Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Aplazil

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 feb, 08
    Locație
    Constanta
    Varsta
    32
    Posturi
    17

Implicit Aplazil

salut,
    am un caniche de 4 ani care se deplaseaza greu, i-am facut o radiografie si a fost diagnosticata cu coxartroza.
    in momentul de fata ii dau rimadyl si niste suplimente nutritive Rx Vitamins pentru refacerea cartilajului.
    Doctorul nostru ne-a mentionat suplimentul Aplazil si ma intereseaza sa stiu care este pretul acestui supliment.
    De asemenea, va rog sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste intretinerea unui catel cu o astfel de afectiune.
    Am citit cam tot ce am gasit pe internet, insa nu mi-ar stica niste sfaturi de la cei ai caror catei care se confrunta cu o astfel de boala.

Merci.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

uite aici despre Aplazyl http://www.happypets.ro/index.php?ma...products_id=81
    pe piata, preturile la acest produs pot diferi, dar asa, macar sa-ti faci o parere.
    Aplazylul este un supliment nutritiv care ajuta la recarea cartilajului interosos.
    Sigur e coxastroza? Mi se pare cam tanar pentru asa afectiune.De unde l-ai luat? ar trebui sa vezi in cuib daca au fost afectiuni de acest gen, pentru ca la varsta lui acest diagnostic inseamna o mostenire genetica.
    Citeste aici http://forum.vethelp.ro/viewtopic.ph...1a8dcc0396b2cf
    asa cum reiese si din material, daca are coxartroza de grad 1 sau 2 se poate repara chirurgical.
    Succes!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 feb, 08
    Locație
    Constanta
    Varsta
    32
    Posturi
    17

Implicit

merci de informatie. pretul pe care mi l-a spus doctorul este cu mult, dar mult mai mare fata de ce am vazut eu pe site.
    mai trebuie sa facem o radiografie pentru ca radiografia initiala este putin stearsa, ca sa zic asa, si un alt doctor care a vazut-o mi-a spus ca el nu poate sa puna diagnosticul de coxartroza pe baza acelei radiografii.
    mi-a mai vb si de sindromul compresiunii medulare la catei.
    maine ma duc cu ea la un Eco pentru ca are abdomenul cam rigid.
    din cate am inteles eu atat in cadrul coxatrozei cat si in cazul sindromului compresiunii medulare tratamentul presupune administrarea de inflamatoare, injectabile in cazul sindromului medular.
    in momentul de fata mananca si isi face nevoile normal, dar maine ma duc cu ea neaparat la doctor.
    inca de la inceputul anului am avut probleme de sanatate si nu vreau sa cred ca o vom tine asa tot anul.
    maine voi stii mai multe.

o dumonica placuta la toata lumea.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    04 ian, 07
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    46
    Posturi
    1,108

Implicit

ce zice si a doua radiografie? cum a iesit Eco pe abdomen?
    "Viata e ca mersul pe bicicleta: ca sa iti mentii echilibrul, trebuie sa mergi inainte." Albert Einstein

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 feb, 08
    Locație
    Constanta
    Varsta
    32
    Posturi
    17

Implicit

salut,

la cea de a doua radiografie Cora mea nu s-a mai miscat, radiografia a iesit clara si coxartroza nu a fost confirmata.
    Doctorul care a vazut-o a doua oara si care mi-a spus ca nu imi poate confirma diagnosticul mi-a vorbit de sindromul medular. Din punctul lui de vedere acesta este diagnosticul corect.
    Momentan ii fac tratament cu antibiotice si antiinflamatoare steroidiene. Asta este a -3- a zi de tratament si mai avem 2 zile, iar efectele s-au vazut imediat. Este Cora mea asa cum o stiu eu, nebunatica si jucausa.
    La eco, i-a iesit splina si colecistul marit. Alimentatia nu mi-a schimbat-o, insa mi-a recomdat sa ii dau sa manance de 2 ori pe zi.
    Problema mea este ca nu prea mananca cand este singura acasa, asa ca o sa primeasca o masa dimineata, cateva linguri de hrana umeda si cand vin de la munca o masa numai de granule.
    O sa caut mai multe despre sindromul medular sa am cat mai multe informatii.

Multumesc de interes.

O ultima intrebare: cat timp trebuie sa ii administrezi unui caine antiinflamatoare astfel incat sa se manifeste sindromul Cushing sau alte efecte nocive? Cora mea deja prezinta un astfel de efect si anume - bea foarte multa apa.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 nov, 09
    Posturi
    1

Implicit coxartroza

Am si eu un caniche in varsta de 10 ani cu coxartroza la piciorusele din spate.
    Merge din ce in ce mai greu, dar dorinta de a alerga si de a se juca este mare, mai ales ca mai avem 3 caini in curte si vrea sa se tina de ei. Suntem disperati. Nu stim cu ce sa-i mai alinam durerile!
    Daca puteti sa ne dati o informatie despre ce calmante mai folositi, am fi bucurosi sa-i administram!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

din experienta , APLAZIL = apa de ploaie .
    un alt medicament in domeniu este PREVICOX ... dar nici el nu ajuta si nu poti da la infinit cainelui ....

odata instalata aceasta boala , niciun inflamator sau supliment nutritiv in domeniu nu mai ajuta ;
    boala evolueaza si curand nu se va mai ridica cu picioarele din spate ;

avand in vedere ca animalutzul tau este tanar , tb intervenit chirurgical ; am vazut pe aici ca f multi si au dus animalul in ungaria pt asemenea interventii ...
    "nu te certa niciodata cu un prost !
    te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta !"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

tami, nu este chiar asa.
    am motanul personal si multi alti pacienti diagnosticati cu artroze pe diferite articulatii si inca sunt bine merci si se misca foarte bine toti, fara operatii.
    nu este chiar asa de negru cum spui tu, nu se mai misca, nu se mai poate face nimic.
    am aplicat cu mult succes tratament cu cartilaj de rechin, bomazeal si/sau artrostop si am obtinut rezuktate excelente, iti repet, inclusiv pe motanul personal cu artroza la articulatia femuro-tibiala, ditamai creasta aiurea asezata care dupa 2 saptamani de tratment era ok, bineinteles ca tratamentul a durat mult mau mult si iata ca nici dupa un an nu am mai avut nici un fel de probleme.
    un tratament bine condus si la timp aplicat poate salva animalul de la alte suferinte.
    viata e frumoasa!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

cainele meu a luat timp de 2 ani asa ceva si boala a evoluat nu a stagnat ... in final cainele nu s a mai ridicat pe picioarele din spate .... a dezvoltat si probleme urinare si asta a fost finalul ...boala a aparut pe la 10 ani , la 12 ani si 10 luni a fost mort .... in toata aceasta perioada a fost periodic ajutat cu bomazeal , aplazil , rymadil , previcox .... tot ce era in domeniu ....iar in ceea ce priveste aplazil , chiar nu il ajuta cu absolut nimic ....

atatea cazuri am vazut , finalul acelasi , ca al dobermannului meu ....

la cainii tineri , e situatia si mai disperata pt ca sa zicem ca il sustii vreo 2-3 ani si finalul este mult mai devreme decat trebuie pt ca boala este degenerativa ....ori risti si il operezi ori ii dai antiinflamatoare si n ai ce sa mai faci ....
    asta zic eu din ce am patit cu cainele meu si ce am vazut la alti caini batraiori , nu sunt medic dar am trecut prin asta timp de 3 ani ...
    "nu te certa niciodata cu un prost !
    te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta !"

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top