Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 46
    Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    23 oct, 05
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,286

Implicit O moarte ... buna? - Atentie, imagini socante!

Un drum de 300 km, dus-intors, o singura zi.
    Zeci de animale rupte in bucati, catele gestante sau proaspete mame, pisici delicate care s-au oprit din traversare... unele moarte cu minute inainte de ajungerea noastra, altele deja uscate si aproape putrezite... Imagini deloc placute, fotografii luate cu noduri in gat, animale care au murit pe loc sau care si-au varsat toate matzele si s-au rostogolit de durere. Unele neobservate din masina, moarte in camp, departe de sosele.
    Imagini pe care le poate vedea oricine, dar pe care cei mai multi prefera sa le evite apasand pedala....

Iata doar o parte din motivele pentru care nu vrem sa mai creasca numarul cainilor de pe strazi, de ce vrem sa sterilizam cainii fara stapan, de ce incercam sa facem tot ce se poate pentru a reduce numarul animalelor de pe strazi, abandonul, indiferenta/ ignoranta unora si nepasarea altora.

De ce atunci cand putem ajuta incercam sa o facem, sa dam o sansa, indiferent de animal, varsta, rasa sau situatia in care se gaseste. Pentru ca uneori....daca moarte e sa fie... (extrem de ciudat?), moartea poate fi si buna

Unii vor gasi ciudat acest gest de a te opri sa constientizezi moartea, dar ca rasa superioara ce ne consideram, macar sa avem curajul sa nu intoarcem capul, sa nu pretindem ca nu stim. E timpul sa avem curajul sa privim in fata suferinta acestor animale, motiv pentru care a fost creat acest topic
    It is the greatest of all mistakes to do nothing because you can only do little: do what you can!

~Sydney Smith

www.orasulanimalelor.ro/

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 feb, 07
    Posturi
    2,045

Implicit

Realitatea romaneasca!
    -zilnic mor sute de animalute in accidente de masini, strazile sunt pline de aceste suflete!
    -si sa vb si de pe cei de pe campuri care mor de tineri si care hrana lor permanenta este coaja de copac sau ceva radacini.

Si cand mai aud ca nu sterilizeaza ba ca-i gestanta , ba ca-i este mila imi vine sa iau acea persoana s-o tarasc prin toata tara in bazele de ecarisaj si pe strazi sa vada cadavre sa vada chinul la care sunt supuse aceste animalute.

Doamne ce soarta au aceste suflete la noi!
    "Te uiti în ochii lui: te întelege si tu nu cauti sa-l întelegi. Inima lui ti-e daruita fara conditii si peste împrejurari: câinele-i o prelungire a fiintei tale sufletesti si tu îl chinuiesti, îl bati, îl prinzi cu latul si-l ucizi.(...)”Tudor Arghezi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,901

Implicit

Doamne ce lume de tot kkt-ul pisamas pe ea de viata

User Banat Permanent
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    7,228

Implicit

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 oct, 05
    Locație
    Craiova
    Posturi
    2,355

Implicit

Suflete curate, moarte din cauza nepasarii noastre!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,063

Implicit

m-ai ingrozit cu pozele astea.
    "A nation can be judged by the way it treats its animals" - Mahatma Gandhi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 06
    Locație
    Ilfov
    Posturi
    1,250

Implicit

Citat Postat de Dana_P
    m-ai ingrozit cu pozele astea.
    haidi bre ca stii bine - asta e doar o mica, foarte mica, parte din realitate .
    sute, daca nu chiar mii de animale mor zilnic asa sau in alte moduri, stim ca asa e, nu negam dar....atat timp cat nu vedem zicem ca...e bine.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,063

Implicit

stiu bre, normal ca stiu......numai ca......atunci cand le vad imprastiate pe asfalt......ma cam ia cu ameteli.
    "A nation can be judged by the way it treats its animals" - Mahatma Gandhi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

e f la obiect subiectul asta , raluca ;

e oribil cand treci prin sate si pe soselele noastre ; totul dezvaluie adevarata calitate "umana" a romanului ; isi condamna cu buna stiinta animalele la moarte, si aici nu vorbim numai de cainii lasati de capul lor sau aruncati de mici pe camp ci si de animale domestice care au o viata f grea in curtile romanilor .

bun , bun , sa castram cat mai multe animale ! dar cum - fenomenul e de mare amploare la tzara unde apar din ce in ce mai multe animale libere , iar cele din curti , vai de viatza lor .

ce strategia sa se abordeze ? din ce bugete ? cine sa faca asta ? este ENORM DE FACUT ...
    "nu te certa niciodata cu un prost !
    te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta !"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 06
    Locație
    Ilfov
    Posturi
    1,250

Implicit

Citat Postat de tami
    ce strategia sa se abordeze ? din ce bugete ? cine sa faca asta ? este ENORM DE FACUT ...
    Cele de mai sus se fac oricat de greu ar fi. Totul e sa SE VREA (aici la partea cu vrutu e mult de furca).

PS: Lasam insa acest topic pt ceea ce a fost creat (continuam sa-l "updatam" ) si purtam "eternele discutii" in alte parti.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    30 oct, 06
    Posturi
    20,956

Implicit

comentariile sunt de prisos, pur si simplu.
    azi dimineata am numarat pe o portiune de nici un km pe linia de centura a capitalei, 5 astfel de caini, "proaspeti", deja nu mai sunt imagini socante, sunt COTIDIENE. Putrezesc in santurile soselei si cadavre de anul trecut, descompuse, un amestec de oase si par.Nu deranjeaza pe nimeni...
    fara... alte comentarii, vorba lui NerLol, n-are sens...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

deci acest topic e doar cu poze - shoc cu animale killerite ?

nu putem decat sa ne oripilam tot noi care iubim animalele ...

eu am inteles ca mesajul topicului ar fi cam cum sa incercam sa stopam fenomenul asta si de ce trebuie luptat pt diminuare nr de animale fara stapan

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 06
    Locație
    Ilfov
    Posturi
    1,250

Implicit Re: O moarte ... buna? - Atentie, imagini socante!

Citat Postat de tami
    eu am inteles ca mesajul topicului ar fi cam cum sa incercam sa stopam fenomenul asta si de ce trebuie luptat pt diminuare nr de animale fara stapan
    Citat Postat de rsimion
    E timpul sa avem curajul sa privim in fata suferinta acestor animale, motiv pentru care a fost creat acest topic
    Acest topic a fost creat pentru a arata - direct - DE CE trebuie luptat.
    CUM sa stopam fenomenul discutam in alta parte pentru ca am convingerea ca stii foarte bine unde si cat de departe duc discutiile despre maidanezi .

PS: Oi fi eu mai naiva dar eu cred ca nici unul din cei care privesc pozele pot spune ca sunt fericiti de asemenea intamplari, oricat de "incrancenati" ar fi impotriva "javrelor" (aici nu se includ bolnavii psihic care macelaresc animale din placere si care cu siguranta nu sunt prezenti aici).

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 ian, 07
    Posturi
    2,088

Implicit

nu am putut sa ma uit la toate pozele

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

nu mai stiu cine spunea apropo de cainii morti de pe soselele noastre ca s-ar aduna zilnic cadavrele cainilor de pe sosele ; nu se aduna , asadar ... ele sunt lasate sa se descompuna acolo ...

ce naiba sa mai avem pretentia sa le stranga cineva , ar fi prea "civilizat"....

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •