Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 4 din 4
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 ian, 08
    Posturi
    11

Implicit Targul de animale din Colentina

Ma scuzati daca am postat gresit, dar nu stiu unde ar fi trebuit sa postez acest subiect.
    Duminica am avut, nu stiu de ce, un imbold sa vad cum se desfasoara targul de animale din Colentina.
    Cand am ajuns si am vazut bietele animalute cum stau acolo chinuite, cat de bolnave sunt ( pisicute de 3 saptamani cu puroi la ochisori si tramurand),catelusi vai de ei, m-a cuprins o furie de-mi venea sa-i iau pe toti rromii aia( ca tot le place sa nu fie facuti tigani) samsari sa-i stang de gat pana le ies ochii din cap.
    Eram in stare sa-i iau tot ce misca pe acolo, dar evident ca si preturile erau enorme pentru acele animalute care sigur in marea majoritate erau chinuite si bolnave.
    Oricum tot am luat de acolo un catelus pe care mi-am dat toti banii din geanta, dar ce puteam face ca ea avea asa o privire pierduta asteptand acolo si atunci cand m-am dus sa o mangai mi-a sarit fix in brate.
    Dupa cum stiti deja eu mai am acasa un dog de bordeaux, un dalmatian si 2 pisicute luate de pe stada. Bineinteles ca toti sunt deparazitati si vaccinati, iar pisicutele castrate.
    Evident ca primul drum facut din targ cu cutulica, a fost la cabinetul veterinar unde ii duc pe toti atunci cand este nevoie, unde i s-a administrat pastiluta de deparazitare (inaintea vaccinarii)si fontline.
    Aseara cutulica a fost ok, a papat si lundu-i jucarii am incercat sa o determin sa se joace. Este inca speriata si tresare la fiecare fosnet, miscare, etc si se ascunde sub pat.
    Ideea e ca ma rog, acum chiar am casa plina de animalute si chiar trebuie din pacate sa ma opresc sa mai aduc acasa, deoarece totusi locuiesc la bloc, intru-un apartament de 2 camere + ca plimbarile de dimineata si seara se transforma in 3 reprize ( ALMA 45-50 min., KIRA 30 min si SHASA mica 20 min.)
    Dar nu ma plang, pentru ca imi face o deosebita placere. Nu asta constituie o problema. Problema mea e urmatoarea, piticutza SHASA ( care e un ghemulet negru ciufulit, cu o pata alba si varful labutelor alb, metis intre ceva si alceva, are 5-6 luni), nu prea e acceptata de Alma sau cel putin aseara mi s-a parut ca e trista. Pisicutele si Kira au acceptat-o fara probleme ( e cat Micky -pisu cel mare).
    1.Va rog, spuneti-mi ce ma sfatuiti sa fac ca sa le fie bine tuturor ?
    2.Ce se poate face in privinta acelui targ de animale, in privinta acelor sufletele chinuite ?
    Daca exista o solutie ma implic sa ajut cu orice e nevoie.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 nov, 06
    Posturi
    190

Implicit

Targul de animale ? Autoritatile noastre ? Garda financiara ???
    Mama lor la toti ......( e titlu de cantec cantec !!!! Nu am vorbit urat !!! )
    Avem legi doar pentru unii ! De ce nu intra politia economica in targ - ai acte pentru catel da - ok nu ? - de unde il ai , de ce il vinzi, ai dreptul sa il vinzi, declari veniturile, platesti impozit ?
    Nu e voie sa vorbim urat pe forum dar se poate ca fiecare sa puna in gand ce are de pus in completarea acestui comentariu !

Stiu si eu si stiu si altii de pe forum ce se intampla acolo ! Ce putem face ? Sa ne rugam sa se infiinteze acea politie a animalelor sau sa se ajunga si in tara asta la nivelul de civilizatie care sa permita unei asociatii sa aiba drept de interventie .

Ma gandeam ca ar fi grozav daca s-ar putea amenaja in cadrul targului un punct sanitar si nici un animal sa nu poata iesi din targ decat sterilizat ( suna a aberatie stiu ! ) sau sa nu poata fi vandut nici un animal decat daca este sterilizat . Inteleg legea pune problema destul de serios cand este vorba de monta asa ca .... stop vanzarii de animale pentru monta !!!
    Pt ca pana la urma cine vrea caine de rasa il ia din canise autorizate !
    Cine vrea caine pt amuzament sau paza atunci nu are nevoie de pui !

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

1. nu se intelege de ce este atit de urgent (avind in vedere faptul ca acel tirg exista si functioneaza de multzi ani). ce eveniment a declanshat urgentza ? EXISTA de fapt o urgentza ?
    2. in tirgul cu pricina, animalele sunt vindute conform legilor in vigoare. mai bine aruncatzi un oki prin pet-shopurile dichisite, sa vedetzi acolo boli si chin (pui de ciine si pisica tzinutzi fara mincare si apa in cutii inchise la 40 grade). tot conform legilor in vigoare.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,697

Implicit

Eu am vazut chiar si purici la cateii vanduti in petshop-uri.De exemplu,la petshop-ul care este in zona Lipscani,aveau 3 catei de rasa nedefinita(puteau fi si niste maidanezi mai corciti)plini de purici,fara apa si mancare,stateau intr-o cusca mica,pe niste ziare.15 milioane bucata
    L-am intrebat pe vanzator(care era si proprietarul catelei mame)daca-i vinde si cu purici la banii astia,raspunsul a fost un "da" plin de nesimtire si cu "nu stii tu cu ce se mananca treaba asta"etc.Ca sa nu mai zic ca toate jucariile de acolo erau pline de praf,si sacii de mancare deschisi de cine stie cate luni,tot cu praf si ala mai si fuma inauntru
    Un alt caz:Am fost intr-o zi la targul de la Vitan sa ma uit de o bicicleta si intamplator am vazut o cutie plina de catei de 2-3 luni,pe care vanzatorul ii dadea de "amstaff".Sa mentionez ca puii nici macar nu aveau culorile acestei rase si aratau ca niste maidanezi iar cateaua mama era o corcitura de pitbull sau amstaff?Cu toate astea,erau cativa cocalari care voiau "caine de lupta domne" si pareau dispusi sa dea cateva milioane.
    La iesire era o doamna cu un cos cu niste "bichonei"care costau 12 milioane bucata..
    Deci,n-ai ce sa zici/faci in cazurile astea.Nu cred ca o sa se schimbe ceva prea curand

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */