Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 34

Subiect: Leacuri babesti

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,239

Implicit Leacuri babesti

Acum vreo luna si ceva am cazut pe gheata si am facut o entorsa de toata frumusetea. Am urmat toate sfaturile doctorului de oase, m-am dat cu geluri peste geluri, am pus gheata, am luat antiinflamatoare, ce nu i-am facut.

Dupa vreo 3 saptamani in care seful incepuse sa imi spuna insistent ca nu mai face fata, am inceput sa infasor genunchiul in frunze de varza. Dupa care, suprize-suprize, umflatura a inceput sa dea inapoi.

Pentru cei care vor pati asa ceva in viitor: luati una bucata varza cat mai verde, desfaceti o foaie, omorati-o putin cu sucitorul pana iese sucul, puneti putin spirt pe ea si legati-o pe picior. Face minuni. Nu credeam nici eu pana am incercat pe pielea mea.

Ma gandeam sa fac un topic unde fiecare poate sa spuna daca intr-o anume situatie un asemenea leac babesc a dat rezultate. Ce parere aveti?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    28 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    644

Implicit

Am avut si eu entorse la incheietura mainii si la glezna si de asemenea la sfatul medicului am tot dat cu diferite geluri dar nimic
    Imi tineam infasurata o fasa elastica si nu mai stiu de unde am auzit sa-mi fac masaj cu sapun si cu apa...intradevar a fost mai eficient decat miile de geluri..dar tot la fel combinat cu varza
    Acum doua veri am cazut cu piciorul sub mine iar o perioada buna de timp aveam dureri in lateralul genunchiului ( asa am fost si la proba de sport de la bac ) La fel am fost la doctor, mi s-a zis ca daca nu trece cu nu mai stiu ce geluri si nu mai stiu ce pastile ptr durere si etc poate sa fie vorba de operatie si apoi recuperare 6 luni de zile ca sa pot invata sa merg IAR Am luat sapunul, apa si fasa elastica, a durat mai mult timp decat la entorse dar cei drept in cateva luni de zile am scapat ( cu totul )

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Posturi
    234

Implicit

Pentru cei care locuiesc in zona montana sau merg pe acolo, exista o floare numita Arnica (Arnica Montana, o veti gasi in carti).
    Este inalta, baza are frunze late, mari, putin palmate. Florile apar pe tije lungi, cu puf aspru, chiar lemnoase, si sunt de un galben intens (galbenus de ou) cu mijlocul maron inchis.
    Rupeti aceste flori, chiar cu putina tulpina, taiati-le in jumatate. Cam 10 flori mari puneti la o sticla de 0,5 litri de alcool de cereale (de preferat acest alcool, daca nu am mai folosit si alcool sanitar). Se lasa 10 zile la macerat, timp in care lichidul va deveni maron inchis, apoi treceti numai tinctura intr-o alta sticla care se inchide ermetic.
    Ati obtinut astfel o tinctura de arnica, imbatabila in orice se numeste afctiuni ale articulatiilor (inclusiv cele descrise de voi mai sus) sau dureri de spate. De altfel, in magazine se gasesc tot felul de retete cu arnica, dar facut de mina voastra leacul e si mai si...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    28 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    644

Implicit

Apropo de Arnica..si de durerile de spate.
    Daca stau prea mult in picioare ma doare foarte rau spatele in partea de jos a coloanei ( zona lombara ) si imi afecteaza chiar si mersul ( probabil si din cauza ca nu am coloana dreapta ) E posibil sa ma ajute cu ceva planta aceasta? Sau poate chiar sa si scap daca fac un tratament indelungat?

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

aflat recent :
    leac pentru pietre la rinichi : tamaie (se inghite, nu se arde )

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 oct, 05
    Locație
    Craiova
    Posturi
    2,355

Implicit

Citat Postat de mmz
    aflat recent :
    da, da e groaznica la gust!

User exclus
    Data inscrierii
    24 apr, 07
    Posturi
    6,466

Implicit

Citat Postat de Shiwa
    Apropo de Arnica..si de durerile de spate.
    Daca stau prea mult in picioare ma doare foarte rau spatele in partea de jos a coloanei ( zona lombara ) si imi afecteaza chiar si mersul ( probabil si din cauza ca nu am coloana dreapta ) E posibil sa ma ajute cu ceva planta aceasta? Sau poate chiar sa si scap daca fac un tratament indelungat?
    Acupunctura si gimnastica medicala.

Arnica sub forma de tinctura sau pastile se poate lua de la farmaciile homeopatice si da intr-adevar rezultate exceptionale. Am luat eu dupa cea de-a doua operatie la genunchi.

Pentru entorse sau contuzii puternice, in absenta verzei, se poate folosi un amestec de albus de ou batut spuma (ca de bezea) in care se pune o ligura de alcool medicinal. Se face o suspensie asemanatoare cu laptele batut, care se pune pe vata si se aplica pe locul vatamat. Se leaga cu o fasa si se lasa 24 de ore. Esti ca nou garantat. Albusul se intareste si se comporta ca un gips.

Atentie, tinctura de arnica nu se aplica pe rani deschise, fiind otravitoare.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,239

Implicit

Pine, asa arata, da?

Eu stiam de crema de arnica pentru dureri reumatice, entorse, luxatii, medicul meu de familie o prescrie pentru aproape orice

Shiwa, daca te intereseaza acupunctura stiu eu un loc incercat de niste prieteni de familie. Au fost foarte multumiti, dar te usuca la buzunar rau de tot. Ce-i drept, am inteles ca da si rezultate foarte bune.

Si sora mea are probleme cu coloana si dupa gimnastica medicala i-au trecut destul de bine. Dar tin minte ca a facut combinat si masaj si tratamente cu laser. Prin medicul de familie.

Am mai aflat una de la taximetristul cu care merg de obicei: pentru taieturi care nu se inchid cu nici un chip - aplicat un banut de argint si legat. Pe el il muscase un caine de incheietura si din cauza ca o misca mereu nu se prindea deloc.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    02 nov, 04
    Locație
    Iasi
    Posturi
    352

Implicit

tot pentru taieturi,chiar si rani cu suprafata mai mare la care singerarea nu se opreste este foarte eficienta hirtia arsa de ziar(numai de ziar,hirtie fara plastic in continut);dupa ce se raceste cenusa,se aplica repetat pe rana
    in camera o sa faceti doar cenusa,dar merita iar semnul negru dispare in citeva zile

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 07
    Posturi
    235

Implicit

Citat Postat de adry
    Citat Postat de mmz
    aflat recent :
    da, da e groaznica la gust!
    Am auzit si eu, in autobuz Cica ar fi foarte eficient, ziceau gurile mai experimentate. Nu trebuie sa o mesteci sau gusta, ca nu e delicatesa O pui mai in spate pe limba si o inghiti.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,746

Implicit

Despre tãmâie am auzit cã e f bunã pt pietre la rinichi, dar trebuie înghiþitã fãrã a intra în contact cu dantura. O "dizolvã" ºi pe asta, o distruge.
    Raton

User exclus
    Data inscrierii
    24 apr, 07
    Posturi
    6,466

Implicit

La Centrul National de Acupunctura si Homeopatie tratamentele si consultatiile sunt gratuite. Au avut sediul pe strada Visarion si acum inca mai au sediul temporar in cadrul Spitalului Colentina, intrarea dinspre Doctor Grozovici (chiar vis-a-vis de Medicover).
    Te costa doar acele (10 lei) ca sa fie ale tale, noi, sterile.
    Costul tratamentului homeopatic este absolut modic. Tot ce trebuie sa ai este o trimitere de la medicul de familie.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 dec, 06
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    7,969

Implicit

Citat Postat de mmz
    aflat recent :
    mare grija sa nu atingi dantura cu tamaia

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    13 oct, 07
    Locație
    Brasov
    Posturi
    252

Implicit

Si eu am ceva probleme(cred)cu coloana..
    acum ceva vreme o doctorita imi spusese ca am scolioza dar eu nu stiu daca se trateaza,nu,daca iti poate crea probleme sau nu...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 apr, 07
    Posturi
    1,872

Implicit

Se vindeca! Gimnastica medicala cat de des poti (te duci la medic, trimitere, etc...nu faci tu asa de capul tau)... hm... tre` sa dormi pe chestii drepte. Un an jumate am dormit pe un o bucata de pal. Si nici acum nu dorm pe un pat prea moale.

Da, daca n-o tratezi poti ajunge la chestii nasoale tare, ca se agraveaza in timp. Poti ajunge la operatie, poti purta corset de ghips...e nasol tare, crede-ma.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */