Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 3 din 48 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 45 din 707

Subiect: Pasari de curte!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 iul, 06
    Posturi
    177

Implicit gaini slabe

Despre gainile alea care slabesc brusc, vreau sa spun ca trebuie urmarite si fecalele;daca acestea contin sange, e posibil sa fie vb. de coccidoza, boala mortala daca nu este tratata.Tratamentul nu este scump, se face cu "coccistop", care se dozeaza in functie de greutatea gainii.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Simptomele coccidiozei sunt aproape identice cu ale capilariozei, daca pasarile care slabesc sunt mature, cauza nu prea poate fi coccidioza si oricum nu e recomandabil sa se administreze coccidiostatic pasarilor de peste 2 luni pt ca acestea le afecteaza capacitatea de reproducere!!! Cel mai indicat ar fi sa ajunga un " cadavru" la un laborator. Ca sugestie- o cura de vitamine sigur nu strica, ba nici chiar un antibiotic. Cu privire la antihelmintice, rombendazolul este produs de Romvac, iar in catalogul de produse al producatorului (ed. 2004, pag.206) se precizeaza ca "dozele maxime tolerate sunt de 5 ori mai mari decat cele terapeutice".

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Multumesc de raspuns!
    Pasarile sunt mature, nu m-am uitat la .....gainatz! Ele nu au fost slabe de mici, dar intr-o luna maxim au ajuns piele si os!
    Acum mai au sanse de vindecare? Mai am decat una, care se pare sa se fi ingrasat (momentan nu e la mine in curte)!
    Ce pot sa fac sa evit boala asta? Daca se ia si la altele?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Va recomand sa deparazitati pasarea intern si extern si sa dezinfectati padocul. Verificati daca nu e vorba de parazitii aceia "nocturni". E foarte important.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

A fost cineva la Indagra? Merita sa fac 500 km sa vad targul?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 iul, 06
    Posturi
    177

Implicit pasari

Ce se intampla cu topicul acesta? Nu mai aveti subiecte? Hai ca vreau si eu sa mai aflu cate ceva despre speciile ornamentale de curte.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Uite ca scriu eu!
    Mai am o gaina bolnava! Si la asta chiar tin foarte mulT
    Cum o salvez? Ce sa ii dau? Nu vreau sa imi moara! Merita sa ma duc cu ea la veterinar - adik , o mai aduc acasa vie? Ca la ce veterinari sunt pe aici! Poate imi recomandati voi unul!

Multumesc!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Pasarii bolnave i-ati administrat ceva?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Cand spuneti specii ornamentale de curte la ce va referiti si ce anume doriti sa aflati? Poate stiu eu ceva raspunsuri.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

I-am dat "tratamente naturiste" - ca e la moda acum! Nu se mai zice "leacuri babesti" I-am dat usturoi, ceapa si am indesat-o cu porumb! + o pastila de Rombendazol!
    As vrea maine sa ma duc sa ii iau ceva sau si mai bine sa ma duc cu ea la un vet! Stiti unul care sa se priceapa la gaini? [/img]

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Vet nu cunosc, nu sunt bucurestean, dar de obicei cei de la periferia oraselor se pricep la gaini. Am cumparat o singura data medicamente din Bucuresti, medicul mi-a facut impresie buna, am luat o carte de vizita- Sos. Andronache 32-tel. 0788349486. Daca nu ajungeti la vet va recomand sa-i dati macar un amestec de antibiotic si vitamine, sunt foarte multe pe piata (enrofloxarom, eritrom, oxivit,etc), iar daca va descurcati sa-i faceti vit AD3E si oxitetraciclina injectabil cred ca e mai mult decat i-ar face veterinarul. Cred ca o pastila de rombendazol e insuficienta pt deparazitarea unei pasari mature, mai ales daca nu e repetata. Neaparat verificati daca nu are paraziti externi ( va recomand sa faceti verificarea noaptea!) Succes!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 iul, 06
    Posturi
    177

Implicit pasari ornamentale

As vrea sa aflu cate ceva despre gainile de matase(am inteles ca asa se numesc), gainile pitice,fazanii aurii si argintii, ratele ornamentale si alte specii interesante.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Multumesc mult de raspuns! Stiu unde este sos. Andronache, o sa ma duc pana acolo - poate imi da un tratament pt ele! Ma descurc cu injectiile si vorba dvs mai bine le fac eu decat un vet "macelar"care le viseaza in oala. (Acum cateva luni au venit de la primarie cu vaccinul si imi venea sa plang ce le mai chinuia cu injectiile! )

Referitor la gainile de matase - vreau si eu mai multe informatii despre temperamentul lor! In primavara intentionez sa imi iau o pereche

Ma repet - am trei cocosi pitici de vanzare!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Rasa se numeste matase japoneza-talie normala sau pitica, culori: alb, galben, albastru, negru, potarnichiu, probabil si altele. Cred ca va dezamagesc, dar temperamentul lor e foarte agresiv, poate cu exceptia cazului in care cineva se ocupa foarte mult de " socializarea" lor de mici. Stiu pe cineva care nu a reusit sa le inmulteasca pentru ca se bate cocosul cu gaina. Personal am vrut sa renunt la ele de fiecare data cand am fost "compostat", dar sunt prea frumoase, desi la fel de rele ca si combatantele.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

AOLEU !!!!! Ma sperii!
    Adevarul ca sunt frumoase! Eu am vazut doar albe! Poti sa pui o poza, doua cu celelate varietati de culoare?

Pagina 3 din 48 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 3 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */