Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 13 din 48 PrimulPrimul ... 3111213141523 ... UltimulUltimul
Rezultate 181 la 195 din 707

Subiect: Pasari de curte!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Exact, se mai numesc si portelan.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 feb, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    281

Implicit

nu stiam ca se mai numesc si potelan . . am mai aflat ceva .
    "Universul nu este constient de existenta ta . Relaxeaza-te."

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 dec, 02
    Locație
    Roman / Bacau
    Posturi
    2,347

Implicit

Dragostea care o daruim mai departe este singura care o pastram pentru noi! - E.G.H.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 feb, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    281

Implicit

frumusica gainuta =D/\
    "Universul nu este constient de existenta ta . Relaxeaza-te."

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Apelez din nou la voi, la cei care aveti gaini si care v-ati confruntat cu diverse probleme de sanatate ale lor! De la veterinari am obtinut numai informatii contadictorii!
    O sa va spun problema cu care ma confrunt eu acum si va rog sa imi spuneti care e cauza si ce e facut!
    Acum doua saptamani m-am trezit cu 5 gaini starine peste ale mele! Gainile au fost cumparate de la un taran. A doua zi le-am "inspectat" si sprea MAREA mea surpriza si mai marea mea dezamagire, gainile erau batrane, grase, atarna grasimea pe ele si aveau picioarele facute praf (ciuperci+bataturi). Graoznic aratau! Am vrut sa i le dau inapoi, dar persoana respectiva venea abia peste o saptamana! Pana atunci le-a dus de langa ale mele, la bunica, undeva in afara Bucurestiului.
    Peste cateva zile de cand le-am dus, ajugand de la servici, aflu ca o gainusa pitica (preperata mea) e pe moarte A gasit-o cineva zacand, a luat-o so era teapana de rece, i-a dat apa.........si-a revenit un pic, dar nu a rezistat peste noapte! Chestia asta e ceva din senin, deoarece ma uitasem la ele cu o zi inainte si nu aveau nimic!
    Astazi am aflat ca si acolo unde am dus gainile acelea batrane, au murit peste noapte alte 5 gaini, pana atunci sanatoase!
    Acum stau ca pe ghimpi pana vine persoana care mi le-a adus sa le ia inapoi, asta dc mai vine

Spuneti-mi si mie ce s-a intamplat cu gaina mea si cu celelate 5 care nu erau bolnave! Eu le vaccinez pe ale mele, dar anul asta inca nu le-am injectat!
    Ce trebuie sa le iau? Am auzit de GALISAN ca ar fi bun - sa le iau si eu ? Ce imi recomandati?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Pot fi mai multe cauze- pesta, holera si altele. Numai la autopsie poti afla exact. Probabil pasarile straine sunt purtatoare ale unei boli la care ele au capatat imunitate. Dupa mortalitatea ridicata si tinand cont de faptul ca nu s-a efectuat vaccinarea, eu zic ca e vorba de pesta. E cam nasol, iti recomand sa apelezi la un medic sau chiar la un tehnician veterinar, de preferinta "de tara", nu la cei din centrul capitalei, care se ocupa mai mult de catei si pisoi. Bafta! Tine-ne la curent!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Exact la asta m-am gandit si eu ! Adik la faptul ca acele gaini erau imune la boala, dar purtatoare! Nu am vrut sa spun de la inceput sa nu influentez, dar mai ales deoarece familia nu ma crede! (bineinteles aceeasi familie care a cumparat gainile)
    Inca ceva! Gainile care au murit au avut urmatoarele simptome, chiar daca pe durata a cateva ore: creasta vanata, s-au racit brusc, nu miscau, stateau proaste, plus diaree verde! Nu stiu de unde verde, ca cele 5 care eu murit la bunica mea nu au mai mancat iarba de mult! La ale mele de dau mereu!
    Acum mai am o gaina de-a mea in situatia asta si practic ma uit la ea cum se stinge Pot oare sa ii mai fac ceva?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 dec, 06
    Posturi
    143

Implicit

Citat Postat de alinutza'84
    Exact la asta m-am gandit si eu ! Adik la faptul ca acele gaini erau imune la boala, dar purtatoare! Nu am vrut sa spun de la inceput sa nu influentez, dar mai ales deoarece familia nu ma crede! (bineinteles aceeasi familie care a cumparat gainile)
    Inca ceva! Gainile care au murit au avut urmatoarele simptome, chiar daca pe durata a cateva ore: creasta vanata, s-au racit brusc, nu miscau, stateau proaste, plus diaree verde! Nu stiu de unde verde, ca cele 5 care eu murit la bunica mea nu au mai mancat iarba de mult! La ale mele de dau mereu!
    Acum mai am o gaina de-a mea in situatia asta si practic ma uit la ea cum se stinge Pot oare sa ii mai fac ceva?
    Diareea verde nu este de la iarba ci de la boala, care este probabil pseudopesta aviara. Teoretic nu prea mai ai ce sa le faci, decat sa astepti; scapa cine poate. In general sunt decimate populatiile de tineret si pasari slabe, anemice. Pseudopesta este gripa aviara, si se caracterizeaza prin somnolenta, diaree verzuie, respiratie greoaie, stranut. Pasarile se ascund in locuri intunecate iar penele se zburlesc. Tratament nu exista, din cate stiu eu. Preventiv, pasarile se vaccineaza. In general boala apare toamna si primavara.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Asa este, diareea verde nu e din cauza hranei, ci a bolii. Asa e in cazul hepatitei. La pseudopesta cartea zice ca pasarile fac febra !?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 dec, 06
    Posturi
    143

Implicit

Pseudopesta debuteaza cu febra dar asta o stim doar din carti, nu am auzit pe nimeni sa ia temperatura gainilor. De asemena, diareea galben verzuie insoteste celelalte simptome. O boala asemanatoare este prezenta si la porumbei, paramixoviroza, care le ataca si sistemul nervos, pasarea avand miscari nesigure, de multe ori rasucindu-si gatul.
    In teorie se zice ca nu se vaccineaza pasarile atinse de boala. In practica, insa, am observat ca, atat la gaini cat si la porumbei, mortalitatea in randul pasarilor care au fost vaccinate la debutul bolii este mult mai mica decat in randul populatiilor nevaccinate.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Am banuit ca de la boala!
    Gaina mea tocmai a murit! Celelalte s-au uitat la ea exact cand si-a dat sufletul.....o scena de neuitat (nu intru in detalii)
    Ma uit la ela ca au mai ramas f putine!
    Daca o sa mai iau altele cat timp trebuie sa treaca? Eu azi am facut curat la ele si am scot un tomberon plin de nisip! Am lasat doar nisip curat ....dar tot cred ca sunt microbi pe acolo! Cu ce sa dau sa nu se imbolnaveasca si celelalte pe care le mai am ?
    Eu le-am vaccinat anul trecut importiva pestei...cam prin vara-toamna! Cand era mare zarva cu gripa aviara!

Inca ceva! Eu le-am dat in ultimul timp floarea soarelui amestecata cu grau si porumb - sa fie asta cauza? De la floare sa se fi imbolnavit?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 dec, 06
    Posturi
    143

Implicit

Trebuie vaccinate cam la 3-4 luni. Iar acolo trebuie sa dezinfectezi locul si imprejurimile. Poti folosi solutie de soda caustica, de var sau pastile de cloramina B dizolvate in apa, pe care le poti gasi atat la farmacia umana cat si la cea veterinara, sub diverse denumiri, in functie de producator.

Daca vrei sa aduci alte pasari ar trebui sa fie vaccinate anterior, ca sa nu ai surprize.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 dec, 06
    Posturi
    143

Implicit

Nu are nici o treaba floarea soarelui cu boala. Pseudopesta e o boala produsa de un virus, Mixovyrus pestis galli, pe care o fac in principal gainile, mai putin curcile si deloc palmipedele (rate, gaste).
    Simptome asemanatoare cu mortalitate rapida mai sunt produse si de holera aviara, care este insa produsa de un microorganism, pasteurella, de unde i se mai zice si pasteureloza.

Floarea soarelui se administreaza in uruiala in procent de 15-20% sub forma de srot, acesta fiind produsul rezultat in urma coacerii acesteia in vederea obtinerii uleiului. Floarea soarelui in stare naturala este indicata in perioada naparlirii, intrucat grabeste acest proces.

Nu stiu ce urmari poate avea o hranire numai cu floarea soarelui insa am vazut la cineva, in urma cu cativa ani - in perioada crizei cerealelor - pasari (curci si gaini broiler) hranite exclusiv cu floarea soarelui si aratau foarte bine.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
    Stiam ca floarea soarelui afecteaza ficatul la pasari, dar e buna din cand in cad pt oua si pt aportul de grasimi! Data in cantitati mari si pe o perioada lunga de timp dauneaza - asha am auzit

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Si eu stiam ca excesul de floarea soarelui afecteaza ficatul, dar n-am experimentat personal.

Pagina 13 din 48 PrimulPrimul ... 3111213141523 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */