Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 46

Subiect: Tot despre cai!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    29 oct, 07
    Locație
    constanta
    Posturi
    177

Implicit Tot despre cai!

buna seara,ma bucur enorm ca sunt atat de multi iubitori de cai,in curand veti putea admira si bineanteles calari aproximativ toate rasele de cai existente sau pe cale de disparitie .Locatia este in Constanta , mai precis in satul Comana,la 15 km. de granita cu Bulgaria ,nu vreau sa sune a reclama dar de un an ma chinui sa construiesc cea mai completa herghelie din lume-spun singura deoarece majoritatea herheliilor au doar cateva rase pe care s-au axat de generatii intregi...eu doresc sa am cate 4 exemplare din fiecare rasa...problema e ca , constructia merge greu insa dar sper din toata inima ca pana la anul pe vremea aceasta sa fie totul gata si grajdurile pline...momentan detin doar trei cai : doi HANOVER si un AMERICAN PAINT din cauza ca importurile se fac greu si trebuiesc multe documente dar...am incredere in fortele mele si va astept cu cea mai mare placere sa veniti cand e gata....
    Ultima modificare făcută de nelutu.rosu; 13/04/2009 la 12:54.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    303

Implicit

golden.horse: in lume sunt aproximativ 350 de rase de cai (pure, fara rasele secundare gen shagya arab, spanish barb sau alte alea). fa un calcul, 350x4=1.400 de cai.... unde ii tii pe toti? cati oameni iti trebuie sa ai grija de ei? cati bani trebuie sa ai minimum pe luna ca sa ii intretii in mod decent si sa nu ajungi sa ai niste gloabe, in conditiile in care un cal face 450RON pe luna? iti spun eu ca e o avere... mai bine incepi cu cativa caluti si daca iti merge mai cumperi cativa... altfel iti trebuie tiparnita de bani... vorbim pe privat daca vrei, ok

am sa cedez locul meu lui golden.horse (sa vedem ce pune el) pentru ca eu am o problema cu salvatul pozei si caratul ei in galeatacupoze.com

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    29 oct, 07
    Locație
    constanta
    Posturi
    177

Implicit

salut...in primul rand doresc sa iti spun ca detin 2500 de hectare pe care le cultiv ,pe langa asta, am o firma de export de cereale deci intretinerea lor d.p.d.v. al mancarii nu exista...lucerna si balotii de paie spre exemplu le am pe gratis...in al doilea rand eu nu vreau sa fac din asta o afacere avand in vedere ca numai un grajd ma costat aproximativ 600 de milioane...la un grajd de 20 de cai e nevoie de 2 oameni...am grajdari de la tara care efectiv or sa stea aici cu familiile lor....in paralel cu constructia grajdurilor costruiesc si o cladire pentru muncitori...si in plus nu o sa deschid aceasta herghelie pentru publicul larg...doar pentru iubitorii de cai...familia mea a avut hanoveri de generatii intregi asa ca nu ma avant pe un teren necunoscut....una e sa te uiti pe net la rase si sa ii vezi in poze si alta e sa cresti cu ei si alaturi de ei...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    30 oct, 06
    Posturi
    20,957

Implicit

Citat Postat de golden.horse
    ...si in plus nu o sa deschid aceasta herghelie pentru publicul larg...doar pentru iubitorii de cai...

...una e sa te uiti pe net la rase si sa ii vezi in poze si alta e sa cresti cu ei si alaturi de ei...
    =D/\ =D/\ =D/\ =D/\

domnule, succes, daca voi castiga vreodata la loto, eu mi-am propus sa realizez un sanctuar al calului. Daca dumneata reusesti sa realizezi ceea ce ti-ai propus, cand voi avea cu ce, inseamna ca voi reusi si eu.
    deocamdata un gand de sustinere, doar cu atat te pot sprijini

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    29 oct, 07
    Locație
    constanta
    Posturi
    177

Implicit

multumesc domnule TECKEL...chiar cred in ceea ce fac pentru ca fac din inima pentru aceste minunate animale...e pacat ca sunt unii care au vazut caii doar in poze si imi fac mie calcule cu cat mananca un cal si cati mp. ii trebuie , ar trebui sa dea o fuga la mine la Comana sa vada un perete plin de diplome si de medalii ale bunicilor mei ( bunicul meu a fost unul din cei mai buni jochei din Romania )...dar...asa sunt oamenii...fiecare cu gandirea lor...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    303

Implicit

nene, ti-am spus-o si pe privat, esti offtopic
    invata toate regulile, si apoi incalca-le pe toate

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 iun, 04
    Locație
    Piatra Neamt/Cluj
    Varsta
    24
    Posturi
    319

Implicit

ªi ce rasã mai ghicim?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    303

Implicit

nu stiu cati ati mai auzit de acest cal dar este o rasa tare simpatica
    invata toate regulile, si apoi incalca-le pe toate

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 sep, 07
    Locație
    Craiova
    Varsta
    25
    Posturi
    199

Implicit Ce rasa este calul meu ?

Buna tuturor in primul rand vreau sa va spun k am ramas uimita de faptul k mai exista si persoane care iubesc aceste superbe animale. Eu am avut si am parte in continuarea de placerea si satisfactia detinerii unu cal ;dar desi cunosc multe lucruri despre ei nu reusesc sa imi dau seama ce rasa este propriul meu cal.Cu atatea incrucisari si trasaturi mie cam greu sa imi dau seama.
    Calul care este o manza - murga,
    de rasa usoara,
    aprox 1,45 la greaban,
    o steluta mica,incaltata drept posterior,
    are varsta de 2,9 ani si presupun k o sa mai creasca putin.
    Are un temperament foarte vioi,adik tot timpul e in alerta ma simte imediat si orice se intampla ea e cu urechile pe sus adik vreau sa spun k nu e ca alti cai asa mai cuminti.
    Mersul --pai are un trap usor cu capul mai tot timpul plecat adik adus la jumatate nu cu botul in pamant.
    Dar cum observa un cal ridica coada in sus ,incepe sa pufaie cu capul pe sus ) si nu o mai opresti--(asta in cazul in care va ajuta)
    Are coama foarte foarte deasa si lunga(adik pt varsta ei mi se pare cam mare bine k am si ingrijito )
    Despre parintii ei ce sa va spun armasarul pare un hibrid de arab adik are un trap intins tot murg,aprox 1,55 la greaban : iar mama nu sh exact ce este ,dar e neagra si are aprox 1,50 la greaban
    Altceva ce sa mai zic nu sh dk mai aveti intrebari si nelamurir nu ezitati sa ma intrebati. Asa ca va rog care stie si intelege sa imi spuna si mie ce rasa este Viviana (k asa o cheama :
    Si apropo cum pun poze aici k as dori sa pun si poze cu ea sa va fie mai usor?????????[/img]

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 sep, 07
    Locație
    Craiova
    Varsta
    25
    Posturi
    199

Implicit Continuare

In poza de profil eu sunt alaturi de Viviana, si am uitat sa specific faptul k intotdeauna cand merge isi tine coada departata de fese(din cate am inteles eu asta este o trasatura a arabului dar nu poate fi arab pt k nu are botul ala k al arabului subtire,ea il are normal si drept). Si inca ceva este putin c-am scurta in corp adik nu este lunga k alti cai.Orice informatie ajuta nuu ?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 sep, 07
    Locație
    Craiova
    Varsta
    25
    Posturi
    199

Implicit

Ea este Viviana mea :P e frumoasa nuuuu ???

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 sep, 07
    Locație
    Craiova
    Varsta
    25
    Posturi
    199

Implicit canguru_vasile

Ala e cumva un ponei Falabella ???

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 apr, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    152

Implicit Pentru lucky

Buna ziua, ma bucur sa vad ca exista interes pentru caluti. Acum referitor la iapa din poze: din ce pot sa vad eu in pozele astea este probabil o iapa muran posibil si ceva sange de trapasa in ea. Ar trebui sa-i filezi coama si sa pui niste poze din profil ca sa putem sa-i vedem mai bine conformatia. Oricum e frumusica si in ce priveste cumparatul de cai din RO crede-ma ca e cu surprize, adica se incruciseaza orice cu orice si mai ales la caii care nu sunt de sport si nu au nici acte e cam complicat sa spui exact rasa.

p.s. Pls Pls Pls cumpara-ti un frau si o zabalutza, nu o mai tine cu tampenia aia in gura, daca ai nevoie de sugestii da PM si iti arat ce ai nevoie

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 apr, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    152

Implicit Si ca sa nu fiu 100% offtopic ... ghici

Am pus unul din calutii pe care i-am incalecat, unul dintre cei mai frumosi cai pe care i-am vazut pana acum ..

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 apr, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    152

Implicit Ferma de cai

Citat Postat de golden.horse
    salut...in primul rand doresc sa iti spun ca detin 2500 de hectare pe care le cultiv ,pe langa asta, am o firma de export de cereale deci intretinerea lor d.p.d.v. al mancarii nu exista...lucerna si balotii de paie spre exemplu le am pe gratis...in al doilea rand eu nu vreau sa fac din asta o afacere avand in vedere ca numai un grajd ma costat aproximativ 600 de milioane...la un grajd de 20 de cai e nevoie de 2 oameni...am grajdari de la tara care efectiv or sa stea aici cu familiile lor....in paralel cu constructia grajdurilor costruiesc si o cladire pentru muncitori...si in plus nu o sa deschid aceasta herghelie pentru publicul larg...doar pentru iubitorii de cai...familia mea a avut hanoveri de generatii intregi asa ca nu ma avant pe un teren necunoscut....una e sa te uiti pe net la rase si sa ii vezi in poze si alta e sa cresti cu ei si alaturi de ei...
    ... mi se pare remarcabila initiativa cu ferma de cai. DAR te-ai gandit serios la costurile pe care le implica un grajd cu 20 de cai (nu zic mai multi)? Sunt de multa vreme la cluburi si am vazut cum merge treaba ... si sincer iti spun cei 600 de milioane investiti in grajduri sunt o suma foarte mica in comparatie cu cat va costa toata treaba in fiecare an, AN DUPA AN! Daca treci de 20 de cai deja afacerea nu mai este manageabila in niciun fel, oamenii de cai sunt greu de gasit mai ales ingrjitorii and so on ... si pot sa-ti dau exemple concrete aici , asta fara sa mai pun niste scenarii la fel comune gen o inundatie mare sau o seceta cand deja discuti de importul mancarii unde numai trasportul te costa mai mult decat mancarea in sine etc.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */