Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 268

Subiect: Pui la incubator

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 07
    Posturi
    29

Implicit Pui la incubator

Salutare. Am pus de curind la icubator cca 50 de oua proaspete de gaina respectind toate instructiunile scrise in manualul incubatorului. Dupa cca 4 zile asa cum scrie in manual am verificat citeva oua cu lanterna si am constatat ca in jumatatea superioara, acolo inspre sacul cu aer este tulbure, iar in jumatatea inferioara este limpede. Daca va pricepeti, ce credeti, a inceput dezvoltarea embrionilor?
    De ce intreb asta? in documentatie scrie ca dupa 4 zile de la inceperea incubarii se elimina ouale care sint limpezi, si cum la mine sint limpezi in partea de jos, m-a pus pe ginduri.
    Astept cu interes un raspunsul dvs. Multumesc, Cells.
    http://www.clubafaceri.ro/director/s...r+oua+IO1.html

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 feb, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    281

Implicit

desigur , a inceput sa se formeze embrionul , stai linistit/a , urmeaza instructiunile . bafta .... asteptam pozele cu puiutii dupa 3 saptamani ...
    "Universul nu este constient de existenta ta . Relaxeaza-te."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 07
    Posturi
    29

Implicit

In sfirsit un raspuns care face sa ma linistesc si sa pot dormii in noaptea asta. Am luat la rind toate site-urile ca sa gasesc macar o poza cu ceva asemanator cu ce am vazut eu la mine si nu am gasit nimic.
    Nu ma doare ca voi strica niste oua, ci esecul in sine. Cred ca am pus prea mult suflet si nu cred ca e prea bine...
    Ce ma deranjeaza cel mai tare este fatul ca incubatorul nu incalzeste constant toate zonele. Am un termometru cu sonda si testind diferite zone din incubator constat diferente foarte mari de temperatura. Daca in centrul lui sint cca 36.5..37.5gr C, la marginile acestuia ajunge la 39.5gr C. Diferentele prea mari, sint date de sistemul inadecvat de ventilatie si nu stiu ce decizie sa iau in privinta temperaturei: 39 nu-i prea mult iar 36 nu-i prea jos?
    In fine, multumesc ptr amabiltatea de a-mi raspunde.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 feb, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    281

Implicit

oricum temperatura variza tot timpul in incubator , eu zik sa stai linistit/a
    "Universul nu este constient de existenta ta . Relaxeaza-te."

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Eu am folosit multe tipuri de incubator, dar in nicio instructiune n-am vazut sa se verifice ouale la 4 zile, primul "miraj" se face dupa 7 zile cu un ovoscop- fie si improvizat. Ideal e ca temperatura sa oscileze intre 37.5-38 grade. Din experienta iti spun ca daca e intre 37.5-38.5 e ok. Nu te poti baza intrutotul pe termometrul electronic cu sonda, eu am testat doua in acelasi timp si diferenta intre afisaje era de 0.8 grade. Daca temperatura e un pic prea mica creste si durata incubatiei si invers. De respectat umiditatea in functie de specia de la care provin ouale. Apropo, ce fel de oua incubezi? Ca sa ma laud, am deja doua serii de pui, cei "mari" au 24 de zile. Bafta!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 07
    Posturi
    29

Implicit

In primul rind multumesc tuturor ptr amabilitatea de a-mi raspunde si deasemenea interesului acordat acestui subiect. Parca decind am mai citit aici m-am mai linistit, dar cel mai linisit voi fi cind se va termina totul. Nu mi-e frica decit de esec, in rest nici o problema.
    Ouale sint de gaina, o parte de la mine din curte si altele ''pe datorie'' de la vecini. Anul trecut mi-a pus incubatorul tatal meu si a pus ouale invers, cu virful ascutit in sus. Din trei clociri am strins cca 50 de pui si am intrat in iarna cu 30, pui de anul trecut si gaini de un an.
    Anul asta mi-am propus sa-l pun eu, dar am cam umblat putin la temperatura deoarece la nivelul mediu al oulelor era cam mica: 36 la mijloc si 35 in partea inferioara, la virful ascutit. Problema este ca verificind cu sonda temperatura variaza in de la exterior spre centru. Practic oulele de pe margine au in jur de 39 iar cele din mijloc 37, asa ca nu stiu ce decizie sa iau, daca nu o fi deja prea tirziu.
    Aseara am improvizat si eu un ovoscop, ca sa observ, embrionul. Nu se vede decit o tulbureala in partea superioara si limpezeala in partea inferioara, cind oul este cu virful in jos. Intors incet invers oul se tulbura complet.
    Cred ca trebuie sa mai astept pina la cca 7..9 zile sa vad ce se va vedea atunci.
    Legat de termometru, este unul ca cele care se vindeau la Adelaida ( vad ca sinteti din Craiova ). M-am gindit si eu ca pot fi erori la masurare si chiar voiam sa fac un test de temperatura: 0.0gr in gheata si 100.0gr in apa clocotita. Problema este ca termometrul nu masoara decit pina la +70gr maxim, asa ca nici testul asta nu-l pot face.
    Intrebare: cum se procedeaza in ultimele trei zile de incubatie?
    Multumesc, Cells.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Termometrul este exact acel tip. In ultimele 3 zile ouale nu se mai intorc, eu le stropesc in ultima zi de cateva ori cu apa- cu un pulverizator. Nu mi-e clar cum se pot aseza ouale cu varful in jos, cu exceptia cazului in care incubatorul are un sistem de intoarcere. Eu am unul asa, produs de Electroarges, si cele mai bune rezultate le-am obtinut cand n-am folosit sistemul respectiv, intorcand ouale unul cate unul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 07
    Posturi
    29

Implicit

Exact acelasi tip de incubator am si eu, dar folosesc sistemul de intors oulele. Am sa incerc sa atasez poza, poate reusesc.
    De ce ati renuntat la sistemul de intors oulele? Chiar este mai bine?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Am renuntat pentru ca rezultatele nu mi s-au parut multumitoare, probabil ca intorcand ouale manual unghiul e mai mare( rotirea e completa). Pana la urma closca nu aseaza ouale cu varful in jos.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 07
    Posturi
    29

Implicit

OK, incontestabil ce spuneti dvs, dar... ati obtinut mai multi pui fara sistemul de rotire?
    Azi am cumparat o lanterna chinezeasca cu leduri albe si am iluminat o parte din oua. Surpriza... am gasit doua oua unde... ceva se misca... si altele puternic vascularizate, toate de la centrul oului spre sacul cu aer. Am gasit si doua oua limpezi... si care intr-adevar sint limpezi, nici urma de galbenus. Inca nu le-am eliminat, astept sa treaca cca 11 zile, am inteles ca atunci se vede cel mai bine.
    Dvs masurati umiditatea? Daca da, atunci cum o faceti?
    Pe curind si un Martisor ptr toate iubitele dvs...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Ceea ce vezi tu sunt probabil vinishoarele de sange, si inima! Am citit intr-o carte ca inima si vasele de sange se formeaza primele, de la 36 de ore de cand e oul la incubator! Puteti sa ma corectati - nu am experimentat personal! Doar cel mai sigur e sa faci o verificare la 11 zile!

Anul trecut am pus si eu oua de gaina si de prepelitza! Eu le-am intors manual! Apropo de diferentele de temperatura la interior si la margine - eu intorceam ouale si in acelasi timp le puneam pe cele de la margine in mijloc! Mi-au iesit multi pui, adik eu am fost multumita pt prima data - cam 5-6 din 50 nu au iesit, eu zic ca e ok!

Si ca tot suntem la capitolul pui - cine are/va avea de vanzare pui de gaina pitica?(sa fie marishori)

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Exact, am obtinut cele mai bune rezultate fara sistemul de rotire, iar rezultate si mai bune am obtinut cu incubatoarele hexagonale. Umiditatea o masor doar cand folosesc un incubator pentru 1200 de oua, cu un hidrometru- m-a costat 90ron si este prea mare pt a fi folosit frecvent la incubatoarele mici.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Alinutza, eu inca nu am dar voi avea pui, depinde ce rasa anume intereseaza. O primavara asa cum va doriti!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    22 nov, 05
    Posturi
    754

Implicit

Eu vreau gainushe pitici, sincer nu stiam ca si cele pitici sunt pe rase (sau poate am inteles eu gresit) ! Vreau sa fie din acelea mici-mici, cele mai mici Eu am doua feluri, unele sunt mai mari (si eu am crezut ca sunt o impreunare de rase) si celelalte sunt mici, dragutze si din pacate mai am decat un cocos si o puicutza!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 nov, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    432

Implicit

Bineinteles ca sunt pe rase, se numesc de ornament, grupate dupa caracteristici, ca de exemplu: cu mot (motate olandeze, paduane, motate balcanice, matase japoneza), cu coada lunga( phoenix, yokohama, onagadori), incaltate sau desculte, frezate, etc Socotind ca la fiecare rasa -am enumerat doar cateva- exista mai multe varietati de culoare, rezulta cateva sute multe de varietati. Eu am doar motate olandeze (negru si albastru) matase (alb, galben, albastru, negru), phoenix si cochinchina pitic frezat albastru.

Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top