Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 177 din 192 PrimulPrimul ... 167175176177178179187 ... UltimulUltimul
Rezultate 2,641 la 2,655 din 2871

Subiect: SFATUL MEDICULUI

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,499

Implicit

Necropsie de ce nu ai cerut? E posibil inclusiv sa fi facut septicemie daca a facut piometru, putea avea cancer, multe. Cum sa fie necastrata la 11 ani?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Am mai citit de astfel de simptome la pisici carora le-a cedat inima...
    Condoleante...imi pare tare rau...
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 iun, 11
    Posturi
    4

Implicit

Nu m-am gandit in acel moment sa ii fac necropsie, dar citisem inainte despre piometru si i-am spus d-nei doctor daca e posibil sa aiba asa ceva, mai ales ca de fiecare data cand era in calduri ii dadeam nonovulin (si tocmai iesise din perioada de "calduri"). D-na doctor a spus ca nici nu poate fi vorba cu toate ca se observau mici scurgeri albicioase. Ieri am fost la un doctor veterinar "bun" prin intermediul unei cunostiinte, i-am aratat o filmare cu comportamentul pisicii, la care mi-a spus clar ca sigur a avut hipertensiune si se poate sa fi facut un atac cerebral, si in niciun caz nu trebuia sa i se faca hidrocortizom.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 iun, 11
    Posturi
    4

Implicit

Multumesc...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 iun, 11
    Posturi
    4

Implicit

Am mai fost la inca un doctor si i-am aratat filmarea si acesta a spus ca acele convulsii erau din cauza batranetii si era de asteptat sa faca infarct.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 iun, 11
    Posturi
    3

Implicit

Am si eu o intrebare. Am un pisoi in varsta de doi ani. Tot timpul a fost mai sensibil fata de fratii lui, dar s-a dezvolat bine. De curand a avut, banuiesc, o altercatie cu vreun caine sau vreun om l-a lovit, deoarece s-a intors acasa cu o ditamai gaura in spate, avea labuta stanga umflata, o ditamai umflatura pe gat si i se lasase "o gusa" care parea si ea umflata. L-am dezinfectat, l-am tratat cu unguente si antibiotic. Acum este in a 2-a zi de tratament. Este bine, i s-a desumflat labuta, s-a dus aproape toata umflatura de sub maxilar, nu mai are puroi, dar am observat altceva. Imediat cum mananca, se umfla in burtica prea mult - de la primele 2 inghitituri - si acest lucru nu se intampla cand era sanatos. De asemenea, cand il perii, burtica i se contracta ca atunci cand ar vrea sa vomite, cu toate ca el nu da nici cel mai mic semn in a face acest lucru, ci doar are loc acea contractie, chiar si la cea mai mica atingere cu peria. Am incercat sa il palpez, dar nu am cunostinte in domeniu, sa imi dau seama direct daca are ceva sau nu. Ce poate insemna?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,499

Implicit

Poate insemna ca TREBUIA DUS IMEDIAT LA VETERINAR?! Nu inteleg...iti vine pisoiul harcea-parcea acasa si nu il duci de urgenta la vet? Daca venea cineva din familie asa acasa nu il duceai la spital?
    Poate avea hemoragie interna, ruptura de organe, orice!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 iun, 11
    Varsta
    29
    Posturi
    4

Implicit buna ziua si va multumim

am un cane corso de trei luni si iau aprut niste bubite p cap.am fost astazi la medic si mi sa spus ca are demodex si ca nu dispare niciodata de tot.mi-a dat niste solutii sa il imbaiez dar am citit pe internet ca la pui nu se intervine cu nici un medicament si ca se vindeca singur.daca imi puteti da niste sfaturi va rog si daca imi puteti spune mai multe despre acest parazit si aceasta boala si daca se vindeca vreodata.va multumesc anticipat

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,499

Implicit

Citat Postat de adyalt Vezi post
    am un cane corso de trei luni si iau aprut niste bubite p cap.am fost astazi la medic si mi sa spus ca are demodex si ca nu dispare niciodata de tot.mi-a dat niste solutii sa il imbaiez dar am citit pe internet ca la pui nu se intervine cu nici un medicament si ca se vindeca singur.daca imi puteti da niste sfaturi va rog si daca imi puteti spune mai multe despre acest parazit si aceasta boala si daca se vindeca vreodata.va multumesc anticipat
    Cu un simplu search pe google sau pe acest forum gaseati informatii. Raia demodecica este provocata de un parazit numit demodex (diferit de cel ce provoaca raia sarcoptica, cea care se transmite si la om) care traieste in mod normal in blana animalului. Atunci cand animalul are o imunitate scazuta, acest parazit provoaca un fel de alergie. Tratamentul consta in general in 3 injectii de ivermectina, fiecare la 7 zile distanta, si injectii sau pastile imunostimulatoare, plus vitamine.
    Nu stiu insa exact cum se actioneaza la catei de aceasta varsta, catelusa mea avea vreo 7 luni cand a facut demodecie, a urmat acest tratament si i-a trecut complet in vreo 4-6 saptamani. La inceput, in prima saptamana, nu i-a facut ivermectina ci doar vitamine si imunostimulare in ideea ca crescandu-i imunitatea va trece, insa nu s-a intamplat asa, tot cu ivermectina si-a revenit. Daca ati luat catelul de la o canisa serioasa (are pedigree etc), puteti discuta eventual si cu crescatorul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 iun, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    44

Implicit

Buna,

Am doi motanei (2 luni si 3 saptamani). M-ar interesa care este varta ideala pentru a-i castra. Am vorbit deja cu doi veterinari care mi-au spus ca incepand cu 3-5 luni pot fi castrati fara probleme. Deoarece mi s-a parut o varsta mult prea frageda nu m-am multumit cu acest raspuns si am inceput sa fac cercetari pe internet. Astfel am dat peste diverse articole in care sunt sustinute cu argumente clare doua pareri contare: 1. "cu cat mai devreme cu atat mai bine" 2. "dupa ce a ajuns la maturitate sexuala". Acum sunt foarte confuza si nu stiu ce este mai bine pentru motaneii mei. Mentionez ca este vorba de 2 motanei care sunt cel putin pe jumatate norvegeni de padure (proprietara de la care i-am luat susutine ca ar fi rasa pura, dar am indoielile mele asupra acestui fapt) si din cate am citit aceasta rasa ajunge la maturitate mult mai greu decat alte rase (in jur de 4 ani).

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    415

Implicit

Pe la varsta de un an ar fi optim sa-l castrezi pentru ca organele genitale sunt complet dezvoltate, uretra ajunge la diametrul maxim si nu risti o blocare in cazul aparitiei unei litiaze, afectiune foarte frecventa la masculi. Vetii aia care te-au sfatuit sa castrezi pisoiul la 3 luni sunt ori inconstienti, ori ignoranti, ori rau intentionati (in goana dupa castig).

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 iun, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    44

Implicit

Multumesc pentru raspuns.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

Citat Postat de _Luana_ Vezi post
    Pe la varsta de un an ar fi optim sa-l castrezi pentru ca organele genitale sunt complet dezvoltate, uretra ajunge la diametrul maxim si nu risti o blocare in cazul aparitiei unei litiaze, afectiune foarte frecventa la masculi. Vetii aia care te-au sfatuit sa castrezi pisoiul la 3 luni sunt ori inconstienti, ori ignoranti, ori rau intentionati (in goana dupa castig).
    1. Daca motaneii intra in calduri mai devreme de varsta de un an, presupun ca undeva pe la 10 luni, ca sa eviti sa inceapa a stropi prin casa, du-i la un vet de incredere sa verifice daca uretra s-a dezvoltat suficient si, daca da, programeaza-i pentru sterilizare.

2. Am vazut in emisiuni de pe Animal Planet ca in SUA se sterilizeaza foarte timpuriu (3-4 luni) SI masculii (catei, motanei), nu numai femelele. Eu, insa, in ce ma priveste, NU as indrazni sa recurg la asta, la pisoii de varsta atat de mica.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 aug, 11
    Posturi
    1

Implicit

Motanul meu a cazut in gratarul de scurgere de la garaj. a Cazut pe la ora 12:00 si la-m scos pe la 16:00. Are burta unflata si nu se prea misca, ia-m dat lapte si a inceput sa umble. Dar tot sunt ingrijorat. Ce sa fac?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    415

Implicit

Sa te duci la medic.

Pagina 177 din 192 PrimulPrimul ... 167175176177178179187 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează