Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 101 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 1505
    Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit Ciobănesc Românesc Corb

Cine mai crede ca exista o a patra rasa de ciobanesc romanesc?
    Caine de tip lupoid, roba scurta-lunga, culoare negru (uneori cu o mica stea alba pe piept sau pata pe labute).
    A NU SE CONFUNDA CU UNII CARPATINI "DENATURATI".

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Posturi
    697

Implicit

Nu poti sa vorbesti despre acei catei ca despre o rasa.Sunt intadevar o populatie neselectionata iar niste destepti din Rucar s-au apucat sa-i corceasca cu Teranova ,desi altii tot de acolo din sat spre cinstea lor se incapataneaza sa-i creasca asa cum i-au mostenit =D/\ .Dc ai resursele si curajul necesar i-a legatura cu ei si incepeti o treaba organizata.BAFTA!
    -E prea dura,nu iscalesc...
    -O dam anonima.
    -Asa da.O iscalesc.....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 iul, 06
    Locație
    Alba Iulia
    Varsta
    29
    Posturi
    14,736

Implicit Re: ciobanestii negri din zona Dambovita-Arges

Citat Postat de mustang
    Cine mai crede ca exista o a patra rasa de ciobanesc romanesc?
    Caine de tip lupoid, roba scurta-lunga, culoare negru (uneori cu o mica stea alba pe piept sau pata pe labute).
    A NU SE CONFUNDA CU UNII CARPATINI "DENATURATI".
    niste poze?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 nov, 05
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1,989

Implicit

Iata ca si Mendelescu zice la fel ca mine, si mi- s tare mandru de asta

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit

Sunt "o populatie neselectionata" asa cum erau si carpatinii si bucovinenii inainte de a se apuca niste oameni seriosi de treaba. Cainii de care vorbesc eu sunt, repet, LUPOIZI. Corcirea cu Terra-Nova probuce caini de tip molosoid deci asta inseamna inconstienta. As vrea mult sa iau legatura cu oameni care cresc astfel de caini asa cum s-au format in conditiile naturale, la stana baciului Ion, Vasile etc.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Posturi
    697

Implicit

Coane Dodo,dc nu am avea noi aceleasi pareri,am mai fi prieteni? No,ne-am injura imediat,de preferinta pe ciobanesti.ro si am fi arbitrati de prietenul comun :P
    -O dam anonima.
    -Asa da.O iscalesc.....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit

dodo,
    voi face tot posibilul sa fac rost de poze ale unor astfel de caini. Asta insa dureaza pt ca pe ei nu-i gasesti la expo ci in Duda Mica, Ratuneiu, Lespezi etc (astea sunt nume de munti unde sunt stane).

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 nov, 05
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1,989

Implicit

Pai cred ca solutia corecta este sa te duci la stana baciului Ion, Vasile etc si sa stai de vorba cu ei
    Serios, daca intradevar crezi in cainii astia, cel mai bine e sa faci munca asta de teren si sa scrii tot ce vezi, poze etc.
    Dar ai grija, sa nu creada cainii ca te duci la furat, ca te lasa fara nadragi!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 nov, 05
    Locație
    Iasi
    Posturi
    1,989

Implicit

Citat Postat de Legea lui Mendel-escu
    Coane Dodo,dc nu am avea noi aceleasi pareri,am mai fi prieteni? No,ne-am injura imediat,de preferinta pe ciobanesti.ro si am fi arbitrati de prietenul comun :P

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit

dodo,
    daca munca de birou nu ma retinea atat acum as fi fost la stana incercand sa-l conving pe baciul Ion sa vina cu dulaii lui (negrii ca corbul) la expozitie, asa sa vada lumea ce caini frumosi au muntenii.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Posturi
    697

Implicit

Serios vorbind Mustang,la Rucar cunosc niste baieti care au astfel de caini negri,ei le spun Carpatini,o sa incerc sa-i contactez ca numerele de telf pe care le am eu numai sunt valabile.Ar fi nemeipomenit sa se ocupe cineva de acesti caini si sa nu dispara.Stii ca au existat cai salbatici in Romania,bine nu Mustangi,dar sunt descrisi de Cantemir in "Descriptio Moldavie",insa din cauza vanatorilor conservationisti au disparut.Poate ca datorita tie si altora,cainii astia negri nu o sa aiba aceeasi soarta [-o<
    -O dam anonima.
    -Asa da.O iscalesc.....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit

Sa va povestesc ceva despre un astfel de caine.
    Anul trecut ma intorceam, de la o stana din Lespezi, la masina (drumul fiind greu am lasat-o mai jos pt ca mai am nevoie de ea). Pe drum eram insotit de unchiul meu si un cioban cu cainele sau Lupu (un ciobanesc Corb cum le spun eu). La un momentdat cainele incepe a se rostogoli intr-o balta de noroi. M-am gandit ca probabil acolo s-a scaldat cerbul si i-a simtit mirosul. Dupa putin timp cainele devine atent, i se zbarleste parul pe ceafa si o rupe la fuga. Eu dupa el! Intr-o vale, dupa 2 minute, dadea lupte crancene cu doi pui de urs de 2 ani. Am strigat URSUUUU BAAAA si am inlemnit. Spectacol nu gluma! Cainele facea acelasi lucru pe care-l fac ciobanestii de mii de ani. Dupa vreo 10 minute i-a bagat pe ursuleti in niste jnepeni si s-a intors demn la noi. Evident ciobanul l-a laudat si mangaiat!
    Nu ma intrebati unde era ursoaica mama ca nu stiu. Daca venea dadeam de dracu!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit

Din fericire nici caii nu au disparut in totalitate. In Delta Dunarii mai sunt cateva herghelii de cai salbatici (sau ma rog semisalbatici - precum caii Camargue din Franta).
    A- SI SUNT TOT NEGRII!!!!!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    25 feb, 06
    Locație
    Tg-Mures
    Posturi
    1,141

Implicit

Nu aveti si poze ???? sa le puneti sa vedem si noi despre ce caine este vorba.... [-o<
    Once a Chowist,
    Always a Chowist!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 iul, 06
    Locație
    la odaie
    Posturi
    6,662

Implicit

Acum nu am decat o poza a fostului meu caine Dorojan (numele i l-a dat un cioban proprietarul catelei mama) dar este pe suport hartie deci de nici un folos. Acest caine este acum cu turma la munte. L-am dat unui cioban prieten pt ca pur si simplu nu s-a putut adapta la viata de curte. Primavara cand urcau turmele la munte zacea o luna. Nu-l puteai lua dintre oi. Asta este l-am lasat sa fie fericit. Si este!

Pagina 1 din 101 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

1. Adi82

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top