Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 130
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 iun, 07
    Posturi
    19

Implicit Scatii si Sticleti crescuti in captivitate!

Salutare!

Ma intreb daca STICLETII si SCATIII se pot inmulti in captivitate si care ar fi conditiile necesare pentru impereche si cresterea puietului. Banuiesc ca, odata inmultiti se pot reproduce mai usor. Ar fi ideal, astfel am salva bietele pasari salbatice de plasa. Exista vreun crescator cu experienta printre noi? Orice sfat este binevenit! =D/\
    -ALEX-

Ultima modificare făcută de nelutu.rosu; 14/10/2008 la 10:35.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    15 mar, 07
    Posturi
    672

Implicit

Ele sunt foarte zbenguitoare se zbenguie toata ziua, cred ca daca le-ai tzine intr-o voliera destul de mare si afara ai avea sanse. in colivie nu traiesc
    Vezi ca te vad

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

ba traiesc destul de bine ..binenteles ca e mult mai bine sa aiba suficient spatiu si pentru putin zbor......dar eu am avut timp de jumate de an un mascul de sticlete intro cusca cat setul de 6 beri la doza ....si da...incredibil..parea sa o duca bine...in fiecare dimineata imi placea sa stau in pat si sa-l ascult cantand =D/\

apropo..locuiesc la curte si tocmai ce am descoperit o pereche de sticleti ca-si fac cuib in unul din merii mei ......cine stie..poate ma fac cu sticleti iar...

off topic..stie cineva ce pasare e aceea de femela e cenusiu si masculu aproape negru, au amandoi coada rosu caramiziu...si sunt mai mici decat vrabiutale????

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    13 iun, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    228

Implicit

off topic: cumva zebrele australien????
    ???

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    13 iun, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    228

Implicit

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

offf....nuuu ,..trebuia sa precizez ca sunt pasari migratoare si cuibaresc la noi in tara ....o fi privighetori?..nu gasesc nici o poza mai buna cu privighetoarea...si nici la astia nu reusesc sa fac

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    15 mar, 07
    Posturi
    672

Implicit

asta cu zebrele australiene ma dat gata.....cum pisici sa fie zebre australiene ????doamneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    Vezi ca te vad

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

off...cred ca am gasit... http://www.biomi.org/0/pictures/malta/lusmeg.jpg
    cam asa arata .doar ca masculu e mai negru...si azi au eclozat puii din cuibul de la mine din curte =D/\ ....

o sa rog stergerea posturilor off topic.....ca sa nu deranjeze subiectul..

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    30 dec, 06
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    2,341

Implicit

privighetoare

scatiu

sticlete

te ajuta cu ceva?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    15 mar, 07
    Posturi
    672

Implicit

Astia nu traiesc in captivitate. Am avut cand eram mici o gramada, murea unu imi aduceam altu. Poate nustiu daca ai o voliera mare sa poata sa zboare si sa o ti si afara.
    Vezi ca te vad

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

1. privighetoarea nu am de gand sa o prind (pe ea sau puii)..doar ii privesc de la distanta

2. scatiu si sticletele traiesc binemersi in captivitate..dar e recomandat colivii spatioase

@Nike_2.....daca ai avut privighetori..e si normal sa moara ,pentru ca 80% prefera hrana vie...iar in colivie e mai greu de administrat si procurat..

cat despre sticletii care isi fac cuib ...ma mai gandesc daca o sa atentez la pui...desi nu am tragere de inima in sensu asta

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    15 mar, 07
    Posturi
    672

Implicit

nu am avut privighetoare. Am avut Sticlete si Cizz dinala din pozele de mai sus sau Scatiu cum i ziceti Scatiu a trait mai mult decat Sticletzii
    Vezi ca te vad

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 iun, 07
    Locație
    Bucuresti/Slatina
    Posturi
    145

Implicit

Azi discutam cu un nene intr-un targ de pasari din B, la un moment dat l-am intrebat daca are si sticleti si a zis ca are 2 si 3 pui parca ii tine ptr canari care cica astia din urma invata sa cante de la sticleti (le fura sunete) la fel si cu scatii.
    Si am vazut in comert ceva hrana ptr pasari insectivore.

PS: nu cred ca sticletii merita tinuti in colivii.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

Citat Postat de t3t3_t3t3

PS: nu cred ca sticletii merita tinuti in colivii.
    de ce?...sunt destul de frumosi...canta frumos....si eu zic ca nu sunt dificil de crescut

si intradevar...canarii pui pot invata cantul sticletilor si al altor pasari...
    daca as avea canari...i-as lasa sa invete cantul sturzului.care canta in fiecare zi si mai ales dimineata la 5....

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 iun, 07
    Locație
    Bucuresti/Slatina
    Posturi
    145

Implicit

Nu era vorba de asta. Ma refeream la faptul ca sunt niste animale carora nu le-ar ajunge nici o colivie de 3-4 m3. Sunt niste animale pline de viata.

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */