Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 122
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 iun, 07
    Posturi
    26

Implicit Mascul sau femela ?

Cam care ar fi avantajele / dezavantajele sa ai un mascul, respectiv femela ?

Am sa incep eu, din ce stiu eu pana acum:

Femela:
    Avantaje:
    1) Mai docila, deci este mai putin agresiva
    2) Se dreseaza mai usor

Dezavantaje:
    1) Probleme cu puii daca nu reusesti sa ii donezi; ce Dumnezeu faci cu ei ?

Mascul:
    Avantaje:
    1) Este mai mare si mai puternic

Dezavantaje:
    1) Poate fi dus de nas de un eventual infractor care se unge pe haine cu lichide de la o femela in calduri. Nu stiu cat de adevarat este acest lucru, dar asa mi-a povestit cineva si m-am gandit ca merita mentionat;
    2) Este mai greu de dresat;

Daca exista observatii specifice pentru ciobanescul carpatin as vrea sa stiu.

Numai bine,
    Razvan M.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit Re: Mascul sau femela ?

Citat Postat de mihai11
    Probleme cu puii daca nu reusesti sa ii donezi; ce Dumnezeu faci cu ei ?
    Povestea drobului de sare! Pentru Dumnezeu, de ce sa o pui sa faca pui daca nu ai ce face cu ei?!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 iun, 07
    Posturi
    26

Implicit Re: Mascul sau femela ?

Citat Postat de Blue
    Citat Postat de mihai11
    Probleme cu puii daca nu reusesti sa ii donezi; ce Dumnezeu faci cu ei ?
    Povestea drobului de sare! Pentru Dumnezeu, de ce sa o pui sa faca pui daca nu ai ce face cu ei?!
    Eu am mai avut o catea si sareau cainii un gard de 2 metri ca sa intre la mine in curte...

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

S-a "inventat" operatia de sterilizare. Plus ca aceasta scuteste femela le multe probleme ulterioare de sanatate.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

de multe, ma rog

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 02
    Posturi
    1,340

Implicit

ce a scris omul pana acum mi se pare cel mai bun banc pe ziua de azi .........sa vedem ,poate vor fi si altele mai bune

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    14 mar, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    39
    Posturi
    862

Implicit

Nu cred ca se pot numi avantaje sau dezavantaje. Exprimarea este un pic tendentioasa.
    Din cele scrise nu prea sunt multe adevarate iar unele sunt hilare!

Dar putem sa punem pe "tapet" cateva aspecte diferite:
    - daca ai mascul, in multe cazuri, este mai mare ca talie decat o femela
    - masculul poate fi mai agresiv, dar nu este o regula
    - masculul, ca si femela, au nevoie de activitate sexuala, in egala masura, in cazul in care nu sunt castrati / sterilizati. In momentul in care este in calduri, cateaua are o prioada un pic mai delicata, dar atata tot.
    - orice catel needucat corespunzator poate fi "dus de nas" in varii moduri, cel mentionat mai sus fiind cel mai "crazy" pe care l-am auzit!
    - dresajul este mai dificil sau mai lejer in functie de temepramentul cainelui si de educatia primita in perioada precedenta incepreii dresajului.

Legat de pui nu mai comentez pentru ca nu are rost!
    Specific ciobanescului carpatin nu il cunosc.
    Personal ma gandesc ca daca nu poti / vrei sa treci prin toata perioada in care cateaua are pui mai bine iti iei mascul.
    Atemi

"The character is not an aspect of the Akita that we can measure with a yardstick. Nevertheless it is a fundamental and most important aspect of the breed"

Implicit

Citat Postat de MIIB
    - masculul, ca si femela, au nevoie de activitate sexuala...
    Dezvolta te rog. Eu de ex am un mascul de 3.5 ani care nu m-a rugat pana acum niciodata sa-l duc la catele.
    "Am dat realitatii pe care o vad...tot sensul care il are pentru mine"

http://all-about-rottweiler.cabanova.ro
    http://www.wix.com/oliver_merce/ro

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

am avut masculi care n-au avut nevoie de activitate sexuala. sa fi fost defectzi ?

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

am avut si femele care n-au avut nevoie de activitate sexuala. evident le-am sterilizat la un moment dat, si chiar daca ar fi avut pui, tot le sterilizam la 6-7 ani (riscul de piometru si tumori e fix acelasi, chiar daca au avut pui sau nu).
    cred ca am niste ciini ciudatzi

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    14 mar, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    39
    Posturi
    862

Implicit

Citat Postat de rott-man
    Dezvolta te rog. Eu de ex am un mascul de 3.5 ani care nu m-a rugat pana acum niciodata sa-l duc la catele.
    Sa nu-mi spui ca are cineva o catea si cand era in calduri l-a rugat pe stapan sa ii aduca un mascul!? Glumesc!

Ca si femelele, masculii in cazul in care nu au activitati sexuale si nu sunt castrati pot ajunge la probleme. Nefiind medic veterinar nu pot sa spun mai multe decat ce am auzit la un doctor care i-a controlat unei doamne un catel care se misca forte greu din ce am vazut eu, dar avea si alte simptome pe care le-a descris doctoruluii (eu aveam cu totul si cu totul alte probleme atunci cu o catea) si ce am auzit eu de la doctor a fost ca rezolvarea este il duca la o catea pentru ca are testiculele marite / inflamate din cauza inactivitatii sexuale si asta ar trebui sa ii rezolve si celelate probleme. Poate un medic veterinar ne spune mai multe!
    Sincer ma gandesc la mine si mi se pare normal sa aibe si cainele o activitate sexuala macar din cand in cand!

@Rott-man... poate ti se face mila si il duci si pe el la o catea ... poate iti multumeste dupa!
    Atemi

"The character is not an aspect of the Akita that we can measure with a yardstick. Nevertheless it is a fundamental and most important aspect of the breed"

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

Citat Postat de MIIB
    Ca si femelele, masculii in cazul in care nu au activitati sexuale si nu sunt castrati pot ajunge la probleme. Nefiind medic veterinar nu pot sa spun mai multe decat ce am auzit la un doctor care i-a controlat unei doamne un catel care se misca forte greu din ce am vazut eu, dar avea si alte simptome pe care le-a descris doctoruluii (eu aveam cu totul si cu totul alte probleme atunci cu o catea) si ce am auzit eu de la doctor a fost ca rezolvarea este il duca la o catea pentru ca are testiculele marite / inflamate din cauza inactivitatii sexuale si asta ar trebui sa ii rezolve si celelate probleme. Poate un medic veterinar ne spune mai multe!
    nici eu nu sunt vet, dar asta mi se pare ca suna a o prostie. nici unul din masculii pe care i-am avut si n-au montat nu a avut asemenea probleme si au trait depasind speranta de viata a rasei.
    chiar pe acest forum mai multzi vetzi au spus clar ca masculii nu sunt afectati in nici un fel de lipsa montelor din punct de vedere al sanatatii.
    Citat Postat de MIIB
    Sincer ma gandesc la mine si mi se pare normal sa aibe si cainele o activitate sexuala macar din cand in cand!
    degeaba incerci sa umanizezi ciinele. e o greseala.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 ian, 07
    Posturi
    2,520

Implicit

Citat Postat de mmz
    cred ca am niste ciini ciudatzi
    Categoric

Se ofera spre adoptie pisoi dalmatian (imaginea de mai sus). Detalii pe MP.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 ian, 07
    Locație
    Brasov
    Posturi
    776

Implicit

Citat Postat de MIIB
    Citat Postat de rott-man
    Sa nu-mi spui ca are cineva o catea si cand era in calduri l-a rugat pe stapan sa ii aduca un mascul!? Glumesc!

@Rott-man... poate ti se face mila si il duci si pe el la o catea ... poate iti multumeste dupa!
    cainele nu considera o placere activitatea sexuala, si nu este afectat psihic de lipsa sau prezenta acestuia, activitatea sexuala este folosita doar pentru reproducere si nimic altceva

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 ian, 07
    Locație
    Brasov
    Posturi
    776

Implicit

acestuia se va citi acesteia...

Ce face lipsa posibilitatii de editare

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect