Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 29 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 433
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 dec, 06
    Locație
    Galati
    Posturi
    44

Implicit Totul despre Porumbei!

Am nevoie de ajutor ! Vreau sa imi iau cateva perechi de porumbei dar nu am mai crescut pana acum ! Am nevoie de toate informatiile , de la cum cresc , ce mananca, spatiu in care traiesc, cum se imperecheaza shi altele ! Pls ajutati-ma ! [-o<
    Ultima modificare făcută de nelutu.rosu; 14/10/2008 la 10:33.
    Ady

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    15 mar, 07
    Posturi
    672

Implicit

Intra pe : www.porumbei.ro si citeste pe acolo. te ajuta mult
    Vezi ca te vad

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

uite si un forum despre porumbei....dar slabut...
    http://forum.pigeon.ro/viewforum.php...d77c11e91bb547

am si eu de 2 saptamani o pereche (cel putin asa a zis cel de ia vandut) de porumbei voltati.....pe unu il vezi in avatar

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    15 mar, 07
    Posturi
    672

Implicit

Da. Sunt frumosi cei Voltati am prins si eu unu, fara sa vreau. A venit la papagalii mei
    Vezi ca te vad

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

am shi eu din nou o intrebare. am un porumbel acasa, in tratament (fir infashurat pe picior, un deget l-a pierdut restul piciorushului e in regula). intrebare e - unde sa-l eliberez? l-am luat dintr-un loc nu prea bun (din centrul orashului, unde sunt 3 copaci, mancare nu le da nimeni, nu e nici un pic de iarba etc) shi ash vrea sa ii dau drumul pe malul unui parau, unde mai sunt shi altzi porumbei (care arata mult mai bine decat cei din piatza, plus ca sunt mai putzine fire). trebuie reintors de unde l-am luat sau poate fi eliberat in alta parte? multumesc mult

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 dec, 02
    Locație
    Roman / Bacau
    Posturi
    2,347

Implicit

Nu ai spus din ce oras esti.Porumbeii sunt pasari de stol si le place sa stea intre ai lor. eu am avut 2 porumbei rotati i-am tinut cca un an jumate inchisi, le-am dat drumul o saptamana nu am avut probleme cu ei dar dupa o saptamana a venit un stol de porumbei si unul dupa ce s-a rotit de cateva ori a plecat cu ceilalti, dupa 2 zile a plecat si celalalt. Si ii vedeam mereu cand se intorcea stolul. Prin urmare elibereaza-l unde sunt mai multi porumbei, si unde crezi u ca ii va fi mai bine. Bafta si insanatosire rapida porumbelului.
    Dragostea care o daruim mai departe este singura care o pastram pentru noi! - E.G.H.

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

multzumesc de raspuns. am intrebat fiindca ma tem sa nu aiba probleme cu noua "gashca" - acu' vreo 2-3 ani, am vazut un porumbel pe care altzi 7-8 incercau pur shi simplu sa-l omoare. i-au dat cu ciocul in cap pana l-au zapacit, bietul a incercat sa zboare in alta parte, ashtia dupa el - pana la urma s-a ashezat pe linia de tramvai, de unde l-am zburatacit eu. ceilaltzi plecasera, pe el n-am putut sa-l prind, l-am vazut cum a zburat pe o grinda de la pod (sau cum s-o chema) shi nu l-a deranjat nimeni acolo cat am stat eu sa urmaresc. shi ma temeam sa nu patzeasca shi asta mic ceva... shi ma gandeam sa-l eliberez seara, sa se asheze pe undeva shi dimineatza sa-l vada ceilaltzi shi sa zica "mai, cum de nu l-am observat pana acu'?"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 dec, 02
    Locație
    Roman / Bacau
    Posturi
    2,347

Implicit

Eu nu stiu sa fie asa de agresivi porumbeii dar ma rog "daca nu stiu eu asta nu inseamna ca nu exista" Da e bine sa il eliberezi seara!
    Dragostea care o daruim mai departe este singura care o pastram pentru noi! - E.G.H.

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

gata - asta mic a decis singur sa plece azi. statea intr-o cutie inalta pusa in baie, cand am venit acasa l-am gasit sus pe o tzeava shi l-am scos in camera, unde s-a odihnit 10 minute pe un tablou, inca 10 pe o lampa shi dupa aia shi-a luat "la revedere" shi a ieshit pe geam

ce mai vroiam sa zic, poate e de ajutor cuiva. doctoritza mi-a zis sa nu-i dau antibiotic (crema/praf local), ca sunt foarte susceptibili, asha ca am folosit nishte zeama de aloe. a functzionat foarte bine, piciorushul s-a vindecat in cam 4 zile de tratament.

shi acum, poze de la despartzire

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 mai, 06
    Locație
    Arad
    Varsta
    43
    Posturi
    4,595

Implicit

Cum sa scap de porumbeii vecinului!!!!!
    Imi dostrug jardinierle cu muscate,florile din curte!Chiar m-am saturat de ei!Deja am ganduri criminale !Iubesc mai mult florile mele (cu care nu deranjez vecinii) decat cei 60 de porumbei care dau iama la greu la noi in curte ca de mizeria care o fac nu mai vorbesc!!!!!!

Canisa Kiryoku Go - www.akitainu.ro

Implicit

am si eu o problema...am niste perechi de voiajori standard....si mai multe alte rase...toate bune si frumoase pana intr-o zi cand constat ca o porumbitza standard are o rana la picior.....am crezut ca se vindeca....peste cateva zile am constatat ca s-a facut cat nuca si curge puroi in continuu.....ce pot face? cu ce sa o tratez? nu imi spuneti sa ma duc la veterinar deoarece eu shtiu cum sunt veterinarii pe aici...nu stiu decat sa vaccineze cainii si pisicile...ATAT ....deci astept sfaturi URGENTE..

multumesc anticipat

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

din nou o intrebare legata de un porumbel. l-am gasit pe strada, la o aripa are penele lungi, de la capatul aripii, smulse. prin urmare, poate sa zboare, dar pe distantze scurte si nu pe verticala. cel putzin asta am putut constata cand am alergat dupa el sa-l prind

intrebarea e - se refac acele pene? daca da, in cat timp? daca nu, ce ma sfatuitzi sa fac cu el?

multzumesc.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 ian, 07
    Locație
    ROMAN
    Posturi
    114

Implicit

Salut! Daca penele sunt smulse de tot si nu rupte sau taiate se vor reinoi in vreo 3 saptamani sau mai mult.Daca a ramas rana e posibil sa nu mai creasca.
    Vietile noastre incep sa sfarseasca, in ziua in care tacem in fata lucrurilor care conteaza.

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

multzumesc de raspuns. nu am vazut foarte bine, dar din ce se vede la o privire superficiala, par a fi smulse. daca erau rupte sau taiate cred ca ash fi simtzit la mana iar rana nu se vede. daca au fost taiate, ce se intampla? shi deci ar trebui sa stea la mine cam 3 saptamani - o luna, nu? daca il las afara, are shanse? am vazut ca nu poate sa se duca sa doarma sus ci dormea pe o balustrada. cred ca ii e mai bine in casa, dar nu ash vrea sa-l tzin prizonier degeaba. inca o data, multzumesc de raspuns.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 iun, 07
    Locație
    Bacau/ Moinesti
    Posturi
    1,092

Implicit

daca penele sunt taiate , vor creste altele dupa urmatoarea naparlire......lasat singur afara..slabe sanse de supravietuire

Pagina 1 din 29 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */