Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 32 din 48 PrimulPrimul ... 22303132333442 ... UltimulUltimul
Rezultate 466 la 480 din 707

Subiect: Pasari de curte!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 nov, 08
    Varsta
    40
    Posturi
    61

Implicit

stiu ca vaccinul la adulti se face la 3 luni mereu.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Schemele de vaccinare difera de la o zona geografica la alta. Am fost uimit de cat de multe vaccinuri se fac in zona litoralului, de exemplu. In principiu, foarte important e vaccinul impotriva pseudopestei aviare, dar si cel impotriva bursitei (desi nu e neaparat o cauza de mortalitate, dar puii raman tarati, nu se dezvolta), apoi nu e de neglijat nici cel impotriva difterovariolei (denumita popular bubat), desi aceasta nu apare in fiecare an, dar e suficienta o epidemie (virusul se transmite prin aer!) ca mortalitatea sa fie foarte mare, iar pasarile care se vindeca raman purtatoare. De altfel, intr-un areal unde a aparut diftero, chiar daca se sacrifica tot efectivul, zona ramane cu risc major 4 ani. In Ungaria, in prima zi de viata, se face Marek-ul, dupa cate zic crescatorii nu neaparat doar impotriva bolii lui Marek, dar cica ar favoriza imunitatea, din experienta lor se pare ca puii vaccinati sunt mai rezistenti si la alte boli. Problema e ca vaccinul este la 1000 doze si e foarte scump (avand in vedere ca trebuie administrat in prima zi de viata - aprox. 100 ron. Deci pentru serii mici de pui e costisitor. Am intalnit crescatori in zone mai izolate de obicei care nu fac nici un vaccin si n-au avut niciodata probleme.
    Exista se pare si un vaccin impotriva micoplasmozei, deasemenea foarte scump - cred ca peste 300 ron un flacon, avantajele ar fi ca nu trebuie folosit imediat dupa ce e inceput si ca protejeaza si puii obtinuti de la pasarile imune - micoplasmoza am inteles ca se transmite (si) pe verticala (ereditar).
    Nu bag mana in foc ca toate aceste informatii sunt 100% corecte, dar sper sa va fie de ajutor.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

In alta ordine de idei, am citit undeva ca speranta de viata a pasarilor scade cu cat se fac mai multe vaccinari. Cert e ca prea multe vaccinuri si tratamente nu fac bine ficatului pasarii. Chetia asta, ca si hranirea cu furaje prea bogate in "stimulente" nu prea e valabila la broilerii pentru carne, care tre sa creasca repede, iar ficatul sa reziste doar pana la sacrificare. De aceea incerc sa evit furajele pentru broileri si cumpar furaj pentru pasari crescute in sistem gospodaresc (nu intensiv). Brahma atinge maturitatea la 2 ani, nu e nevoie sa fie cat masa la 3 luni si la un an sa-i cedeze ficatul. Acum 2 ani, am dat un cocosel superb de brahma negru unui prieten, care il tinea in curte cu cateii care se hraneau cu carne. Cocoselul nu mai manca decat carne si crestea ca-n povesti. Pe la 4 luni a fost gata, amicul meu l-a autopsiat, avea ficatul cat palma.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 apr, 08
    Locație
    Deva
    Varsta
    35
    Posturi
    381

Implicit

Citat Postat de dan popescu Vezi post
    In alta ordine de idei, am citit undeva ca speranta de viata a pasarilor scade cu cat se fac mai multe vaccinari. Cert e ca prea multe vaccinuri si tratamente nu fac bine ficatului pasarii. Chetia asta, ca si hranirea cu furaje prea bogate in "stimulente" nu prea e valabila la broilerii pentru carne, care tre sa creasca repede, iar ficatul sa reziste doar pana la sacrificare. De aceea incerc sa evit furajele pentru broileri si cumpar furaj pentru pasari crescute in sistem gospodaresc (nu intensiv). Brahma atinge maturitatea la 2 ani, nu e nevoie sa fie cat masa la 3 luni si la un an sa-i cedeze ficatul. Acum 2 ani, am dat un cocosel superb de brahma negru unui prieten, care il tinea in curte cu cateii care se hraneau cu carne. Cocoselul nu mai manca decat carne si crestea ca-n povesti. Pe la 4 luni a fost gata, amicul meu l-a autopsiat, avea ficatul cat palma.
    Poi era shi normal sa crape. Toate(proteine. minerale, glucide, lipide ) trebuie sa aiba un anumit procent in ratzie. Carnea are super multa proteina. Ficatul e organul filtru al oricarui organism. Uite asha fac shi betzivii ciroza ca saracul la un momendat nu mai poate filtra. Singurele care nu fac atat de mult rau in exces sunt vitaminele. Excesunl de hrana ca shi al unor constituentzi ai hranei se alatura excesului de antibiotice iar vaccinarile cum spuneai shi tu nu se fac la intamplare(ci dupa scheme de vaccinare) dar nu imi dau seama cum am putea ajunge la un exces de vaccinuri-numai eventual asha ca habar nu ai ce faci shi bagi aiurea vaccinuri ceea ce nu prea cred ca se poate intampla numai in caz de sport extrem. Deci shi gainaritul asta nu e chiar ushor-hehhee.
    Uai ce mi-ar place sa vad un standard german la brahma clar tradus in romaneshte, dar nu cred ca are nimeni p'aici
    Bafta maxima tuturor !!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 nov, 08
    Varsta
    40
    Posturi
    61

Implicit

eu cred ca ar trebui sa existe scheme minimale la nivel national, oficializate, dar daca asociatiile si federatia sunt organizate asa cum sunt, cei care detin pasari de rasa apeleaza mai mult individual la veterinari, si rezultatele sunt cele care sunt, nesigure si iconstante. ar fi interesant de aflat cum fac celelalte tari, la unguri ne-a spus domnul popescu, dar nemtii, care sunt asa de renumiti in cresterea si selectia acestor pasari, oare cum au aceasta conceptie despre vaccinari?

as dori sa pun o intrebare: daca are cineva sau exista vreun site unde sunt expuse dimensiunile euroinelelor pentru rasele mai frecvente in patrimoniul crescatorilor de la noi, va rog sa postati aici.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 apr, 08
    Locație
    Deva
    Varsta
    35
    Posturi
    381

Implicit

Citat Postat de cock de Leon Vezi post
    eu cred ca ar trebui sa existe scheme minimale la nivel national, oficializate, dar daca asociatiile si federatia sunt organizate asa cum sunt, cei care detin pasari de rasa apeleaza mai mult individual la veterinari, si rezultatele sunt cele care sunt, nesigure si iconstante. ar fi interesant de aflat cum fac celelalte tari, la unguri ne-a spus domnul popescu, dar nemtii, care sunt asa de renumiti in cresterea si selectia acestor pasari, oare cum au aceasta conceptie despre vaccinari?

as dori sa pun o intrebare: daca are cineva sau exista vreun site unde sunt expuse dimensiunile euroinelelor pentru rasele mai frecvente in patrimoniul crescatorilor de la noi, va rog sa postati aici.
    Nu ar trebui sa existe scheme de vaccinare la neivel natzional pentru ca:
    1.in functzie de zona evolueaza boli diferite shi tulpini diferite
    2. tu trebuie sa ai grija de animalele tale. De obicei statul se implica atunci cand bolile animalelor reprezinta un pericol public.
    3. shi asta e un criteriu de diferentziere intre cei care creshtem pasari-starea lor mai buna sau mai proasta dupa cum ne pricepem
    Bafta maxima !

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Inele:
    Brahma, cochin: 27-24
    Gat golas: 20-18, sau22-20 dupa standardul englez
    Italiana: 18-16
    New Hampshire: 24-22
    Motata olandeza: 18-16 (13-11 pt varietatea pitica)
    Orpington: 22-20 (24-22 la liniile grele)
    Plymouth, sussex: 22-20
    Wyandotte: 20-18

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 apr, 08
    Locație
    Deva
    Varsta
    35
    Posturi
    381

Implicit Crescatori de Brahma in Germania????

Saptamana viitoare voi merge in Germania la Dortmund. Ash dori ceva date de contact pentru crescatori din Germania de Brahma, shi in special de potarnichiu. Daca ma poate ajuta cineva ash fi foarte recunoscator poate chiar ash putea sa intorc favoarea. Ashtept cu nerabdare.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Am o baza de date de acum 2-3 ani. Cand iti trebuie? Neaparat din zona respectiva? Ar trebui un cod postal. Cand iti trebuie (urmatoarele zile, pana miercuri seara sunt aglomerat tare).

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 apr, 08
    Locație
    Deva
    Varsta
    35
    Posturi
    381

Implicit

Citat Postat de dan popescu Vezi post
    Am o baza de date de acum 2-3 ani. Cand iti trebuie? Neaparat din zona respectiva? Ar trebui un cod postal. Cand iti trebuie (urmatoarele zile, pana miercuri seara sunt aglomerat tare).
    Poi in pricipiu mi-ar fi de folos din zona Dortmund ca acolo merg , dar poate gasesc ceva in drum shi e shi mai bine. Daca putetzi e bine oricand . Eu plec joi noaptea. Ar fi ok cred sa contactez crescatorul inaite.
    Va multzumesc.

PS;frumosa motzata bobata. Nu am mai vazut.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 nov, 08
    Varsta
    40
    Posturi
    61

Implicit

"Nu ar trebui sa existe scheme de vaccinare la neivel natzional pentru ca:
    1.in functzie de zona evolueaza boli diferite shi tulpini diferite
    2. tu trebuie sa ai grija de animalele tale. De obicei statul se implica atunci cand bolile animalelor reprezinta un pericol public.
    3. shi asta e un criteriu de diferentziere intre cei care creshtem pasari-starea lor mai buna sau mai proasta dupa cum ne pricepem
    Bafta maxima !"

++++ la nivel national, ca si la oameni, nu actioneazain principiu cam aceleasi boli? mai ales ca pasarile sunt duse la aceste expozitii. ma gandesc la o baza de vaccinare, minimala, asta sa fie adoptata la nivel national. fiindca majoritatea detinatorilor de pasari de rasa nu au in preajma un veterinar si foarte multi, cum a spus si domnul popescu din craiova, nu vaccineaza deloc. tu de exemplu ce fel de vaccine faci pasarilor si cand?
    vezi ca ti-am lasat pe mess telefonul, lasa-mi-l te rog si tu pe al tau ca sa pot sa te sun.

++++ multumesc pentru standardul euroinelelor, sunt sigur ca ma vor ajuta. o intrebare ar fi, cam in jurul carei varste se introduc aceste inele? stiuca functie de marimea si dezvoltarea fiecarei pasari in parte, dar ca idee, in jur de ce varsta se introduc?

++++ cocosul din foto de motata olandeza este cel din germania? este prima data cand vad unul de aceasta culoare.
    observ la motatele din foto ca li se vad ochii, sunt tunse sau asa sunt ele?
    cred ca in cel mai rau caz, daca nu voi gasi pana atunci un cocos sa-mi placa, voi veni la craiova cu gainusele la imperecheat, asa cum fac cei care au caini...
    as mai avea o intrebare, din dimensiunile euroinelelor observ ca la cele motate olandeze, exista si varianta pitica. din fotografiile expuse de mine, pentru ca eu nu imi dau seama, se observa ca ar fi rasa de talie mai mare sau varianta pitica? intreb fiindca atunci cand le-am luat in mana am vazut ca sunt foarte zvelte si nu foarte mari.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 nov, 08
    Varsta
    40
    Posturi
    61

Implicit

brahma vet, ziceai ca te interesezi de ceva pentru mine, astept pe mess daca ai gasit ceva.

Pagina 32 din 48 PrimulPrimul ... 22303132333442 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */