Canine r/d sau w/d. ( http://www.biovet-impex.ro/hils.htm)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    1,526

Implicit

dvs ce ii dati sa manance ? doctorul dc v-a dat manilin ( care este o sulfamida ce forteaza pancreasul sa produca insulina) probabil ca v-a dat si o dieta de urmat.este obligatoriu sa se asocieze o dieta exacta.adica sa stiti cu exactitate cantitatea de glucide pe care o dati cainelui ptr a acoperi doza de manilin.
    este foarte greu de controlat un diabet la caine , ptr ca nu poti forta cainele sa manance o cantitate fixa de hidrati de carbon.prin acest sistem se controleaza diabetul la om.se mananca x grame de glucide ptr care se adiministreaza x unitati de insulina/doza de sulfamida.
    carnea nu contine glucide deloc, deci nu are nici o legatura cu declansarea bolii.sulfamidele sunt foarte toxice ptr ficat , dati-i un protector hepatic.dc s-a optat ptr sulfamida , inseamna ca pancreasul cainelui inca secreta insulina.
    dieta cainelui depinde de doza de manilin.
    spre ex la mancarea uscata cititi ambalajul si vedeti nr de glucide.ptr alimentele gatite in casa , in speta orez/ paste , 50 gr fierte = 10 hidrati de carbon.asa cum deja am scris , carnea nu contine glucide deloc.ii puteti da nedozata.
    dc dvs ii dati dulfamide si catelul nu -si ia nr de glucide aferent el v-a face hipoglicemie.dc mananca in plus va face hiperglicemie ( ca atunci cand l-ati diagnosticat , acestea sunt simptomele unei stari de hiperglicemie).
    teoretic , dc pancreasul inca secreta insulina, dar nu suficienta dvs puteti sa-i scoateti cainelui din alimentatie tot ce inseamna glucide ( orez , paste , paine , mamaliga , gris , morcov ) si sa-i dati doar carne fiarta cu supa , fara alte adaosuri.sau carne cruda ( cum prefera )si sa renuntati la sulfamide.cainele neconsumand glucide , nu este necesar ca pancreasul sa secrete insulina ptr a metaboliza acele glucide.cainii pot trai si fara glucide.eu dc as fi in locul dvs asa as face. cainii sunt carnivori , nu omnivori.multa bafta .

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 mar, 07
    Posturi
    3

Implicit

dar cum pot sa aflu daca pancreasul secreta insulina?si cum se poate stimula secretia de insulina?banuiesc ca saptamana viitoare voi afla raspunsul la multe din intrebarile mele , odata cu noile analize.Pana atunci eu ii dau o jumate tableta de maninil inainte mesei, care in general consta in mamaliga cu ficat.E buna mancarea asta in momentul de fata?sau sa renunt la mamaliga si sa ii dau numai ficat, sau carne seaca?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    1,526

Implicit

manilin este o sulfamida , care forteaza pancreasul sa produca mai multa insulina.dc ii luati glicemia cainelui si in urma administrarii de manilin , glicemia a scazut , este clar ca pancreasul inca secreta insulina.glicemia se ia pe nemancate sau la 3 ore de la masa.
    spre ex , la oameni , degeaba administrezi manilin unui copil cu diabet,pancreasul lui nu mai secreta insulina deloc.
    dc ii dati manilin , nu puteti sa-i scoateti mamaliga.ar putea face o hipoglicemie si cum nu este om sa va poata spune ce simte , este foarte probabil sa nu observati.hipoglicemiile sunt mai asimptomatice , in comparatie cu hiperglicemiile.
    deci : dc pancreasul nu secreta suficienta insulina , incercati sa nu-l fortati sa secrete mai multa dandu-i glucide.organismul nu poate trai fara o insulemie bazala ( aceea insulina care se afla in corp si atunci cand nu mancam).cand mancam glucide pancreasul este obligat sa secrete mai multa insulina .din pct meu de vedere , tratamentul cu sulfamide e o mare porcarie.sunt foarte toxice si intr-un final duc la epuizarea pancreasului.oamenii nu pot trai fara glucide.cainii , da .eu nu sunt medic veterinar , aceasta e doar opinia mea.insa am diabet de 21 de ani.cunosc destul de multe despre boala asta.multa bafta !

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 mai, 08
    Posturi
    2

Implicit

Un diabetolog bun este la Universitate si numeste Dr. Criastina Fernoaga. Nu va mai duceti la tot felul de clinici. Ei vor doar sa va ia banii si nu sunt in stare sa rezolve problemele. Mai ales in ceea ce priveste diabetul care este o boala destul de delicata.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 mai, 08
    Posturi
    2

Implicit

Scuze: Dr. Cristina Fernoaga

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 mai, 08
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    86

Implicit catel cu hipoglicemie

buna! am si eu o problema cu catelusa mea (husky siberian). are 9 anisori si la niste anlaize de rutina ia iesit glicemia foarte mica 26, am inteles ca normal ar fi cam 75. i-am luat sange ieri, astazi ii voi repeta analize sa vad daca exista modificari. ce ar trebui s afac in continuare? imi este foarte frica, pentru ca anul trecut la sfarsitul lui octombrie am pierdut-o pe fiica ei (de 7 anisori neimpliniti), de o tumora la pancreas. si la ea glicemia era ff mica. este posibil sa aiba o predispozitie pentru aparitia acestor tumori la pancreas? cum as putea sa evit nenorocirea de anul trecut? in weekend ma gandeam sa o programez la o ecografie, indiferent de rezultatele de azi. dar intretimp cum as putea sa-i cresc glicemia? multumesc frumos

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    1,526

Implicit

Citat Postat de sarah_hera Vezi post
    buna! am si eu o problema cu catelusa mea (husky siberian). are 9 anisori si la niste anlaize de rutina ia iesit glicemia foarte mica 26, am inteles ca normal ar fi cam 75. i-am luat sange ieri, astazi ii voi repeta analize sa vad daca exista modificari. ce ar trebui s afac in continuare? imi este foarte frica, pentru ca anul trecut la sfarsitul lui octombrie am pierdut-o pe fiica ei (de 7 anisori neimpliniti), de o tumora la pancreas. si la ea glicemia era ff mica. este posibil sa aiba o predispozitie pentru aparitia acestor tumori la pancreas? cum as putea sa evit nenorocirea de anul trecut? in weekend ma gandeam sa o programez la o ecografie, indiferent de rezultatele de azi. dar intretimp cum as putea sa-i cresc glicemia? multumesc frumos
    dandu-i sa manance paste,orez( portii sanatoase ,nu 2-3 linguri );biscuiti (preferabil tip popular ) intre mese ;principiul este urmatorul : alimentele care contin multe glucide ii vor ridica glicemia.spre ex.carnea,oualele,branzeturile,legumele crude nu contin glucide.
    dulciurile industriale contin o cantitate mare de glucide,dar nu cred ca-i sanatos sa-i dati asa ceva.in schimb orezul fiert,pastele fierte,painea neagra contin glucide care se metabolizeaza lent si asigura o glicemie constanta .
    50 de grame de paste/orez contin 10 hc (hidrati de carbon ,adica glucide ).50 de grame inseamna cam 2 linguri.3 mese pe zi cu gustari intre ele ar fi de preferat, decat o masa,sau 2.pt o situatie de criza,cand ii scade glicemia prea mult ii puteti da miere,daca ii place si o mananca sau cuburi de zahar.
    multa bafta !
    "-te referi cumva la un salon psihiatric?intreba ignatius,fierband de manie.crezi ca sunt nebun?iti inchipui ca vreun cretin de psihiatru va putea vreodata sonda adancimile psihicului meu?(.....)ar incerca sa ma transforme intr-un tampit caruia ii place televiziunea,masinile noi si mancarea congelata.nu pricepi?psihiatria e mai rea decat comunismul.refuz sa fiu indoctrinat.nu vreau sa fiu un robot." ( j.k.toole,conjuratia imbecililor)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 mai, 08
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    86

Implicit

Multumesc mult, tocmai am venit de la anlize ..si are glicemia 115.. probabil a fost o greseala la anlizele de ieri.. ii voi repeta peste cateva zile ca sa fiu totusi sigura. multumesc inca o data pentru promptitudine

QUOTE=hysa;2654458]dandu-i sa manance paste,orez( portii sanatoase ,nu 2-3 linguri );biscuiti (preferabil tip popular ) intre mese ;principiul este urmatorul : alimentele care contin multe glucide ii vor ridica glicemia.spre ex.carnea,oualele,branzeturile,legumele crude nu contin glucide.
    dulciurile industriale contin o cantitate mare de glucide,dar nu cred ca-i sanatos sa-i dati asa ceva.in schimb orezul fiert,pastele fierte,painea neagra contin glucide care se metabolizeaza lent si asigura o glicemie constanta .
    50 de grame de paste/orez contin 10 hc (hidrati de carbon ,adica glucide ).50 de grame inseamna cam 2 linguri.3 mese pe zi cu gustari intre ele ar fi de preferat, decat o masa,sau 2.pt o situatie de criza,cand ii scade glicemia prea mult ii puteti da miere,daca ii place si o mananca sau cuburi de zahar.
    multa bafta ![/QUOTE]

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 mai, 04
    Locație
    Sibiu
    Posturi
    167

Implicit

Cum se manifesta hipoglicemia?
    Am o femela de Terra Nova (2 ani si 4 luni) care are momente de moliciune, combinata cu panica...se sprijina de pereti sau se pune jos....vreo 10 minute pana ii dau sa manance (bananele ii fac cel mai bine) si o pastila de algocalmin (avea si febra). Prima data (azi iarna) am crezut ca e de la frigul de-afara...vara asta inca o data si astazi iar...
    Merci!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de Hermannstadt Vezi post
    Cum se manifesta hipoglicemia?
    Am o femela de Terra Nova (2 ani si 4 luni) care are momente de moliciune, combinata cu panica...se sprijina de pereti sau se pune jos....vreo 10 minute pana ii dau sa manance (bananele ii fac cel mai bine) si o pastila de algocalmin (avea si febra). Prima data (azi iarna) am crezut ca e de la frigul de-afara...vara asta inca o data si astazi iar...
    Merci!

hipoglicemia se manifesta cu stare de slabiciune si confuzie, dar la valori f mici chiar cu convulsii si coma.
    in astfel de situatii cea mai potrivita este evaluarea glicemiei cu un glucometru, care da rezultatul pe loc. daca valoarea este sub 40 mg/dl este hipoglicemie. este adevarat ca am pacienti cu crize de hipoglicemie care stau bine merci in picioare la glicemie 20, dar fiecare reactioneaza in felul lui.....
    incearca sa faci chestia asta cu glicemia pe glucometru si dupa aceea da-i miere, frecata de limba si gingii ca sa nu se innece cu ea daca e confuza si nu poate sa inghita bine.

tu ai intrebat de hipoglicemie, dar sunt si alte cauza ca hipocalcemia, hipotensiunea, afectiuni cardiace si/sau cerebrale vasculare care pot da acelasi tip de manifestari.

sanatate!
    viata e frumoasa!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 mai, 04
    Locație
    Sibiu
    Posturi
    167

Implicit

Va multumesc!
    O sa merg la medic la analize, inclusiv referitoare la celelalte posibile cauze.

Multa sanatate!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

cu mare drag!
    succes!
    viata e frumoasa!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 08
    Varsta
    25
    Posturi
    2

Implicit Glicemie scazuta

Buna! Am un pincher pitic in varsta de 3 ani si jumatate. Mi-a facut o criza de fiara din cauza ca bunicul i-a dat fara sa vad eu o telina fiarta iar el a mancat-o, spre surprinderea mea, el fiind foarte pretentios la mancare. O saptamana nu mi-a mancat aproape nimic dupa incident si a varsat in continuu. Apoi a inceput sa manance dar ii mergea foarte urat burtica(avea scaun apa colorata ). I-am facut analizele de sange dupa aprox. o luna cand se simtea bine deja. Toate au iesit bune mai putin glicemia care era scazuta. Medicul mi-a spus ca e suspect de diabet. Am repetat analizele pt glicemie dupa o saptamana si acelasi rezultat glicemie scazuta. Medicul mi-a spus ca de aceea se simte mai slabit si fara vlaga, dar catelul meu nu este deloc asa!!! Este foarte activ, are chef tot timpul de joaca, alearga, tot timpul ar merge la plimbare, nici vorba de ce mi-a spus veterinarul. Mi-a dat ceva bobite mai speciale sa i le dau ca hrana si mi-a zis sa ii mai dau si carne fiarta si ATAT. Trebuie sa repetam iar analizele peste o luna sa vedem daca e mai bine. Sunt disperata, nu stiu ce sa cred....ce sa fac... Eu tot timpul i-am dat numai carne gatita, i-am mai dat si orez si macaroane cateodata impreuna cu carnea si bobite. Deci nu i-am dat prostii. Mi-a spus ca e ereditar diabetul la el. Va rog ajutati`ma ce pot sa fac? Eu sunt la cel mai bun medic veterinar din Oradea, dar nu pot sa cred ca ingerasul mei este bolnav. Sunt foarte suparata si nu vreau sa ajung cu el la insulina mai ales ca este foarte tanar. Va rog sfatuiti`ma si pe mine! In fiecare seara adorm cu el in brate plangand gandindu`ma la ce e mai rau. Ce sa fac? Sigur e diabet?

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */