Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 502
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 apr, 06
    Locație
    Victoria jud. Brasov
    Posturi
    60

Implicit Papagalul Rozella!

Salutare tuturor. Am deschis acest subiect deoarece specia asta este cam "ascunsa" in acest forum. Asteptam cu nerabdare ( cel putin eu ) sa ne dati cateva sfaturi cei care stiu cate ceva despre aceasta specie. Am cautat pe Dl. Gogu dar nu am gasit nimic interesant. Multumesc!
    Ultima modificare făcută de nelutu.rosu; 14/10/2008 la 10:43.
    Without animals life would be a mistake...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 aug, 06
    Locație
    Craiova
    Posturi
    31

Implicit

Dudiboy nu prea e mare lucru de spus despre specia asta . Trebuie sa iti achizitionezi un pui , adica sa aiba pana in cateva luni daca vrei sa il inveti ceva. Pot fi pasari sociabile dar......au o memorie fff buna te tin minte daca le faci ceva neplacut ,sunt foarte orgolioase , si nu se lasa cu una cu doua.Din pct de vedere al sanatatii sunt foarte rezistente la boli , nu sunt pretentioase la mancare insa tre` sa le acorzi necesarul de vitamine cat de cat ( adora merele si morcovii in special ). Ce pot sa iti mai spun.........daca il iei de la o varsta mai inaintata ....sa zicem peste un an...sunt sanse minime sa il mai imblanzesti pt ca se traumatizeaza repede ca sa zic asa.....nu prea le prieste in petshopuri , mai bine il cumperi de la un crescator.
    Si se spune ca sunt pasari care nu pot trai fara pereche, nu e adevarat sau cel putin al meu supravietuieste
    Any questions?
    Daca vrei sa-ti invingi o slabiciune nu o hrani

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 apr, 06
    Locație
    Victoria jud. Brasov
    Posturi
    60

Implicit

Da...si eu m-am gandit la un pui, acum urmeaza sa caut si un crescator sa vad unde gasesc prin apropiere. Stiu sa vorbeasca? adica sa spuna cateva cuvinte asa sa incante omul ca sa spun . Cum se deosebesc masculii de femele?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 aug, 06
    Locație
    Craiova
    Posturi
    31

Implicit

hmm........nu prea sunt vorbitori buni insa au fost cazuri in care au fost crescuti inca de cand au iesit din oua si au fost invatati sa vorbeasca cat despre sex metoda cu ADN e cea mai buna dupa penaj se pare ca masculii au un rosu mai intens

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 apr, 06
    Locație
    Victoria jud. Brasov
    Posturi
    60

Implicit

si cat costa metoda asta cu ADN-ul? cred ca ceva imi spune ca foarte mult, nu stiu...ma insel? ce altceva mai puteti spune despre aceasta specie? cine mai are Rozela?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 iun, 06
    Posturi
    15

Implicit Rozela

Am si eu, de vreo 10 luni, un papagal Rozela care, probabil are in jur de 2 ani. L-am luat traumatizat si am incercat sa ii ofer o viata mai buna. Inainte sa ajunga la mine a trait intr-o colivie mica si in conditii mizere...Ajuns la mine, i-am luat cea mai mare colivie, bunatati de mancare si diverse jucarii...nu cred ca mai exista ceva ce eu sa nu ii iau...tot ce cred ca i se potriveste ii cumpar...chiar azi i-am adus o jucarie noua, i-a dat tarcoale si sunt sigura ca maine se va juca numai cu ea... E mascul probabil, deoarece are un guler rosu mare... L-am luat speriat, cu timpul s-a linistit, nu l-am stresat sau atins...Pana nu demult, canta foarte frumos si era tare fericit...insa, din greseala, l-am stresat putin si l-am luat in mana. M-a ciupit, s-a zbatut, si nu m-a iertat inca... nu mai canta si nu mai e asa de fericit...Timpul trece si astept sa fie din nou vesel, asa cum a fost la un moment dat. Are o cadita mare, in care adora sa faca baie, are oglinzi...la una a ros rama din plastic...Mananca mar, salata si morcov ca mancare proaspata...si paine...in rest ii dau numai mancare speciala de papagali... Am fost dezamagita sa citesc pe acest forum, cum unele persoane vor sa renunte la papagalii lor Rozela, doar ca sunt salbatici sau neprietenosi. Nu m-as gandi nici o clipa sa renunt la el, chiar daca nu ma va lasa sa il ating niciodata. Trebuie sa avem rabdare, ani in sir de e nevoie si cand va capata incredere sunt sigura ca se va apropia de noi. Papagalul meu este cuminte si il ador! Zilnic, dupa ce vin de la servici, ii tin usitza deschisa la colivie...Iese si zboara prin casa cateva ture si apoi se intoarce la vila lui... Atunci canta de bucurie...In rest e cumintzel, daca nu are chef, nu iese...Sunt multumita ca e asa linistit, deoarece nu face mizerie...casa lui, e colivia, in ea se simte bine si in siguranta...desi, nimeni nu ii face nimic...doar numai pe mine ma are si pe sotul meu...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 iun, 06
    Posturi
    15

Implicit Tot Rozela

Ca sa va prezint papagalul meu, il gasiti pe aceasta adresa: http://www.petz.ro/animale-de-casa/profil.php?cod=271
    Credeti-ma, sunt pasari bune si nu merita sa fie parasite! Daca tot le aveti, fi-ti alaturi de ele, chiar daca sunt mai salbatice, cu atentie si vorba dulce, cu siguranta vor invata sa isi iubeasca prietenii! Aveti grija de voi si de animalutzele voastre! Multe succese, va doresc!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 oct, 06
    Posturi
    1

Implicit

sal io am o pereche de rozella pot sa zic ca sunt super am renuntat la 4 nimfe pt ei ca toate pasarile din specia lor au si toana dar in general sunt foarte atasabile le am de al virsta de 3 luni fac multa galagie sunt foarte activi cel mai frumos e cind merg cu capul in jos prin colivie apropo de colivie au nevoie de una mare, le trebuie spatiu. in orele de zbor prin casa sunt cuminti pina acum nu au distrus mai nimic. apropo de sex masculul e putin mai robust (mai grasut) femela e mai supla masculul e total rosu pr cap femela mai are si altfel de pete galbene cel putin la mine si la un amic care avem aceias specie sa adeverit in rest se merita sunt niste dragalasi daca vb nu siu avind doi...........nu cred ca vor invata in schimb fluera cund fluer si io daca aud muzica cinta si ei in rest hrana multa si multe vitamine

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 iun, 06
    Posturi
    15

Implicit Salut!

Ma bucur ca se mai vorbeste de bine despre papagalii Rozela. Am gasit pe internet multe informatii despre Rozela...sunt Eastern Rosella, Australia - ceea ce avem noi, dar ele sunt mai multe specii, care se deosebesc prin culori. Mai stiu ca sunt bune zburatoare si canta foarte frumos. Imi pare tare rau ca al meu este singurel (8 ore pe zi), desi ii las sa cante muzica la radio, sunt sigura ca sufera de singuratate. Nu stiu exact cati ani are, dar are cel putin 2, de aceea nu stiu daca trebuie, e bine sau nu sa ii iau o "fetita". Mi-e teama ca nu o va accepta si se va supara cumplit pe mine, ca va fi nevoit sa isi imparta "vila" cu inca cineva. Daca vor fi 2, poate ca as avea prea mult de furca si m-as teme de ce ar face ei, nefiind supravegheati. Daca i-as fi avut impreuna de cand erau pui ar fi fost minunat, insa, asa mare cum este si foarte irascibil, ma tem ca as inrautati situatia...si nu m-ar ierta...ori invers, poate as reusi sa il fac fericit! Daca risc, ce m-as face cu inca un papagal...o data luat un animal, ma atasez imdeiat de el si nu il mai pot da, stiind ca ii pot oferi toate conditiile pentru o viata mai buna! Multumesc pentru informatii! O zi buna!
    Astept sfaturi de la cei cu papagali Rosella! Multumesc!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 aug, 06
    Locație
    Craiova
    Posturi
    31

Implicit

Ariana Rosella ta e pur si simplu superbaa se vede ca o rasfeti cu tot felu de jucarioare si foarte bine faci .Al meu e cam batranel .....si ii dau mai rar drumu din colivie pt ca nu mai intra cu zilele dupaia....chiar si de ar muri de foame.In schimb are un partener , am luat o nimfa tare jucausa si toata ziua sta pe langa colivia lui si ii canta .Apropo , am observat un comportament ciudat din partea nimfei : isi apleaca adesea capul in fata rosellei si ii imita sunetele. Ii face cumva curte ?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 iun, 06
    Posturi
    15

Implicit Rozela

Multumesc, dani_ella! Poti sa povestesti mai multe despre Rozela ta? Vine langa tine, il poti mangaia? Ii place sa faca baitza? A suferit de singuratate? Cat de batrani pot ajunge? Cate ore doarme? Te intreb deoarece, vreau sa invat cat mai multe despre ei. Chichi al meu, nu ma lasa sa il ating, se tine cu o gherutza de bara cand ma apropii de el, de parca ii e frica...singurul lucru bun, e ca nu mai tremura in acelasi timp! Ii las de multe ori portitza deschisa, dar iese numai cand are chef...pentru el, colivia e sfanta. Canta dupa ce zboara prin casa, de fericire! Face cateva ture si se intoarce pe colivie...Nu se aseaza pe mobila....se simte in siguranta numai pe si in colivie...stie ca aia e casa lui... Nu prea imi arata dragostea lui, desi, stiu ca, de cand e la mine, traieste mai bine ca oricand! As vrea sa ii iau si eu o pereche...insa...abia am timp de el... Cred ca nimfa ta e prietenoasa si vrea sa se joace cu Rozela...daca Rozela o accepta, cred ca le-ar prinde bine sa stea impreuna cateodata...incet, incet pana se invata...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 iun, 06
    Posturi
    15

Implicit tot eu

Cate ore ar trebui sa doarma un papagal? Al meu doarme cam 8 ore si stiu ca e putin...insa, nu ma indur sa il pun la somn cand eu vin de la servici, deoarece el abia asteapta sa il bag in seama...asa ca, sta treaz pana ma duc eu la somn, adica dupa ora 23...Daca i-as acoperi colivia sau l-as muta intr-un loc intunecat, ar crede ca il pedepsesc si ar suferi...de aceea nu stiu daca se va imbolnavi de oboseala, ca doarme prea putin...sper sa mai doarma si ziua, cand nu e nimeni acasa...
    Rozelei mele nu ii plac leaganele, decat, daca sunt ancorate sa nu se legene... Ii plac scarile, caditza, oglinzile si toate jucariile care i le-am luat... :P Nu ii place sa manance desert...biscuiti de papagal...
    Ma gandesc daca s-ar intelege cu un Micul Alexander...sau e de preferat sa aiba o pereche din aceeasi rasa...Mi-a placut mult sa vad ce poate face un Alexander mic...
    http://www.metacafe.com/watch/341435...g_parrot_ever/
    Mi-ar place ca si Rozela sa fie mai prietenoasa... [-o< ...sa vina langa mine, sa manance din mana mea... sa vina dupa mine, prin casa, acolo unde am treaba... [-o<
    Va salut! Sanatate multa la papagali si la stapanii lor!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 aug, 06
    Locație
    Craiova
    Posturi
    31

Implicit

Ariana de cat timp ai rosella? eu il am din iulie....si nici pana acum nu s-a imblanzit si tot asa face cand ma apropii de colivie Dar am mai spus , e mai batranel , are in jur de 2 ani ( asa mi-a zis vanzatoarea ) dar e posibil sa aiba mai mult si a avut o viata saracul.......e traumatizat rau, dar asa cand ma uit la el face niste ochi curiosi.....de parca ar vrea si el sa ne imprietenim dar totusi.....exista frica aia de oameni. Si m-am decis sa cumpar o nimfa , ca poate se imprietenesc dar ii e frica pana si de puiul ala cu fatza de nevinovat Imi pare rau cand il vad asa trist in colivie.......ma pune pe ganduri treaba asta , ar trebui sa fie in libertate , nu inchis ....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 dec, 02
    Locație
    Roman / Bacau
    Posturi
    2,347

Implicit

superbi intradevar
    Dragostea care o daruim mai departe este singura care o pastram pentru noi! - E.G.H.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 aug, 06
    Locație
    Craiova
    Posturi
    31

Implicit

Intr-adevar au un colorit fantastic.........

Pagina 1 din 34 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top