Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: e coli

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 oct, 07
    Posturi
    1

Implicit e coli

buna
    am si eu o mare rugaminte
    daca s-a cofruntat cineva cu bacteria e coli la catei pe piele va rog sa imi spuneti ce tratamente ati facut pt ca de 2 luni am incercat destule si putine rezultate.
    am facut analize si antibiograma
    de ficare data aceeasi bacterie,

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    14 ian, 08
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    28
    Posturi
    275

Implicit

sper sa nu ma bag ca musca n lapte, dar din cate stiu eu bacteria aia e f contagioasa si cred ca se pae lua la om f usor indiferent de purtator,asa ca indiferent de veterinarul care a vazut animalul, dc inca ai contact cu el sper ca osa apelezi si la un medic de medicina umana sa ti explice dc esti supus unui risc sau nu
    d p meu de vedere, dc a fost corect diagnosticata cu e coli e f periculos pt tine si ai tai in caz ca intrati in contact cu animalul purtator

User exclus
    Data inscrierii
    01 oct, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    12,438

Implicit

eu zic ca cel mai nimerit este sa postati la sectiunea de Probleme medicale, acolo probabil o sa primiti raspunsuri avizate.

sectiunea este la acest link http://www.animale.ro/forum/viewforum.php?f=39

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    23 oct, 05
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,286

Implicit Re: e coli

Citat Postat de bodulet
    buna
    am si eu o mare rugaminte
    daca s-a cofruntat cineva cu bacteria e coli la catei pe piele va rog sa imi spuneti ce tratamente ati facut pt ca de 2 luni am incercat destule si putine rezultate.
    am facut analize si antibiograma
    de ficare data aceeasi bacterie,
    uite, aici s-a discutat despre ce vrei tu sa stii

http://www.animale.ro/forum/viewtopi...ht=coli#207289

dar... ecoli pe piele???
    It is the greatest of all mistakes to do nothing because you can only do little: do what you can!

~Sydney Smith

www.orasulanimalelor.ro/

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    04 ian, 07
    Varsta
    37
    Posturi
    553

Implicit

In cazuri rare, E.coli se poate gasi pe piele, numai ca de obicei e insotita de un stafilococ sau streptococ.
    Parerea mea este sa faci inca un bacteriologic cu antibiograma (daca ai o relatie la un spital uman ar fi si mai bine). Din pacate profilul tau nu ne spune si o locatie pentru a te indruma mai exact.

Experienta ne invata ca de asa ceva se scapa extrem de greu. In cele mai multe cazuri nu se scapa. Se face tratament, situatia se amelioreaza, dar bacteria revine dupa o perioada mai mare sau mai mica (1 sapt - 6 luni).

Pentru a putea analiza mai bine, te rog sa ne dai mai multe informatii despre pacient (varsta, sex, trecut medical) si despre analizele facute (bacteriologic si antibiograma)
    Cu respect,
    mirceazeta

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top