Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Vezi rezultate sondaj: De ce nu sunt populari ogarii in Romania?

Alegători
429. Nu poți vota
  • Nu stiu

42 9.79%
  • Nu sunt suficient promovati

207 48.25%
  • Nu au traditie in cultura romaneasca

90 20.98%
  • Nu-si gasesc utilitatea in viata cotidiana

79 18.41%
  • Nu sunt suficient de supusi

11 2.56%
Pagina 70 din 213 PrimulPrimul ... 60686970717280 ... UltimulUltimul
Rezultate 1,036 la 1,050 din 3185

Subiect: Ogarii

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 nov, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    244

Implicit

Buna seara din nou,
    Cu mare bucurie va spun ca s-au gasit stapani pentru ogarul din Italia, de fapt si pentru el si pentru fratele lui, amandoi fiind recuperati de la acelasi stapan... Nu va spusesem de fratele lui, pentru ca el fusese luat deja. Stapana, adica noua stapana a fratelui, sa ii zicem Skyler, ca asa il cheama, a venit cu el acasa, unde un prieten s-a indragostit mortal de afghani si.......a plecat in cateva zile sa il ia pe fratele lui....
    Cand o sa am amanunte...o sa va spun.....
    Hai va pup cu drag.
    Si ca sa ii raspund si eu lui Jean Noel
    1. Toata viata mea am vrut afghan dar nu am crezut ca voi avea, pana cand m-am hotarat ca e momentul...acum sau niciodata... De atunci nu ma mai pot oprii....
    2. Niciodata nu am facut o socoteala economica, si nici nu ma astept sa recuperez vreun ban... Daca ma gandesc...ar trebui sa o dau la monta pe Kaja nonstop ca sa recuperez toate cheltuielile cu ei...si ca sa intelegeti ca nu glumesc.......:shampon 550E, perie - 4 la numar/40E fiecare, balsam 500E, showspray 100E, masti par 300E, masa toaletaj 200E, foen 400E, samd...si astea sunt numai ce e asaaaa.....la urgenta.... Nu mai pun drumuri pe afara, vitamine, ca sa nu pun la socoteala chiar cainii.... Deci...o iau ca o pasiune....si nu ma gandesc la bani......ca ma ia capul apoi....
    3. Nu am fost niciodata la vanatoare si NICI NU VOI MERGE, si nici nu voi privi cum omoara cainii mei alte animale.... Nici de foame, nici de test, nici de fun..... Nu sunt vegetariana.....prefer insa sa nu vad cu ochii mei macelul.... Daca vreau actiune pentru cainii mei ii duc in parc sau, uite ce frumos au facut ogaristii de aici....merg la curse....
    4. Nu am vandut si nici nu voi vinde/da vreun pui unui braconier, pentru tot aurul din lume.... Eu una i-as baga pe toti in puscarie....Ar fi greu sa hraneasca cainele de acolo...Acei oameni nu isi iubesc cainele, decat in masura in care le foloseste sa scoata castanele din foc pentru ei.... De altfel...parerea mea e cunoscuta de toti de pe aici... Nu vreau sa ma starnesc acu'.....
    Eu va pup si va scriu, poate o sa am si poze, cand o sa am detalii despre masculii din Romania... Sunt asa de incantata.... Skyler, ca un adevarat vanator, zace in mijlocul patului..Andreea, stapana lui a fost atat de haioasa cand a venit din Italia, mi-a scris incepand cu o intrebare: "Auzi, cum il fac sa inteleaga ca nu e el stapanul patului?" I-am zis ca se uita criminal la el....apoi ea se va culca pe jos.... Dupa o saptamana...imi trimite o poza cu el cu putza in sus, pe mijlocul patului....o intreb daca a reusit sa il faca sa inteleaga cine e shefu'....imi raspunde..."Am ajuns la un compromis, el o perna....eu doua"..... Cam asa se vanatoreste pe la ei acasa....
    Paaaaaa...
    Mai putina barfa. Intai hai sa ne interesam daca e adevarat....

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    02 nov, 07
    Posturi
    108

Implicit

MULTUMESC din toata inima la toti care au vrut sa imi raspunda. Sper sa mai auzim si altele.

Sphynx, sunt asa de satul de ironii ca nici nu iti poti imagina insa iti multumesc ca "ti-ai dat cu parerea". Ah, a-propos si mie imi place rasa sphinx (pisicei), daca din intamplare de rasa respectiva mentionai, cand am vazut pt prima data "Pisicile aristocrate" am zis ca "destea o sa imi iau cand o sa fiu mare " (desi alea erau siameze, totusi cand m-am facut mare am citit carti, m-am documentat pe net si am vazut ca de fapt mie imi plac sphincsi).

Bon Dieu, astazi mi-am pierdut aproape toata ziua citind aici pe forum (destul de mult credeti-ma pe cuvant) si inca nu am ajuns la sfarsit. Cata daruire...asa ma bucur, e super cand cineva se zbate sa faca ceva si in plus mai sunt si ajutoare.
    E adevarat ca unii s-au dat la fund, desi promisesera ca or fi reale ajutoare (poate ca oameni chiar au ajutat si eu sunt habarnist, in cazul asta sa ma scuze), dar...ce sa zic.

Fratilor da' ati vorbit nu gluma, eu sunt inca la pagina 23, da' nu ma las pana nu ajung la zi.

mba_grey, mare noroc ai domnule, impletesti pasiunea cu castigul, adica vreau sa zic faci ce iti place si pe langa asta mai castigi si bani, ca ma gandesc ca nu faci benevol lucru prin straini. Odata mi s-a intamplat si mie in Franta asta, timp de doua luni dar a fost numai o singura data

Vantu...mare om si domnia ta, toujour pareil, adica tine-o tot asa. Nici nu stiam ca exista azhawak (asa se scrie?) in Romania. Anul acesta am vazut pentru prima data in viata mea la CACIB la Arad, aveau niste unguri, mi-am si pus dorinta - asa fac eu cand vad un lucru prima data in viata mea

Nu uitati sa continuati sa raspundeti sau "sa va dati cu parerea" in continuare.

Merci,

Jean-Noel

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Varsta
    29
    Posturi
    1,297

Implicit

Citat Postat de Jean-Noel
    Sphynx, sunt asa de satul de ironii ca nici nu iti poti imagina insa iti multumesc ca "ti-ai dat cu parerea". Ah, a-propos si mie imi place rasa sphinx (pisicei), daca din intamplare de rasa respectiva mentionai, cand am vazut pt prima data "Pisicile aristocrate" am zis ca "destea o sa imi iau cand o sa fiu mare " (desi alea erau siameze, totusi cand m-am facut mare am citit carti, m-am documentat pe net si am vazut ca de fapt mie imi plac sphincsi).
    nu prea inteleg unde ai vazut tu ironia, dar whatever...

da, ma refeream la orientale (care sunt practic "surorile" siamezelor) si la petersburg sphynx. parte din ele poti sa le vezi pe www.peterbald.ro (din pacate doar versiunea in lb engleza functioneaza, pentru ca am de gand sa refac intreg siteul).
    Dogs come when you call. Cats have answering machines.
    http://barzoi.wordpress.com/

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Varsta
    37
    Posturi
    648

Implicit

septel- totalitatea animalelor domestice crescute in scop economic intr-o gospodarie, comuna, judet, tara (prof.dr. Constanta Adamesteanu)
    cine creste ogari in scop economic ?? cred ca nu exista crescator (vorbim de crescatori, nu de "inmultitori") care sa-si fi luat macar o bicicleta in urma vanzarii unui cuib

1. de ce ati luat primul ogar din viata voastra?
    l am primit

2. i-ati reprodus si ati vandut puiuti, adica v-ati gandit la partea economica a placerii voastre?
    inca nu, urmeaza. ma gandesc la partea "economica" doar ca sa stiu la ce sa ma astept, ca si cheltuieli, si nicidecum la castig!

3. ati fost cu ei la vanatoare (en fait braconaj)?
    NU

4. ati vandut puiutzi de ogarashi la braconieri?
    NU (si cred ca intrebarea asta nici nu-si are locul pe un topic al pasionatilor de ogari)

Lista mea e scurta poate mie nu imi mai vine nimic in minte, va rog sa mai adaugati intrebari la ea si sa raspundem toti cu onestitate.
    cred ca la altfel de intrebari avem de raspuns, pe topicul asta (ex: cum sa facem sa "scoatem" ogarii din situatia in care i-au adus braconierii)

cred ca alearga dupa iepurel pentru ca misca altfel nu imi dau seama.
    orice ogar vaneaza numai daca "prada" misca !

un iepure si l-am lasat in fata ei si a inceput sa se joace cu el, il impingea cu botul, latra la el si fugea in jurul lui pana s-a saturat si apoi a venit langa mine. Apoi l-am dus mai departe pe camp si...a fugit tantalaul in ceva buruieni mari si a acolo s-a comis asasinatul, nu am vazut scena insa ea a venit cu el in gura si il impingea cu botul sa mai miste si se uita la el. A fost aiurea dar…
    mi se pare o cruzime. no comment.

[quote="Jean-Noel"]

4. cu mare parere de rau da, mi s-a rupt sufletul , poate de aceea nici nu am mai lasat-o pe Tara sa faca pui. Oameni fara scrupule pe care nu ii intereseaza viata bietilor ogarashi . Am cunoscut medic veterinar care ii inmultea in nestire, ce sa mai zic de unu fara scoala?!?!?![quote]

atunci de ce i-ai dat???

Scuzata sa imi fie interventia asta dar lucrurile nu stau chiar roz pentru bietzi slabutzei. Nu toti dorm sub plapuma, in pat sau nu toti ajung sa fie iubiti si dragalitzi. Am vazut cazuri si cazuri.
    si tu crezi ca, procedand asa cum ai procedat, ai contribuit la imbunatatirea situatiei ogarilor? nu.

cred ca in primul rand nu exista multi crescatori de ogari in Romania (ii numaram pe degetele de la o singura mana. ). cand vorbim de crescatori, vorbim de selectie, vorbim de cuiburi facute cu o anume "arta", cu un anume scop (imbunatatirea rasei, si nu umplerea buzunarelor), vorbim de stiinta si etica.

am reusit sa ma enervez. asa ca ies repede.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Varsta
    37
    Posturi
    648

Implicit

mba_grey, mare noroc ai domnule, impletesti pasiunea cu castigul, adica vreau sa zic faci ce iti place si pe langa asta mai castigi si bani, ca ma gandesc ca nu faci benevol lucru prin straini.
    cand mba_grey o sa-si puna un sfert de geam termopan in urma muncii lui cu ogarii, eu o vopsesc pe Daphne verde!

no bun, acuma chiar ies

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 06
    Posturi
    287

Implicit

salutare....asadar pt noel:
    ziceai:
    te-am prins mba-grey, citeam ieri pe aici prin arhiva si am dat peste…”eu sant de acord cu chestiunea distrugerii de catre comunisti a efectivelor de ogari” (12.08.2006, mba-grey si colab.) vezi ca si tu mai gresesti!!! glumesc desigur, nu te supara. M-am uitat in dictionar ca am zis alta data sa nu mai fac greseli:
    septel- totalitatea animalelor domestice crescute in scop economic intr-o gospodarie, comuna, judet, tara (prof.dr. Constanta Adamesteanu)
    in primul rand multzumesc pt lectia de limba romana dar nu era nevoie....totusi.....efectiv nu este sinonim cu septel....decat fortzat....si dupa cum zice definitia din dictionar....daca ogarii mei dau lapte, oua pene, piele sau carne atunci da se poate spune ca sunt septel...dar cum nu-I CRESC IN SCOP ECONOMIC....consider ca am folosit termenul exact....daca ar fi sa gandesc in termeni economici atunci ogarii mei ar fi ANTISEPTEL...dupa cate cheltuieli imi cauzeaza....deci fara septel pe forumul asta ok?
    efectiv=numarul real al indivizilor ce alcatuiesc o ...colectivitate organizata...haita de caini de exemplu sau de lupi poate fi numita o colectivitate foarte organizata...COREKT?
    DECI ....I REST MY CASE
    si acum sa raspund la intrebari....asa doar pt. ca vreau sa stii cu adevarat ce gandesc si nu pentru inteligenta exercitiului.....
    1.) primul ogar englez(era de fapt doar fenotipic un grey) l-am luat si nu cumparat....pentru ca a fost o dragoste la prima vedere...iubeam si pe atunci ca si acum cainii in general...dar cand am vazut silueta primului greyhound din viatza mea am fost ..stoned in love.....!!!!.efectiv....pt mine in acea clipa a fost ceva fenomenal....si mi-am zis IATA CAINELE!!!!! din acel moment pt mine nu a mai existat nici un caine mai presus de greyhound....si asta a declansat BOALA....VIROZA CRUNTA...din 1996....am crescut pentru si cu acesta rasa...am invatzat engleza...pt. aceasta rasa...am invatzat tainele internetului.....pt aceasta rasa.....am citit carztii...am lucrat in cele mai tari canise....am sacrificat timp. relatzii, familie uneori...enorm de mult si bani...la fel...tot pt. aceasta rasa....voila
    2)nu m-am gandit niciodata la partea economica.....si oricum intrebarea e tampita...nu vad unde batzi cu ea....itzi garantez ca in Rom. nimeni nu traieste din vanzarea ogarilor...ba din contra....totzi crescatorii de ogari pierd bani.....si in plus de ce ar trebuii sa fie ogarii gratis??? daca as traii intr-o lume ideala si ireala as lasa mostenire ogarii mei ...nu i-as instraina niciodata....asa ceva nu are pretz.....sunt mai presus de PRETZURILE NOASTRE ......dar nu traiesc intr-o astfel de lume ...si din ratziuni de progres al rasei(liniei) spatiu si costuri etc..mai trebuie sa vand din ei ...insa te asigur....pe sume net mai mici decat cele investite...oho...nici nu vreau sa ma gandesc .....dar undeva ai dreptate noel draga ....DA IMPLETESC PASIUNEA CU CASTIGUL......DAR NU CEL MATERIAL LA CARE FACIL SI GRATUIT AI FACUT REFERIRE....CI CASTIGUL MEU ESTE MULT MAI PRESUS DECAT CEL MATERIAL.....INVATZ DE LA CAINII ASTIA CUM SA FIU OM.....si nu javra.....
    3) am fost cu cainii mei la vanatoare si nu braconaj...din nou faci o eroare....vanatoarea e vanatoare si braconajul e braconaj....dar sa nu incep ca nu mai termin vo 20 de pagini......dar ca sa-mi exprim totusi parerea....consider ca vanatoarea este placerea maxima pe care o are un ogar adevarat...fara vanatoare toate rasele de ogari vor degenera...in timp......vor deveni ceea ce sunt acum atatea alte rase "nefunctionale" rase care sunt atat de tarate incat ar disparea intr-o clipita fara OMUL- IPOCRIT, VANITOS(STUPID VANITOS), EGOIST......ca sa dau doar 3 dintre caracteristicile omului Iubitor de caini (ma lasi?) din ziua de azi.....deci prefer oricand o vanatoare sanatoasa cu cainii mei decat o expozitie chinologica facuta pentru oameni si nu pt. caini...I rest my case again
    4) cu buna stiintza NEVER!!!.dar din pacate au mai ajuns si pe mina unor braconieri...pe care am reusit ....i-am rascumparat cu pretz dublu cateodata si i-am facut cadou sau le-am gasit alte familii....pe cat posibil sau ...mai nou ii tzin prin pensiuni numai sa le fie bine.....dar deajuns cu tampeniile ...
    HAIDETZI SA VORBIM DESPRE CAINI ! nu despre bani...nu despre braconaj.....

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    02 nov, 07
    Posturi
    108

Implicit

Pai am incercat din rasputeri sa le gasesc stapani cat mai nebraconieri draga Quartzy, ca nu puteam sa tin 12 copii si cu Tara impreuna 13.

Cat despre bani...nu e nimic de spus, daca dadeam un pui imediat cumparam mancare pentru ceilalti si tot asa, asa ca nu am facut eu avere, ca sa nu ma mai repet ca majoritate au fost luati cu sume modice.

Am intrebat ce am intrebat pentru ca stiu eu ce stiu, nu asa din prostie.
    N-am eu nimic cu nimeni, voiam sa vad si eu niste pareri si atat.

Offff, cand am fo in Irlanda m-a intrigat un lucru. Aia care erau mai amarati acolo, erau nationalisti ferventzi, alti insa care capataserau o bruma de avere deveneau imediat loialisti britanicilor, in sfarsit...

Majoritatea puilor vanduti de mine stau la bloc, 3 sau 4 sunt (nu stiu sigur) pe la sat. Asa ca dupa cum cred eu l-i destul de bine.
    De montat nici nu o montam ca nu stiam pe nimeni cu ogar la Arad insa odata cand mergeam la faculta la Timisoara (eram la stop la Boul Rosu, cred ca Quartzy stie ca e aradeanca-sau ai fost tot timpul frantzuzoaica?) si am vazut un domn care mi-a devenit prieten, cu un adolescent de greyhound. A trebuit sa asteptam aproape doi ani sa realizam monta cu Paco. Din punc de vedere chinologic pedigree-ul lui era bun asa ca am zis ca o sa ameliorez cumva. O sa bag maine pedigree-ul lui Tara, nu ca ar fi cine stie ce dar asa de control.

Scuze Quartzy ca te-am enervat, poate ca traim pe planete diferite.

Sphinx, am interpretat eu gresit ghilimelele cand ai zis ca o sa iti dai si tu cu parerea, asa cum le-ai pus aduceau a ironie. Atentie ce si cum folosim!
    Scuze, eu sunt mai scuzacios de felul meu.

Cum rasfoiesc pe aici pagina noastra de forum (am voie sa zic a noastra? cer ingaduinta sa ma ma primiti si pe mine), am vazut o poza cu dragutza ta Lara ( , play upon words Lara-Tara) cu un pisicel dragutz dormind impreuna, taaaaaaaaaare scumpi, asa mai dormea Tara cu maidanezul meu.

No, Dumnezo sa ne-mbucure pe toti, noapte buna oameni buni!

Ah, eu am spus ca nu am in minte alte intrebari si am zis ca oricine poate veni cu completari, de exemplu:

Cum sa facem sa "scoatem" ogarii din situatia in care i-au adus braconierii? (bravo Quartzy, merci pour assistance, a+)

Scuze din nou.

Jean-No

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 06
    Posturi
    287

Implicit

uite o intrebare pt tine Noel: ce-ai facut tu pentru aceasta rasa(greyhound)? ..... ce-ai descris mai sus(scuza-ma) a fost mai mult antirasa decat pentru rasa.....
    faza cu cumparatul unui pui de iepure(domestic banuiesc) pt. satisfacerea unei curiozitatzi.....sau satisfacerea unei....ce ?!?!...nu stiu si nici nu conteaza... o consider MONUMENTALA!!!!!!!! asta spune totul despre tine.......
    mi-e jena pt. ca am cazut in capcana de a ma cobori la nivelul sublim de a raspunde la intrebarile (de altfel cred ca foarte sincere) puse de tine.....
    =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    02 nov, 07
    Posturi
    108

Implicit

Offfff, iar ma pun sa scriu. Scuze din nou daca cineva se simte ofensat sau mai stiu eu cum.

Voiam sa imi fac o imagine. Nu era vorba de nimeni exact (nu stiu de ce tot timpul cineva se simte aiurea). Pur si simplu intrebarile alea mi-au venit in minte pentru ca voiam sa vad si punctul altora de vedere nu voiam sa ma dau inteligent (cat stiu si ce stiu tin pentru mine nu trebuie sa demonstrez la nimeni, eu am complexul asta ca nu stiu niciodata de ajuns, asa ca...)

No, iaca acum sunt javra , tampit , si alte cele,dar eu nu ma supar!

Asa ma bucur ca exista cuvantul "daca"... nu stiti cat de mult ma bucur, ne scoate tot timpul de la ananghie.

O secunda draga mba_grey, nu a fost nici o intentie sa iti zic facil si gratuit ca impletesti placerea cu afacerea. Am vrut sa iti spun ca e splendid si ca si mie mi-ar placea sa lucrez cu caini si in acelasi timp sa imi fac si bani (ca doar nu traiesc cu aer), asta e tot. Enescu se relaxa prin munca, adica omu' canta la vioara si cu ocazia asta si castiga bani (nu prea multi, dar eu n-am fo acolo sa ii numar, glumesc).

Par exemple mie imi plac enorm de mult caprele, de asta spuneam ca am avut si eu o experienta placuta, pentru ca in Franta invatam despre ele, intram in contact cu ele (mulsul, furajarea, asistenta la fatare, ecografiere, trimarea ongloanelor, programarea la reproductie, etc) si am si primit ceva bani (nu chiar multi). Pentru mine a fost o relaxare sa fac stagiu in ferma aia. Asa ca nu te ambala dragul meu ca nu iti ziceam cu rautate

Asta e...intrebati numai voi si raspundeti tot voi ca vad ca...

No, noapte buna

Jean-No

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    02 nov, 07
    Posturi
    108

Implicit

Pai ce sa zic, ala a fost singurul iepure pe care l-a prins ogarul meu, sincer. Crezi ca tu esti mai diferit ca vanezi iepuri pe camp cu ogarashi tai? E cam acelasi lucru, poate mai grav. Macar iepurashul ala era destinat sacrificari, deci un produs de ferma, nu din fondul cinegetic. Hai sa o lasam cu sensibilitatile astea ca sunt de prisos.

Mare lucru nu am facut in ce priveste ogari. Am reusit sa imi dau seama la timp (cu toate ca trebuia mai repede, insa la a doua monta nu am fost de acord si nici de fatza ca sa impiedic monta Tarei) sa nu mai las copilul meu sa faca pui, un pas mic dar totusi.

Mi-as fi dorit sa imi iau un pui valoros din Norvegia (de asta am intrebat aici pe forum ce parere au participantii despre o anume linie de ogarashi)insa finantele mele sunt mai reduse, asa ca...encore une fois nu am facut mare lucru.

Iar trebuie sa ma scuz, asa ceva...

Scuza-ma ca ti-am insultat inteligentza si ca te-am facut sa cobori la un asa nivel scazut. Of, of, of.

Cugeta cand vorbesti si intreaba inainte sa arunci asa usor vorbe. Pentru ca toti te respecta ca si cunoscator si eu te-am respectat la randul meu insa asta nu iti da voie sa vorbesti de asa maniera.
    Iaca asa m-ai facut sa imi schimb parerea, nu ca ar conta dar...
    Ma bucur ca stii atatea despre greyhound dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii privesti pe altii cu arogantza. Poate daca mi-as fi petrecut tot timpul cu si pe langa crescatori profesionisti de greyhound as fi stiut si eu la fel de multe lucruri, norocul unora.
    In sfarsit, eu nu sunt ranchiunos sa fi tu sanatos, ca viata merge inainte cu sau fara cunostiinte de la tine. Noroc bun!

Jean-No

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 06
    Posturi
    287

Implicit

Voiam sa imi fac o imagine
    mai este unul care vrea sa-si faca o imagine da el a plecat de la pasiunea pt OI....incearca si tu plecand de la pasiunea pentru capre...cine stie poate ajungi sa ai o imagine mai buna decat OIERUL SUPREM AL TZARII.....
    deocamdata imaginea ta de iubitor de ogari a fost cam .... ESTOMPATA DE scena cu iepurasul folosit pe post de jucarie pt. caine....macar daca era un iepuroi serios de camp sa aibe o sansa de scapare...yeack....mie scarba ...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 06
    Posturi
    287

Implicit

din nou pt. mos craciun ...ca dupa aia poate iar se simte cu musca pe caciula si se scuza si iar se acuza si toooooooot asa ........isi face o imagine.......
    =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\ =D/\

spre deosebire de tine imi fac cu greu o parere despre oameni insa la fel de greu mi-o schimb.....asadar din pacate sau....... din fericire....eu nu mi-am schimbat parerea despre tine......si anume.....esti un NEVINOVAT!!!

User Banat Nelimitat
    Data inscrierii
    17 nov, 07
    Locație
    Timis-Torontal
    Varsta
    40
    Posturi
    537

Implicit

no comment

Jean-noelcei cu foxu ala acolo linga ogar sau te dai si tu cu braconaju

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Varsta
    37
    Posturi
    648

Implicit

Pai am incercat din rasputeri sa le gasesc stapani cat mai nebraconieri draga Quartzy, ca nu puteam sa tin 12 copii si cu Tara impreuna 13.
    cred ca, inainte de a ajunge la capitolul "Pui", mai sunt cateva etape de parcurs, printre care si un eventual "studiu de piata" (adica sa vezi INAINTE de a face monta cata lume ar fi interesata de pui)

Am intrebat ce am intrebat pentru ca stiu eu ce stiu, nu asa din prostie.
    N-am eu nimic cu nimeni, voiam sa vad si eu niste pareri si atat.
    cred ca parerile noastre reies, toate, din ce s a scris pana acum, de la inceputul topicului.

Majoritatea puilor vanduti de mine stau la bloc, 3 sau 4 sunt (nu stiu sigur) pe la sat.
    .....

De montat nici nu o montam ca nu stiam pe nimeni cu ogar la Arad insa odata cand mergeam la faculta la Timisoara (eram la stop la Boul Rosu, cred ca Quartzy stie ca e aradeanca-sau ai fost tot timpul frantzuzoaica?) si am vazut un domn care mi-a devenit prieten, cu un adolescent de greyhound. A trebuit sa asteptam aproape doi ani sa realizam monta cu Paco. Din punc de vedere chinologic pedigree-ul lui era bun asa ca am zis ca o sa ameliorez cumva. O sa bag maine pedigree-ul lui Tara, nu ca ar fi cine stie ce dar asa de control.
    in primul rand (am mai spus) o monta nu se realizeaza in functie de ce intalnesti la colt de strada, ci implica un studiu ceva mai atent.
    Paco e tatal lui Quartz.
    sunt si o sa raman mereu aradeanca.

Scuze Quartzy ca te-am enervat, poate ca traim pe planete diferite.
    DA

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Varsta
    37
    Posturi
    648

Implicit

Pai ce sa zic, ala a fost singurul iepure pe care l-a prins ogarul meu, sincer. Crezi ca tu esti mai diferit ca vanezi iepuri pe camp cu ogarashi tai? E cam acelasi lucru, poate mai grav. Macar iepurashul ala era destinat sacrificari, deci un produs de ferma, nu din fondul cinegetic. Hai sa o lasam cu sensibilitatile astea ca sunt de prisos.
    in mod normal, dupa o asemenea afirmatie, cred ca nu ar mai trebui sa spun nimic. afirmatia asta dovedeste cat cunosti Greyhound-ul (si vanatoarea) si ce fel de om esti.

Mare lucru nu am facut in ce priveste ogari.
    mda

Mi-as fi dorit sa imi iau un pui valoros din Norvegia (de asta am intrebat aici pe forum ce parere au participantii despre o anume linie de ogarashi)insa finantele mele sunt mai reduse, asa ca...encore une fois nu am facut mare lucru.
    si ce sa faci cu el?

Iar trebuie sa ma scuz, asa ceva...

Cugeta cand vorbesti si intreaba inainte sa arunci asa usor vorbe.
    si tu

Ma bucur ca stii atatea despre greyhound dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii privesti pe altii cu arogantza. Poate daca mi-as fi petrecut tot timpul cu si pe langa crescatori profesionisti de greyhound as fi stiut si eu la fel de multe lucruri, norocul unora.
    nu e nimeni arogant, dar cand ai o pasiune, discursuri de genul asta sunt greu de "inghitit" fara sa te enervezi.

Pagina 70 din 213 PrimulPrimul ... 60686970717280 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 3 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top