Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 93
    Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    25 aug, 06
    Locație
    021
    Posturi
    136

Implicit Norvegiana de Padure si Maine Coon

Norvegiana de padure

Aceasta pisica, foarte asemanatoare cu un mic linx, are istoria legata de cea a poporului viking care o considera sacra. Conform legendei, doua pisici mari cu blana alba si matasoasa trageau carul zeitei nordice Freya, zeita dragostei si a fertilitatii. Se pare ca marile pisici ale padurilor au fost tovarasi credinciosi ai cuceritorilor nordici imbarcati pe corabiile vikingilor pentru a apara de rozatoare camarile de alimente. Asemanarea dintre pisica norvegiana si amercana Maine coon se datoreaza, poate, stramosilor sositi impreuna cu conchistadorii nordici in Lumea Noua, cand acestia erau in culmea expansiunii lor peste mari si oceane.

Rasa este originara din Norvegia, unde a ajuns la actualele caracteristici tocmai pentru a supravietui in clima rece a Nordului. Dimensiunile mari si parul lung sunt o adaptare perfecta la conditiile dificile de viata din regiune. Prima atestare istorica a resei norvegiene dateaza din anul 1599, cand naturalistul Peter Clauson Friis a descries o pisica avand caracteristicile fizice foarte asemanatoare actualei rase sau a unui mic linx. Rasa a fost mentionata in povestile norvegiene din perioada cuprinsa intre 1837 si 1852.

Norvegiana de padure a trezit interesul crescatorilor in anii ’30 cand este initiat un program de selectie pentru a fixa caracteristicile si a intocmi un standard al rasei. Pisica ajunge in Marea Britanie abia in 1973 si, de aici, cateva exemplare au fost duse in Statele Unite unde s-au bucurat de un mare success. In 1975 a fost fondat in Norvegia primul club al rasei, iar dupa doi ani, norvegiana de padure a fost recunoscuta official de FIFe. Rasa este considerata pisica nationala a Norvegiei, unde este cunoscuta sub numele de Norsk Skaukatt.

Norvegiana de padure este inalta si are un corp elegant, de talie mare. Capul trebuie sa formeze un triunghi echilateral cu urechile, profilul este lung, drept sin u trebuie sa aiba denivelari ale liniei nasului. Ochii sunt migdalati, oblici, mari si de culori armonizate cu cele ale blanii. Urechile de dimensiuni medii continua linia obrajilor si sunt impodobite la extremitati cu smocuri de par. Gambele sunt inalte, cele posterioare mai lungi decat cele anterioare, iar coada este lunga si stufoasa. Blana, mai ales iarna, are dedesubt un puf abundant. Zona din jurul gatului are un plastron pufos in partea din fata, un guler lateral lat iar la ceafa un fel de coama. Parul este mai lung in jurul gatului, pe coapse sip e coada; cel de la suprafata este lucios si gras.

Norvegiana de padure are un character mediu active, vigilent si cu capacitate de reactie, destul de independent, dar afectuos si sociabil fata de om cu care ii place sa se joace chiar sic and este adult. Este foarte inteligenta. Masculul cauta in special contactul cu fiintele umane, in timp ce femelele nu suporta, cateodata, sa fie luate in brate. Accepta prezenta copiilor si a altor pisici, si traieste in liniste si cu alte animale. Este posibil ca uneori masculii san u suporte prezenta pisoilor, insa in general nu sunt pisici agresive. Sunt tacute si retrase. Nu se teme de zgomotele puternice si nici de persoanele straine. Isi arata increderea fata de cineva mergand cu coada ridicata vertical, ca un penaj. Daca are la dispozitie o gradina, va alerga si se va catara, insa se adapteaza usor si la viata in apartament.

Ingrijire
    Dieta acestei pisici trebuie supravegheata pentru a nu se ingrasa.

Desi este o pisica foarte harnica, ajutorul omului este binevenit - blana trebuie ingrijita periodic pentru a fi intr-o stare cat mai buna.

Norvegiana de padure traieste in medie intre 10 si 12 ani.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    25 aug, 06
    Locație
    021
    Posturi
    136

Implicit

Norvegiana de padure

Clasificarea rasei: pisici cu parul semi-lung

Speranta de viata: 9-15 ani

Descriere fizica generala:

Sunt cunoscute si sub numele de Skogkatt. Norvegiana de padure este o pisica de statura mare, dar eleganta. Aceasta rasa se dezvolta mai incet si se poate sa nu se dezvolte complet pana in jurul varstei de 4 ani. Au un corp solid, de lungime medie si bine proportionat. Masculii sunt masivi si impozanti, in timp ce femelele pot fi de talie mai mica si sunt mai delicate. Capul este de forma triangulara, cu o barbie puternica. Are un profil lung si drept. Ochii sunt mari, expresivi si pot fi de orice culoare, indiferent de culoarea blanii. Sunt amplasati in unghi, coltul exterior aflandu-se mai sus decat cel interior. Urechile sunt situate destul de sus pe cap, de marime medie/mare, rotunjite la varf, late la baza si alerte, pavilioanele fiind indreptate putin in lateral. Smocurile de par sunt abundente, iar varfurile tip Lynx sunt de preferat, fara a fi insa obligatorii. Nasul este perfect drept, iar fruntea este plata. Barbia, usor rotunjita din profil, este ferma si trebuie sa fie in linie cu varful nasului.

Membrele sunt de lungime medie, iar coapsele au o musculatura puternica. Membrele posterioare sunt mai lungi decat cele anterioare. Labele sunt orientate usor in lateral, sunt rotunde si prezinta smocuri de par intre degete.

Hranire: 80 kcal/kg/zi. Aceasta rasa este predispusa la obezitate.

Sanatate:

Norvegiana de padure nu prezinta probleme de sanatate specifice si pot duce o viata lunga si activa. Trebuie insa, ca toate rasele de pisici, sa fie duse anual la un control de rutina, incepand cu varsta de opt ani, pentru verificarea danturii si a functionarii rinichilor.

Energie: medie

Compatibilitate cu alte pisici: ridicata

Compatibilitate cu alte animale: ridicata

Compatibilitate cu copiii: medie

Caracter si temperament:

Norvegiana de padure iubeste oamenii si dezvolta bine in compania acestora. Nu le place deloc sa fie lasate singure acasa, nici chiar pentru perioade scurte de timp, si cer foarte multa afectiune din partea stapanilor. Sunt obisnuite sa traiasca in aer liber, adaptadu-se foarte bine la traiul intr-o curte; se adapteaza insa destul de usor si la viata in apartament, mai ales daca au mult spatiu la dispozitie. Sunt foarte inteligente si pot fi companioni de nadejde, fiind extrem de prietenosi si jucausi.

Determinant pentru temperamentul la maturitate al Norvegienei de padure este mediul in care s-a dezvoltat in primele luni de viata. Un pisoi crescut intre oameni care l-au tratat cu afectiune si grija se va comporta total diferit de unul care a crescut izolat sau in salbaticie. Inzestrate cu inteligenta si cu o curiozitate naturala, Skogkatt sunt pisici calme, rabdatoare si nu se streseaza usor. Nu va asteptati insa sa va stea in poala in timpul verii; prefera, in general, sa se intinda linga dumneavoastra. In plus, nu este nici zgomotoasa.

Ingrijire:

Norvegiana de padure este foarte grijulie cu blana ei, ingrjindu-se destul de bine si singura. Cu toate acestea, este bine sa-i acordati o minima atentie, mai ales daca participati cu ea la expozitii si concursuri. Daca o obisnuiti de mica cu periatul si lustruitul, va ajunge sa se bucure de ingrijirea regulata, ca parte a relatiei dintre pisica si stapan.

Blana este dubla, formata dintr-un sub-strat abundent, ce este acoperit de un par lung, lucios si impermeabil. Baveta este alcatuita din trei sectiuni diferite: gulerul din jurul gatului, format dintr-un sub-strat de par scurt, este acoperit de unul abundent din par lung, bogat, ce continua cu cea de-a treia parte, favoritii bogati. Blana poate fi mai abundenta iarna decat vara, deoarece sub-stratul dens nu se dezvolta complet decat in anotimpul rece. In evaluarea unui exemplar, tipul si calitatea blanii sunt primordiale, culoarea si pattern-ul fiind secundare. Orice culoare sau model sunt acceptate, cu exceptia celor ce denota o hibridizare: maroniu-roscat, maron inchis, culoarea lavandei, lila, maroniu-galbui (scortisoara), bej. De asemenea, nu sunt acceptate combinatiile culorilor de mai sus cu alb.

Istoric:

Norvegiana de padure este originara, dupa cum ii sugereaza si numele, din Peninsula Scandinavia. Este o rasa veche si este mentionata in legendele nordice. In mitologia scandinava, Freya, zeita frumusetii, a dragostei si a fertilitatii, (corespondenta Afroditei), conducea un car tras de o pereche de pisici, iar marele zeu Thor a fost invins intr-o intrecere de catre Jormungand (intruchipat de o pisica), nereusind sa o ridice complet de la podea. Pisicile din tarile nordice au fost luate in calatoriile lor de vikingii care se foloseau de ele pentru a tine sub control populatia de rozatoare de pe corabii.

Rasa a fost recunsocuta in Norvegia in 1930 si a participat pentru prima data la un concurs in 1938. Initial, nu a fost permisa scoaterea rasei din tara, ulterior revenindu-se asupra deciziei, rasa obtinand si atestearea internationala.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 ian, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    514

Implicit

Sa exemplificam si cu cateva poze:

NORVEGIAN FOREST CAT

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    25 feb, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,719

Implicit

Ce frumoase sunt!!!
    Marile incendii se nasc din scantei mici

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 ian, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    514

Implicit

Abia astept sa vad expozitia de pe 30 septembrie 1 octombrie de la Sala Palatului...poate vor fi si cateva exemplare Norvegian Forest Cat si Maine Coon.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 sep, 06
    Posturi
    586

Implicit

alte poze cu aceste splendide blanoase....

si promit in curand un articol ceva mai aprofundat...imi vor lua vreo 2 zile... dar in speranta ca nu voi repeta si informatiile pe care le-a dat alfio...si lui pisik-mik si lui alfio le multzumesc ca m-au ajutat sa dezvoltam topicul asta.... la inceput cand am vazut ca se va inchide topicul anterior...am fost un pic dezamagita... dar am inteles...am bagat la cap...am atasat niste poze cu Freya la pozeII si acum incerc sa mai postez si eu ce stiu despre norvegiene si ce am citit... ca har Domnului asta am facut mai toata saptamana de cand am minunatia de pisicutza....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    15 ian, 04
    Locație
    austria/ro
    Posturi
    5,965

Implicit

aur2000ro, ma bucur ca ai inteles in ce scop a fost blocat subiectul deschis de tine si reformat acest subiect.
    Cu siguranta se vor gasi lucruri minunate si interesante despre aceasta frumoasa rasa.
    Asteptam cu interes.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 aug, 06
    Posturi
    256

Implicit

Doamne sunt atat de ... nu atiu ce adjectiv sa adaug pentru ca niciunul nu-i suficient sa descrie frumusetea si eleganta acestor feline

Iar puiutii, pufosii mici, sunt de-a dreptu'...iti vine sa pupi monitoru', ce mai

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    17 feb, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    715

Implicit

Vino weekend-ul urmator la expo si ai sa vezi de aproape astfel de feline!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 sep, 06
    Posturi
    586

Implicit

asa cum am promis... noi stiri despre norvegieni: asta e o poza cu norvegiana de padure pe o parte si pe cealalta parte este chipul reginei Regatului Norvegiei... a fost o emisie scurta si fara circulatie...doar pentru numismatci... se stie ca familia regala a Norvegiei indragesc aceste pisici extrem de mult....

un el si o ea desenati...

un colaj de norvegiene...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 sep, 06
    Posturi
    586

Implicit

nu stiu la cate pisici li se schimba culoarea ochilor...am citit undeav ca la mai toate culoarea irisului li se defineste cam la varsta de 3-5 lui... si am o veste.... norvegiana mea isi schimba culoarea ochilor din maro deschis in verde crud.... am observat ca in mai putin de 3 zile in preajma pupilei si la marjinea irisului culoarea se schimba treptat... sunt foarte vesela si curioasa de schimbarea aparuta cum se va finaliza.... am mai citit pe un site cu un motanel norvegian ca si el si-a schimbat culoarea irisului...si voi posta in curand sper o poza cu inante si dupa

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 sep, 02
    Posturi
    1,080

Implicit

Ce chestie, cu moneda, f interesant....cu adevarat locul unei matze este alturi de o figura regala...
    "Bonne cuisine et bon vin, voila le paradis sur terre"(Henric V)

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    03 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    405

Implicit

o sa postez aici o poze cu printzii mei,
    Plimbadu-se impreuna ca un adevarat cuplu ce sunt: