Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 4 din 10 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 46 la 60 din 139
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de artemiss
    Multumesc mult pentru informatii!
    Azi am incercat sa ma uit sa vad mai exact in gura lui, pe langa faptul ca mainile mele arata acum ca dupa razboi, am observat exact ce ai descris mai sus, la cativa dintisori o portiune galbuie la baza dintilor.
    Doctorul la care am fost (cabinetul lui este f laudat pe aici) mi-a dat stormogyl (cred ca l-am botezat in n-spe mii de feluri) si nu a pomenit nimic de detartraj, retin precis faptul ca a zis ca daca nu ii trece asa vom trece pe injectii cu... (aici nu mai stiu dar am impresia ca a zis antibiotice).
    Sa ii spun sa faca dierct detartraj? Dupa detartraj se vor dezinflama gingiile?
    P.S- asta se face sub anestezie, nu?
    Ca nu e nicio sansa sa stea cuminte, pur si simplu mi-e groaza de drumurile la veterinar cu motanul
    cu mare drag, bine ca ne-am lamurit si ca acum am inteles ca motanul are TARTRUUUUUUUU.
    eu zic sa nu te mai duci la acelasi veterinar cu propunerea de a detartra moatnul, poate nici nu stie sau poate nu are aparat sau instrumente daca nu a propus macar asa ceva de simplu.

medicamentul se numeste clar STOMORGYL.

un tatament injectabil pt caderea tartrului inca nu s-a inventat, sau vexi poate are el vreun brevet pe acolo pe pereti si noi nu stim.....
    deci nu accepta sa-ti intzepe motanul absolut degeaba, adica nu chiar degeaba, ci ca sa-ti ia banii!
    te rog interewseaza-te la alte cabinete dac au aparat de detartraj cu ultrasunete ca e mai bun decat detratrajul mecanic, dar in lipsa de altceva...merge si asta....te duci si intrebi fara motan in bratze, ca daca te vede vreunul cu motaznul nu-ti mai da drumul sa pleci pana nu-i face ceva...orice...

unii caini bine educatzi si echilibrati stau la detartraj fara probleme, dar motanul care este pe peretzi si acasa nu sta sub nici un fel de culoare la manopera asta fara trenchilizare. atentzie ca nu trb nici o anestezie de sa se trezeasca peste 3 zile numai pt un detartraj de 15 minute...trb doar putin "inmuiata" fiara...............
    lamurit?
    de unde esti?bucuresti?[/code]
    viata e frumoasa!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    22 apr, 07
    Posturi
    221

Implicit

Da, sunt din Bucuresti.
    Daca stie cineva un cabinet veterinar unde sa poata face detartraj cu ultrasunete sa imi spuna si mie va rog. Eventuak sa aiba destule asistente pe acolo pentru ca o sa fie extrem de agresiv, mie mi-e fricaaaaa!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Detartrajul se face sub anestezie totala.
    Cat priveste ultrasunetele... mie mi s-a recomandat de catre veterinar cel mecanic, cica celalalt ar distruge smaltul. Preferabil e sa ai posibilitatea sa i se faca si manual si cu aparatul, dar nu e deloc un capat de tara daca nu gasesti. Eu il fac singura, acasa, cu o scula din trusa de manichiura, nu e nicio scofala.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

...Pentru ca nu am precizat si s-ar putea interpreta gresit: animalele mele sunt foarte docile, ce fac eu acasa e fara anestezie.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    22 apr, 07
    Posturi
    221

Implicit

Ce bine ar fi daca si Joey ar sta
    Numai ieri cat m-am chinuit sa stau sa ii vad dintii ca lumea m-am ales cu zgarieturi si muscaturi... de poze nici nu poate fi vorba. Nici dupa ce l-am lasat in pace nu s-a potolit, trebuie sa muste de picioare pana se simte razbunat!
    Voi posta la sectiunea potrivita si o poza cu "fiara".
    Btw, vetul zisese ca boala lui (pe care nu o numise- a zis numai ca are gingiile inflamate) apare la pisici batrane, dar el face un an abia in octombrie (cu aproximatie). Este adevarat?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 sep, 06
    Locație
    Constanta, Chisinau, Brasov
    Varsta
    27
    Posturi
    1,217

Implicit

apare in special la pisicile batrane, dar uite ca a aparut si la motanul meu cand nu avea in ca un an, si mai stiu un caz o pisicuta de vreo 5 luni care are gingiile perforate si dintii sricati.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de Blue
    Detartrajul se face sub anestezie totala.
    am facut la pisici si neadormite blana, important este sa le mai scazi putin din reflexe...ca mai da putin din cap...asta este...dar anestezie ca la operatzie...mi se pare cam mult pt un detartraj de 10 minute......parearea mea....

la cel macanic si daca racai acolo pe dintzi nu strica smaltzul?
    cred ca trb sa ne mai interesam, eu nu sunt lamurita care strica smaltzul mai repede......dupa parearea mea tot scula din trusa de manichiura...dar sa stii ca exista scula speciala de detartrat manual si mecanic....daca tot folosesti metoda asta, gasesti la tehnico-medicale care au si pt instrumente pt stomatologi. arata ca o chiureta mica...

cabinete in bucuresti.....mai toate care fac detartraj. si din ala si din celalalt.....
    viata e frumoasa!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Pentru stapana care isi descrie motanul ca "extrem de agresiv" am oferit informatia ca operatia se face sub anestezie, caci ea intrebase daca sunt ...destui oameni care sa tina animalul.
    In ce ma priveste nu mi-am pus problema stricarii smaltului, intrucat actionez la indepartarea tartrului cand acesta formeaza o pelicula destul de fina ca sa fie indepartata si cu o unghie putin mai tare, nici macar nu neaparat cu o scula speciala.
    Cand a fost nevoie mi-am dus animalele si la cabinet, li s-a facut fie simpla tranchilizare, fie anestezie totala, dupa cum au considerat medicii respectivi necesar.
    Tu ce ai recomanda cuiva care doreste detartrare cu ultrasunete la un motan "extrem de agresiv"? Multe asistente care sa-l tina?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de Blue
    Pentru stapana care isi descrie motanul ca "extrem de agresiv" am oferit informatia ca operatia se face sub anestezie, caci ea intrebase daca sunt ...destui oameni care sa tina animalul.
    In ce ma priveste nu mi-am pus problema stricarii smaltului, intrucat actionez la indepartarea tartrului cand acesta formeaza o pelicula destul de fina ca sa fie indepartata si cu o unghie putin mai tare, nici macar nu neaparat cu o scula speciala.
    Cand a fost nevoie mi-am dus animalele si la cabinet, li s-a facut fie simpla tranchilizare, fie anestezie totala, dupa cum au considerat medicii respectivi necesar.
    Tu ce ai recomanda cuiva care doreste detartrare cu ultrasunete la un motan "extrem de agresiv"? Multe asistente care sa-l tina?
    da, blue, daca esti atenta, asa cum esti tu cu ale tale, este simplu de indepartat doar "mazga" aia moale (chiar si manula), eu ziceam de tartrul ala verde-maro depus de 1000 de ani....ca pe ala dac aincarci sa il iei cu spatula aia specialal, iei cu smaltz cu tot...

eu prefer tranchilizare usoara intai si daca e tot pe peretzi (ca se poate linistii sduficient, se poate sa nu...), mai exista si un asistent care sa tzina capul in pozitzie comoda de lucru...si animalul nu doarme sracul blana.....daca nu sdat si nu sta.....dormi nene si pana maine, dar sunt de parere ca trb incercat intai cu o "ametzire" usoara, chiar daca e agreziv cand e treaz.....cand are diazapema in el...nu mai este asa agresiv.....
    viata e frumoasa!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Hawaii_vet, tu continui sa vorbesti de detartrajul mecanic? Caci eu, repet, m-am referit la situatia in care un pisoi este descris ca "extrem de agresiv", iar operatiunea se face cu aparatura cu ultrasunete, care este cu mult mai stresanta pentru un animal insuficient adormit.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de Blue
    Hawaii_vet, tu continui sa vorbesti de detartrajul mecanic? Caci eu, repet, m-am referit la situatia in care un pisoi este descris ca "extrem de agresiv", iar operatiunea se face cu aparatura cu ultrasunete, care este cu mult mai stresanta pentru un animal insuficient adormit.
    nu ne intelegem...
    eu vb de detartraj cu ultrasunete pe un animal tranchilizat..............nu anesteziat lat.....si ce daca e extrem de agresiv? diazepamul nu se face ca sa-l blegeasca?
    ba daaaaaaaaaaaaaaaaaaa............ asa ca eu incerc intai asa si daca nu se poate......il adorm de tot...e simplu.....incep de la simplu la complicat....intotdeauna!
    despre asta vb....acum ne-am intzeles?
    percepem diferit....asta este!
    viata e frumoasa!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Fiecare dintre metodele de detartraj are avantajele si dezavantajele ei...

Detartrajul mecanic,daca este bine facut,este la fel de eficient ca si cel cu ultrasunete si are avantajul ca se poate face fara anestezie in cazul animalelor docile.Dezavantajul principal este ca nu asigura un ,,finisaj'' al suprafetelor curatate,care raman rugoase si depunerea ulterioara de placa si apoi de tartru se face cu mare repeziciune,necesitand repetare de doua trei ori pe an,lucru neplacut atat pentru proprietar cat si pentru animal.Se prefera in cazul depunerilor masive care ajung uneori sa faca ,,punte'' peste premolari si molari si care depasesc 2-3 mm grosime.
    Detartrajul cu ultrasunete este un detartraj de finete,suprafetele ramanand ca ,,polish-ate'',efectul in timp dureaza mai mult,se curata foarte bine spatiul aflat sub gingie,la limita dintre coroana dentara acoperita de smalt si radacina acoperita de dentina,dar are dezavantajul ca se face numai sub anestezie generala...sensibilitatea animalelor la ultrasunete fiind mult mai mare decat a noastra,operatiunea facuta pe viu este absolut insuportabila.

Datorita structurii si duritatii sale speciale ,nici una dintre metode nu afecteaza smaltul dentar...

Eu consider ca un detartraj perfect executat trebuie facut sub anestezie generala,pentru ne asigura accesul nu numai la suprafetele labiale ale dintilor ci si la cele palatine si respectiv linguale ale acestora,de care multa lume uita.De asemenea consider importanta folosirea ambelor metode daca situatia o cere...Alegerea metodei apartine medicului,in functie de multi factori:varsta ,stare de sanatate,grosimea tartrului,starea dintilor si a gingiilor,etc,si nu in ultimul rand de preferintele proprietarilor.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de caress

Eu consider ca un detartraj perfect executat trebuie facut sub anestezie generala,pentru ne asigura accesul nu numai la suprafetele labiale ale dintilor ci si la cele palatine si respectiv linguale ale acestora,de care multa lume uita.De asemenea consider importanta folosirea ambelor metode daca situatia o cere...Alegerea metodei apartine medicului,in functie de multi factori:varsta ,stare de sanatate,grosimea tartrului,starea dintilor si a gingiilor,etc,si nu in ultimul rand de preferintele proprietarilor.
    si ce facem asa?
    anesteziem total un acelasi animal pt un detartraj o data la 6 luni sau un an, apoi de doua ori pe vara pt tuns, apoi pt un lipom...si asa in jur de 5 ani avem rinichi si ficat praf si daca are nevoie de o operatzie importanta.............ne pare rau.................. nu rezista.....sau cum?

este f adevarata ca daca nu se poate lucra, se adoarme lat, dar eu sunt de conceptia de a incerca doar putin blegit inainte......
    viata e frumoasa!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Hawaii_vet, ma mai risc cu intrebarea: ai facut vreodata detartraj CU ULTRASUNETE unui animal "doar blegit"?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

Citat Postat de Blue
    Hawaii_vet, ma mai risc cu intrebarea: ai facut vreodata detartraj CU ULTRASUNETE unui animal "doar blegit"?
    ei, hai risca-te ca doar virtual...nu e f periculos.....

da mai fata moshului am facut, ca doar de asta bat in pinteni aici...blegit su cu asistent merge de nu ai treaba pe toate fatzetele dintzilor, inclusiv in spatele ultimului molar, inclusiv...pe unde vrei.......mai vrea tranchilizantsi nu mai ai comoditate s lucrezi..... mai bagi cat pt 5 minute putin pana termini........dar nu il adormi de tot saracu sa se treazasca maine.....
    si pleaca pe picioarele lui superok acasica (diazepamul se metabolizeaza repede)......

de obicei detartrajele pe animale adormite blana le fac pe cai care deja sunt anesteziatzi general pt altceva.....

tu ce credeai? ca nici nu am vazut sau am pus mana pe aparatul ala vreodata nu?
    viata e frumoasa!

Pagina 4 din 10 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top