Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 300 din 301 PrimulPrimul ... 290298299300301 UltimulUltimul
Rezultate 4,486 la 4,500 din 4511
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 aug, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    9

Implicit

Uite si o poza facuta de un coleg cu telefonul, nu unul foarte performant, la stana lui, cu ciobanul tocmit, cainii nu au taiat nimic, nici ureche nici coada si nici arsi cu fierul nu sunt, sunt vaccinati la zi:
    Ultima modificare făcută de Oroles; 11/08/2008 la 21:51.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 aug, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    9

Implicit

Si tot aici se discuta daca un caine are sanse cu lupul: uite aici un material, NIMENI NU PATESTE NIMIC, CHIAR LUPUL SCAPA TEAFAR, ca altfel nu le-as fi pus, dar il cam perie cainele un pic pe lup...
    http://www.youtube.com/watch?v=tsFmPnRSRT4
    Ultima modificare făcută de Oroles; 11/08/2008 la 22:36.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 mai, 08
    Posturi
    341

Implicit xxx

ala nu este sarplaninac, din povestile ciobanului de unde l`am luat pe Mirko, tatal lui mirko a omorat vreo doi lupi.bine, este mult mai mare si mai greu.oricum sunt extrem de ascultatori.desi am vazut mai sus ca se discuta despre cat de bine sau cat de rau le fac ciobanii cainilor, nu mi`ar place sa vad un caine de stana care sa faca altceva decat paza.daca incepem sa ne bagam si peste acestia sa le schimbam comportamentul si temperamentul o gresim iar cum deja s`a intamplat cu multe rase din romania.cand cautam caine ciobanesc care sa poata stea linistit afara si iarna, sa nu trebuiasca sa`l bag in casa am vorbit cu niste prieteni turci si i`am intrebat despre Kangal o rasa care imi place foarte mult.mi`a zis ca in turcia este plin de ei la fiecare curte vezi cate un Kangal.Mi`a mai zis ca ei isi selecteaza singuri puii , daca nu fac galagie si daca nu latra atunci cand intra cineva strain sau cand vine lupu (vorbim de cainii de cei de la stana) cainele este impuscat pe loc.stiu ca pare totusi cam drastica solutia in schimb sunt numai exeplare foarte bune de lucru.dar fiecare cred ca trebuie sa stie de la inceput ce vrea sa faca cu cainele pe care si`l ia.nu cred ca`si are loc in acest topic discutii de genu "si`a facut treaba destul" sau "sa le dam liber" acestia sunt caini care asta stiu sa faca.da sunt de acord sa le ofer conditii din cele mai bune dar si daca intra ciorile noaptea la furat si ei dau din coada nu mi se pare un lucru normal.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 aug, 08
    Varsta
    6
    Posturi
    9

Implicit

De acord Clyde. Dar cainii fac asta instictiv, apara teritoriul, ACUMA DEPINDE SI CUM IL CRESTI. Daca de mic il cocolosesti pana la loc comanda, toata lumea care vine se joaca cu el... Am avut multi maidanezi infiati care au murit, caini care toata lumea zicea ca sunt ratati si urati, traiau din mila trecatorilor, ei cand le-am oferit un stapan s-au facut niste caini de paza de nota 10. Cainele face asta instinctiv. Imi pare bine ca toti suntem de acord ca in esenta si cainii SUNT NISTE FIINTE CU SUFLET, dincolo de a fi o "marfa" care face sau bine o treaba... Am infiat o maidaneza batrana, toata lumea zicea ca era cel mai urat caine care il vazuse, arata ca o hiena, pentru mine arata ca o printesa, cand ieseam afar nu se dezlipea de mine si nu ma scapa din ochi, pacat ca a murit... un devotament mai rar intalnit, plus ca facea paza de nota 11. Cainii au fost aliatii nostri si SUNT, datoria noastra e sa ii consideram suflete, parerea mea. Orice caine ar fi, maidanez sau nu, ofera stapanului clipe de neuitat. Trebuie sa ii iubim PENTRU CEEA CE SUNT, nu pentru cum arata. Un caine=un suflet. Trebuie sa ne aliniem si noi lumii civilizate. Cresterea si intretinerea cainilor sa se faca civilizat, asistenta medicala sa fie nelipsita, actele de cruzime asupra acestora sa fie pedepsite de lege... Un pas mare inainte este infiintarea politiei animalelor.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 ian, 07
    Posturi
    372

Implicit caini de oi

un caine la stana, asa cum este el intretinut de ciobani, este mult mai fericit decat tinut in curte

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 mai, 08
    Posturi
    341

Implicit xxx

ads, sunt de aceeasi parere.cateii pe care eu i`am luat au o curte destul de mare pe care poa` sa se simta stapani exact ca pe munte.singurul lucru care nu este ca acolo unde le place lor este clima. la mine este foarte cald pe timpul verii si cu ierni mai moi.dar incerc sa le pastrez o apa rece si umbra la discretie.oricum dupa parerea mea cainii ciobanesti sunt cei mai ascultatori caini.daca un catel la 4 luni stie ce are voie si ce nu are voie fara sa tipi sau sa faci nu stiu ce gesturi inspre el mi se pare deja super ok.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 ian, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    187

Implicit

Cativa caini vazuti langa rasnov. Misiunea lor: paza unei curti de cca 70.000 mp

Primul avea in grija pastravaria

...
    Imaginile postate de utilizatorul crash pe acest forum sunt acoperite de legea drepturilor de autor si nu pot fi preluate sau folosite fara acordul acestuia.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 ian, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    187

Implicit

Al doilea caii si poneii

Imaginile postate de utilizatorul crash pe acest forum sunt acoperite de legea drepturilor de autor si nu pot fi preluate sau folosite fara acordul acestuia.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 ian, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    187

Implicit

Iar al treilea restul curtii

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    19 mai, 08
    Locație
    Iasi,Romania
    Posturi
    326

Implicit

Batul acela de la gatul cainelui se cheama in Bucovina,,jujau"si se pune cainelui sa-l impiedice la alergat si intradevar sa nu fie impuscat de catre vanator.Eu am fost la stana,am si stat acolo vre-o 3 saptamani,si nu am vazu cainii sa fie maltratati,cu urechi taiate sau sa li se taie coada.Ciobanii aveau mare grija de ei,iar cainii faceau paza turmelor si a stanii,pot sa spun din placere parca aveau in sange treaba asta De mancat, mancau ,,cir si zer"si poate cate o caprioara sau un iepure daca prindeau in padure.De asta se pune ,,jujaul"sa-l impiedice cand vaneaza animale salbatice,sa nu poata alerga asa tare.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 mai, 08
    Posturi
    341

Implicit xxx

hai salut la toata lumea, cam demult nu ne`am mai scris pe aici.apar eu cu ceva noutati despre catelusii mei (Sharplaninatz).Mirko deja a facut 6 luni si Maya 5 luni.Comportament putin diferit unul fata de celalalt.Maya nu este impresionata de mangaierile nici unui strain iar Mirko sta la scarpinat ca purcelu.La paza noaptea chiar si ziua cand nu este nimeni prin curte Maya latra si la carutele de pe drum , Mirko devine agresiv doar cand intra cineva in curte fara ca eu sa fiu acolo.Prima isprava a lui Mirko a fost cand unul din muncitorii mei a deschis poarta ca sa ma strige fara sa observe cainele care se odihnea la umbra pe o masa de lucru.Norocul lui a fost cu reflexele bine dezvoltate deoarece cainele se repezise direct in pieptul lui.nu ma asteptam la o reactie din asta tinand cont ca este pui.la 6 luni masoara undeva la 60cm si are un cap mai mare ca al unui maidanez matur.o sa revin si cu ceva poze.sunt placut impresionat de comportamentul lor.mentionez ca atunci cand sunt eu in curte nu au treaba cu nimeni si toata lumea poate sa se joace cu ei.chiar si cu copii se poarta foarte frumos.Mirko le fura caciulita din cap si nu vrea sa o mai dea inapoi.Maya e profi la spart de mingi.
    o zi buna

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    17 oct, 07
    Posturi
    272

Implicit

Nu era el chiar la oi,ci doar la Pensiunea Tudor unde s-a tinut Simpozionul Ciobanestilor Romanesti, Rasnov, dar mi-a placut casa lui cat si restul curtii amenajata in stil rustic, cu mult bun gust.

User Banat Nelimitat
    Data inscrierii
    17 nov, 07
    Locație
    Timis-Torontal
    Varsta
    40
    Posturi
    537

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 mai, 08
    Posturi
    341

Implicit xxx

terrafox, stiu cantecu dar nu are nici o legatura cu rasa Sarplaninac, in melodia asta e vorba despre dealuri , paduri , si cat de mult i`au fost aproape, parca ceva genu asta.oricum nu aduce vorba deloc de caine.mai are cineva Sharplaninatz prin tara?

Pagina 300 din 301 PrimulPrimul ... 290298299300301 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 3 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */