Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 61 la 75 din 108
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    796

Exclamation

si eu sunt de parere sa astepti pana la 1 an, ca acum e prea mic pentru operatie. sincer mi se pare luxatie la piciorul stang, se vede clar in radiografie ca osul este iesit din articulatie. eu zic sa ii urmaresti starea si sa-i dai o alimentatie sanatoasa si echilibrata, iar pe la 8 luni mai fa-i o radiografie. si ai grija sa nu isi forteze piciorul sub nici o forma.

Xanto: nu sunt medic, dar iti spun ce se vede in radiografie: oasele sunt la locul lor si mie personal nu mi se pare ca ar fi vreo anomalie. incearca sa-l masezi usor pe piciorul pe care il doare si cu ocazia asta vezi exact unde anume il doare.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    01 sep, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,426

Implicit

Multumesc de raspuns.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 07
    Locație
    Deva
    Varsta
    49
    Posturi
    3,293

Implicit

Citat Postat de MiracleDog
    cainele meu a inceput sa schiopateze si i-am facut o radiografie care arata cam asa:

ce parere aveti?
    astept urgent o opinie!
    Catelul dvs are displazie grava cu luxatie de cap femural.Schioapata pt ca are dureri si inca de la aceasta varsta ( tinand cont de faptul ca este de talie medie) eu recomand rezectie de cap femural.Ideea de a astepta pana face un an sau ca radiografia nu este buna sau sa i se adm condrointin etc este amagire.Este luxat si numai operatia il scapa de probleme.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 07
    Locație
    Deva
    Varsta
    49
    Posturi
    3,293

Implicit

PS catelul dvs are displazie si la celalalt picior! Cu toate ca radiografia nu este facuta ,,ca la carte'' afectiunile ambelor articulatii se vede clar.
    Rezectia de cap femural se poate face usor si fara nici o complicatii iar cainele dvs poate duce in continuare o viata normala,fara dureri.
    Prima operatie de rezectie am facut-o acum 10 ani la un catel de 15 kg care avea necroza aseptica de cap femural.Catelul schioapata tare si avea dureri iar dupa operatie si-a revenit repede,musculatura s-a intarit pe piciorul bolnav si chiar daca vizibil apare o schioapatura este doar datorita faptului ca piciorul operat este putin mai scurt.
    Interventiile de genul osteotomia tripla ,proteza articulara sau repozitionarea capului femural sunt mai traumatizante si nu se pot face la aceasta varsta si eu cred ca rezectia este cea mai buna si ieftina solutie si cel mai imprtant este ca rezolva cazul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 ian, 09
    Varsta
    37
    Posturi
    4

Implicit

Salut,

Am o catzelusa (Maja) golden, 8 luni, cu dubla displazie sold.
    Dupa vizitele pe care le-am facut la medici, m-am hotarat sa incercam mai intai cu PIN.
    Am citit pe forum review-urile pentru Marco Vet si Dr. Massimo Flores.
    As vrea sa o duc la Budapesta sau Vienna.
    Am scris catre universitatile veterinare din orasele de mai sus dar nu am primit raspuns.

Imi poate cineva recomanda o clinica unde se poate face operatie PIN?

Multumesc.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

Citat Postat de maja22 Vezi post
    Salut,

Am o catzelusa (Maja) golden, 8 luni, cu dubla displazie sold.
    Dupa vizitele pe care le-am facut la medici, m-am hotarat sa incercam mai intai cu PIN.
    Am citit pe forum review-urile pentru Marco Vet si Dr. Massimo Flores.
    As vrea sa o duc la Budapesta sau Vienna.
    Am scris catre universitatile veterinare din orasele de mai sus dar nu am primit raspuns.

Imi poate cineva recomanda o clinica unde se poate face operatie PIN?

Multumesc.
    Sunt multi "parinti de pacienti" care au recomandat cu caldura clinica veterinara din Debrecen. Am inteles ca are site pe Internet, asha ca ar fi bine sa incerci sa-i contactezi telefonic, stii chestia cu scrisul... au fost si sarbatorile de iarna si poate multa lume NU s-a omorat cu "deschisul corespondentei" sau cu raspunsul (personal putin, lipsa de timp, birocratie) - ASTA e feelingul meu!! Despre situatii ca a ta s-a mai vorbit aici pe forum, daca gasesc linkul, ti-l dau cat de curand...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 iul, 09
    Varsta
    36
    Posturi
    1,648

Implicit

Buna seara! Speram sa nu dam pe aici, dar din pacate... Rugamintea mea este, daca ne puteti ajuta cu un sfat avizat. Catelul este labrador si are 6 luni si jumatate. radiografia a fost fotografiata si i s-a adaugat un contrast mai mare in photoshop.
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    38
    Posturi
    2

Implicit

Imi poate da cineva mai multe detalii despre dr-ul Roth Gyorgy, va rog? Catelusha mea a fost diagnosticata cu displazie de sold gradul 2 spre 3 la ambele picioare si sunt absolut disperata... are doar 6 luni... Cred ca vom merge la clinica din Debrecen, dar am citit despre acest doctor si ma gandeam sa incercam si la el, daca intr-adevar este acreditat pentru realizarea si interpretarea examenelor de displazie.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 sep, 10
    Posturi
    1

Implicit Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o parere?

Buna, am o catelusa labrador neagra, in varsta de 11 luni si jumatate. acum vreo luna si jumatate a inceput sa schioapete usor de piciorul drept spate. La sfatul medicului i-am dat ONSIOR si ArthroCare de la MARAVET + calciu si vitamina D pentru ca nu luase de cand era mica (din pacate e primul caine si nu am stiut ca trebuie dat calciu lunar...). In vreo saptamana de la inceperea tratamentului nu a mai schiopatat. de cateva zile a inceput sa schioapete usor de piciorul stang spate... i-am facut o radiografie cu toate ca doctorul zicea ca pana la 1 an si 2 luni nu se poate pune un diagnostic clar de DS. In urma radiografiei vetul zice ca ar tinde sa zica ca nu e DS, as vrea daca se poate sa va mai dati si voi cu parerea, cei care va pricepeti mai bine.
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Spitalul veterinar salvanim - Iasi
    Test displazie sold (HD)
    Test displazie cot (ED)
    Test ADN
    http://www.salvanim.ro/

Informaţii utile despre efectuarea testelor de displazie de şold (HD),de cot (ED) şi verificarea ADN-ului (DNA)

1.Testul de displazie, oficial, atestat de SV, se face la câinii din rasa ciobănesc german care au împlinit vârsta de 12 luni.
    2.Câinele trebuie să fie identificat prin tatuaj sau microcip şi să fie însoţit de Certificatul de Origine (Pedigree-ul) în original.
    3.Pentru realizarea acestor teste este necesară anestezia generală. Câinele trebuie să fie clinic sănătos şi să nu consume alimente cu 12 ore în prealabil.
    4.Durata procedurii este de aproximativ 2 ore pentru un câine, timp în care câinele este adormit şi trezit, apt pentru transport.
    5.Plata se face în felul următor (valabil numai pentru membrii Clubului National de Ciobănesc German sau al altui club recunoscut de SV, FCI, WUSV):
    1. La Spitalul Veterinar Salvanim se achită 450 RON care reprezintă costul a 5 radiografii, anestezia generală, evaluarea radiografiilor, întocmirea şi expedierea documentelor în Germania.
    2. La CEC Bank în contul CNCG se achită suma de 210 EUR, care reprezintă taxele percepute de SV, speze bancare şi cheltuieli CNCG conform contract cu SV. Această plată în banca se face după efectuarea şi evaluarea radiografiilor la Spitalul Veterinar Salvanim.
    6. Pentru cei care nu doresc efectuarea oficială a testelor şi nu sunt membrii ai CNCG , ci doar examinarea radiologică pentru diagnosticul HD,ED se pot obţine informaţii despre procedură şi tarife la tel 0232 212.184.

Pentru alte detalii şi pentru programare vă rugăm să ne contactaţi la tel 0232 212.184 sau e-mail contact@salvanim.ro
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

http://pentruanimalutze.wordpress.com/

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 feb, 11
    Posturi
    19

Exclamation

Citat Postat de csaba Vezi post
    Sa faca radiografie da, dar nu sa si interpreteze. Pentru interpretare se face alta specializare si alt examen.
    RX poate face orice persoana care are un curs banal la CNCAN!Si orice medic care a facut acest curs poate pozitiona corect cu ajutorul unui banal jgheab cainele,face poza,deseneaza unghiurile norberg si-ti da verdictul!!!! ce atatea discutii....si apropo se poate da un diagnostic si la 4-5 luni mai bine zis cam la 20 de saptamai(intre 16-22)iar daca se da diagnostic de displazie se poate corecta prin JPS---dar pt asta intreaba-ti veterinarul ca aici doar noi iti putem raspunde....nu va mai dati cu parerea ca influentati negativ .......

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    600

Implicit

Citat Postat de irayda Vezi post
    RX poate face orice persoana care are un curs banal la CNCAN!Si orice medic care a facut acest curs poate pozitiona corect cu ajutorul unui banal jgheab cainele,face poza,deseneaza unghiurile norberg si-ti da verdictul!!!! ce atatea discutii....si apropo se poate da un diagnostic si la 4-5 luni mai bine zis cam la 20 de saptamai(intre 16-22)iar daca se da diagnostic de displazie se poate corecta prin JPS---dar pt asta intreaba-ti veterinarul ca aici doar noi iti putem raspunde....nu va mai dati cu parerea ca influentati negativ .......
    Si atunci de ce la Marco Vet care e ditamai clinica mi s-a spus ca nu sunt acreditati pentru a diagnostica si certifica existenta HD? Sigur ca daca vrei ei iti pot face radiografia, insa nu vor semna nici un act oficial cu care sa poti dovedi ca ai un caine cu HD A, sa zicem. Csaba la asta se referea pt ca el este crescator si are nevoie de acte oficiale pt a dovedi starea de sanatate a cainilor lui...Valabil pt orice caine pt care se doreste obtinerea dreptului de monta. Asadar, de asta "atatea discutii".
    Un medic veterinar foarte bun din SUA mi-a spus ca nu este recomandata expunerea la raze X a unui caine cu varsta sub 6 luni...preferabil ar fi sa se astepte chiar pana pe la 8 luni pt a efectua testul radiografic al displaziei de sold. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar te intreb pentru ca vad ca sustii cu vehementa niste lucruri: esti medic veterinar?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    600

Implicit

Citat Postat de Schatz Vezi post
    Spitalul veterinar salvanim - Iasi
    Test displazie sold (HD)
    Test displazie cot (ED)
    Test ADN
    http://www.salvanim.ro/

Informaţii utile despre efectuarea testelor de displazie de şold (HD),de cot (ED) şi verificarea ADN-ului (DNA)

1.Testul de displazie, oficial, atestat de SV, se face la câinii din rasa ciobănesc german care au împlinit vârsta de 12 luni.
    2.Câinele trebuie să fie identificat prin tatuaj sau microcip şi să fie însoţit de Certificatul de Origine (Pedigree-ul) în original.
    3.Pentru realizarea acestor teste este necesară anestezia generală. Câinele trebuie să fie clinic sănătos şi să nu consume alimente cu 12 ore în prealabil.
    4.Durata procedurii este de aproximativ 2 ore pentru un câine, timp în care câinele este adormit şi trezit, apt pentru transport.
    5.Plata se face în felul următor (valabil numai pentru membrii Clubului National de Ciobănesc German sau al altui club recunoscut de SV, FCI, WUSV):
    1. La Spitalul Veterinar Salvanim se achită 450 RON care reprezintă costul a 5 radiografii, anestezia generală, evaluarea radiografiilor, întocmirea şi expedierea documentelor în Germania.
    2. La CEC Bank în contul CNCG se achită suma de 210 EUR, care reprezintă taxele percepute de SV, speze bancare şi cheltuieli CNCG conform contract cu SV. Această plată în banca se face după efectuarea şi evaluarea radiografiilor la Spitalul Veterinar Salvanim.
    6. Pentru cei care nu doresc efectuarea oficială a testelor şi nu sunt membrii ai CNCG , ci doar examinarea radiologică pentru diagnosticul HD,ED se pot obţine informaţii despre procedură şi tarife la tel 0232 212.184.

Pentru alte detalii şi pentru programare vă rugăm să ne contactaţi la tel 0232 212.184 sau e-mail contact@salvanim.ro
    Schatz, eu am dobermann, pot merge cu masculul la ei pt testul HD? Am nevoie de dovada oficiala in ceea ce priveste diagnosticul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 feb, 11
    Posturi
    19

Implicit

Citat Postat de Cristina_M Vezi post
    Si atunci de ce la Marco Vet care e ditamai clinica mi s-a spus ca nu sunt acreditati pentru a diagnostica si certifica existenta HD? Sigur ca daca vrei ei iti pot face radiografia, insa nu vor semna nici un act oficial cu care sa poti dovedi ca ai un caine cu HD A, sa zicem. Csaba la asta se referea pt ca el este crescator si are nevoie de acte oficiale pt a dovedi starea de sanatate a cainilor lui...Valabil pt orice caine pt care se doreste obtinerea dreptului de monta. Asadar, de asta "atatea discutii".
    Un medic veterinar foarte bun din SUA mi-a spus ca nu este recomandata expunerea la raze X a unui caine cu varsta sub 6 luni...preferabil ar fi sa se astepte chiar pana pe la 8 luni pt a efectua testul radiografic al displaziei de sold. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar te intreb pentru ca vad ca sustii cu vehementa niste lucruri: esti medic veterinar?
    Se poate sa ai dreptate...nu e bine sa consumi nici medicamente daca esti racit,dar daca nu-ti trece cu frectie si ceai,si ai 40 temp se poate sa ai pneumonie sau o infectie grava...ma rog....cred ca e bine sa cantaresti lucrurile...eu ti-am zis de o metoda precoce de corectie a HD,cu efecte...daca voi cautati patalamari nemti, s-ar putea sa fie in defavoarea animalului....pacat ca el sufera cel mai mult!Te-ai dus la Marcovet...puteai sa mergi la Facultate(de stat )si-ti explica cine tb ce are cainele tau,sau la orice cabinet care are radiograf(dar mai vechi in piata)daca ma intelegi....nu vreau sa jignesc Marcovetul ,dar daca nu ai dat de cine tb si asta e o problema....

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    600

Implicit

Irayda, tu ai inteles ceva din ce am postat eu? Ca se pare ca vorbim impreuna si ne intelegem separat...Eu am nevoie de un act recunoscut international prin care sa se ateste daca masculul meu are sau nu are HD, degeaba dr. X de la FMV imi da o dovada in sensul asta...Federatia Chinologica Internationala nu da 2 bani pe dovada data de respectivul...sunt doar anumite clinici acreditate pt asa ceva. Tu vorbesti de una, eu de alta...

Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */